WEERBERICHT. Thermometerstand UIT DE PERS. STADSNIEU VVS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. Do Bildt, 1 Maart 1910. Hoogste barometerstand 772.4 m.M te Horta, laagste 743.9 m.M. te Seydisjford. Verwachting tot den avond van 2 Maart 1910. Meest matige Z.W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Betrokken of zwaarbewolkt, waarschijnlijk regen. Temperatuur.- Dezellde. Barometerstand te. AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 765 m.M. Vorige stand te 12 uur 762 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 50 Laagste hedennachtF. 38 Hedenmiddag 12 uurF. 44 wil", o. a. dat het voorlezen van den bisschoppelijken brief in Hulst aau- leidiug gaf tot rumoer in de kerk, waar door bet laatste gedeelte vaD den brief niet kon worden verstaan. In de mis sen, die wat later werden gehouden, was politie opgesteld en eventueele wanordelijkheden tegen te gaan. Te vens publiceert de heer Van Dalsum den brief van den pastoor-deken, waar in hem namens den bisschop wordt medegedeeld, dat aan hem de H. Sac ramenten publiek geweigerd moeten worden, zoolang hij niet tot inkeer is gekomen. Uit de vele ingezonden stuk ken en berichten blijkt, dat er heel wat gisting in Zeeuwsch-Vlaanderen is. STEMMEN VOOR EEN OCTROOIWET. Het Vaderland vertelt, dat de maat schappij „Twente" tot exploitatie van octrooien eens wilde onderzoeken in hoever gegrond was een zinsnede uit het Voorloopig Verslag over het sinds 1905 aanhangige Octrooiwetsontwerp luidende: „Uit niets blijkt, dat in dekringen der industrieelen en handwerkslieden de wederinvoering der octrooien ern stig wordt verlangd." De maatschappij „Twente" zette daartoe eene enquête op touw, eu gaf de uitkomsten in een brochure in 't licht; antwoorden van een 700-tal, waaronder van alles watgroote maatschappijen, fabrieken van allerlei aard, een mr. smid, directeuren van gasfabrieken, blikslagers, bankwerkers, zeepzieders, ingenieurs, opzichters, de directeur v&n publieke werken te Amsterdam, monteurs, machinisten, houtzagers, scheepsbouwmeesters, ar chitecten, kooplieden enz. De over tuiging, dat, octrooien niets te maken hebben met vrijhandel of protectie, vindt men door velen herhaald. Zij siert ook het omslag der brochure in dezen vorm: „Bescherming tegen roof en namaak is geen protectie". Het Vaderland g'eft uit het boekje onderscheiden klachten weer van by gemis aan een octrooiwet benadeelde uitvinders, en besluit: Hoogst merkwaardig is voorts de mededeeling van den heer Taco de Beer te Amsterdam, dat de chirur gische naald, het snelverband, het anti-septisch verband e.a. van dr. De Mooy te 's-Gravenhege buiten hem om in Engeland en Amerika zijn ge patenteerd, zoodat hij, wil hij niet belaugryke rechtskosten wagen, zelf niet eens vrijheid heeft, de producten van zijn eigen vinding in Engeland en Amerika te verkoopen. Een ander, betrekkelijk recent geval, is, dat de boormachine van de Haarlemscbe Machinefabriek in Amerika werd ge- patenteer.1 ten name van iemand, die de uitvinder niet isdat de rader brancard van dr. De Mooy gepaten teerd werd in Frankrijk door iemand anders dan de uitvinder alle gevallen, die onmogelijk geweest zouden" zijn, als er e«u Nederlandsche octrooiwet bestond. Uitstel is hier verlies van kapitaal en verlies van energie. Het plan bestaat, dat de mili taire scboolcompagnie in de maand Maart of April eene oefening zal hou den tegen de afd. Haarlem van het korps van de Kon. Ned. Weerbaar- heids-Vereeniging. Onder het- opschrift „tegen de lamp geloopen," lezen wjj iuhetVad. het volgende „Het gebeurde onlangs in een on zer garnizoensplaatsen. Een sociëteit, waarvan het lidmaatschap niet veel omslag en lasten meebrengt, biedt ge legenheid tot dansen. Van sluitings uur geen sprake, de paperassen lijken zoo goed in orde, dat daarop geen vat is te krygen. 