DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 24. ZATERDAG 29 JANÜARI 1910. 7e JAARGANG. Hoofdredacteur R. Gr. RIJKENS. ;iv De Militaire Sehooleompagnie. FEUILLETON. HET DOODENMASKER. BUITENLAND. AND Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f4.—. Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post L-JJj«gjgjS. nngi PRIJS DER ADVERT ENTIEN Van 1 tot 5 regels f0.40. Voor iederon regel meer f0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel if 0.10. (Bij id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Kji-I.2J- abonnement belangrijke korting.) Tol plaatsing van advartontiën en reclames van builen hel kanion Amersfoort in dit blad is „uilsluitend" gerechtigd hel Algemeen Binnen- en Builenlandsch Advertentiebureau D.Y.ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Sedert eenigea tijd bestaat hier in Amersfoort de Militaire Sehooleompag nie. In een brief van generaal Eland aan de ouders van meer ontwikkelde dienstplichtigen, in het Vaderland, en gisteren ook in ons blad opgenomen, hebben zjj, die het nog niet wisten, kunnen lezen, wat bet doel van deze compagnie is. Generaal Eland hoopt, dat meer dere bekendheid met die school „de nog veelvuldig voorkomende tegenzin in den dienst dan allicht plaats zal maken voor eenige waardeering en dat meerderen beieid zullen wordén gevonden om hun zonen aan te spo ren zich hier de vereischte bekwaam heid te verwerven, ten einde in staat te zijn hun ware plaats in het leger in te nemen." Wjj helpen generaal Eland hopen, dat zijn wenscb moge worden ver vuld, doch twijfelen er wel een wei nig aan. Zooals hij zelf zegt, is er reeds herhaaldelijk een beroep gedaan op de Nederlandsche jongelingsschap om zich in belangrijken getale voor de vorming tot verlofsofflcier aan te meldenmet uiterst matig succes echter. Over het algemeen en in algemeene termen gesproken pleit dit niet voor onze jongelingschap. Maar is de schuld Naar het Engelsch van HORACE ANNESLEY VACHELL. 93) Zij ging terug naar het Chateau en schreef een briefje aan Michael waarin zij hem verzocht om den vol genden avond bij hen te komen di- neeren. Zij voegde er in een postcrip- tum bij, dat zij niets wilde weten van eene weigering. Dat briefje liet zij door een jongetje naar Pont-Aven brengen en drukte haar bode op het hart dat hij haar een antwoord moest brengen. De jongen kwam terug met een mondeling antwoord: „Ja." Wat later op den dag zei Téphany tegen Mary Machin Ik wou graag eens een paar liederen met je probeeren." Wilt ge zingen Ja, ik ben er zeker van, dat mijn keel heelemaal in orde is. Sir Japhet heeft gezegd, dat ik eens een paar liederen mocht probeeren, eenvoudige natuurlijk." wel geheel aan dien kant Wordt van den kant der Regeering wel alles ge daan om het in de hand te werken De jongste poging, het oprichten van de Militaire Sehooleompagnie, heeft voorloopig een negatief resultaat. Ter wijl men vroeger de opleiding bjj de regimenten had, werden jaarlijks on- veer vijftig jongelieden voor zoogen. verlofsofficier opgeleid. Aan de Sehool eompagnie zijn er thans ongeveer tien. Dat begint dus met een vrij nadeelig saldo. Dat komt omdat de jongelieden, als zij het eenigszins kunnen, liefst willen blijven in de plaats hunner inwoning on zich dus niet aanmelden voor op leiding tot een rang, voor het berei ken waarvan ze een tjdlang naar Amersfoort moeten gaan. 't Is echter mogelijk, dat dit metter tijd zou kunnen veranderen, beter worden. Maar dan blijft het stelsel der zoo genaamde viermaanders toch nog altijd o.i. een groot bezwaar. Wij zijn nu eenmaal nog geen militair volk en nog altijd prijst men zich gelukkig als men vrij loot en als men kans ziet er met vier maanden af te komen, geeft men zich niet op voor verlofs officier. Nogmaals, dit moge niet voor de jongelieden pleiten, het is eenmaal een feit en men moet er rekening meè houden. En dan komt het ons voor, dat zjj, die in dezen een stoot in de goede richting zouden kunnen geven, zijn Welke dan Allerseelen van Lassen en de Love Song of Har Dyal." De Love song of Har Dyal Machie's zachte blauwe oogen glins terden. Waarom niet? Het is een van mijn lievelingsliederen 1" Mary deed de piano open. De liede ren gingen bijzonder goed en Tépbany beweerde dat het zingen haar in het geheel geen kwaad bad gedaan. Zij zong wel is waar sotto voco, maar haar stem had weer dien bijzonderen mooien fluweelen klank van vroeger. Als meneer Carne je -zoo eens kon hooren 1" zei Macbie toen de laatste ton m van Har Dyal wegstierven. Zij was er van overtuigd dat Téphany van idee veranderd was dat zjj dit lied met oen speciale bedoeling had uitgekozen. Wat een bekoorlijke wijze, om een aanbidder terug te roepen dien men te haastig had weggestuurd Macbie vervolgde: „Johnnie