WEERBERICHT. Thermometerstand AGENDA. ingezonden. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 25 Febr. 1910 Hoogste barometerstand 775.8 m.M. te Horta, laagste 741.4 m.M. te Thorshavn. Verwachting tot den avond van 26 Febr. 1910. Meest matige tot krachtige Z.W.-lijke tot YV.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt of betrokken, waarschijnlijk regenbuien. Temperatuur: Dezeltdc. Barometerstand m AMERSFOORT. 748 m.M. Vorige stand te 12 uur 759 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 48 Laagste hedennachtF. 36 Hedenmiddag 12 uurF. 45 wenschen, nader gestipuleerd, tege moet gekomen, zoodat zy besloten haar arbeid weder te hervatten. Ech ter niet voor langen tjjd. Zuster Die- mont vroeg ontslag wegens haar huwe lijk en aanstaand vertrek naar Indië en zuster Bakker wegens vertrek naar elders. Het ontslag werd eervol verleend onder dankbetuiging voor hetgeen zij in het belang der vereeni- ging hebben gedaan. Daai de combinatie met het Groene Kruis niet in alle opzichten voldaan had, werd besloten een eigen enquètrice aan te stellen en als zoodanig werd benoemd mej. N. Stoppendaal te Apel doorn, die 1 Oct. 1909 in functie trad. Er waren toen 1G patiënten, twee konden in den loop van 'tjaar als genezen worden beschouwd, terwijl er twee overleden. Na dien datum kwam er 5 lijders bij, zoodat er in 't laatst van het jaar 17 patiënten wa ren, die de enquètrice gerege d be zocht. Getracht werd by behoeftige lijders voer versterkende middelen te zorgen, terwjjl in twee gezinnen hulp in de huishouding werd verstrekt, daar de vrouw des huizes ziek was. De huizen van eenige gestorven tuberculose lijders werden met formaline dampen ontsmet. De toestand der woningen was over 't algemeen voldoende, er was gewoonlijk een vertrek, dat door de zorgen der enquètrice als zieken kamer kon worden ingericht. Twee woningen waren als onvoldoende te beschouwen, met behulp der Gezond heidscommissie zal getracht worden hieiin verbetering te brengen. Uit het magazyn werden de verschillende artikelen verstrekt, welke voor een doelmatige verpleging noodig bleken. Het Consultatie bureau werd 1 October weder geopend en waargeno men door Dr. H. W. Schreuder en arts J. W. Jorissen. Acht nieuwe pa tiënten meidden zich daar aan. Twee, die vermoedden, dat zij aan tubercu lose leden, bleken niet door de ziekte aangetast. Twee patiënten kwamen uit zich zelf, een werd gezonden door de enquètrice en een door zijn onder wijzer. Drie werden door hun genees- heeren naar het bureau verwezen, terwijl een kind werd onderzocht, waarvan de moeder lijdende was aan t. b. c. en zij dit lijden bij haar kind vreesde. Dit bleek echter vrij te zÜü- In 3 twijfelachtige gevallen werd sputa naar een bacteriologisch labo ratorium opgezonden. Het verslag brengt hulde aan de tegenwoordige enquètrice voor haar practisch en volijverig werken. Het aantal leden bedroeg op 31 Dec. 1909, 281 tegen 313 op 31 Dec. vaa 't vorig jaar. De contributie steeg niettemin tot f 455,40 tegen f 450.90 iu 190S Versterking blijft echter dringend noodig, .daar de contributies en subsi dies niet voldoende bleken om de uitgaven te dekken. Dat er nog teen te kort is komt door het overschot van het jaar 1908 toen de volle inkomsten werden genoten, terwijl de vereeniging slechts enkele maanden bestond en werkte. Het verslag ein digt met een aansporing meerder symphatie voor het streven der ver eeniging te wekken en spreekt de hoop uit, dat de penningmeesteres vooral van die sympathie zal kunnen getuigen. Het verslag werd goedgekeurd, waarna de voorzitter den 2den secre taris een woord van dank brengt voor zijn arbeid. De rekening en verantwoording van de penniugmeesteres is nagezien door een commissie, bestaande uit de hee ren P. J. Frederiks, L. van Domme len en C. A. Heunks. Eerstgenoemde brengt verslag uit. De verschillende bescheiden zijn in orde bevonden, waarom de commissie voorstelt de penningmeesteres te decbargeeren, ou der dankzeg ing voor het nauwkeurig beheer. Aldus wordt besloten. De begrooting voor het jaar i910 wordt hierna vastgesteld op een totaal bedrag van f 2397.45 aan ontvangsten eu uitgaven. By de nu volgende bestuursverkie zing worden herkozenMevr. van Hogendorp en mevr. van Oldenneel en gekozen mevr. v. Reigersberg Ver- sluys en de heer M. Kamerling. De