WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. AGENDA. Uit de Omgeving. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 24 Fcbr. 1910. Hoogste barometerstand 775.2 m.M. te Horta, laagste 741.9 m.M. te Malinhead. Verwachting tot den avond van 25 Febr. 1910. Matige tot krachtige Z.W.-l. tot W.-l. wind. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk be wolkt, weinig ot geen regen. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te. AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 759 ui M. Vorige stand te 12 uur 761 m.M. te Ameratoort. Hoogste gisterenF. 51 Laagste hedennachtF. 32 Hedenmiddag 12 uurF. 43 namen de geheime stemming over en het centrum gaf de directe verkiezing prijs, zoodat de „getrapte" verkiezing door Wahlmiiuneigehandbaafd blijft. Vrijzinnigen en aociaal-democraten, die bij den eisch van direct kiesrecht bleven volharden, stemden nu tegen het amendement. Volgens de Frankfurter Zeitung is nu de aanneming van het geheime kiesrecht verzekerd omdat de Prui sische regeering, andaDks de aanprij zing van den heer v. Bethmann —in diens kiesrechtrede na de openbare stemming, zich ten slotte er bij zal neerleggen. DUITSCHLAND. Naar aanleiding van het ruwe op- tredeü der politie te Frankfurt tijdens de kiesrechtmanifestaties heeft de Sozial-Democratische Verein een ma nifest tot de FraDkfurtsche arbeiders gericht, waarin gezegd wordt, dat het proletariaat niet bereid is om de steeds verder gaande uittartingen der politie kalm te verdragen. Daarom worden de arbeiders opge roepen om op hedenmiddag een groote protestmeeting te houden. Aan de burgerij te Frankfort wordt verzocht om hun arbeiders gedurende dien tijd vrij te geven en op deze wijze dé manifestatie te steunen. Te Berlijn hield de Vrijzinnige Volkspartij eergisterenavond een pro testvergadering tegen het Pruisische kiesrecht. Het woord werd o.a. ge voerd door prof. v. Liszt en door den rijksdagafgevaardigde Kornetz. Ten slotte werd met algemeene stemmen een motie tegen het Prui sische kiesrechtontwerp aangenomen. Te Heinrichsdorf in Lotharingen is alweer een priester tot gevange nisstraf veroordeeld. Hjj had den burgemeester bij diens superieuren van plichtsverzuim beschuldigd en zich op den kansel in beleedigenden zin over hem uitgelaten. De zaak kwam voor het gerecht en daar kon de pastoor zijn beschuldi gingen niet waar maken. Hij werd toen zelf veroordeeld. AMERIKA. Het schijnt ernst te zullen worden met het optreden tegen de trusts. Te New-York toch is tegen acdt directeuren van de „Consolidated Milk Exchange" een vervolging ingesteld wegeDS „deelname aan een combina tie, die de concurrentie beperkt." GRIEKENLAND. Prins Andreas is van Athene naar Brindisi gereisd om daar een samen komst te hebben met zijn broeder, den kroonprins Konstantijn, die zooals men weet te Brindisi heeft moeten hooien, dat zijn overkomst naar Grie kenland niet gewenscbt werd. Volgens het blad „Athenae" zijn onderhandelingen aangevangen, ten einde het voorstel tot bijeenroeping dor Nationale Vergadering a.s. Maan dag bij de Kamer in te dienen. Volgens de inlichtingen van de „Neue Freie Presse" is het nog onzeker, of de meerderheid der Gneksche Kamer zich voor de bijeenroepiog der Nationale Vergadering zal uitspreken. Besluit de Kamer daartegen, dan is er alle kans op een explosie. En dan is er ook kans, dat 't volk zich tegen den officiersbond en voor de dynastie ver klaart. FRANKRIJK. Er is thans een wetsontwerp in voorbereiding, dat ten doel heeft het stemgeheim bij verkiezingen beter te verzekeren dan tot nu toe het geval was. Hoezeer zulk een wet noodig is, kan men nagaan uit een uitspraak welke de Staatsraad als hoogste gerechtshof in administraiieve zaken onlangs heeft gedaan ten opzichte van het stadje- Sainte-Affrique. Sainte-Affrique in het departement Aveyron is reeds sedert lang be rucht om de ongerechtigheden welke daar in verkiezingstijd plaats hebben. Binnen een tijdsverloop van tien jaar werd daar viermaal een verkie zing voor den gemeenteraad ongeldig verklaard en thans is het ingevolge de bovenvermelde uitspraak van den Staatsraad ten vijfden male geschied De