WEERBERICHT. Therm o meter stand BINNENLAND. STADSNIEUWS. J P e n s i o e n f o n d s H. IJ. S. M. L. en V. schrijft MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 29 Jan. 1910. Hoogste barometerstand 761.2 m.M. te Riga, laagste 735.4 m.M. te Sylt. Verwachting tot den avond van 30 Jan. 1910. Krachtige later afnemende N.-W.lyke tot W.lyke wind. Gesteldheid van de lucht: Aanvankelijk buiig later opklarend. Temperatuur Kouder. Barometerstand te AMERSFOORT. Vorige stand te 12 uur 742 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 39 Laagste hedennachtF. 30 Hedenmiddag 12 uurF. 40 stortingen, daar te Parys het water den grond heeft losgewerkt of weg gespoeld. De vei zakking, die zich op de Place de l'Opéra heeft voorgedaan, heelt zich voortgezet tot de Boulevard des Capucinès. Boomen en gaslantaarn- palen dreigen om te vallen. In de Rue Montesquieu is een huur rijtuig in een gat in den grond ver dwenen de koetsier en de inzittende zyn gered. In de Rue Jean Nicot staat het water 2 M. hoog. Vrouwen en kinderen werden gered, waarby droe vige tooneelen voorvielen. De Pont Alexandre III en andere bruggen stroomafwaarts zijn in duisternis ge huld. Het geheel levert een somber schouwspel. Het water stroomt in watervallen onder de Hdtropolitain. De Bièvre, een kleine rivier bij St. Cyr ontspringende, en die uitloopt in het hoofdriool van Parijs, dreigt den grond van een groot aantal straten weg te spoelen. Op de Place Pereire is een hoofd- riool gesprongen. Een korporaal is aan de Billykade verdronken. In de Kamer zijn over zekere prac- tykei: van bakkers en andere leveran ciers van levensmiddelen, die hun waar door de slachtoffers van den water snood onbehoorhjk duur lieten betalen, harde noten gekraakt. De afgevaardigde Allemane vestigde de aandacht der vergadering op een bericht van het agentschap Havas, dat meldde, dat te Charecton door bakkers 1 frc. 40 voor een pond brood was geëischt. De Kamer raakt over deze mede deeling van den heer Allemane in opwinding en als Briand aan het woord komt, haast hy zich te verzekeren, dat dergelijke feiten hem tot dusver onbekend waren. Ik heb, aldus de premier, slechts gehoord van daden van moed, zelfopoffering en solidari teit, die bewondering afdwingen. Ik zal een onderzoek instellen en wanneer de door den afgevaardigde Allemane medegedeelde feiten juist zijn, zal ik de burgemeesters gelasten de prijz n van het brood vast te stel len. Mocht het bovendien blijken, dat kooplieden noodzakelijke levensbehoef ten met ongeoorloofde winst verkoo- pen dan zal de wet in haar volle ge strengheid op hen worden toegepast. Alle mogelijke maatregelen zullen getroffen worden, opdat de bevolking zoo weinig mogelijk te lijden heeft en men trotsch kan zijn tot een volk te behooren, dat dergelijke voorbeelden geeft. De nationale inschrijving gister avond een bedrag van 1,500,000 frs. bereikt. Echtscheiding. Ingediend is een wetsontwerp houdende aanvul ling van de bepalingen in het Wet boek van burgerlijke rechtsvordering, betreflende echtscheiding. Voorgesteld wordt tusschen de ar tikelen 827 en 828 van het Wetboek van burgerlijke rechtsvordering een nieuw artikel 827a in te voegen, luidende „Behoudens het bepaalde bij artikel 265 van het burgerlijk wetboek zal de vordering tot echtscheiding niet wor den toegewezen, zoo de rechtbank niet door wettelijke bewijsmiddelen is over tuigd van het bestaan der grouden uit hoofde waarvan de echtscheiding wordt gevorderd." Blijkens de Memorie van Toelichting is de indiening van dit wetsontwerp mede gevolg van een wensch in de Tweéde Karner, waar gewezen werd op den misstand hierin bestaande, dat vaak, iügevolge afspraak, tusschen de partyen, echtscheiding wordt gevor derd op gefingeerde gronden, in den regel overspel van den man, terwijl de gedaagde tegen deze vordering ver stek laat gaau, of wel bij verschijning de gefingeerde daadzaken, aan den eisch ten grondslag gelegd, gul en gaaf als waar erkent, zoodat de vordering wordt toegewezen. Langs dezen vrij gemakkebjken omweg verkrijgt men feitelijk eene echtscheiding met onder linge toestemming der echtgenooten, en dat niettegenstaande art. 263 bur gerlijk wetboek uitdrukkelijk bepaalt, dat echtscheiding nimmer kan