DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 39. WOENSDAG 16 FEBRUaRI 1910. 7e JAARGANG. Het schoolgeld der buiten leerlingen. FEUILLETON. HET DOODENMASKER. BUITENLAND. Hoofdredacteur B.. G-. RIJKENS. rijgf Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar mot geïllustreerd Zondagsblad f4.Franco per po9t id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers fO.C5. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1 tot 5 regels f0.40. Voor iederen regel meer 10.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten hot kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd hot Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D. Y. ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam. i. Id ods nommer van j.l. Zaterdag hebben onze lezers kunnen zien, dat door B. en W. aan den Raad wordt voorgesteld te besluiten, dat voor iederen buitenleerling-spoorleerlingder H. B. S. een bedrag van f125 en voor iederen buitenleerling-kostleerling een bedrag van f 100 per cursus aan de Gemeente betaald worde, met ingang van September 1910. Uit een desbetreffend schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken blijkt, dat het in diens bedoe ling ligt, dat de Gemeenten, die een H. B. S. in stand houden, tevens aanspraak zullen mogen maken op een bijdrage van de omliggende Ge meenten, van uit welke buitenleer- lingen de school bezoeken, een en aDder onder voorwaarde, dat die buitenleerlingen op denzelfden voet worden toegelaten als de leeilingen uit de Gemeente, waar de H. B. S. gevestigd is. De minister geeft daarom in over weging, met de besturen der belang hebbende buitengemeenten een over eenkomst aan te gaan, waarbij de Ge meente Amersfoort zich verbindt, de leerlingen uit deze Gemeenten op denzelfden voet tot de H. B. S. toe te laten als de Amersfoortsche leer lingen, 6D bedoelde Gemeentebesturen hunnerzijds de verplichting op zich nemen, jaarlijks een som aan de Ge meente Amersfoort te betalen, hetzij tot een vooraf te stellen bedrag, on afhankelijk van het aantal leerlingen, hetzij berekend voor het getal dier buitenleerlingen, die op de H. B. S. plaatsing verlangen. Voor het geval een of meer buiten gemeenten mochten weigeren een dergelijke overeenkomst te sluiteD, zou de minister er geen bezwaar tegen hebben, dat van de leerlingen uit deze Gemeenten een hooger school geld werd geheven, mits niet tot zoo danig bedrag, dat het den Minister met het oog op de omstandigheden overdreven zou voorkomen. Zooals men uit het voorstel van B. en W. ziet, hebben zij de uitdrukking van den minister „voor het geval een of meer buitengemeenten mochten weigeren" eenvoudig als Diet bestaande aangemerkt. Zij zijn niet begonnen met te trachten tot eene overeenkomst met de betrokken gemeenten te komeD, maar zijn er terstond toe overgegaan met voor te stellen voor de buiten leed lingen een zeer hoog schoolgeld te vragen en, niet eens wetende, of het bedrag daarvan „den Minister met het oog op de omstandigheden overdreven zal voorkomen," zijn zij op die cijfers begrootingen gaan bouwen. Keurt de minister de voorgestelde heffing niet goed, dan liggen al die begrootiDgen in duigen. En nu staat het laDg niet vast, dat een schoolgeldhefflng als B. en W. voorstellen, door den minister zal worden goedgekeurd. Beschouwt men dit schrijven van den minister in verband met zijn uit latingen tijdens hec jongste begroo- tingsdebat in de Tweede Kamer, zoo ziet men, dat de bedoeling is een wet telijke regeliDg voor te bereiden, waar door de belanghebbende gemeenten verplicht zullen worden de H.B.S. te subsidieeren, met de bevoegdheid haar bijdrage voor een deel door middel van het belastingbiljet te verhalen op de belanghebbende ouders. Ieder gemeentebestuur zal dus op die wijze kunnen beslisseD, welk deel der kosten Naar het Engelsch van HORACE ANNESLEY .VACHELL. 