DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 29. VRIJGAG 4 FEBRUaRI 1910. 7o JAARGANG. pTfrl Engelsche Arbeidsbeurzen. FEUILLETON. HET DOODENMASKER. BUITENLAND. DE EEMLANDEB Hoofdredacteur R G. RIJKENS. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS PRIJS DER ADVER^ENTIEN Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad 1'4.—Franco per Van 1 tot 5 regels 10.40. Voor iederen regel meer 10.08. post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco por post Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (By id. f 1.40. Afzonderlijke nummers fO.C5. abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnon- en Buitcnlandsch Advertentiebureau D.Y.ALTA,Warmoesstraat 76 78 te Amsterdam. In de industrieele plaatsen vanGroot- Britannië zullen ongeveer 150 arbeids beurzen opgericht worden, welk getal in den loop van het jaar vermoedelijk tot 220 zal stijgen, te weten 20 beur zen eerste, 40 tweede en 150 derde klasse, benevens een aantal zgn. by- beurzen. De beurzen eerste klasse zyn voor de steden met meer dan 100.000 inwoners, die van de tweede klasse voor steden met 50 k 100.000 inwo ners Het geheele Koninkrijk woidt in 11 arbeidsdis rieten verdeeld. Uiterlijk zullen de beurzen gelijken op de het volk welbekende, penny- banken. Buiten zullen mededeelingen worden aangeplakt over vacante plaat sen enz. enz. Binnen staat degeen, die werk komt zoeken voor een halfrond loket, waarachter beambten registers voeren. Men stelt zich voor d-i arbeiders zooveel mogelijk 's morgens tusschen 9 en 10 uur te laten komen. Op de grootere beurzen zal eon onderscheid gemaakt worden tusschen skilied en unskilled labourers, ten einde de ad ministratie te vereenvoudigen. Naam, beroep en adres wordeu in een register opgeteekend, dat steeds bij de hand is, wanneer een werk gever telephonisch, schriftelijk of per soonlijk om personeel komt vragen. Heeft zich een gevra gde arbeider laten inschrijven, dan wordt hem on middellijk een kaart toegezonden, waarmede hij zich bij den patroon kan gaan melden. Aan de grootere beurzen zullen speciale vrouwelijke beambten worden aangesteld voor vrouwelijke en jongere arbeiders. De wachtlokalen zullen eenvoudig maar netjes en volgens de eischen der Naar het Engelsch van HORACE ANNESLEY VACHELL. 98) Misschien maakte het onbeschrijfe lijk frissche van dat landschap nog meir indruk op haar, omdat zij voelde, dat het oogenblik niet ver meer af was, waarop zij het vaarwel zou moe ten zeggen. Zjj wende haar blik af en keek naar een gebouw aan haar rech terhand, een langwerpigen steenen klomp, waaraan in het geheel geen versiering was aangebracht het heiligdom van eenige ongelukkige vrou wen, die elders uit hun woning ver dreven waren. Hst gebouw was om geven door een steenen muur en de vrouwen kwamen daar zelden buiten. Téphany dacht aan haar bestaan, dat zij daar zoo opgesloten leidden. Een plotselinge opwelling van droefheid en zwaarmoedigheid verjaagde de vroolijke uitdrukking uit hare oogen, terwijl zjj Léon en Yannik volgde, de stad in, waar de klokken luidden. hygiëne ingericht worden. De plaatselijke beurzen zullen ver band houden met de districtsbeurzen en deze weer met de centrale beurs en wel zoo, dat aan aanvragen in het eene district in het andere gevolg gegeven kan worden. Aan absoluut on.ermogenden wordt zoo noodigreis geld en kosten van levensonderhoud tot de eerste loonsuitkéering verstrekt. Deze gelden moeten gelydelijk terug betaald worden. De eigenlijke leider is mr. W. H. Beveridge, een