DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 43-MAANDAG 21 FEBRUARI 1910. 7e JAARGANG. zmü. BUITENLAND. FEUILLETON. HET DOODENMASKER. BINNENLAND. Hoofdredacteur RIJKENS. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar mot geïllustreerd Zondagsblad f4.Franco per post id. f6.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. jES£>( F-'A' PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1 tot 6 regels 10.40. Voor iederen regel meer fO.OS. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D.Y.ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam. DE CRISIS IN GRIEKENLAND. De Kölnische Zeitung ontvangt uit Berlynsche bron het volgende telegram. De gebeurtenissen in Griekenland schijnen langs het hellend vlak zoover afgegleden te zijn, dat ze moeilijk verder kunnen. Het kon niet uit blijven, dat de dictatuur ten slotte op verschillende punten tegenstand ont moeten zou en zoo moest ook eens een einde komen aan de toegevend heid van den Koning. De Koning heeft met groot geduld en onder handhaving der fictie van zijn constitutioneele rol alle bepalingen goedgekeurd en alle decreten onder teekend, die hem door bemiddeling van den, op het oogenblik aan het bewind zijnden Minister, op bevel van den officieren bond werden voorgelegd. Z. M. heeft blijkbaar geloofd door een politiek van toegeven en laveeren de schadelijke gevolgen te verzwakken van den militairen staatsgreep en het stellen van de dynastiequaestie te verhinderen. Waar nu van verschillende zijden gemeld wordt, dat de Grieksche Prin sen, die zich in het buitenland bevin den, blijkbaar aanstalten maken om naar Athene te vertrekken dan is men gerechtigd de gevolgtrekking te maken, dat de Koning het oogenblik gekomen acht, waarop hij zelf over de dynastie quaestie moet beslissen. Of men in de komende dagen in Griekenland tot een gezondere en meer met staatsmansbegrippen strookende opvatting van den toestand zal ko men, of het militaire bewind gehand haafd of door een ander bewind ver vangen zal worden, is bij de verwarde verhoudingen niet met zekerheid te beoordeelen. Naar het Engelsch van HORACE ANNESLET VACHELL. 112) De huilende storm voerde een tij- ,ding voor Téphany aan. Het had iets van den toon eener fluit, die boven bet schelle geluid der blaasinstrumen ten en boven het tromgeroffel uitklonk. Geest en lichaam werden op dat oogen blik als door een tooverketen aaneen geschakeld. Zij kon van den een op den ander overgaan en ze van elkander afgescheiden onderzoeken, iets wat zij nooit uitvoerbaar had ge acht. Uit dit oogpunt bezien, kromp haar eerzucht om een wereldberoemde zangeres te worden ineen, tot zoo iets zoo vaags dat niet meer waard was dan de mooie schil van een perzik of dan het gouden stof dat op de vleugeltjes van een kapel schittert. Nu stond boven aan de vernietigende overtuiging dat zij als vrouw mislukt was. Het werd haar duidelijk dat haar Het doet merkwaardig aan en ge tuigt van een eigenaardig gebrek aan wereldwijsheid, dat de machthebbers in Griekenland klaarblijkelijk in ernst gelooven, dat zy onder de tegenwoor dige omstandigheden op eenige Euro- peesche geldmarkt een leening ge plaatst zullen krijgen. Tot zoover de blykbaar geïnspi reerde Kölnische. Het blad geeft te verstaan, dat het Koning George ernst wordt met zjjn plannen tot heengaan. DUITSCHLAND. De voorzitter van den Rijksdag, Graf zu Stolberg Wernigerode is Za terdagavond even over zeven overle den aan borstvliesontsteking. BELGIË. De Gazette schrijft aangaande den vermeenden brief van den Duitschen keizer, dat het nogmaals duidelijk is gebleken, dat Nederland en België, of zij willen of niet, in bet Europa bedreigende conflict schijnen betrok ken te moeten worden. Dit feit zou er toe moeten leiden, die twee landen nog nader te doen aaneensluiten. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Te Boedapest is Zaterdag in een bijeenkomst van 3000 personen een regeeringspartij samengesteld, onder den naam van partij van den natio- nalen arbeid. Alle ministers waren aanwezig, de voorzitter van den mi nisterraad zeide dat de regeering het haar voornaamste taak achtte zoo spoedig mogelijk een wetsontwerp tot hervorming van het kiesrecht uit te werken dat berusten zal op algemeen kiesrecht. wantrouwen tegenover Michael won derlijk overeenstemde met de zonde, die Michael tegenover Liezena begaan had. Hy had haar letterlijk dat waren zjjh eigen woorden alles ontnomen, wat zy geven kon, en haar niets teruggegeven. Ook zij had hem alles afgeperst wat hij uit zijn schipbreuk gered had ter wijl zij zich zelf wijs maakte dat het een nauwkeurig overlegde daad van de rjjpe vrouw was, en nu hij haar het meest noodig had, om glipte zy hem. Zy zag weer die wanhoop in zjjn oogen toen hy zich langzaam van haar alkeerde en het atelier verliet. XVIII. Kort daarna kwam Père Narcisse, doornat van water, maar dat kon hem niet schelen. In zijn zak had hij de kleine vaas die 't heilige oliesel be vatte. In tegenwoordigheid van Sir Japhet vertelde Mary Machin den curé wat er gebeurd was. De