WEERBERICHT. Thermometerstand BUITENLAND. BINNENLAND. UIT DE PERS. Kunst en Wetenschap. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 7 Febr. 1910. Hoogste barometerstand 775.9 m.M. te Horta, .laagste 723.8 m.M. te Bodo. Verwachting tot den avond van 9 Febr. 1910. Krachtige Z.-W.lijke wind. Gesteldheid van de luchtBetrokken, regenbuien. Temporatuur Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 761 m.M. Vorige stand te 12 uur 766 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 48 Laagste hedennachtF. 44 Hedenmiddag 12 uurF. 48 men. De oefeningen der leden van weerbaarheidskorpsen, welke veelal zoo niet altijd met ernst en volhar ding worden gehouden, leveren het bewijs dat onze jongelieden nog niet zoo traag zijn als men ze maar weet te winnen, te leiden en te doordrin gen van het gewicht en den ernst van de zaak, waarom het gaat. Maar dat winnen wordt tegenge werkt omdat er niet genoeg, althans niet algemeen genoeg waardeering wordt getoond voor hetgeen die jonge mannen doen in het belang van de weerbaarheid van het volk eer onder vinden zij tegenwerking, minstens onverschilligheid, zelden tegemoetko ming. Zij, die militaire verplichtingen hebben te vervullen, staan ik zeide het reeds dikwijls achter bij solli- citatiên die plichten worden hun aan gerekend als een bezwaar, maken hen minderwaardig tegenover hunne con currenten, die hen, als het er op aan komt, voor het vaderland zullen laten vechten, terwijl zij rustig toezien. Zoo wordt de eerste plicht van den burger een schrikbeeld. Daarom worde gedaan wat mogelijk is, om in dezen toestand verbetering te brengen. „Dwingt ze om in te gaan" de intellectueel ontwikkelden, maar doet wat in uw vermogeu is, om de aldus gedwongenen zoo min mogelijk daaronder te doen lijden. Neemt maatregelen waardoor zij in de burgermaatschappij niet alleen niet achterstaan bij de vrijgestelden, maar dat het omgekeerde het geval wordt. Eerst dan zal ook het instituut der verlofofficieren de zoo hoog noodige rijke vruchten afwerpen. K. ELAND. DE STRIJD TUSSCHEN LIBERALEN EN UNIONISTEN. Nu de unionisten den verkiezings strijd hebben verloren, trachten zij door andere middelen hun invloed te herwinnen. Hun lijfblad de „Times" heeft beweerd dat de arbeiderspartij betere vrienden zou vinden bij de op positie dan bij de liberalen. Zij deed het voorkomen als zou de arbeiders partij haar steun aan de regeering ontzeggen, indien deze niet indient een wetsontwerp op het „recht op werk" en een waarbij het rechterlijk vonnis over de politieke rechten van vakvereenigingen (dat zoo nadeelig was voor die vereenigingenj wordt te niet gedaan. De regeering kan geen dezer wetsontwerpen indienen, en dus zullen de arbeiders haar niet steunen. Maar, zoo vraagt de „Daily News," een orgaan der liberalen, zuilen de unionisten die twee wetten, waarop de arbeiders hun bondgenootschap met de liberalen laten stranden, dan wèl indienen Met andere woorden het programma der arbeiderspartij zou de regeering alleen dan kunnen vernietigen, wanneer de unionisten zich bereid verklaarden dat program ma uit te voeren. De „Daily News" weet nu wel dat het doen van zulke zaakjes door de tarief-hervormingmen- schen ganschelijk niet onzedelijk wordt geacht, maar in elk geval zal de ar beiderspartij vóór zij het bondgenoot schap met de regeering opzegt, zich wel eerst eens goed overtuigen dat het den unionisten ernst is met die bekeeiing tot wat zij zelf hebben ge noemd socialisme en politieke tyrannie. De arbeiderspartij heeft haar hou ding nog niet geheel vastgesteld, maar de twee eischen, die zij, naar een der leiders, de heer Ramsay Macdonald, meent, voorop zal stellen, zullen be staan in scherpe maatregelen tegen het Hoogerhuis en even ingrijpende maatregelen tegen de werkloosheid. Nu, zullen, de liberalen daar zooveel tegen hebben Een coalitie-kabinet van liberalen en arbeiderspartij, zoo zeide Ramsay Macdonald, is natuur lijk buiten quaestie, maar de verlee ning van steun aan de regeering (met behoud van de onafhankelijkheid der arbeiderspartij), nadat er een paar eischen ingewilligd zijn, is nog zoo'n kwaad denkbeeld niet. Men ziet, zegt de Daily News, dat de toon dien de Times bij de arbeiderspartij veronder stelt, heel anders is dan dien de