bekende specialiteit op dit gebied. Er zal voor gewaakt worden dat bij jongere arbeiders meer op een goede "opleiding, dan op verdienste wordt gelet. Men hoopt mede op deze wijze de aangroeiing van het leger vau werkloozen te Voorkomen. Voor kundig en betrouwbaar per soneel is gezorgd. DE CRISIS IN HET OOSTEN. Het oproepen van 120.000 redifs door de Tursche Regeering schijnt indruk te hebben gemaakt te Athene. Plotseling is daar nu besloten het bijeenkomen der Nationale Vergade ring uit te stellen tot December a.s. En nu speelt men in Athene don onnoozele en geeft het volgend com muniqué uit „In regeerings- en staatsundige kringen verbaast men zich ten zeer ste over de ongerustheid, die, als men de telegrammen mag gelooven, zich naar aanleiding van de bijeenroeping der Nationale Vergadering van Europa meester heeft gemaakt. Verder wordt in die kringen ver klaard, dat het nieuwe Griekscbe kabinet, dat een ,-ematigde politiek Michael stond onder aan de trap op haar te wachten, maar hij zei niets voordat zij het atelier was binnenge gaan. Toen zei hij op heeschen toon En dus zijt ge gekomen?" Dacht je dan, dat ik niet zou komen Zij glimlachte tegen hem en trachtte het ongelukkige gevoel te verbergen, dat zijne verschijning in haar opwekte. Het masker lag op de tafel. Ik heb je gevraagd om hier te komen, omdat ik je de waarheid moet zeggen," begon hij langzaan. Als ge dau Hij maakte zijn zin niet af, maar vervolgde snel op heel anderen toon „Ik had het eerst niet mogelijk geacht, dat ik het je zou kunnen vertellen, maar ik ben er nu van overtuigd, dat het Jmoet." Zijn gezicht verried zooveel lijden, dat zij haar blik afwendde. Zjj keek naar het glimlachende masker. Ik zal dat eerst vermorselen," zei Téphany. Wacht even. Het is met eenig in zijn soort, vergeet dat niet. Je kunt het te Parijs overal koopen." Dat weet ik," antwoordde Té phany, „en ik heb al geraden, dat ge het indertijd gekocht hebt, omdat het leek op het meisje, dat tusschen ons zal volgen, bezield is met de meest vredelievende bedoelingen. Hot bestaat uit mannen, die te verstandig zijn om iets te doen, dat aan die bezorgdheid voedsel kou geven. Eu daarom begrijpt men hier niet, dat er zooveel ophef wordt gemaakt van de Nationale Vergadering, daar deze uitsluitend ten doel heeft, de moeilijkheden van de Kretensische quaestie te vermin deren. Tot het besluit tot uitstel van de bijeenkomst der Nationale Vergade ring zal ook wel hebben meegowerkt het eenparig besluit der mogendheden om een zoo uittartende daad als het zenden van Kretenzer afgevaardigden naar Athene, niet toe te laten en om, mochten de Kreten ers bi) dit plan volharden, krachtige maatregelen te nemen. Tusschen Turkije en Bulgarije broeit echter ook nog iets. Het volk in Bul garije is opgewonden over de wille keurige uitvoering van de bendenwet, waardoor de Macedonisch-Bulgaarsche bovolking van haar strijders beroofd wordt. Te Saloniki zijn dezer dagen ettelijke Bulgaren ter dood veroor deeld en nu worden in Bulgarije groote protestvergaderingen gehouden. De Regeering wendt alle middelen aan om de openbare meening en de dage lijks wassende opwinding te kanali- seeren en een conflict te voorkomen. Voorloopig is de toestand iets beter geworden omdat de Turksche groot vizier de voltrekking van het djod- vonnis heeft opgeschort eu de akten van het proces heeft opgevraagd. EEN NOORSCHE QUAESTIE. Men kent het oude geschil tusschen Zweder. en Noorwegen over het recht der Laplanders om hun rendieren des- noodig ook op Noorweegsch