WEERBERICHT. Thermoiaeterstand UIT DE PERS. Kunst eu Wetenschap. AGENDA. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 3 Maart 1910 Hoogste barometerstand 776.1 m.M. te Kopenhagen en Memel, laagste 750.8 m.M. te Seydisljord. Verwachting tot den avond van 4 Maart 1910. Zwakke tot matige O.-lijke tot Z.O.-uidelijke wind. Gesteldheid van de luchtLichtbewolkt, droog weer. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. 770 m.M. Vorige stand te 12 uur 772 m.M. te Amersfoort. hoogste gisterenF. 57 Laagste hedennachtF. 26 Hedenmiddag 12 uurF. 56 moet er samenwerking zyn tusschen particulier initiatief eo Regeering en daartoe moeten in de eerste plaats de gevangenisdirecteuren meewerken. Zy komen het meest met de veroor deelden in aanraking, kunnen ze van nabij en langdurig beschouwen, na- gaau wie steun behoeven en waard zyn. Daarnevens zouden kleine patro naatscommissies werkzaam kunnen zijn, belangstellende personen of ver tegenwoordigers der geïnteresseerde vereenigiugen, Leger des Hails enz. Maar ook in die commissie zou de gevangenisdirecteur de leidende figuur moeteD blijven. De leiding van het Departement zou een algemeene dienen te zijn, naar statistieken en verslagen gericht. Aan de vereenigingen behoort overi gens een groote vrijheid van handelen te worden gelaten. Dit laatste werd mede door den heer Verheij bepleit, die er echter aan toevoegde, dat hij slechts een beperkt aantal vereeni gingen wenschelijk achtte, wyl anders de loeloop in de gevangenissen te groot wordt. Onbevoegd uitoefenen van geneeskunde. Op aanklacht van deD Inspecteur van den Genees kundigen dienst is door den Haar- lemschen kantonrechter voor de bui tengewone zitting van 14 Maart a.s. gedagvaard de heer R. C. S., onder stationschef van de H. IJ. S. M. te Haarlem, wegens het uitoefenen van de geneeskunde zonder dat by daartoe de bevoegdgeid bezat. De heer S. oefent zijn praktijk reeds sedert vele jaren uit en maakt daarbij gebruik van persoonlijk mag netisme. Hij heeft zijn patiënten on der de aanzienlijkste families te Haar lem. Ver. Ned. Arbeidsbeur zen. De Vereeniging van Nederland- sche Arbeidsbeurzen zal op Woensdag 30 Maart des namiddags 1 uur te Utrecht in het Gebouw van K. en W. aldaar een openbare ledenvergadering houden. Vergunning-Stations wachtkamers. Door den heer H. A. Zoethout, pachter der buffetten in de wachtkamers van het Staatsspoor wegstation te 's-Hertogenbosch, ia dezen handelende mede namens de pachters van buffetleu in wachtkamers van meer dan 60 spoorwegstationsin Nederland, is aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een verzoekschrift gezonden, waarin de redenen zijn nedergelegd die requestranten doen vragen, dat door de Regeering zal worden besloten tot wijziging van art. 67 der Drankwet, in dien zin, dat vooralsnog de vergunningen in de sta tionswachtkamers niet vervallen, n in ieder geval het daarh en te leiden, dat weldra bekend zy, of een voorstel tot wetswijziging in bedoelden zin kan worden tegemoet gezien, dan wel niet meer kan worden verwacht. RIDDERORDEN. Geleid door hetgeen de „Standaard' onlangs schreef over het toenemend aantal van hen, die naar een ridder orde dingen en over de steeds milder h nd waarmee ze worden uitgedeeld, merkt de Zutph. Ct. op: Ter voorkoming van dat „boeleeren", dat onze politieke zeden dreigt te bederven, wanneer ministers buiten staat zyn zelf te oordeelen en zich laten naderen door onbekende, op buit beluste juffers zou 't eeu af doend middel wezen de ridderorden kort en goed af te schaffen. Zoo angstverwekkeod als 't aantal lintjes uu toeneemt, dreigt er wezenlijk de klad iu te komen. Op beperking is al jaren van