DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 25. MAANDAG 31 JANUARI 1910. 7e JAARGANG. Hoofdredacteur B Cr. RIJKENS. FEUILLETON. HET DOODENMASKER. BUITENLAND. ABONNEMENTSPRIJS Por jaar met geïllustreerd Zondagsblad f4.—. Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. fl.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. Van 1 Buiten PRIJS DER ADVERT ENTIEN tot 5 regels f0.40. Voor iederen regel meer f0.08. het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend'' gerechtigd hot Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D. Y. ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam. DE EERERA AD. Nu de nood op hot hoogst kwam eu het enquête-voorstel op het punt was van in de Tweede Kamer in be handeling te komen, is het Dr. Kuy- per gelukt een eereraad byeen te krygen. Of liever het is den voorzit ter van de Eerste Kamer gelukt. Dr. Kuyper had het dezen, volgens de „Standaard" „reeds voor geruimen tyd" verzocht. In dezen eere-raad hebben zitting genomen de heeren Jhr. mr. P. J. van Swinderen, vice- president van den Raad van State Mr. H. J. Kist, oud-procureur-gene raal bij het gerechtshof te Amster dam en lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en jhr. mr. A. P. C. van Karne- beek, oud-Minister van Binnenlandsche Zaken, Minister van Staat en lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene raal." Die namen zyn ons een waarborg, dat er een onpartijdige uitspraak zal komen. Alleen maar, deze heeren zullen moeten oordeelen op verzekeringen, eerewoorden en stukken, die men hun zal gelieven te geven. Te beschikken over stukken, die juist noodig zouden kunnen zijn voor een juist oordeel, hebben zy niet. Op de vragen o.a. in het voorstel- Troelstra gedaan, zal een eereraad geen antwoord kunnen geven, omdat haar het materieel daarby ontbreekt. Daarom zou een enquête zoo on- Naar het Engelsch van HORACE ANNESLEY VACHELL. 94) Téphany herinnerde Michaei aan de Paascbvuren, waar zij tien jaar geleden omheen gedanst hadden, aan hun verstoppertje spelen tusschen het hooi en aan de boeren die zingend naar huis liepen terwijl de meisjes glimwormen in heL haar hadden. Mi chael herinnerde zich die zomeravon den heel goed en begon tallooze kleine voorvallen op te halen, daardoor be- wyzend hoe diep ze in zyn geheugen geworteld zaten. En onze bedevaartgang naar la source muette Naar la source muette herhaalde Mary Machin. Michael vertelde haar de legende van den heiligen Euvel en van de maagd Juna. Zij hadden aan beide zyden van het ruischet.de beekje een kluis gebouwd zy hadden gezworen dat zy elkaar niet zouden ontmoeten eindig veel beter zijn, zoowel voor den beschuldigde zelf, als voor de veront rusten. In elk geval ontbreken or aan den eere-raad twee leden, n.l. oen roomsch- katholiek en een sociaal-democraat. Maar wellicht zal men al moeite gen eg hebben moeten doen om deze drie bij elkaar te krygen. DONKERE WOLKEN. Het ondoordachte optreden van den Griekschen Ofiftcierenbond in de hui dige kritieke phase van de Creta- quaestie dreigt ernstige gevolgen te hebben. Het bekende optreden van de Cretensische volksvertegenwoordigers heeft der Porte aanleiding gegeven herhaaldelijk te protesteeren en wel op een wijze die geen twijfel meer mogelijk laat. Iedere maatregel, die de inlijving van Greta bij Griekenland een stap verder brengt, zal door de Porte als een casus belli worden be schouwd, werd aan ieder, die in de zaak belang stelde, en dat is o.a. ge heel Europa, te kennen gegeven. En nu zien we in de crisis, die Griekenland doormaakt, den heer Veni- zilos een Cretenzisch politicus, die naai zijner landgenooten aard, niet tot de kalmsten behoort, eerst naar Athene komen en vervolgens by de dezer dagen door Regeering en Offi cieren bond gevoerde onderhandelingen op den voorgrond treden. Venizilos voert het woord namens den Bond en wat het ergste van alles is, weet de plannen van den Boud door te dry ven. Creta en de' officieren geven den of tegen elkaar spreken maar dat zy altijd samen zouden bidden. Eens op een avond hadden zware regens de beek in een brullenden stroom veran derd, zoodat Euvel niet in staat was het gebed zijner aangebedene te hooren. In zyn smart had hy den stroom be volen om stil te zijn. En sedert stroomt de beek voort over mos en varens, maar zonder ge luid te maken het water zwijgt. Oude vrouwen beweren dat in geval een voorbijganger van dat water drinkt of er in baadt, hy ook zijn stem eu zijn geheugen verliest, want la source uiuette is de Letbe van Bretagne. Toen dat eenvoudige verhaal uit was, heerschte er even stilte. Toen zei Téphany langzaam: „Michael, nu zal ik wat voor je zingen. Blyf daar stilletjes zitten. Ik zal maar twee lie deren zingen. Als ze uit zyn kom ik weer hier." Hare stem trilde terwijl zij sprak. Op dat oogenblik begreep Mary Machin wat er in haar vrieDdin omging. Michael antwoordde niet. Hij zat al rookende naar de rivier te kijken, terwijl TéphaDy