man moet krankzinnig zijD." Dat is hij nu niet," zei Sir Japhet. Père Narcisse knikte en ging naar Téphany's kamer. Sir Japhet ging heen, Betreffende het militaire vraagstuk zal zij de eischen, door de oude liberale partij onder minister Tisz geformu leerd, handhaven en zoo mogelijk be vredigen. "Wat de bank-kwestie aangaat zal zy de gemeenschappelijke uitgifte van biljetten slechts handhaven, in het geval, dat men er in zou slagen de economische belangen beter te verze keren dan tot dusver mogelijk was. Hedervary beriep zich in'het bizon der op den liberalen uitleg dien hij zou geven aan het recht van vereeni- ging en vergadering. Een motie tot goedkeuring van het hervormings-programma der regeering, als zynde geschikt om de constitu tioneele botsingen te doen verdwijnen, is met geestdrift aangenomen. EGYPTE. Gisteren is een aanslag gepleegd op den eersten minister Boertros Pasja. Naby bet ministerie loste een per soon plotseling eenige schoten op den minister. Twee kogels wondden hem slechts licht maar hy werd door drie andere kogels, die later uit zijn lichaam werden gehaald, zwaar ge kwetst. Men hoopt evenwel, dat zjjn wonden niet levensgevaarlijk zijn. De aanslag werd gepleegd door een Muzelmausch nationa'ist, apotheker van beroep, en inwoner van Kairo. De dader is in hechtenis genomen. Do drie conducteurs. Het hoofdbestuur van de Nederland- sche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin het de Kamer verzoekt de Regeering alsnog uit te uoodigen een zelfstan- maar beloofde in den namiddag te zullen terugkomen. Voordat by heen ging gaf hij aan Machie den drank die hij had voorgeschreven en voor Té phany had klaar gemaakt. Het is een zacht slaapmiddel," zoo verklaarde h j. Misschien werkt het wel niets uit, is dit echter wel het geval, wek haar dan onder geen enkel voorwendsel." Téphany nam de drank in, ze dacht dat het een verzachtend middeltje voor haar keel was. Daarna schreef zij op het blaadje papier„Heeft Furie gesproken Mary Machin zat stil op haar stoel, schudde met haar hoofd en vroeg zich zelf af of de zoo hoog noodige slaap voor haar vriendin nu komen zou. Zy nam Téphany's hand in de hare en streelde die zacht. Toen Téphany haar oogen dicht deed en haar ademhaling geregelder en zachter werd, haalde Machie uit haar borstzak een briefde eerste brief van Johnnie aan haar. Fantec had hem haar uit Pont-A ven meegebracht. Lieve Moll," zoo begon hij, „ik heb wat er van Clinton over is, mede naar Rochefort en Terre genomen. Wy vertrekken juist. Hy denkt er over om naar Californië terug te keeren. Ik zal een paar dagen te Rochefort dig onderzoek in te stellen naar de oorzaak van het bekende ontslag, door de Nederlandsche Centraaal-Spoorweg- Maatschappy aan drie conducteurs te Barneveld verleend. Presentiegeld. Gedep. Sta ten van Zuid-Holland hebben hun goedkeuring onthouden aan het ge meenteraadsbesluit van den Haag waarbij op de gemeen tebegrooting voor dit jaar een post werd gebracht van f 2500 voor het toekennen van presentiegeld aan de leden voor het bijwonen der vergaderingen van raads- commissiën en afdeelingen. Uitvoerig zetten Ged. St. uiteen, dat het toekennen van bedoelde pre sentiegelden h. i. in stryd zou zyn met art. 38 der Gemeentewet. —Slechte leiding in den Gemeenteraad. Welke toonee- len er te wachten zijn als een voor zitter van den Gemeenteraad de voor die functie noodige eigenschappen mist, is thans weer eens bewezen in den Goescheu Raa Daar ontspon zich op een gegeven oogeublik de volgende discussie. De heer Dekker: Het spijt me dat ik het zeggen moet, maar het is een rommelzoo en de schuld is by B. en W. De heer Hamer protesteert en zegt, dat de voorzitter beter zijn voorzit tershamer moest gebruiken. Erwordt te veel gekletst, daardoor loopt de zaak verkeerd De heer DekkerIk ben nog aan het woord. De heer HamerEn als de voor zitter zich beter handhaafde, hadden B. en W. geen onaangenaamheden te wacht .n van den heer Dekker. De heer DekkerJa, dat uw voor stel verworpen is, is natuurlijk niet by hem blyven en dan weer by jou komen te Pont-Aven of waar ge ook raoogt zijn. Clinton heeft me alles verteld. Als ik ooit gewenscht heb en dat heb ik vaak om anders te zyn dan ik ben dan is die wensch nu weggevaagd. Als ik aan Ossory en Clinton denk en aan juffrouw Lane dan ben ik dankbaar dat ik maar ben je liefhebbende Johnnie." Uit dat briefje bleek duidelijk dat Johnnie niets af wist van hetgeen er te Bos Braz gebeurd was. Machie overtuigde er zich van dat Téphany werkelijk sliep; toen drukte zij blo zend haar lippen op den brief en ging zachtjes naar beneden. Intusschen had het onweer uitge raasd en speelde de zon verstoppertje met de wolken. In huis hing een lichte geur van natte aarde. De rivier, de weg, de boomen, alles leek even rein en frisch en het scheen Mary Machin toe, dat de man die daar zwjjgend in de kamer naast het salon lag, het eenige onreine was. Op eens ving Machie een woord op dat steeds weer herhaald werd. „Lie zena Liezena 1" (Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1