plaats hebben door onderlinge toestemming. De nieuwe reizigersta rieven. Door den Minister van Waterstaat is aan de beide groote spoorwegmaatschappijen bericht, dat invoering van de nieuwe reizigersta rieven op 1 Januari 1911 wordt goed gekeurd. Door den Minister is echter bezwaar gemaakt tegen het voorstel der Maat schappijen om van 1 Februari 1910 at de abonnementskaarten volgens het bestaande tarief slechts af te geven met een geldigheidsduur met langer dan tot 1 Januari 1911. Daaruit toch zou een zeer aanzienlijke prysverhoo- ging voortvloeien voor het publiek, dat in dit geval dan geen gelegenheid zou hebben van de bestaande prijs verlaging voor abonnementskaarten met langeren geldigheidsduur (12 maanden) gebruik te maken. Verdachte handelingen. In de jongste raadsvergadering van Meppel zijn de handelingen van den directeur der gasfabriek aldaar aan een scherpe critiek onderworpen. Blijk- liaar werd de directeur verdacht per soonlijk voordeel te trekken van kolenle verin gen die van den leveran cier van zyn zoon waren betrokken. De directeur en de leverancier ont kennen. Over de handelwijze van den direc teur heeft de raad van's avonds zeven uur tot middernacht gedebatteerd. Er werd besloten de werking en exploitatie der gasfabriek en zijn gel delijke resultaten aan een grondig onderzoek te onderwerpenen de zaak van den zoon van den directeur van de aanbesteding der levering uit te sluiten en bij kolenaankoop te bedin gen dat de levering in pai tijen moet geschieden. Aanstaande Maandag is de laatste dag, waarop bij de directie der Holl. IJz., My. wordt ingewacht de kennis- j geving der gedaDe keuze dooi de deel- genooten in het pensioenfondsde rechten op het fonds prijsgeven of 7 pCt. betalen. Wie dien dag zijn keuze niet heeft gedaan, moet van af 1 Jan. de 7 pCt. betalen, totdat hij zijn deel genootschap alsnog zal opzeggen. Uitstel van dezen termijn heeft de directie niet verleend. Het blad kan verzekeren, dat on middellijk na het weder bijeenkomen der Kamer het verlof tot het houden eener interpellatie aan de Kamer over deze zal worden gevraagd. „Tegen het einde van Februari al- zoo zal de Regeering het licht kunnen ontsteken, dat door de directie is ge weigerd, zoo gaat het blad voort. D n zullen er meer gegevens zijn om de zaak te beoordeelen. En waar dit zoo is, achten wij bet onzen plicht, aan het personeel met nadruk de adviseeren, voorshands geen enkel recht prijs te geven. Het is riiet aan te nemen, dat in deze geschiedenis de Regeering de h iud heeft gehad. Evenmin, dat de Minister van Waterstaat, eenmaal van de zaak kennis hebbende g.momen, zou hebben stilgezeten, of aan het optreden der directie zijns anctie zou hebben ver leend. De directie heeft het tijdstip voor haar opLreden zóo gekozen, dat de Tweede Kamer geen gelegenheid had, hangende den termijn iulichting te vragen." Jaarverslag van de Afdeeling Amersfoort der Vereeniging tot op voeding van Halfverweesde-, ver waarloosde, of verlaten kinderen in het Huisgezin. Konden wy ons vorig jaarverslag aanvangen met de verzekering, dat over den algemeenen gang van zaken niet te klagen viel, ditmaal komt het ons voor, dat in sommige opzich ten tevredenheid misplaatst zou zyn. Immers wanneer wij nagaan het uitgebreide arbeidsveld, dat nog braak ligt en tevens hoe door onvoldoende kasmiddelen, wij niet voldoenden steun kunnen bieden telkens waar met reden een beroep op ous wordt ge daan, dan zal het wel duidelijk zjjn, dat wy een gevoel van onvoldaan heid niet kunnen ter zijde stellen, wanneer wij een verslag opmaken over de lotgevallen onzer afdeeling in het afgeloopeu jaar. In de eerste plaats valt in stede van vooruitgang, achteruitgang in het aantal leden te eonstateeren. Op de ledenlijst prijken op i Januari 1910, 173 namen, met een totaal aan contributies, van f 494.00, waaruit volgt dat het leden tal met 14 is verminderd, inderdaad outvielen ons twintig leden door overlijden, vertrek naar elders, of om andere redeneo. De aanwinst van zes nieuwe leden woog tegen dat verlies niet op te meer is dit verlies van beteekenis daar ons jaarljjksche uitgaven steeds stijgen en dientengevolge eene ver mindering in d vaste inkomsten ons slecht te pas komt. 9 beschermers 140 