DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 38. DINSDAG 15 FEBRUARI 1910. 7e JAARGANG. BUITENLAND. FEUILLETON. EBT DOODENMASKER. BINNENLAND. Hoofdredacteur R. Gr. RIJK ENS. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f4.Franco per post id. f6.60. Per 3 maanden id. f 1.—Franco per post id. f 1.40. Alzonderlijke nummers f0.06. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. PRIJS DER ADVERT ENTIEN: Van 1 tot 5 regels 10.40. Voor iederen regel meer 10.08. Buiton het Kanton Amersfoort per regel f0.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het kanton Amorsfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- on Buitenlandsch Advertentiebureau D. Y. ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam FRANKRIJK. De Senaat heeft Zaterdag na een redevoering van minister Viviani de wet op de ouderdomspensioenen voor- loopig goedgekeurd. Er moet nog wel een tweede lezing gehouden worden in den Senaat en de Kamer moet het ontwerp nog eens herzien, maar men denkt toch algemeen dat het ontwerp in hoofdzaak onveranderd blijven zal. Het is gebaseerd op het beginsel van verplichte verzekeringarbeider en patroon worden gedwongen voor het pensioen van den werkman te storten en de Staat stort mee. De personen die er van genieten zullen zynalle werklui, mannen en vrouwen, uitgezonderd de werklieden aan de spoorwegen, de mijnwerkers en de zeelui, die reeds de pensioenen ge nieten. Minister Viviani schat het aantal van wie pensioen zullen ge nieten op elf millioen. De leeftijd waarop het pensioen wordt uitgekeerd is vjjf-en-zestig jaar. Velen vinden dat te oud, maar minister Viviani zegt dat hij geen kans ziet het geld bijeen te krijgen dat noodig zou worden om het pensioen uit te keeren op jeug diger leeftijd. De mannen zullen negen francs jaarlijks, of te wel 75 centimes elke maand storten, de vrouwen zes francs, de kinderen vier francs vijftig, en de rente die zal worden uitgekeerd op vijf-en-zestig-jarigen leeftijd en na dertig jaar arbeid, bedraagt voor de mannen 414 en voor de vrouwen 270 francs. Wie geen dertig jaar, maar wel meer dan tien heeft gewerkt, krjjgt naar verhouding minder. Voor de menschen die op het oogenblik al boven de vijf-en-dertig jaar en nog geen vijf-en-zestig zijn worden over gangsmaatregelen gemaakt. Naar het Engelsch van HORACE ANNESLEY VACHELL. 107) Michael had jou lief en wilde jou hebben. De eenige manier om jou te krijgen, was een groot schilderij te maken, jom dat te berei ken was hij blind voor hetgeen er rond hem gebeurde dat is echt mannelijk. Ik wil geen excuses zoe ken, voor wat hij gedaan heeft, maar ik ben er toch van overtuigd dat, als gij er niet geweest waart, Liczena nog in leven zou zijn." En daarop ging Mary de kamer uit. Dien middag bleven de twee vrou wen bij elkaar. Juffrouw Macbin is eerst voorgesteld geworden als een babbelaarster. Maar zij had het groot ste talent van, zoo noodig, haar mond te kunnen houden. Zij zag in dat Téphany behoefte bad aan gezelschap en aan meegevoel, maar niet aan kletspraatjes. Téphany zat stilletjes De bekende socialistische partij leider Jaurès heeft in een buiten gewoon talrijke kiezersvergadering te Carmaux een redevoering gehouden, in welke hij o.a. verklaarde dat de socialistische partij in de volgende zitting-periode van de Kamer zal voor stellen alle internationale geschillen door scheidsrechterlijke uitspraak te doen beslechten, het leger in te richten op de wijze als in Zwitserland en alle nationale rijkdommen tot staatseigen dom te verklaren. Met algemeene stemmen werd Jau rès daarop candidaat gesteld. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De instructie in de Weensche ver giftigingszaak, welke nu drie maanden heeft geduurd, is thans bijna afgeloo- pen, en volgens de jongste berichten twijfelt men niet meer aan de schuld van luitenant Hofrichter. Uit de jongste getuigenverhooren, die groo- tendeels de vraag betreffen van waar Hofrichter het cyankali had waarmee hij zijne mede-officieren trachtte te vergiftigen, moet zijn schuld overtui gend gebleken z(jn. In het laatst dezer week, als de laatste verhooren zijn afgeloopen, zal het onderzoek omtrent Hofrichters geestvermogens beginnen. De beschul digde zal daartoe naar het garnizoens hospitaal worden gebracht. De kosten van het proces, die voor rekening der militaire overheid ko men, bedragen thans reeds 30,000 kronen. Hofrichters' vrouw zal op haar ver zoek als getuige worden gehoord. Daarna zal men haar een onderhoud met hareD man toestaan. DUITSCHLAND. De rectoren der volksscholen van Dortmund zijn gezamenlijk op het naar het masker te staren en trachtte een verklaring te vinden voor al die verschillende uitdrukkingen terwijl zjj het licht er van alle kanten op liet vallen. Eindelijk deed Machin haar een vraag Waar zoekt ge naar Téphany trok hare schouders op. Ik vermoed dat hetgeen ik je ga vertellen een zeer eenvoudige ver klaring behoeftsedert dit ding in mijn bezit is, is het voortdurend van uitdrukking veranderd." Toen Machie sporen van zenuwachtigheid aan den dag begon te leggen voegde Téphany er bij: „De spotachtige uitdrukking is verdwenen." Je moet er je niet zoo door laten beheerschen. Als je het mij wilt laten wegleggen." Neen," antwoordde Téphany beslist. Om tien uur stak Machie haar kaars aan en wenschte Téphany goe den nacht. Ik ben niet bang," zei zij dap per, maar ik wou dat je bij