bedriegerijen, welke daar plaats hebben, zijn van de grofste soort. Op de kiezerslijsten worden een aantal personen geplaatst, die niet kiesgerechtigd zijn of die niet bestaan dooden, soldaten, menscben die spoor loos verdwenen zijn enz. Zoo werd onlangs voor een man gestemd, die zooals iedereen wist, zich had opgehangen, en voor een soldaat die te Nancy in garnizoen lag. Bij de stemopneming bleek ook, dat zich meer stembriefjes in de stembus bevonden, dan er kiezers hadden ge stemd. Het enquête-voorstel. Bij het sedert geëindigde onderzoek in de afdeelingen der Tweede Kamer van het enquêtevoorstel-Troelstra in zake de decoratiequaestie, heeft, n ar wij vernemen, het Kamerlid mr. De Savomin Lohman iu zijn sectie een nota ter aanhechting aan betYerslag overgelegd, waarin de steller uiteen zet, dat tegen het voorstel zelf en den opzet daarvan gewichtige bezwa ren van rormeelen aard bestaan. De quaesti e-V an Heec- keren. De Maasbode bevat het vol gende raadselachtige bericht „Naar wij uit vertrouwbare Iron vernemen zal de quaest.ie-Van Heec- keren weldra tot een oplossing komen, maar zonder dat de noodige ophelde ring van de zijde van den oud-Minis ter dr. Kuyper de grootste verrassing zal brengen. Op dr. Kuyper zal geener lei schuld komen te rusten." Begrijpen wij dit bericht goed, zegt het Vad., dan zou de opheldering niet van dr. Kuyper, maar van andere zijde komen verder zou deze oplos sing de grootste verrassing brengen en ten slotte zou op dr. Kuyper geenerlei schuld komen te rusten. Misschien heeft De Maasbode het oog op de eene of andere officieuse opheldering van de Regeering, aan gaande de geheime mobilisatie van Februari 1904. Deze kan inderdaad zeer goed gegeven worden, zonder dr. Kuyper er in te betrekken. Maar de geruchten aangaande den brief kunnen niet opgehelderd worden zonder dr. Kuyper. Daarvoor heeft de toenmalige minister-president er des tijds met te veel personen over ge sproken. Lid van denRaadvan State. By Kon. Besl. is, met ing. van 1 April, benoemd tot lid van den Raad van State, jhr."mr. J. H. J. Quarles van Ufford, administrateur bij het Dep. van Binnenlandsche Zaken, met toekenning van eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekking. De „Prins Willem II." Daar tot dusver nog niets van het stoomschip „Prins Willem II" werd vernomen en men dus over het lot van genoemd stoomschip nog steeds in de grootste ongerustheid verkeert, kan het wellicht zijD nut hebben een paar gevallen mede te deelen, waar uit blijkt dat het vreeselijk slecht weer in den Atl. Oceaan moet zijn geweest, waardoor ook meer schepen wel reden tot ongerustheid hebben ge geven en toch behouden zijn binnen gekomen, zij het ook in noodhavens. Zoo o.a. het Duitsche stoomschip „Vo- gesen", dat 26 Jan. van Bremerhaven naar Charleston vertrok en 21 Febr. te Halifax als noodhaven is binnenge- loopen, en het Eng. stoomschip „Dun- donian" dat 1 Febr. van de Clyde naar Philadelphia vertrok en 21 Febr. wegens deksehade en gebrek aan kolen te St. Michales (Azor.: eil.) is binnen- geloopen. Bakkers-nachtarbeid. Gisteren vergaderde te Amsterdam het bestuur van het Nationaal Comité voor afschaffing van nachtarbeid in het bakkersbedrijf. Besloten werd éen of twee dagen voor de behandeling in de Kamer van het desbetreffend wets ontwerp, een groote betooging in Den Haag te houden. Sprekers van naam zullen over dit onderwerp het woord voeren. Voorts werd besloten tijdens de behandeling in de Kamer een com missie af te vaardigen, welke ten dienste der Kamerleden de gewenschte inlichtingen zal verstrekken. Bureaubehoef ten in Da tura. Men meldt uit Utrecht: Bg dienstorder wordt aan het personeel dér Staatsspoor bekend gemaakt, dat blykbaai door het personeel geen goed gebruik wordt gemaakt van de toe gekende vergoeding voor de aanschaf fing van bureaubehoeften. In verband hiermede is te Rotterdam een proef genomen, om bureaubehoeften in na- tura te verstrekken, en deze proef is geslaagd. Binnenkort worden dus alle schrfjfbenoodigdheden op alle stations der S.S. door de directie verstrekt. DE LINTJES-QUAESTIE. Wü maakten dezer dagen melding van een tegenspraak, door