heeft al wel zes maal gezegd dat meneer Carne erg gesteld is op goed zingen. En hij wil je zoo vreeselijk graag eens hooren." Johnnie praat graag met jou," antwoordde Téphany verstrooid. „We zullen hen te eten vragen." Morgen?" de jonge beroepsofficieren. Als dezen, uit eigen beweging de verlofsofficieren geheel binnen hunnen kring willen trekken, zal dit het aantal van ben, die zich voor dien laatsten rang aan melden, vermoedelijk zeer doen toe nemen. Ook zou het animeerend werken, als men de verlofsofficieren in defi tijd dat zij dienst heeten te doen, ook werkelijk als aanvoerders liet optreden en niet, zooals helaas veel gebeurt, hen als bijloopers beschouwde. Yan deze dingen verwachten wy veel meer, dan van wettelijke bepa lingen, welke de meer ontwikkelden zal dwingen zich voor hun taak als reserve-aanvoeders te bekwamen. Men kan dan misschien wel aan die jonge lieden de noodige wetenschap bij brengen, doch wat heeft men daaraan als zjj niet met alle toewijding hun ambt vervullen Als generaal Eland zijn aandacht eens aan onze opmerkingen zou willen schenken en daarover zijn meening zeggen, zou deze stellig met veel belangstelling worden vernomen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het Huis van afgevaardigden heeft met groote meerderheid de motie van wantrouwen in het kabinet aange nomen. Graaf Khuen Hedervary, de minis ter-president, zeide hierna: Nu gü uw wantrouwen hebt uitgesproken, blijven twee wegen open de regeering treedt Neen, morgen niet. Morgen komt Michael Ossory." Michael Ossory?" Er sprak ach terdocht uit de mooie blauwe oogen van Machie, maar Téphany vervolgde kalm Hij gaat weg, hij verlaat Pont- Aven voor een onbepaalden tijd. Misschien zullen we hem nooit weer zien." Dat spyt me. Ik mag hem heel graag. Het is vreeselijk jammer, dat bij zoo eenzelvig is." Téphany knikte en ging de kamer uit. Mary Macbin speelde de laatste maten van Har Dyal nog eens zacht jes over. Hare blauwe oogen stonden somber, en in haar glad voorhoofd vertoonden zich rimpels, toen zij mom pelde Heb ik me vergist Michael vertelde hen den volgenden dag dadelijk, dat hjj naar ie Faoriët ging. Hij ontweek Téphany's blik niet, maar zij las in zijne oogen die treu rige uitdrukking die men soms op het gezicht van vertrekkende vrienden ziet„wanneer en waar zullen we elkaar weerzien We hebben gehoord welk een grooten dienst u Léon en Yannik be wezen hebt," zei Mary Machin. af of de Kamer wordt ontbonden. Daar hij niet onmiddellijk een be slissing kon nemen, las de minister president een eigenhandig geschreven brief van den Koning v.ior, waarbij de Kamer tot 24 Maart wordt verdaagd. Onder tumult verlieten de ministers de vergaderzaal. Battany stelde een motie voor, lui dende De regeering de Kamer ver dagende, zonder dat de voorloopige twaalfden zijn toegestaan, verkracht de grondwet. Deze motie is aangenomen door de geheele linkerzijdealleen de grond wettelijke partij heeft tegen gestemd. GROOT-BRITANNIË. De stand der verkiezingen was gis teravond halt zeven als volgtGe kozen 264 unionisten, 262 liberalen, 40 arbeiders en 76 Iersche nationa listen. De Koning zal 21 Februari het par lement openen. GRIEKENLAND. Men bereidt zich in Turkije niet voor niets op alle gebeurlijkheden voor. In Griekenland nemen de zatren een zeer gevaarlijk beloop. De Creten- sische politicus Venizelos onderhandelt namens den Officiersbond met Theo- tokis, den leider der meerderheid in de Kamer. Theotokis wil van de na tionale vergadering, die de Officiers- bond eischt, niets weten. FRANKRIJK. Nog altijd treurige berichten om trent den watersnood in Frankrijk. Wel geloofde men, dat gisteren de hoogste stand zou zijn bereikt van het water, maar een hevige orkaan die gisteren om half tien losbarste, heeft den toestand nog verergerd. Men begint nu te vreezen voor iu- /.ij gaan heel gauw trouwen en u zult wel niet zoo wreed zijn van zoo'n goeden kerel als Keats is te lang te laten wachten en daarom heb ik dit voor u meegebracht, juffrouw Machin." Hij bood haar een doosje aan van paarlemoer ingelegd met zilver Mary bedankte hem en gaf blozend toe dat haar Johnnie niet wilde wach ten. Michael wendde zich tot Té phany. En gij zult zeker wel terugkee- ren tot uwe triomfen." Misschien wel zei Téphany. Natuurlfjk," zei hare vriendin. „Zij heeft gisteren gezongen en hare stem is mooier dan ooit." Ik zou je graag eens willen hoo ren, Téphany." Dat kan gebeuren,1 antwoordde zjj met een licht blosje, bjj de gedachte hoe gemakkelijk het toch was om zulke onschuldige vrienden om den tuin io leiden. Na het diner gingen zjj in den tuin zitten, waar Michael een sigaar op stak. In het gras onder de boomen glinsterden de glimwormen. [Wordt, xercolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1