leiders der partij werkelijk aanslaan. Er is geen sprake van vijandschap, noch een onmogelijkheid van samen werking en de twee fundamenteele vooi waarden daartoe, dio de heer Macdonald beeft opgeworpen, zullen zeker door de liberalen gaarne aan vaard worden. Want de regeering heeft reeds maatregelen tegen werk loosheid beloofd en beeft een ontwerp bijna klaar. En dat de regeering gaarne ingrijpende maatregelen neemt tegen de Lords, daar behoeft men waarlijk niet aan te twijfelen. RUSLAND. Zooals men weet, wordt er in Rus land een onderzoek ingesteld naar ge vallen van corruptie in verschillende takken van bestuur. In verband hier mede zijn huiszoekinged gedaan bij talrijke ambtenaren van de administra tie der artillerie en eenige groot-indu- strieelen, dio bestellingen hadden uit gevoerd. Daarbij zijn tal van onregel matigheden ontdekt. Belangstelling in ons land. Naar aanleiding der nota van baron van Heeckeren over de Noord- zee-conventie, waarin het blad de vrees ziet doorschemeren, dat Duitscb- land den een of anderen dag zal in grijpen, geeft de „Temps" een artikel onder het opschrift „Buitenlandsche politiek van Nederland". Het blad zegt daarin„Frankrijk, waaraan Nederland zich weinig heeft gelegen laten liggen, heeft te zijnen aanzien altijd een groote bescheidenheid in acht genomen, welke echter niet zoo ver behoort te gaan, dat niet op het feit wordt gewezeD, dat de Neder- landsche diplomatie geen standvastige richting volgt. Dit gebrek laat niet na een aanzienlijk gedeelte der open bare meening te verontrusten. Zonder te spreken, zooals onlangs Cohen Stuart deed, van een mogelijk bondgenootschap, zou men moeten weten van wie Nederland, in geval van nood, den waarborg van zijn be dreigde onafhankelijkheid en integri teit zou vragen. Men moet van te voren een alternatief van dezen aard geheel onder de oogen gezien hebben. Een volk wordt vroeg of laat een prooi der omstandigheden. Het is dui delijk dat dit gevaar baron van Heecke ren en allen die denken als hij, met bezorgdheid vervult. Het is altijd eeDigszins bedenkelijk als het buitenland belanstelling gaat toonen in ons land. K u y p e r—W e s t m e y e r Lehman. De Haagsche Kouter van de Prov. Gron. Ct. schrijft, dat in deze „aflaire" verrassingen niet zijn uitgesloten. „Mij werd dezer dagen toch door een socialist, die op de hoogte kan zijn, meegedeeld, dat, wanneer bij de behandeling van het enquête-voorstel van mr. Troelstra in de afdeelingen of daarna in 't openbaar debat, blij ken mocht, dat de meerderheid onge zind is een onderzoek met de noodige wettelijke waarborgen in te stellen, aan de hand van een dossier, dat in handen van genoomd Kamerlid moet berusten, nieuwe feiten zouden wor den bijgebracht, die een aanwijzing der enquête, zelfs na de uitstelling van den zoogenaamden „raad van onderzoek" voor iedereen onvoldoende zouden doen worden." Het Vrije Ruilverkeer. In de algemeene vergadering der ver- eeniging Het Vrije Ruilverkeer, is de heer jbr. mr. Smissaert herkozen als bestuurslid, terwijl in plaats van den heer J. L. A. Groneman, te Wierin- gerwaard, die sinds de oprichting van de vereeniging, in 1897, deel uitmaakte van het bestuur en voor herbenoe ming niet in aanmerking wenschte te komen, is geko-en de beer K. Czn. de Boer, te Assendelft. Voorts is be sloten afgevaardigden te zenden naar het 2de Internationale Vrijhandelcon gres, dat in Augustus 1910 te Ant werpen zal worden gehouden. Het jaarverslag over 1909 zal binnenkort in druk verschijnen. Het ledental nam toe en bedraagt thans 677. VERKEERD GESPRONGEN. Hoe de heele historie met den „pree- kenbundel aan boord" geen ander doel gehad heeft dan minister Wentholt het leven zuur te maken en hem te beduiden, dat eene christelijke meer derheid van 60 man niet langer vrede kan hebben en hoeft te hebben, met een liberaal minister van Marine, wordt meer en meer duidelijk. Geene van de orthodoxe kerkgenoot schappen toch, heeft gevolg gegeven aan den zoo juisten wenk van min. Heemskerk, om de door hen gewenscb- te bundels aan de Marine te doen toe komen. Alleen de Protestantenbond, de vereeniging van modernen, heeft door zjjne commissie voor geschriften een nieuwen preekbundel doen samen stellen en dezen den minister aange boden. Dr. Van