10S) Terwijl zij zoo wakker lag, begon zij weer over het masker te denken. En nu was zij zich voor het eerst bewust dat hare gevoe'ens ten op zichte van dat ding veranderd waren. Inplaats van afkeer in te boezemen, oefende het nu een zekere aantrek kingskracht uit. Het gebed had hare ziel gezuiverd van jalouzie en verdriet. Zij had de behoefte om die koude lippen te kussen, om die doove ooren een woord van sympathie in te fluis teren. En dat verlangen was zoo sterk dat zij er aan toegaf. Zij stond op, glimlachend om haar eigen op wellingen en ging naar het salon. De maan gluurde naar I-innen door het raam dat zij open had gelaten. Zij Dam het masker mee naar hare slaapkamer en liet de deur op een kier staan. Zij hoorde een hond tegeD de maan blaffen en van uit de wei achter het huis drong het gekwaak der kikvorschen tot haar door. Zjj legde het masker op het kussen, in de holte waar] haar eigen hoofd een oogenblik gelegen had. Zjj schrikte van hot vreemde licht, dat nu op het gips viel. Het was alsof het maan licht leven tooverde in dat doode diDg. Téphany kon later niet met eenige beslistheid zeggen, hoe lang zij naar dat levenlooze ding had staan kijken. Op den nacht voor haar dood was Liczena zoo ingeslapen en had zij in haar slaap geglimlacht zooals haar beeltenis nu deed, niet minachtend maar voldaan, alsof na veel ljjden, slaap de eenige troost was. Téphany bukte en drukte hare lip pen op den zwellenden mond. Zjj was bezig om het masker aan een spijker boven haar bed op te han gen toen zij een schuifelend geluid hoorde, het geluid dat iemand maakt die zijn schoenen heeft uitgetrokken en nu trachtte te loopen zonder eeni leven te maken. Téphany luisterde intens. Het geluid kwam zonder eeni- gen twijfel uit het salon. Téphany sloop naar de deur. Er kwam een vreemde angstuiidrukking op haar gezicht waut zij schreef dat griezelige geluid aan de dooden en niet aan de door die gemeente en welk deel door de ouders van de leerlingen uit die gemeente zal worden betaald. Het algemeen belang eischt, dat de ouders der buitenleerlingen niet te veel bezwaard zullen worden. Immers er zijn reeds zooveel kosten voor hen verbonden aan het geven van M. O. aan hunne kinderen, dat verhooging daarvan niet door hen zou kunnen worden gedragen. Voor de belangen van dezulken te waken, zal dan ook de bedoeling zijn van 's ministers woorden, als hjj zegt, dat het school geld niet tot zoodanig bedrag mag worden geheven, dat het met het oog op de omstandigheden overdreven mag heeten. Natuurlijk, anders zou liet M. O. alleen voor de meer gegoeden bereik baar worden. Maar hieruit ziet men tevens, dat het eigenlijk onmogelijk is, wat B. en W. willeD, namelijk niet eerst eens met de gemeenten onderhandelen. Wij kunnen in het schrijven van deD minister niet anders lezen, dan dat de bedoeling is, dat Amersfoort eerst onderhandels met de buitenge meenten leiden die onderhandelingen tot geen resultaat, dan kan Amers foort een schoolgeldhefflng voorstellen, maar de minister zal daaraan zijn goedkeuring moeten kunnen geven. B. en W. keeren de zaak om zij beginnen met aanstonds den groot sten druk te leggen op de ouders der buiienleerlingen en bekommeren zich blijkbaar niet verder om 's minis ters al of niet goedkeuring van de voorgestelde heffing. B. en W. meenen, dat het bezwaar, dat tot heden bestond tegen het hef fen van een hooger schoolgeld van