't Kon echter zijn dat tegen de drankwet gezondigd werd, en daarom permitteerde de politie zich een nachtelijken inval, terwijl het bal in vollen gang was. Alle aanwezigen moesten Damen opgeven. Daaronder bevond zich een sergeant, dien men in de kazerne zou verwachten, want hij had kamerarrest. Daarbij was een sergeant, wiens plicht hem op de hei riep, want hij had wachtcommando op het schiet-terrein. Nummer drie stoDd aan net hoofd der politiewacht van zyn bataljon. Hy had het niet kunnen harden het bal zat hem in de beeneD en dus was hjj paar de danszaal getippeld, maar had vooraf uit edelmoedigheid zijn arrestant, sergeant nummer vier, de deur ontsloten en meegenomen voor de gezelligheid. Weg zyn de geliefde chevrons!" Uit het feit dat wij dit bericht on der het stadsnieuws overnemen, zal men begrijpen, dat die garnizoensplaats Amersfoort is. Tot onderwijzer in het Rekenen aan de Herhalingsschool voor meisjes is door Burg. en Wethouders benoemd de heer K. Westerbeek, onderwijzer aan de openbare school in de Helle straat alhier. Bij het 13e wapenfeest van den Kon. Ofiiciersbond won in de afdee- ling sportsabel, luitenant A. N. S. W. L. Cobljjn van het 3e reg. hu zaren den vierden prijs. Overzicht van vervoer en op brengst, gedurende de maanden Febr. 1909 en I9i0 der Amersf. Tram. Aantal passagiers 1909 776S, 1910 8861, meer 1093. Vervoer opbrengst 1909 f390.35, 1910 f 447.40, meer 157.05. D. km. opbr. daaruit 1909 f7.74', 1910 8.97', meer f 1.13. Totaal opbr. 1909 1586.52, 1910 f482.32, minder f 104.20. D. km. opbr. daaruit 1909 11.63, 1910 f9.57, minder f2.06. Id een gisteravond, door het plaatselijk loon-comitë uitgeschreven druk bezochte openbare vergadering voor typografen, werd de volgende motie met algemeene stemmen aan genomen De openbare vergadering van typografen te Amersfoort, op Maandag 28 Febr. in het hotel „De Zwaan', gehoord de antwoorden der pa troons op de vraag om de regeÜDg van loon- en arbeidsdag gebaseerd op 't landelijk loontarief van den Alg. Ned. Typ. Bond op hunne drukkerijen in te voeren gehoord de weigerachtige houdiDg van sommige patroons besluit alles te doen, wat kan strek ken tot invoering van het gevraagde, draagt het comité op, daartoe de noodige stappen te doen, stelt het volle vertrouwen in het comité en gaat over tot de orde van deD dag. Aan alle patioons zal een afschrift van deze motie worden gezonden. Naar aanleiding van ons bericht omtrent een benoeming tot directrice der Fröbelschool deelt men ons mede, dat een zoodanige benoeming nog niet heeft plaats gehad. Door de politie is een gesigna leerde aangehouden, die na betaling der boete weer op vry voeten is gesteld. Volkshuisvesting houdt Dinsdag 15 Maart a.s. de algemeene vergade ring van aandeelhouders in Ods Huis. De Vereeni.'ing „Volksonderwijs", afd. Amersfoort, houdt morgenmiddag half vier een huishoudelijke vergade ring in „De vergulde zwaan". AgendaRekening eu Verantwoor ding. Verkiezing van twee Bestuurs leden. Bespreking van een ingekomen adres v/d Bond van N. O. afd. Amers foort. De Kamer van koophandel en Fabrieken zal op Donderdag den 3den Maart 1910 des namiddags te S ure ten Raadhuize eene openbare vergade ring houden. SYLVIA SILOMBRA. De schrijver van dit, aan mevr. van Lier-Cuypers opgedragen tooneel- spel, heeft met zjjn vorige stukken „Mea Culpa" en „Se non e vero" niet den indruk gevestigd, dat een mach tig talent in hem woont, zoodat het allerzins begrijpelijk is, dat menigeen, die deze stukken gezien heeft, weinig lust in zich voelt naar verdere ken nismaking met Jhr. van Riemsdijk's tooneelproducten. Toch had, vooral nu, waar een zoo hoogst begaafde actrice als mevr. van Lier optrad, wel wat meer publiek mogen verwacht worden, als gisterenavond in Amicitia was, te meer omdat dit stuk over 't alge meen beter wordt geoordeeld, als de vorige van denzelfden auteur. Het s:uk dankt zyn succes aan de boeiondo scènes, die vooral door het prachtig spel van mevr. van Lier, veel iudruk maken fijnheid in handeling en karakterteekening wor den er vrijwel in gemist. De roman achtige tragiek er in spant in niet gei'iDge mate de aandacht, maar byna nimmer grijpt het aan door fijn ge voelde gemoedsootleding, hoewel in de angstontwikkeling van Sylvia, bij het steeds zekerder worden van haren toestand veel dramatisch talent aan den dag treedt. Mevrouw van Lier is in Sylvia ge heel opgegaan. Zij heeft haar rol in geleefd en weet met haar geweldig uitbeeldingsvermogen ons te doen meeleven, met de arme, tot krank zinnig worden voorbeschikte actrice. Daarbij kan zij haar stem in elke buiging ten volle heheerschen, zoodat niet in het minst door de juiste into natie, geheel haar zeggen steeds den vereisohten indruk wekt. In de vaak zeer mooie