bemidde ling van de Haarl. Ct. gegeven door den heer Yau Dieren Bijvoet, dat hij wel eens met dr. Kuyper geconfereerd heeft over zijn eigen zaken, in ver band met zijn faillissement, „doch, dat tusschen dr. Kuyper en hem nim mer sprake is geweest over finan- cieele moeilijkheden van 's heeren Van Dieren Bjjvoet's nicht, mej. West- meijer dus ook niet over de be wuste f25000." De heer Ed. Polak, de schrijver van de bekende brochure, onlangs ver schenen, merkt nu in De Tel. op, dat dit een ontkenning is van iets, dat in zijn brochure niet is beweerd. Hoe staat de zaak vraagt hij „Dr. Kuyper heeft in zijn verklaring, in de Tweede Kamer afgelegd, de „mogelijkheid" erkend, dat hij gewik keld werd „in de draden van een weefsel", dat hij niet doorzagdat hij zich in „een der handelende personen' (Mathilde Westmeijer) had vergist. „Om nu te bewijzen, dat dr. Kuyper reeds voor jaren precies op de hoogte was van de omstandigheden dezer handelende persoon", heb ik een haar door dr. Kuyper in 1906 geschreven brief doen afdrukken, waaruit dat over tuigend bljjkt. In dien brief kondigt dr. Kuyper een bezoek aan den heer Van Dieren Bijvoet aan. „Wat die heeren toen besproken hebben, weet ik niet en ik rep daar van in mijn brochure dan ook met geen enkel woord. „De „pertinente" ontkenning heeft dus zin nog beteekenis.' De minister van oorlog heeft be noemd in de commissie, door welke, in de maanden Juli eu Augustus e.k., het examen voor toelating van jonge lieden als cadet bij de Cadettenschool te Alkmaar zal worden afgenomen tot plaatsvervangend lid en voorzitter den luitenant-kolonel H. J. Indewey, van het 5de regiment infanterie, tevens examinator voor handteekenen. Door de Utrechtsche politie is een 15-jarige knaap aangehouden, die het gesticht „Kinderzorg" alhier was ontloopen. Naar wij vernemen zal de heer P. J. de Groot voorloopig a's secre taris van de afdeeling Amersfoort van den Ned. Protestanten Bond optreden. Bjj het plaatselijk telephoonnet zijn aangeslotenJoh. Bottinga, Lange- s raat 32, telefoonnummer 59 en D. C. J. van der Heul Utrechtsche str. 20, telefoonnummer 233. DE MUZIEKSCHOOL. De voordrachtenavond door leer lingen van de Muziekschool, had gisterenavond heel wat publiek naar Amicitia getrokken, zoodat de zaal geheel bezet was. En blijkens het her haald applaus vielen de verschillende ten gehoore gebrachte nummers zeer in den smaak. De jeugdige executan ten weerden zich dan ook geducht en bewezeD, dat het onderwijs aan onze Muziekschool in goede handen is. In dat opzicht heeft zoo'n openbare les dan ook zeker geen geringe verdienste, maar men moet niet vergeten, dat er eigenaardige fouten worden gemaakt door de jeugdige uitvoerenden, die zij in kalmer omgeving, waar niet zoo veel ooren luisteren en niet zooveel blikken op hen gericht zijn, zeker zou Jen vermijden. We mogen dan ook gerust met groote zekerheid consta- teeren, d.-it, waar zooveel goeds werd gepraesteerd, het onderricht aan de school nog zooveel beter is, dan de toch reeds goede indruk, zou doen veronderstellen. Voor het meisje dat naar een sana torium moet is aan ons blad nog in dank ontvangen Van A. F. S. f 1 (Hieronder worden gratis opgenomen aankondigingen van vergaderingen, uitvoeringen enz.) 25 Febr. Ledenverg. Soc. Amicitia. 28 Febr. Tooneelvoorstelling. Amicitia. 28 Febr. Vergadering Ambachtsschool. 1 Maart. Concert. Amicitia. 1 Maart. Verg. afd. Amersfoort Kon. Ned. Bond van O. O. in de Arend. 6 Maart. Volksavond Nut. Amicitia. 6 Maart. Feestvergadering Ned. Ver. in het Venduhuis. 7 Maart. Nut. Amicitia. 13—16 April. Huisvlijttentoonstelling in Ami citia. 21 April. Toonkunst. Amicitia. ZEIST. Omtrent den vermisten knaap nog altijd niets stelligs. Aanvankelijk dacht de politie eenige aanwijzing te kunnen Vinden door een rijwiel, dat te Maarsbergen aan het station was afgegeven en niet was afgehaald. Het is echter gebleken, dat dit rjjwiel reeds 9 Februari, dus vóór het verdwijnen van den knaap, is afgegeven. Ook had men hoop een ontdekking gedaan te hebben door de aanhouding van een man, die zich dezer dagen in de buurt van Soest in een woning

De Eemlander | 1910 | | pagina 2