buitenleerlingen te weten verlies van Rijkssubsidie vervallen is. Dit is echier o.i. volstrekt Diet levenden toe. Téphany, het kind van Bretagne, geloofde dat zjj de geest van Liczena had gehoord en dat zjj haar nu ook weldra zou zien. Maar dadelijk daarop zei een van haar andere zintuigen haar, dat er een man in de andere kamer was. Zij rook tabak, het was de scherpe lucht van de minderwaardige tabak. Zj) kende die lucht sedert zij kennis had gemaakt met Puric. Furie was bepaald in het salonhij was mis schien wel dronken want aan de lucht der tabak paarde zich een flauwe, weeë lucht vaD brandewijn. Toen zij met een kolossale inspan ning van al haar energie door de kier der deur keek, zag zjj hem duidelijk. Da angstkreet, die haar ging ontsnap pen bleef in haar keel steken. Het instinkt om zich te verbergen kwam in haar op, maar haar lichaam wilde niet gehoorzamen aan haar verstand. Zij had hare oogen niet kunnen dicht doen, al had zij het geprobeerd. Zjj voelde zich gedwongen Furies bewe gingen te volgen en er zoo mogelijk de beteekenis van te gissen. Téphany herinnerde zich dat het mooie zilveren doosje van Machie op den schoor steenmantel lag. Furie zag zeker wel dat het een groote waarde had, maar zeker. Immers de minister eischt dat Amersfoort eenerzijds de buitenleer lingen zal blijven toelaten op gelijken voet als de Amersfoortsche leerlingen eu als we nu een schoolgeld gaan heffen dat den minister „met betoog op de onstandigheden overdreven zou voorkomen", dan loopt ons Rijksubsi die wel degeljjk gevaar. DUITSCHLAND. Hier volgen nog enkele bijzonder heden over de demonstratie te Berlijn. Op twee plaatsen had er botsing met de politie plaats, waarbjj enkele personen door sabelhouwen weiden gewond. Het aantal manifestanten bedraagt volgens de schatting der politie-autori- teiten welke schatting echter door sommige bladen te klein wordt ge noemd honderdduizend. Op de voorttrekkende groepen heersebte de grootste orde. De leiders van de massa's zorgden er voor, dat overal de helft van de straat voor het verkeer vrij bleef. Zoodra de massa te sterk opdrong, en de straat daardoor geheel door de manifestanten ingenomen dreigde te worden, splisten de drommen zich op een wenk der leiders in tweeën. In alle 45 vergaderingen werd de zelfde motie aangenomen, waarin in zeer krachtige bewoordingen werd ge protesteerd tegen „den hoon aan het volk, kiesrechthervorming genaamd". Om het Keizerlijk paleis was den geheelen dag een sterk cordon van politieagenten getrokken. OOSTENRIJK-HONGARIJE. MeD zegt nu, dat de Keizer geneigd is het verzoek om Hofrichter een hjj raakte het toch niet aan. Maar als hjj niet gekomen was om te ste len, met welk doel kwam hii dan Op dat oogenblik schreeuwde er een uil in den tuin. Onmiddellijk keerde Furie zijn van angst vertrokken gezicht naar het venster. Toen schudde hij zijn vuist en antwoordde het dier op gedempten toon „Jou iou iou 1" Het was niets als gefluister, een uitdaging aan den geest, meer dan aan het lichaam. Furie stond daar precies zooals Michael hem had ge schilderd. Téphany vond hem mons terachtig, kolossaal groot, het was als een gestalte die zij door een af- zichteljjken, rooden mist zag. De uil schreeuwde voor de tweede maal. Furie bewoog zijn lippen en ver trok ze tot een afschuweljjkenljgrjjns- lach. Téphany twijfelde er niet meer aan, dat zjj zich in het gezelschap van een krankzinnige bevond en dat feit verjoeg hare fantastische bijge lovigheden zoodat haar geest en haar lichaam nu opgewassen waren tegen den wanhopigen toestand. [Wordt, vrerolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1