tooneelen met Reué Raneek en ook met den kapelaan was haar spel dan ook subliem Haar partner, de heer M. Hulsman, gaf ook in vele opzichten zeer goed spel. Het is voor hem een zeer moei lijke taak, Daast mevr. van Lier, ge- heei te voldoen. Niettemin gelukte hem dat uitstekend, wat zeker als een niet geringe verdienste hem mag worden aangerekend. Ook de medespeleDden verdienen veel lof. De rake typeer! Dg van het tooneelwereldje kwam heel goed uit door het goede spel, vooral van tante Cosima (mej. P. d. Waart), den too- neeldirecteur (Jan Buderman) en Pépi (J. Holleman). Ook het dienstmeisje (mevr. Kinsbergen) een woord van hulde. Na elk bedrijf was er veel applaus en werdt elkeDs eenige malen gehaald. H. V. C.—Z. V. V. 1—2. Om even over tweeën stellen beide elftallen zich onder het record aantal toeschouwers in dit seizoen onder leiding van den heer v. Dijk op. Di rect een Amersfoortsche aanval, welke wordt afgeslagen. Dan meer verdeeld spel. Een hoekschop op het Zeister doel levert niets op. Oogenblikkelyk hierna wordt Nieuborg op unfaire wyze genomen, waarvoor de Z. V. V'er een zeer ernstige berisping van den scheidsrechter ontving. Wanneer dan de Z. V. Vers krachtig door hunne talrijk meegekomen supporters aan gemoedigd, een aanval wagen, en de H. V. C.-backs ten laatste worden ge passeerd, is het Polman die de bal kalm, onhoudbaar in het hoekje plaatst. Zoo gaat de rust in. Bij de H. V. C. aanbangors nog hoopvolle gezichten, nog meer toen hunne jongens bij den wederaanvang hunne armen ontblootten, met op het gelaat een uitdrukking vol zelfvertrouwen. Het duurde dan ook niet lang of Nieuborg, die den geheelen wedstrijd door de speciale bewaking van 3 Z. V. Vers genoot, wist een oogenblik aan hunne waakzaamheid te ontsnap pen, om dan met een zuiver berekend schot het publiek oorverdoovend aan het juichen te brengen. Dit was het fraaiste doelpunt van dezen strjjd. Een ieder denkt nu dat de overwinning aan Amersfoortsche zyde zal vallen. Zelfs de half-backs helpeD d voorhoede aanvallen hetgeen noodlottig is, want als nu een der Z. V. V.-bacss den bal ver het veld iD trapt heeft de zeer vlugge linker-wiuch geen moeite de backs te passeeren, en vervolgens op circa 3 M. van het doel, van Norden een reusachtig haid schot loste, het geen onhoudbaar doel trof. Het geloei dat toen opsteeg was enorm. Hoeden en petten vlogeD de lucht in. De om heining werd zelfs omgedrukt. Mini mum cup-fiDalNog eenige oogenblik- ken en H. V O. is voor de tweede maal in dit seizoen geslagen. (Vreugde in de Bilt.) Doch nog zijn de kansen gelijk. H. V. C'ers komt bovenal vol ledig op en dan is nog niets onmo gelijk. H. V. C. is hierdoor voor 't eerst in dit seizoen op eigen terrein geklopt. Dat kwam niet door het minder goede spel der H.V.C.'ers, want over het ge heel was H. V. C. superior en werd voor en na rust op Z. V. V. helft gespeeld, maar door de individueele kracht der groenwitteu, die ze ten volle gaven, waarvoor de vlugge, doch lichte H. V. C.'ers moesten zwichten. Waren er evenwél betere schutters in haar voorhoede geweest, dan had Z. V. V. beslist een 52 nederlaag kunnen boeken. De kans op het kampioenschap is nu zeer klein geworden voor ODze stadgenooten. Wy vernamen echter, dat van haar kant alle zeileD zullen worden bygezet, om in dit seizoen gelijktijdig met haar eerste lustrum, het kampioensfeest te kuunenjvieren. Dat zy zoo. Hulde verdiend het vlugge samenspel van Polman en van Nor- deD, die in dezen wedstrijd geen kracht, maar tactiek en spel gebruikten. De algemeene vergadering der vereeuiging „Ambachtsschool voor Amersfoort en Omstreken", Maandag avond 2S Februaria onder voorzitter schap van den heer O. J. Buys ge houden, was slechts matig bezocht. Na de lezing der notulen van de vo rige algemeene vergadering, bracht de commissie tot nazien der Reke ning en Verantwoording over het jaar 1909 bij monde van den heer P. J. Fredei iks haar verslag uit, met advies om den afgetreden penningmeester, den heer E. van Vollenhoven onder dankbetuiging décharge te verleenen voor het gehouden beheer. De voorzitter voegde hierbij namens het Bestuur nog een woord van bij zondere erkentelijkheid aan den af getreden penningmeester, diegedurende vele jaren door zijn accuratesse b(j

De Eemlander | 1910 | | pagina 2