der Voort van Zijp kan zeggen: „verkeerd gesprongen". Ondertusschen doet „De Standaard" moeite om het tegen den beer Went holt opgezet relletje weer goed te praten. Het noemt het gerucht, alsof Dr. Kuyper als kamerlid dit potje op het vuur had gezet, om den heer Wentholt uit het Kabinet te dringen, een bakerpraatje. Dit is dan zeker een bakerpraatje, dat de rondte doet in „Standaard" kringen, wij voor ons hebben er nooit van gehoord. De „Standaard"-uiting herinnert wel sterk aan het Qui s'excuse s'accuse. „De Standaard" vindt verder, dat de preekenbundels bij de Marine in ge bruik. taaier dan taai zijn, afgezien van hun modernen inhoud, en zou het goed gevonden hebben, al men dade lijk raad had geschaft, deer b.v. de preeken van Spurgeon aan te schaffen. Wij wenscben niets af te dingen op de waarde van Spurgeon's preeken, maar veroorloven ons toch de opmer king, dat die dan ook door een Spur geon moeten gehouden worden om tot haar recht te komen. Een zee-officier die eene preek voorleest, zal juist het minste plezier beleven van preeken als die van Spurgeon, waarin alle ziel ge mist wordt als de auteur ze niet door eigen stem en voordracht het leven inblaast. (De Vaderlander.) KOMETEN. P. H. Cowell, de Engelsche astro noom, wiens berekeningen en voor spellingen omtrent de komeet van Halley, een zeer groot gezag hebben, deelt in het Engelsche tijdschrift Natura van deze week nog iets mee over het schouwspel, dat de genoemde komeet belooft te zullen opleveren in de ko mende lente. De N. R. Ct. vertaalt dan „Wanneer de komeet den 18n Mei door het vlak van de ecliptica gaat (28 dagen na haar doorgang door den perihelium-stand), zal z(j zich bijna precies tusschen aarde en zon be vinden, en de aarde zal zich dan waar schijnlijk in den komeet-staart bewegen. Het dichtst naderen komeet en aarde elkaar twee dagen later. Bij deze verschijning van de komeet kan een staart van 20 a 30 graden (aan den hemel) worden verwacht. Einde Mei zal die te zien zijn maar op onze breedten zal de komeet lager aan den hemel staan dan voor Zuide lijker breedten het geval is. Er zal echter ook op onze breedten niet de minste moeite bestaan om de komeet te zien, tenzij er een langdurige, aan houdende periode van slecht weer zou zijn. De komeet komt de aarde zoo nabij, dat een Amerikaansch sterren kundige het plan heeft geopperd, om het gewicht van de komeet af te leiden uit de afwijking die zij in de loopbaan van de aarde zou teweeg brengen. Wij kunnen ternauwernood aannemen, dat de invloed, door de komeet uit te oefenen, krachtig genoeg zal büjkeD, om ook maar één duizendste teweeg te brengen van de kleinste af wijking die wij nog met onze hulp middelen zouden kunnen aantoonen. Maar het is een interessant probleem, want wij weten, dat er bij de bewe gingen der planeten afwijkingen op treden, van welke wij de oorzaken nog niet kenneD. Heden herdenken mej. J. van Loon en haar dienstbode Mej. A. Posima het feit, dat laatstgenoemde gedurende twintig jaar onafgebroken haar trouwe diensten bij de familie van Loon heeft vervuld. Mevrouw mr. P. L. Baudot zal Woeusdagavond 8 uur eene lezing houden over „Opvoeding" in betLoge- gebouw in de v. Persjjnstraat. Toegang bij introductie. THALIA. Met bijzonder veel genoegen hebben we gisterenavond in Amieitia de uit voering van de tooneelvereeniging „Tbalia" bijgewoond. Zoo'n echte klucht, bewerkt naar het bekende recept, vol grappige tooneeltjes en leuke verwikkelingen, gaat er best in, als het spel maar vlot genoeg gaat. En dat was gisterenavond het geval. „Thalia" heeft „Broeders Vrijmet selaars" opgevoerd, op een wijze, die alleszins lof verdient. De een meer, de ander minder, maar alle medewer kenden wisten hun rol te dragen en er heel wat van te maken. De hoofd rollen vooral werden zeer goed ver vuld. Het spel haperde dan ook geen oogenblik, en mocht het al eens een enkele maal niet vlot genoeg gaan, dit waren echter uitzonderingen, de goede indruk, dien het geheel maakte, leed er gelukkig Diet onder. Het vrij talrijke publiek amuseerde zich dan ook opperbest. Herhaaldelijk weer klonken de lachsalvo's en vooral Frans, die in Fransje metamorpho- seerde, wist de lachspieren danig in beweging te houden. Het daverend

De Eemlander | 1910 | | pagina 2