zong „Es blüht und funkelt heut auf I [jedem Gr ffie, toon aan. Waarborgen voor een beza digde politiek ontbreken dus te eeuen- male. En die is thans meer dan ooit geboden. ITet gist op Creta, in Grie kenland heerscht het zwaard en de Porte toont zich niet alleen verbitterd, maar meer dan ooit vastbesloten om niet toe te geven. Komen op de Nationale Vergade ring, die te Athene bijeengeroepen zal worden. Cretenzische afgevaardig den, dan zal Turkije dit ais een casus belli opvatten en onverwijld Thessa- lie binnenrukken. Aldus verneemt de Kölnische Zeitung van haar corres pondent te Constantinopel. Men ziet de toestand is kritiek, kan het althans gemakkelyk worden. Wat in Griekenland geschieden zal, is bij den bestaanden ongewonen po- litieken toestand met geen mogelijk heid te voorzien. Onder dergelijke omstandigheden is alles ook het on verstandigste en minst gewenschte mogelijk. GROOT-BRITANNIË. De verkiezingen zyn nu bijna alle bekend. De liberalen zijn Zaterdag boven de unionisten gekomen. Om vier uur was de stand aldusGe kozen '271 unionisten, '272 liberalen, 40 arbeiders en 80 Iersche nationa listen. FRANKRIJK. Het water in de rivieren is gelukkig begonnen te zakken. De hydrometische dienst heeft Zaterdag om 6 uur be kend gemaakt, dat de waterstand der Seine langzaam maar regelmatig zakt. Dat wil niet zeggen, dat nu ook reeds alle gevaar geweken is. De toestand is in elk geval nog verre van roos kleurig. Het station van de Métropolitaine aan de Rue Villiers te Parys staat tot aau het gewelf vol water. De be- Ein Tag im Jahre ist den ToteD frei Komm' an mein Herz, dass ich dicb [wieder habe, Wie einst im Mai, Wie einst im Mai Dat buitengewoon mooie lied zou op dat oogenblik op iedereen een diepen indruk gemaakt hebben maar nu het zoo onvergelijkelijk mooi ge zongen werd door de vrouw, die hij liefhad, werd elk hoekje van zijn ziel er door vervuld. Hy trilde terwijl de trillende Klanken verlangend naar buiten stroomden. Maar toen maakte er zich een oogenblik een woedend gevoel van ergernis van hem meester. Zoo zongen de sirenen tegen de schip breukelingen, lokten hen in den dood of maakten hen gek I Téphany begon nu Har Dyal's love song te zingen. Het is een onver klaarbaar feit, dat klanken, kleuren en plaatsen voor den geest kunnen tooveren. Een volmaakt-mooie zang stem schynt de macht te hebben om den toehoorder daarheen te verplaat sen waar zij maar wil. AJlerseelen had Michael naar het kershof van Nizon meegevoerd, op den dag als alle graven versierd zijn met bloemen. De s em was die van een geest ge weest, zy kwam van een onraetelijken woners van de Rue de Javal hebben gebrek aan levensmiddelen. De Rue Cambacères is ondergeloopen 13,000 abonné's van de telefoon zijn zonder verbinding. GRIEKENLAND. Het wordt bevestigd, dat de ont slagaanvrage van het kabinet is aan genomen, dat de verschillende poli tieke partyen toegestemd hebben in de bijeenroeping der nationale ver gadering en in de samenstelling, heden of Maandag, van een zakenkabinet met Dragoumis als minister-president. Indien in dit program eenige wijziging mocht worden gebracht zou het Mili taire Verbond nog dezen avond de ministeries bezetten en zyn wil voor schrijven. De troepen blijven op bevel van het Militaire Verbond geconsig neerd. Alle leiders der politieke partijen en de voorzitter der Kamer zijn onder voorzitterschap van den Koningin raad vereenigd en houden besprekingen over de maatregelen om tot een ver betering van den toestand te geraken. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het Huis van MagDaten besloot tegen de verdaging van het Parlement te protesteeren. De Souverein weigerde het ontslag van den premier en keurde een voor stel om nieuwe verkiezingen uit te schrijven goed. RUSLAND. De Nowoje Wremja bericht uit goede bron dat de voorzitter van de vereeniging van echt-Russische man nen, de veelgenoemde dr. Dubrowin het voorzitterschap van dit verbond heeft neergelegd. Hjj blijft echter hoofdredacteur van het stookblad Ruszkoje Snatnja." Eveneens treedt afstand en Michael had er iets spot- achtig-wreeds in gevoeld. Het liefdeslied van Har Dyal had precies die tegenovergestelde uitwer king. Michael voelde dat hy van uit deu dood naar het leven werd terug gebracht. Nu was het geen spookver schijning, die het hartstochtelijk re quiem voor het verleden zong, neen, een levende vrouw riep haar geliefde toe om haar te volgen ondanks alle hinderpalen. De schaduwen van de kalme laatste rustplaats verdwenen onder de schitterende stralen der Oostersche zon Below my feet the still bazaar is laid; Far, far below the weary camels lie The camels and the captives of thy raid; Come brack to me, beloved, or I die Come brack to me, beloved, or I die i Michael stond op alsof hij gehoor gaf aan de roepstem. En hij stond nog, toon de laatste regel tot hem kwam: „My bread is sorrow and my drink is tears." (Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1