heer P. M. L. de Bruyn Prince, die aan de beurt van aftreding was, wenschte voor een herbenoeming niet in aanmerking te komen, daar hij van woonplaats denkt te veranderen. De enquètrice, mej. N. Stoppendaal, doet hierna eenige mededeelingen, omtrent haar arbeid, waaruit blijkt, dat zij bij haar bezoeken steeds veel medewerking ondervindt. De toestan den der woningen zijn over het alge meen voldoende, terwijl in enkelege- vallen naar doelmatiger ingerichte huizèn wordt omgezien. De vereeni ging stelt de personen dan in staat, door tegemoetkoming in de huur, een betere woning te betrekken. Bij de rondvraag vestigt arts B. J. v a n E n s t er de aandacht op, dat de vereeniging alleen werkzaam is in gezinnen waar t.b.c. bestaat. Po gingen om de algemeene hygiëne te bevorderen woiden niet gedaan, ter wijl z.i. die toch in de eerste plaats noodig zijn. Tuberculose wacht vaak op ongunstige sociale toestanden om uit te breken en daarom zou hij wenschen dat de vereeniging mee werkte voor schoolbaden, vacantie- kolonies, schoolartsen e.d. De voorzitter zegt, dat de ver eeniging wel iets in die richting ge- Jaan heeft maar niet verder kan gaan dan het verl enen van moreelen steun. Gelden voor dergelijke doeleinden te voteeren zou moeilijkheden brengen met het rijkssubsidie. Dr. Schreuder is het volkomen eens met den heer van Enst, maar herinnert er aan, dat het doel' van de vereeniging is besmetting te voor komen, de bron van infectie moet binnen zekere perken werden gebracht. Dit is feitelijk de bestaansgrond van de geheele vereeniging en daar dient ook bij het werken aan worden vast gehouden. De heer van Enst zegt ook niets tegen het werk der vereeniging te hebben, maar hy zou willen voor stellen, dat alle pogingen om de hy giene te bevorderen werden gesteund, zij het dan slechts moreel. De voorzitter zegt den heer van Ernst dank voor zijn opmerkingen. Hy durft gerust de verzekering te geven, dat het Bestuur gaarne bereid is om dien weg in te slaan. Tot leden van de Commissie tot nazien der rekening en verantwoording over 1910 worden gekozen mevr. Warnsinck en de heeren des Tombe en van Ernst, tot plaatsvervangers, de heeren Frederiks, Heunks eu van Dommelen. Op een vraag aan den heer Heunks geeft dr. Schreuder nog eenige bij zonderheden betreffende de verpleging in de lighallen, waarna de heer d^s Tombe een woord van dank brengt aan het Bestuur en de enquètrice voor den arbeid in het afgeloopen jaar verricht. Hierna wordt de vergadering ge sloten. Te Utrecht slaagde gisteren voor het examen nuttige handwerken, onze stadgenoote mej. A. Bouma. Ten overstaan van B. en W. werden hedenmiddag in „het Valkje" de aan de gemeente toebehoorende landerijen verhuurd voor den tydjvan twee jaren. De 38 perceelen brachten te zamen een huurprys van f7291 per jaaar op zynde f 756 meer dan voor 2jaar. De perceelen 39 en 40 waren uit de hand verhuurd. Aan de firma Lookhorst en van der Velden, aannemers alhier, isidoor de heeren Scholtens en Gordijn te 's-Gravenhage opgedragen het bouwen van een garage voor vliegmachines op een terrein nabjj de Vlasakkers waarvoor bereids toestemming ver leend is. Binnenkort zal men ze dus ook bier zien vliegen. De kleermaker J. Mol van het 5e Reg. Inf. alhier, gaat 1 Maart met pensioen. In de gisteravond in een der zalen van het café „Centraal" gehou den vergadering van de R. K. Kies- vereeniging „Recht ei Orde" werd voor de R. K. Centrale Kiesvereeni- ging in het hoofd-kiesdistrict Amers foort gecandidateerd als candidaat voor de Provinciale Staten (vacature-Hart man), de heer W. van Klooster, voor zitter van den Boerenbond en Wet- 1 houder te Eemnes. Voor het meisje dat naar een sanatorium moet is nog in dank ont vangen By dr. Kamerling van E. en R., Wiesbaden f 3. (Hieronder worden gratis opgenomen aankondigingen van vergaderingen, uitvoeringen enz.) 28 Febr. Tooneelvoorstelling. Amicitia. 2S Febr. Vergadering- Ambachtsschool. 1 Maarf. Concert. Amicitia. 1 Maart. Verg. afd. Amersfoort Kon. Ned. Bond van O. O. in de Arend. 6 Maart. Volksavond Nut. Amicitia. 6 Maart. Feestvergadering Ned. Ver. in het Venduhuis. 7 Maart.' Nut. Amicitia 13—16 April. Huisvlijttentoonstelling in Ami citia. 21 April. Toonkunst. Amicitia. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Aan X. Y. Met belangstelling las ik gisteren avond uwe Socratische vragen in „De Eemlander" en gaarne wil ik die hier kortelyk beantwoorden. Eerstenswelke „schade" kan de Gemeente hebbon ten gevolge van een Raadsbesluit, waarbij enkel vastge steld is, dat het schoolgeld voor de buitenleerlingen meer dan verdubbeld zal worden met ingang van Septem ber a. s. Wel, dezelfde schade, die ook andere gemeenten door zulk een Raadsbe sluit geleden hebbenverlies van bet Rijkssubsidie. Neen, zegt U, want het Raadsbe sluit is slechts „voorloopig." Dit is een zonderlinge opvatting van de beteekenis van een Raadsbesluit, finaal in strijd met de Gemeentewet. Ik wil aannemen, al is dit niet zeker, dat de Minister eerst zal kunnen „ingrijpen" wanneer de „Verordening" hem ter goedkeuring wordt voorge legd, en dat het Raadsbesluit, zoo noodig, dan nog wel ingetrokken zal kunnen worden, maar dez- om standigheid maakt de zaak niet zui verder. Wie den hier gevolgden gang van zaken wil verdedigen, moet daarbij uitgaan van de praemisse, d .t er van uit deu Haag geen duidelijke en nauw keurige brieven geschreven worden want het Raadsbesluit slaat op den brief van den Minister als eeD tang op een varken. En Amersfoort weet bij er- variDg wat de gevolgen zijn van het slecht lezen van Haagsche brieven. Had de Raad indertijd het aanbod van Minister Borgesius om de H.B.S. voor het Rijk over te nemen, eenvou dig geaccepteerd, dan zou die zaak niet mislukt zijn. Een waarschuwende zinsnede in den brief vaD dm Minister wees toen reeds op dit gevaar. Het Raadslid Gerritsen heeft nog zjjn uiterste best gedaan hierop de aandacht zijner collega's te vestigen, doch B. en W. wisten het beter, en leidden den Raad op een avontuur lijk pad, waardoor, zooals de uit komst bewees, de gemeente sedert dien een jaarlyksche schade gehad heeft van meer dan tien duizend gulden. Ziehier dus een voorbeeld, door U ver langd. De geschiedenis van Amersfoort vloeit over van dergelijke voorbeelden. Gok nu zal de uitkomst bewijzen, dat het opzettelijk niet-volgen van den door den Minister aangewezen weg de Gemeente scbade zal bezorgen. Al ware het alleen door de ge dachte, dat het met grooto heeren kwaad kersen eten is, zou men in ieder geval, de vormen tegenover den brief des Ministers in het oog hebben gehouden. Welk redelijk motief be staat er om de zaak op die wijze aan te vatten Al wat daarover te lezen is iu de verslagen der plaatselijke bladen van de debatten in den Raad, bestaat uit louter drogredenen. Ver klaarde Minister Kuyper indertijd, dut hij slechts één wijze in den Raad had kunnen outdekken, thaDs bestaat er kans, dat Minister Heemskerk van meening zal zijn, dar er niet meer dan twee zijn, de heeren van Duinen en Rij kens. Het Raadsbesluit was noodig, zult gij betoogeu, om aan B. en W. een vasten grondslag voor de onderhan delingen met de buitengemeenten te geven. Zonder een door den Raad vastgesteld bedrag kunnen de aan de buitengemeenten te vragen subsi- diën niet bepaald worden, meent gij. Dit echter kan moeilijk het gevoe len zijn van B. en W. Immers het college heeft bijv. den Raad totaal niet gekend in de vaststelling van de bijdrage, die bij de heel wat gewich tiger onderhandeling met den Minis ter, over de overname van de H.B.S. door het Rijk, door het college is ge noemd. Pas onlangs, en wel op ver zoek van een der leden, ver nam de Raad voor het eerst welke bijdrage door de gemeente aan den Minister was aangeboden, en met welsprekend stilzwijgen heb ben B. en W. in den Raad den heer v. DuineD aangehoord, toen dit Raads lid het zijne daarover heeft gezegd. Zonder twijfel zou de Raad, ware hy door B. en W. tijdig geraadpleegd, een bijdrage voor dit doel beschik baar hebben gesteld, minstens het dubbele bedragende van de door B. en W. aan den Minister voorgestelde geldsom. Dit alles teekent den toe stand alhier, bureaucratie meer en meer hoogtij vierende, den Raad stelselmatig aan den leiband voerende. Een niet uitgesproken argument voor het Raadsbesluit kan geweest zijn, dat een zekere pressie op de buitengemeenten er door geoefend zou worden, bij de onderhandelingen over de door haar te verleenen sub sidie aan de school. Het is begrijpelijk, dat dit argument niet uitgesproken is „Wy hebben den strop reeds geslagen over de hoofden Uwer ingezetenen,

De Eemlander | 1910 | | pagina 2