verschillende zijden aan gedrongen, met 't eenige antwoord, dat de post voor ridderorden jaar op jaar grooter werd. Gaat 't zoo door, dan zal 't na verloop van eenige jaren een verdienste wezen zonder lintje te loopen. Aan haar zeldzaamheid ontleend een onderscheiding haar hoogste waarde. De minister, die dan ook een oprecht tegenstander is an 't verleenen dezer onderscheidingen, kan niet beter doen dan er erg royaal mee te wezen. Dan wordt 't botje steeds minder begeerd, dan wordt er minder om „geboeleerd". Komt 't aautal jaarlijksclie onder scheidingen zoodoende langzaam aan weer op een normaal laag cijfer, dan zal elk minister te eerder in staat wezen „de decoratiën op de keper te bezien, en in de goudschaal te keuren." Alleen dan kan een ridderorde wor den wat ze wezen moeteen belooning uit Koninklijke hand voor mannen en vrouwen, die zich voor hun land waarlijk bijzonder verdienstelijk heb- gen gemaakt. Eu dan kan gebroken worden met het gladaf verkeerde in stituut, om een bepaald aantal jaren in hoogen staatsdienst, onafhankelijk van verdienste, te beioonen met een lintje. BEHANDELING VAN KANKER. Prof. Ramboldi, privaat-docent aan de hoogeschool te Pavia, heeft, naar uit Milaan aan de „Fraukf. Ztg." wordt gemeld, voor professoren eu studenten een leziog gehouden over eeu nieuw middel voor de behandeling van kan ker jequirity een tropische plant die onder den Latijnschen naam van abrus precatoria bekend is. Prof. Ramboidi heeft het zaad van die plant al eeDige jaren lang bij kanker toegepast. Voor de behandeling van huidkanker ver kiest hy het boven operaties en Rönt- genbestraling, maar hij moet ook gunstige uitkomsten by kanker aan de lippen, de tong en in de mond holte verkregen hebben. Ramboldi gebruikt het middel als vloeibaar extract voor inspuitingen, op pleisters of in zalf. Bij inspuitingen volgt ech ter een heftige reactie. De duur van de behandeling is zeer verschillend. Dikwijls genezen groote zweren in enkele weken, terwyl andere woeke ringen verscheidene maanden noodig hebben. De toepassing van de behan deling is tot nu toe tot zweren op de hand eu op de gemakkelijk- bereik bare slijmvliezen beperkt. Aangaande de uitwerking bij borstkanker valt nog geen definitief oordeel te vellen. Huid kanker wordt er echter zelfs in ver gevorderd stadium meestal door ge nezen. Prof. Ramboldi zegt, dat hij al honderd zulke gevallen met goeden uitslag behandeld heeft. Bij kanker aan de slijmvliezen heeft hij totnutoe maar tien genezingen verkregen. Deze mededeelingen blijven natuur lijk voor rekening van den corres pondent vau de „Frankf. Ztg." drijven, die statig over een gedeelte onzer stad dreef. Op het bureau van politie zijn gedeponeerd een portemonnaie met eenig geld en een gekleurde bril in etui. (Hieronder worden gratis opgenomen aankondigingen van vergaderingen, uitvoeringen enz.) By de Firma Valkhof!' Co. alhier is van Tbérèse Hoven een nieuwe Roman, getiteld „Santa Catherina" ter perse. Santa Catherina is het vijftigste boek dat, ter gelegenheid van den vijf- tigsten verjaardag, van deze gevierde Schrijfster, '2 April a.s., met haar portret zal verschjjneD. Haar eerste boek „In het schemer uurtje bij tante Tbérèse" kwam in 1889 uit, zij heeft dus ongeveer 20 jaar over het vijftigtal gedaan. Haar boeken zijn te onderscheiden in Kinderboeken, Meisjesboeken en Romans. Ze voerde achtereenvolgens de re dactie van St. Nicoiaas (voor kinderen), Voor onze Meisjes, Onze Meisjeswereld en nam een korten tijd de redactie van d6 Hollandsche Lelie waar. Dezer dagen werden eenige stad- genooten verrast met de mededee- ling dat zy heden, Donderdag, in kwartiering zouden krijgen. Bij in