WEERBERICHT. Tliermometerstand UIT DE PERS. STADSNIEUWS., Uit de Omgeving. Langs den Weg. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 2 Febr. 1910 Hoogste barometerstand 774.3 m.M. te Horta, laagste 728.0 m.M. te SydisQord. Verwachting tot den avond van 3 Febr. 1910. Meest matige Z.-W.lijke wind. Gesteldheid van de luchtBetrokken tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk regenbuien. Temperatuur Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand nedenmiddag te 12 uur, 755 m.M. Vorige stand te 12 uur 765 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 38 Laagste hedennachtF. 23 Hedenmiddag 12 uurF. 35 strenge maatregelen by volharding in zijn voornemen niet achterwege zou den bl.jven. In den nacht van Zaterdag 4 en Zondag 5 December ging hij er klok slag 12 vandoor en liet den chef we- teD, dat 5 Dec. niet op hem moest worden gerekend. Op 12 Dec. her haalde hy, niettegenstaande een waar schuwing dat ontslag zou volgen, zijn dienstweigering om gemoedsbezwaren. Na een onderzoek, waarbij de man verklaarde, liever te gaan dan de sabbatrust te schenden, werd hij overgeplaatst naar Nieuweschans, waar de remmers geen Zondagsdienst be hoeven te verrichten. Kerkgaanvan militairen. Het komt den minister van oorlog wenschelyk voor, tegemoet te komen aan het verlangen van vele ouders met betrekking tot het ter kerke gaan op Zon- en feestdagen, van hun minderjarige zoons, die in militairen dienst zijn. Dientengevolge heeft de minister bepaald, dat indien door hen, die de ouderlijke macht of voogdij uitoefenen, bij het iudiensttreden van hunne minderjarige zoons of pupillen, het verlangen wordt te kennen gegeven, dat dezen geregeld de godsdienstoefe ningen hunner gezindte, op de hier boven bedoelde dagen bijwonen, die minderjarigen voor zoover de belangen van den dienst zulks zullen toelaten, onder geleide van den oudste in an ciënniteit of rang, d .arheen zullen te brengen zijn. (Hbl.) Preeken voor de Marine. De comm'ssie voor de Geschriften van de Nederlandschen Prostestauten- bond heeft aan den Minister van Marine een nieuwen preekbundel aan geboden. DE EERE-RA AD. Het Handelsblad schrijft De voorzitter van de Eerste Kamer is er zeker in geslaagd drie mannen bereid te vinden in die commissie z:tting te nemen, in wier integriteit, onpartijdigheid en scherpzinnigheid alle Nederlanders het volste vertrou wen zullen hebben. Wij hebben als onze meening uitge sproken dat zoo veel en zoo helder mogelijk licht in deze aangelegenheid noodig is. Wy hopen dat deze com missie dat licht zal brengen. Hare opdracht is nog niet bekend geworden Uit haar naam, „commissie van be oordeeling", zou men wellicht niet aanstonds afleiden, dat zy ook op dracht heeft tot onderzoeken, tot het verzamelen van feiten, het hooren van getuigen, enz. Maar van deze drie mannen is niet te verwachten, dat zij voor het vormen van een oor deel zich zullen bepalen tot die feiten en verklaringen, die tot nu toe bekend zyn geworden zij zullen zeker de gebeele zaak onderzoeken, zoodat hun uitspraak ieder Nederlander bevredigt en hem zoo groot mogelijke zekerheid geeft omtrent de vraag of bij de rid- derordenzaak in het spel is geweest, wat jhr. De Savornin Lohman als corruptie zou moeten bestempelen. Het Huisgezin meent, dat de eere- raad niet op gelukkiger wijs kon zijn samengesteld. Van de drie leden heeft een zitting in de Tweede Kamer, een in de Eerste Kamer en een in den Raad van State. Alle drie zijn man nen van links. (Hier vergist het Huis gezin zichde heer van Swinderen is a. r. Red. Eeml.) Het was geen strikt vereischte, maar het is een be wijs van onbevangenheid, een daad van tact. De leden zijn alle drie staats lieden, geen politici in den min gun- stigen zin van het woord. De drie leden zyn alle drie mannen van hoog aanzien en probiteit. Het enquête-voorstel is thans van de baan. Misschien voelt de voorstel ler dit zelf en neemt hy zijn voor stel terug- Het Volk schrijft: Nu de eereraad er is, blykt eerst klaar, welk een onding hij is. Dr. Kuyper zelf noemt hem een kommissie van onderzoek. Wat moet by onder zoeken Het antwoord is te vinden in Troelstra's enquête-voorstel. Vyt vragen zijn daar gesteld, die allen uitloopen naar de vermenging van funkties als partyleider en