DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. DONDERDAG 24 FEBRÜaRI 1910. 7e JAARGANG. ITET DOODENMASKER. No. 46. Hoofdredacteur B>. Gr. RIJXENS. Jonpnalistieke Onbescheidenheid. FEUILLETON. BUITENLAND. DE EEMLANDEB ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f4.—. Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f LFranco per post id. fl.40. Alzonderlijke nummers f0.05. BureauBREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels f0.40. Voor iederen regel meer f0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd hot Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D.Y.ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam. Men heeft ons eens weer beschul digd van journalistieke onbescheiden heid. Wjj, die in couranten schrijven, hebben daaromtrent wel een eigen aardige ondervinding opgedaan, die in 't kort hierop neerkomt, dat menschen berichten, die hunz e 1 f onaangenaam zijn, onbescheiden vinden, terwijl ze dergelijke mededeelingen, wanneer ze anderen betreffen, met de grootste graagte lezeD. Er bestaat dan ook onder de lezers een zeer duidelijk verschil van mee ning over wat onbescheiden is en wat niet. Onder deze omstandigheden zal het niemand verwonderen, dat wij de beschuldiging van onbescheidenheid met philosophische kalmte beschouwen en als eenige juiste maatstaf aanzien die. welke we zelf aanleggen. Dit is ook het geval na de be schuldiging van journalistieke on bescheidenheid en erger, ons raar het hoofd geworpen door den heer Sanders in de j.l. Dinsdag gehouden zitting met gesloten deuren waarvan in- tusschen de geheimhouding is op geheven van den Gemeenteraad. De heer Sanders heeft gemeend den Raad als terrein te moeten kie zen, waar hij een aanval op den re dacteur van de Eemlander kon doen. Hij is daar geweldig van leer ge trokken naar aanleiding van het hoofdartikel in de Eemlander van 12Februari,getiteld „Ongewenschte in menging" en dat handelde over een besluit door B. en W. genomen ten op zichte van de Amersfoortsche Industrie- en Huishoudschool, en dat o. a. in hield, dat niet alleen de begrooting, maar voortaan ook afwijkingen van Naar het Engelsch van HORACE ANNESLEY VACHELL. 115) Was zij wakker geworden door de komst van Michael Er lag een vraag in den blik barer oogen en er trilde een woord op hare lippen. Furie?" Machie knielde neer, wetende dat Téphany de tranen in hareoogen kon zien. Spreek nu niet," zei ze smee- kend, „Furie is dood en Michael is hier. Père Narcisse zal jou en hemde waarheid zeggen." Waarom is Michael hier Ssst I Ik heb om hem gestuurd...." Hebt ge hem doen denken dat ik hem noodig had?" Neen, dat ik hem noodig had. Ik hoor hem naar boven komen." Zij stond op om de deur open te doen. Père Narcisse kwam het eerst binnen. Tirwgl hij den drempel over schreed, mompelden zijne lippen het die begrooting aan de goedkeuring van het Dagelijksch Bestuur moeten worden onderworpen. Hier was dus aan de redactie van een blad als feit mêegedeeld dat B. en W. den bovenbedoelden order had den gegeveniets wat trouwens meerdere personen reeds wisten. En als de redactie nu meent, dat het in het algemeen belang kan zijn te waarschuwen tegen het willen tor nen aan de zelfstandigheid van be sturen vanjbgzondere inrichtingen, die nuttig voor de gemeente zijn, dan zou zij in haar plicht te kort schieten als zij zulks naliot. En als men de redactie van een blad daarover meent te moeten onder houder], dan is de plaats daarvoor in de kolommen van het blad, (waarin de heer S. toch ook geen vreemde is) maar niet ook al is de redacteur van het blad toevallig raadslid in den Raad. Daar laat hij zich heel eenvoudig niet interpelleeren of terechtwijzen als redacteur. En als raadslid kon men hem daar niet over die zaak aan vallen, omdat hij als zoodanig van niets wist. Als hij door zijn positie als raads lid inzage, kennis van stukken had gehad of hem inlichtingen waren verstrekt in die qualiteit, ja, dan was zwijgen zijn plicht geweest. Maar als raadslid was hem evenmin iets van de zaak bekend als den overigen raadsleden. Daarom is het dwaas geweest deze zaak in den Raad ter sprake te breDgen. Wat moet het publiek wel denken, dat men voor zulke malle dingen geheime zittingen gaat houden Een liberaal wethouder, die daar met den redacteur v&n een liberaal blad even een ruzietje wil uitvechten tot groot vermaak natuurlijk van de gewone gebed. Téphany was immers lichamelijk en zedelijk ziek. Michael volgde den priesterhij zag er ellen dig uit. Macbin was op het punt van de kamers te verlaten, toen Téphany haar een teeken gaf om te blijven. Ik ben hier tegen wil en dank gekomen," zei Michael. Mary Machin merkte dat zijn blik op Téphany rustte maar zij bewoog zich niet en keek niet op. Ik neem alle verantwoordelijk heid op me," zei de priester. Michael liep naar het venster père Narcisse ging op een stoel dicht bij de sofa zitten. Mary Machin stond midden in de kamer. Voordat Furie gestorven is, heb ik mezelf beloofd dat ik u zijn biecht zou meedeelen." Hij keek eerst naar Michael en toen naar Téphany. Zjj zwegen beiden. „Het was op 't laatst ook zijn wensch." Toen vervolgde hij langzaam Furie was de galant van Liczena." Wat?.... riep Miehal uit. De priester hief zijn krachtige boe renhand