mij boven kwaarat slapen, Téphany." In een bed dat voor jou alleen al te klein is, Machie Machie ging al protesteerend naar boven. Téphany keerde terug naar stadhuis geroepen en hebben daar een standje ontvangen, omdat zij het ge waagd hadden bij verzoekschrift de regeering er op te wijzen, dat de rec toren dei andere scholen 1000 mark inkomen meer ontvangen dan die van de volksscholen. De rectoren der volks scholen hebben nu moeten hooren, dat dit een ernstig vergrijp tegen de dis cipline is geweest, en zij hebben des wege van de regeering een offlcieele waarschuwing ontvangen. Utt alle deelen van Pruisen ko men berichten over de op Zondag ge houden socialistische betoogingen, om te protesteeren tegen bet ontwerp van kieshervorming, door de Pruisi sche Regeering ingediend. Te Keulen kon de politie een op tocht van 10.U00 man beletten de Hohestrasse te bereiken en dreef de betoogers terug in zijstraten. Zij be lette ook het houden van een optocht, na afloop eener volksvergadering, waar een motie was aangenomen, vragende algemeen stemrecht, met toepassing der evenredige vertegenwoordiging, en kiesrecht voor alle personen van af 20 jaar. Te Dusseldort is het nogal woelig geweest. Na een tocht door de stad werd een stoet van 4000 man, die de Marktplatz wilde bereiken, door de politie tot staan gebracht en moest langzaam uiteen gaan. Te Elberfeld belette de politie den stoet het stadhuis te naderen en joeg de manifestanten in de zijstraten terug. Te Duisburg is het tot een botsing gekomen tusschen een met stokken gewapende bende, die van een ver gadering terugkeerde, en de politie, die met de blanke sabel chargeerde, verscheidene personen werden gewond. Te Frankfurt heeft de beweging van 1 uur tot 8 uur's avonds geduurd het salon en keek naar het masker dat op de tafel lag. Vervolgens deed zjj een van de vensters wild open. Het was een stille, warme avond de lucht was vervuld van zoete bloe mengeuren. De maan gluurde over de toppen der boomen heen en de sterren verbleekten, zij onderwierpen zich aan haar overmacht. Op eens merkte Téphany dat zij het koud begon te krijgen. Een koude luchtstroom deed haar rillen. Het was geen verbeelding. Er kwam een briesje opzetten van den kant der rivier. Met het masker in haar handen en met de herinnering aan al die schetsen, begon zij over Liczena Mor- vézen te denken. In Finistère geloo- ven al de oude boeren (en meer van de jonge boeren dan er voor uitko men) dat een schepsel dat een ge- welddadigen dood vindt eigenlijk niet sterft maar tusschen het Heden en liet Hiernamaals blijft zweven totdat het oogenblik komt waarop hij of zij zijn of haar natuurlijken dood ge storven zou zjjn. Het was alsof het masker fijntjes glimlachte, alsof het Téphany angst erkende. Op eens schoof zij het ding met een gebaar vol afkeer van zich af. en heeft de politie onverbiddelijk alle pogingen verijdeld om een optocht te vormen. De manifestanten legden een buitengewone opgewondenheid aan den dag. Te Halle kwamen, na een groote volksvergadering, duizenden manife stanten op straat. Aan het Neue Theater werd de politie aangevallen met steenen en stokken. De politie chargeerde met getrokken sabel. Tal rijke personen werden gewond. De ongeregeldheden duurden tot het val len van den avond. Te Maagdenburg is het eveneens tot een hevige botsing mee de politie gekomen, die twee uren lang belet heeft dat een optocht de groote straten bereikte. In den loop van den avond werden groote benden met geweld uiteengedreven op de Alte Markt en in den Breiten Weg. Talrijke aan houdingen hadden plaats. Te Köuigsberg werden de betoogers met de blanke sabel uiteengedreven door politie en gendarmerie, waarbij drie personen werden gewond. De quaestie-Van Heec- keren. Iu zijn weekoverzicht schrijft de (officieuse) „Norddeutsche Allge- meine ZeituDg", de rede behandelend van Minister de Marees Van Swin- deren in de Eerste Kamer over het schrijven van Keizer Wilhelm aan Koningin Wilhelmina Van Duitsch standpunt kan men alleen vaststellen, dat in Duitschland de vriendelijke woorden van den Mi nister sympathiek zijn ontvangen. Geen enkel politiek persoon in Duitsch land van eenigen ernst denkt er aan, om aan de tot Duitschland gerichte vriendelijkheden eenige onvriendelijke Er maakte zich een bijgeloovige vrees van haar meesterde angst voor de dwalende dooden. Haar verstand had niets meer in te brengen. Hare vin gers trilden terwijl zij het masker neerlegde, en haar blik was afgewend toen zij naar haar slaapkamer ging. Zij knielde neer om te bidden niet voor zichzelf of voor Michael maar voor de rust van die arme ziel die nog slechts heen en weer dwaalde tusschen haar en den man, dien zij lief had. Zij had zich als kind aange wend om zeer ingespannen te bidden. En dus bad zij nu voor Liczena met een intens vuur. Toen zij opstond kwam er vrede over haar. Zjj kleede zich uit en ging kalm naar bed, voelende dat de slaap weldra zou komen. En zij viel ook onmiddellijk in slaap, half lachend om den angst die haar een paar minuten geleden zoo van streek had gemaakt. Na afloop van een uur werd zü opgefrisebt wakkerzij had zelfs ab soluut geen behoefte meer om te slapen. Dat was geen nieuwe en geen onaangename ervaring. Zij had het altijd als zij een triomf behaald had. En het was ook het oogenblik, waarop de triomf het zoetst leek. Wordt vrerolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1