leden en 38 begunstigers voideden in 1909 hunne contributies voor onze eigen kinderen betaalden wy voor verpleging f798.21, tcrwyl voor die kinderen in onze kas gestort werd f 143.75, zoodat die verpleging ons te staan kwam op f 654,46. Wanneer wy nu nagaan, dat. door ons in de Algemeene kas jaarlijks moet worden gestort f 110.00, dan wordt het auidelyk, dat wij den finautieëlen toestand niet rooskleurig kunnen inzien. Onze financiën gingen dan ook achteruit, wij gaven f 174.44 meer uit, dau wy ontwingen en hebben daarvoor ons kapitaal moeten aan- spieken. Slechts een gift gewerd ons en wol van de ontbonden Tennisclub 't Stortmet genoegen maken wij er hier melding van, te meer omdat wij van het hier mede gedeelde geval ho pen, dat het door velen zal worden I nagevolgd, wat niet anders, dan ten goede zou kunnen komen aan onze bij uitstek Amersfoortsche instelling. Slechts eenmaal werd een ledenverga dering gehouden, ter behandeling van de Statuair voorgeschreven pun ten. Die eenige vergadering was slecht bezocht, iets wat niet gezegd kan worden van de Bestuursvergaderingen die geregeld den tweeden Vrijdag van iedere maand worden gehouden in „Ons Huis." Dit jaar vooral waren de beraads lagingen van gewicht, niet immer gaf, dit in tegenstelling van verleden jaar, de ons toevertrouwde jeugd reden tot tevredenheid baarden som mige kinderen ons teleurstelling door bun gedrag, gelukkig kunnen wy op andere wijzen, en die vormen verre weg de groote meerderheid, die in alle opzichten toonden hot goede te willen. In het bestuur waren eenige verlie zen te betreuren, de Heer A. Bom mel vertrok naar Alkmaar, de Heer Kenninck bedankte voor het Lidmaat schap van het Bestuur, terwijl de Heer R. G. Rykens zich door drukke bezig heden genoopt zag, zijne bestuurs functie i eer te leggen. Wy hebben goede hoop, dat de opengevallen plaatsen spoedig weder bezet zullen worden, wat met het oog op onzen arbeid, uiterst gewenscht is. Mevrouw ReijndersCalkoen nam de benoeming tot lid van het dage- lijksch bestuur aan, terwyl voorzitter en secretaris als afgevaardigden de Afdeeling hebben vertegenwoordigd op de beide algemeene vergaderingen der vereeniging te Amsterdam ge houden. De afdeeling Ameisfooit ontsloeg in het afgeloopen jaar een jongen uit de verpleging, die dienst nam bij het korps Genietroepen te Utrecht, maar nam voorloopig m afwachting van een beslissing op een verzoek tot onthef fing der voogdij, onder hare hoede twee jongens, zoodat voor hare reke ning nu verpleegd word"n drie jon gens en twee meisjes. Behalve van deze, behartigen wjj de belangen van kinderen door loofd- bestuur en andere Afdeelingen, aan ons toevertrouwd en oefenen de be stuursleden, daarvoor ieder in het bijzonder aangewezen, een voortdurend toezicht uit. Van het Hoofdbestuur hebben wy nu in verzorging vier jongens en een meisje, van de afdeeling Zeist twee meisjes, van de afdeeling Assen een jongen en een meisje, en van de af deeling Amsterdam een jongen, zoodat ons toezicht zich nu uitstrekt over 15 kinderen. Voo: kinderen, die niet voor onze eigen rekening weiden verpleegd, werd door ons uitgegeven f2714.856, welk bedrag op f25.10 na reeds is gerestitueerd. Wat betreft de gezondheidstoestand der kinderen, deze viel te roemen, ernstige ziektegevallen kwamen niet voor. Het is hier de plaats een woord vau dank te uiten voor den belaog- loozen steun ons bewezen door den heer J. D. Rolandus Hagedoorn, arts alhier, die door het geven van me dische adviezen steeds, waar het noo- dig was in belangrijke mate, ons van dienst was. Onze inkomsten hebben in 1909 bedragen, met inbegrip van het batig saldo, aan het begin van het jaar groot f85.33, en van f 100 van onze be zittingen te gelde gemaakt f3727.946, de uitgaven met inbegrip van een batig saldo aan het einde van het jaar groot f 11.29 wijzen eenzelfde bedrag aan. Met een vernieuwd beroep op den steun van allen, die belang stellen in onzen arbeid, eindigen wy dit verslag. De Secretaris, Mr. P. L. BAUDET. Amersfoort, 28 Jan. '10. In de gisterenavond, onder voor zitterschap van den heer F. M. van Veen gehouden algemeene vergade ring werd dit verc-lag vastgesteld. In het bestuur werd herkozen de heer

De Eemlander | 1910 | | pagina 2