op. Hij was in dienst, toen u naar Port Navalo kwaamt," vervolgde hij, „en u was at weg, toen hij terug kwam. U moet toch wel geweten clericalen Had de heer Sanders desnoods de kiesvereeniging tot zijn terrein van aanval gekozen, dat hadden wij ons kunnen voorstellen. En als hij ons daar tot een strijd uitnoodigt, zal hij ons te allen tijde bereid vinden. X En nu de zaak-zelve. Het feit is. dat uit den inhoud vau eeu brief, door B. en W. aan het Bestuur eener zelf standige inrichting van vakonderwijs gezonden, mededeelingen in een blad zijn openbaar gemaakt. ^Stel,en dit willen wij gaarne hier verklaren, dat nèch het Bestuur dier inrichting, nöch een zijner leden hierin de hand heeft gehad, dan is deze omstan digheid niet van beteekenis, aangezien het Bestuur, naar onze meening des verkiezende de volle vrijheid gehad zou hebben zijn correspondentie met B. en W., wanneer die door het College niet geplaatst is onder het zegel der geheimhouding, te publi- ceeren, of aaD derden mede te deelen. De juistheid van deze beschouwing zal in de eerste plaats door het College zelf erkend moeten worden, wijl Bur gemeester en Wethouders bij verschil lende gelegenheden hierin het voor beeld hebben gegeveD.; Men herinnere z ch slechts, dat de correspondentie vaD het College met het Bestuur der Ambachtsschool over de quaestie'van het nazien der rekening, door Burge meester en Wethouders, toen zij dit op een gegeven oogenblik, dienstig achtten ten volle in do plaatselijke bladen gepubliceerd is. Naar onze meening moeten brieven, die het openbaar belang raken, ook openbaar behandeld kunnen worden, en in geenen deele een éénzijdig recht daartoe, door een der partijen zich aangematigd worden. Eischt ech- hebben dat een meisje als Liczena vrijers had?" Michael knikte. „Enhet schijnt, dat zij Furie had aangemoe digd totdat u kwaamt. Daarna vergat zij hem schijnbaar heelemaal. Liczena haalde Furie over om met haar naar Parijs te gaan. Zq gaf er geen rede nen voor op, maar wist er hem toe over te halen. Als hij weigerde dan zwoer zij dat zij nooit meer één en kel woord tegen hem zou zeggen. Hg stemde er in toe. Zij reisden samen naar Auteuil en gingen naar een kleine herberg, d'e Furie daar kende. Den volgenden dag ging Liczena al leen naar Parjjs." Hij wachtte even en keek naar Mi chael alsof hjj verwachtte, dat deze het hiaat in het verhaal zou aan vullen. Z\j kwam bij mjj," zei Michael. Ik heb gehoord wat er tusschen u beiden is voorgevallen. Het arme kind had u liefu gaaft niets om haar en toen.... Sprong zij in het water," zei Michael. Neen, u vergist u.1 Wat bedoelt u daarmee Zij is gedood door Furie," zei de priester. Hg sprak op indrukwek- kend-gedempten toon alsof hij werk- ter het belang der zaak geheimhou ding, dan bestaan er wederzijds vor men om dit doel te bereiken. Maar is het openbaar maken van een brief een der partijen onaangenaam, zonder meer, dan geeft dit den betrokkene daarom nog niet het recht tot een optreden als de Wethouder Sanders, blijkens het voorgaande, zich in den Raad beeft veroorloofd. In zulke aangelegenheden van pu- blieken aard mag niemand zich licht schuw betoonenl HET KIESRECHTCOMPROMIS. De Landdagcommissie voor het onderzoek van het Pruisische kies- rechtontwerp heeft een wijziging in het ontwerp aangebracht waarbij de door de regeering voorgestelde directe verkiezing wordt ingetrokken, doch daarentegen het beginsel der geheime stemming wordt aangenomen. Dit amendement, dat werd aan genomen met de stemmen van con servatieven, vrij conservatieven, cen trum en nationaa'-liberalen, is de vrucht van een compromis tusschen het centrum en de conservatieven. Het centrum, dat zich in den beginne vóór de handhaving van de directe verkiezing had verklaard, en deze zienswijze ook in de commissie nog maals had uiteengezet, gaf ten slotto te kennen, dat zij ten gerieve van de conservatieven die de directe ver kiezing uit het ontwerp verwijderd hadden willen hebben tot tegemoet koming op dit punt bereid was, mits de conservatieven van hun zijde dan ook toestemden in de invoering van de geheime stemming. Aldus geschiedde. De conservatieven tuigelijk eer. boodschap van den doode aan de levenden overbracht. „Toen zij uw atelier verliet, monsieur, keerde zij terug naar Furie en verzocht hem han.r weer naar Port-Navalo te bren gen. Toen wist hg bij stukjes en beetjes de waarheid uit haar te ha len. Zij vertelde hem alles van het poseeren en verhief er zich op. Zg had het niet voor geld, maar uit liefde gedaan. Furie luisterde half dol van woede. Toen hg los barstte, be gon zij hem te plagen, bekende dat zij hem gebruikt en om den tuin ge leid had en dat zij geen zier om hem gaf. Zg leed zelf zoo diep en dus was het geen wonder dat zg een ander niet vriendelijk behandeldeZij sche nen op den weg te staan dicht bij een plek waar de bodem steil afdaalde naar de rivier. In de worsteling die nu volgde gaf Furie haar bewust of onbewust een duw. Zij kwam met haar achterhoofd op de steenen te recht. Furie zegt, dat zij morsdood was, toen hg bij haar kwam. Hij probeerde haar op alle mogelijke ma nieren bg te brengen; eindelijk gooide bij in zjjn angst en ontsteltenis bet lijk in de Seine. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1