als minis ter door Dr. Kuyper. Vragen, die een verhoor noodig maken, niet alleen van den man ten wiens behoeve de eereraad is samengesteld, maar ook van mej. Westmeijer en de heeren Lehmann, en verder van al degenen, wier getuigenis noodig is vojr het kontroleeren van de waarheid| der verklaringen van dit viertal. Het vier tal, want nadat èn in het stuk aan de „Standaard" van 29 Juni, èn in den monoloog van Dr. Kuyper in de Kamer van 18 November onjuistheden bleken voor te komen, is het noodig, de betrouwbaarheid ook van zyn mede- deelingen aan die van derden te toetsen. Dit is de taak die de kommissie van onderzoek, de partikuliere enquête- komm ssie, zichzelf moet stellen, in dien zij zichzelf niet beschouwd als een kommissie tot vrijspraak van Dr. Kuyper, wat men niet mag ver wachten. Maar men behoeft er niet lang over na te denkeu, om in te zien met welke groote bezwaren deze kommissie zal hebben te kampen. Wy vragen maar niet wie de kosten van het getuigenverhoor zal betalen. De anti-revolutionaire partijkas heeft er zoo groot belang by dat er einde lijk volledige klaarheid komt in deze affaire, dat zij ODgetwijfsld de noodige middeleD daartoe beschikbaar zal stel len. Een vraag echter waarop een bevredigend antwoord niet denkbaar is, is deze, hoe de commissie erin zal slagen, onwillige getuigen voor zich te doen verschijnen en ben zal nopen, niet alleen de waarheid, maar ook de volle waarheid te spieken. Er is dus niet de geringste waar borg, dat de partikuliere enquête kommissie zal kunnen oordeelen in het volle licht der feiten. Het geldt hier de vraag, of de rid derorde in Nederland regeermiddel is, of de partij die de staatsmacht heeft veroverd, een zoogenaamd na tionale instelling kan bezigen tot ver sterking van haar partymacht; en in de tweede plaats komt da vraag, of deze korruptie in het bijzonder heeft gebloeid onder de regeering van een man die de voortreffelijkheid van zijn regeerkracht afleidde van den wortel des geloofs. Dit zyn vragen wier beantwoording van groot ge wicht is voor ieder burger, die met kennis van zaken wil besluiten, aan welke politieke partij bij zijn stem en zijn steun zal geven. Hierop past dus niet een heusch, het is niet zoo, of eenhelaas, zoo is het, van drie nog zoo aanzienlijke personenhier is volledige klaarheid een eisch van de moraliteit van het openbare leven. De dames en heeren, die den bazaar voor Zandhergen organiseerden, zyn tamelijk tevreden over het verloop van het geheel. Maandagavond is de recette beduidend meegevallen, terwijl het bezoek gisterenmiddag aan den bazaar vry groot was. Ook wat den verkoop betreft, viel niet te klagen, ofschoon natuurlijk gewenscht wordt, dat immer meer verkocht wordt op dat de opbrengst zoo groot mogelijk zjj. Ook gisterenavond was de zaal van het Valkjo geheel gevuld, voor zoover de beschikbare plaats het althans toe liet. De kindersymphonie, uitgevoerd onder leiding van mej. Wolter, deed het uitstekend. Het Kleine goedje zag er in de aardige pakjes allerleukst uit. Daarne gaf de mandolinenclub „Arion" eenige nummers ten beste, m ar veel daarvan ging door het rumoer in de zaal, daar er tevens bazaar werd ge houden, verloren. Bij de wedstrijden van den Kon. Onderoff. Scherrabond, die dezer da gen te Hoorn worden gehouden, zyn o.a. de volgende prijzen behaald Floret pers. 5e prijs H. Kroes van het le reg. veld-art. alhier. Floret korps2e prijs, le regi ment huzaren. De le luit. L. J. J. M. Tabbers, van het 11e reg. infanterie te Ede, wordt 1 Maart a.s. overgeplaatst bij het 5e regiment van dat wapen te Amers foort. We herinneren aan de uitvoe ring van Amersf. Mannenkoor, mor genavond in Amicitia te geven. De afd. „Amersfoort en omstre ken" van 'tUtrechtsch Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde" heeft besloten in den aanstaanden zomer een stalwedstryd en een ploe wed strijd te doen houden. Deze ploegwedstrijden werden het eerst gehouden in Duitschland niet door fabrikanten, om de voortreffelijk heden van hun fabrikaat aan te too- nen, maar door de bieren zeiven met eigen ploegen en eigen paarden. Zij wakkeren den ijver zeer aan en strek ken tot verbetering van het bedrijf. De heer D. v. d. Grift, bewoner van de boerderij »De Eult" bij Soestdijk, heeft een terrein voor het houden vaD dezen weds rijd aangeboden. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen een bakker, terzake van overtreding der arbeidswet. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten verzonden van het postkantoor te Amersfoort over de 2e helft der maand Januari 19! 0. Brieven, Binnenland. P. Zanino, Amersfoort. A. v. d. Woerd, Hilver sum. Reineveld L. Steenvoorden Brieven, Buitenland. H. v. Groot heest, Adrean. Briefkaarten, Binnenland. D. Visser, Nijmegen. N.B. 3/14,-Utrecht. 3 blanco. Briefkaarten, Buitenland. J. Voogt, Dortmund. A. Staveniker, Paris. 18 Drukwerken. BAARN. Gisteren is hier vanwege de afdeeling aldaar van den „Volks bond tegen Drankmisbruik" een cur sus in houtsnijwerk en cartonnage geopend. (Amersfoortsche Kroniek en Critiek XXX. Ik heb gemerkt, dat de high-life's quaestie in de Avondpost, waarvan ook de lezers van de Èemlander kennis hebben kunnen nemen, niet alleen in Haagsche kringen beroering heeft ge bracht, maar dat die quaestie ook hier in officierskringen druk wordt bespro ken. Me dunkt, men moest hiermee een weinig voorzichtig zyn, want het zou me niets verwonderen als de heeren danig bij den neus waren ge nomen. Ik voor my heb zoo'n idee, dat de artillerist, die het vuurtje heeft doen ontbranden, niet eens weet wat het tappestuk van een kanon isdat de grenadier, die zijn collega's van de jagers tegen zich in het harnas jaagt, er geen flauw idee van heeft, hoe hy vangsnoeren om een chacot wikkelt, en dat de vrouw van een grenadier die, naar ik hoor ook al in de Avondpost over de quaestie het hare gezegd heeft nog nooit een japon heeft gedragen. Met andere woorden het zou me niet verwonderen, als al die stukken door een oolijkert van de redactie of een medewerker waren uitgebroed. Ik heb daar zoo mijn reden voor. Er zuilen, zooals helaas in alle kringen der maatschappij, ook onder de offi cieren wel enkele geestelijke stum- perds rondloopen, die denken, om met Multatuli te spreken, dat zij, wijl d'eerste ui! hun geslacht op een kerk muur is grootgebracht, van nature te fijn zyn voor uilen uit een schuur, maar dat ze zoo poenig zouden durven zijn om die gedachte uit te spre ken, of, sterker nog, zwart op wit te zetlen, dat schijnt rajj een onmogelijk heid toe. Dat hadden de Haagsche heeren ook moeten begrijpen, en zjj hadden die geheele plechtigheid van verzeke ringen en schriftelijke verklaringen achterwege moeten laten. Dat zal geen practisch resultaat hebben bovendieD. Want neem eens aan wat ik voor onmogelijk houd dat een grenadier toch dat stuk heeft geschreven, niettegenstaande hij het tegendeel heeft verzekerd, dan kan men ook stellig aannemen, dat hij laag genoeg zal zijn, om, achter den rug van zyn kameraden om, een briefje aan de redactie te zenden, om toch zijn naam niet bekend te maken. Dan zal de redactie dat briefje publiceeren, en den naam van den schrijver ge heim moeten houden. Heusch men komt daar niet verder mee. Men had den raad van den kolonel, die zeide de zaak van weinig belang te achten, moeten opvolgen en de in gezonden stukken moeten negeeren. Men had moeten aannemen, dat hier iemand een meer of minder gelukte poging heeft aangewend om een type, dat gelukkig aan 't verdwijnen is, te schilderen, en flink aan te dikken. Zooals ik straks zei, er zullen nog wel enko en van dat typo rondloopen, maar als zij hardop zouden zeggen, wat zij denken, zouden "ij zich on sterfelijk belachelijk maken. Het winterseizoen spoedt zoo lang zamerhand weer ten einde, en dezer dagen hoorde ik de opmerking dat het Nut nog slechts een volksavond had gegeven. Dat vind ik jammer, want deze avonden worden door het publiek, dat er van geniet, zeer op prijs ge steld. Deze avonden kunnen zeer op voedend en veredelend werken. Dat kunnen ook volksconcerten doen. Maar dan zou het verstandig zyn als men ze in wat meer geschikte omgeving gaf, dan tot heden het ge val is geweest. Zou er bezwaar tegen zyn, als er des zomers door een paar muziek corpsen desnoods met een klein subsidie van gemeentewege der gelijke concerten werden gegeven in den muziektent van Amicitia? Wan neer daar concerten worden gegeven vi or de leden, staat het publiek steeds iu grooten getale te luisteren, langs

De Eemlander | 1910 | | pagina 2