grond gekomen is." Het was het doodenmasker van het meisje 'zelf." zei Michael op ge- dempten toon. O!" zei Téphany zachtjes. Haar gedachten verdrongen elkaar in woe ste wanorde Wat had Carne gezegd? Het meisje was verdronken of.Zij beheerschte zich met veel krachtsin spanning. Er was een besluit, dat on wrikbaar vast bij haar stond zjj zei op scherpen toon „Vertel mij niets meer 1" Maar Téphany, ik voel heel be slis- dat dat het haar wensch is, dat ge alles zult weten." Téphany bloosde licht. Het vreemde gebruik van het bezittelijk voornaam woord trok haar aandacht. Zij nam zijn verklaring ernstig op, omdat zij in Brelagne geboren was. Voor het oogenblik geloofde zij vast, dat de geest der doode vrouw den man dat bevel had gegeven. Het betere en het slechte deel van haar natuur trachtte zich met kracht te verzetten teg n die spookachtige mededingster, die zij haatte. Hebt ge haar van nacht gezien?" Ik heb haar nooit gezien sedert haar dood, maar ik heb altijd het ge voel gehad, dat zy bij mij was." gebied te laten weiden. Thans hebben naar Kölnische Zei- tung uit Stockholm verneemt, eenige Laplanders met een 5000-tal rendieren de Noorweegsche grens overschieden. De reden is, dat in Zweedsch-Lapland de grond met een dikke laag sneeuw bedekt is, zoodat de rendieren gevaar liepen te verhongeren. De Lappen bevinden zich thans met hun rendieren in het Salt-dal, in Noordelijk Noorwegen, waar de bodem gedeeltelijk vrij is van sneeuw en het rendiermos gemakkelijk bereikbaar. Een verzoek van de Lappen, tot de Noorweegsche overheden gericht, om daar te mogen blijven is onbeantwoord gebleven. Daarom zijn nu schriftelijke onderhandelingen tusschen de Zweed- sche er. de Noorweegsche Regeering aangevangen. Volgens een officeuse mededeeling van Zweedsche zijde, zouden de Lappen onkel gebruik hebben gemaakt van hun bij verdrag eikend, recht. Intusschen maken sommige Noor weegsche bladen van deze gelegenheid gebruik om de Zweedsche R9geering met hatelijkheden te overstelpen en aldus hun aloude anti-Zweedsche ge voelens te luchten. FRANKRIJK. De zaak Steinheil zal, volgens den Londenschen berichtgever van de „Petit Bleu," eerlang weder aan de orde komen. Mevr. Steinheil, zoo verzekert die beiichtgever, is te Londen, waar zij zich in een voorstad schuil houdt, druk bezig met opstellen van hare gedenk schriften". Die zullen echter niet in druk verschijnen vóór de ware moor denaars achter slot en grendel zijn. Die ware schuldigen zullen binnen een paar maanden, misschien binnen eenige weken, in handen van het ge- Bedoelt ge daarmee, dat haar aandenken je vervolgde Ik bedoel, dat ik geloof, dat er onder al die tallooze bjjgeloovigheden aangaande dooden, een waarheid ver borgen ligt, die ieder voor zich zelf moet verklaren. Van nacht wist ik bij voorbeeld wist ik dat een macht, sterker dan mijn eigen verstand en mijn eigen wil, mij tot spreken zou dwingen." Téphany keek weer naar het mas ker. Michael hield het aan een punt vast. Het is veranderd," fluisterde Téphany. Ja," zei hij kalm, „het is ver anderd." Téphany antwoordde met iets on geduldigs de omstandigheden zijn anders. Het gipsafgietsel is niet ver anderd." Aangezien bij niets zei ver volgde zij heftig: „Ik heb een afkeer van dat ding, omdat het jou ziekelyk- gevoelig heeft gemaakt, Michael, om dat het, zooals je zelf toegeeft, je verstand en je wil de baas is geweest. Ik wensch dat verhaal niet te hoo- ren Maar het .is mijn verhaal ook," zei hij. (Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1