formatie bleek ons, dat een twaalftal lotelingen, die ingedeeld worden bij de zeemilitie heden in Amersfoort blyven overnachten. Zij komen uit Friesland en Groningen en mogen niet in éen route naar de plaats hunner bestemming reizen. Nu was het voor heen steeds de gewoonte, dat de ge meente, de niet zeer hooge kosten droeg en de inkwartiering voor haar rekening nam door de personen in de logementen onder dak te brengen. Thans blijkt van die gewoonte te zyn afgeweken en worden particulieren er bly mee gemaakt. De Volksavond van het Nut, die Zondagavond in Amicitia wordt ge geven zal zeker wel weer heel veel bezoek trekken. Het programma ziet er dan ook aanlokkelijk uit. Behalve de ensemble-klasse onder leiding vaD den heer G. K. G. van Aaken zal een vocaal-kwartet eenige zangnummers ten gehoore brengen. Het nieuw opgerichte muziek korps van het le regiment huzaren, kapelmeester de heer W. H. Scbolten. is thans vry wel compleet en bestaat voorloopig uit 24 man. Bij de schermwedstrijden van den Kon. Officiers Schermbond be- haa de luit. H. J. vau der Grinten in den wedstrijd op de sabel den twee den prijs. De Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten, daartoe gemachtigd door den minister van waterstaat heeft, zonder wijziging van het thans aan den district-inspecteur der spoor wegdiensten in het vierde district opgedragen dagelijksch toezicht, krach tens de artikelen 37, derde alinea, en 40, tweede alinea, van het Kon. be sluit, regelende het toezicht op de spoo wegdieDsten, zooals dat laatste lijk is gewijzigd bij Kon. besluit van 4 Maart 1904 (Stbl. no. 5ö), genoem den district-inspecteur, met ingang van 1 Mei Zeist in plaats van Amersfoort als standplaats aangewezen. (St.-Ct.) Aan het postkantoor alhier eu de daaronder ressorteerende hulppost- kantoren werd gedurende de maand Fe..ruari 1910 ingelegd f40404.41, terugbetaald f 39242.94. Het laatste door dat kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 15279. Hedenmiddag kwam uit het noord-oosten een luchtballon aan 6 Maart. Volksavond Nut. Amicitia. 7 Maart. Nut. Amicitia. 13 Maart. Propaganda-avond Ned. Ver. t.a. van ale. dr. in Amicitia. 16 Maart Volkshuisvesting in Ons Huis. 19 Maart. Feestelijke bijeenkomst Ned. Ver. in het Venduhuis. 13—16 April. Huisvlijttentooustelling in Ami citia. 21 April. Toonkunst. Amicitia. ZEIST. Door de politie is Dinsdag weder gezocht in de buurt van den Dolderschen weg. Een 20-tal mannen namen aan dezen tocht deel. Een in de buurt van ,,'t Hoogt" gevonden rijwiel, dat men aanvankelijk met de vermissing in verband bracht, bleek te zyn van een persoon, die hiermede niets heeft te makeD. Aan den agent van politie J. van Schaik is de bronzen medaille uitgereikt van wege „de Algemeene Ned. Politiebond". De moord op de Nic. Wit- senkade te Amsterdam. Dins dagmiddag heeft de justitie, een be zoek gebracht aan de woning op de Nicoiaas Witsenkade. By dit bezoek waren tevens aanwezig de commissa ris van politie en eenige politiebeamb ten. Het dienstmeisje, dat verdacht wordt van de laaghartige mishande ling, was eveneens tegenwoordig. De slaapkamer op de tweede verdieping, waar het gruwelijk geval zich afspeelde, werd in het bijzonder in oogenschouw genomen en door een photograaf wer den verschillende opnamen gemaakt van het interieur der kamer. Op zolder vónd men, in eeD kast, eenig beddegoed, dat in beslag werd genomen. Men vermoedt, dat het den jongen man, die wegens medeplichtig heid gearresteerd werd, tot nachtleger heeft gediend. Het meisje legde ook bij dit bezoek weer de grootste on verschilligheid aan den dag. Politie en justitie hellen steeds meer over tot de meening, dat de gearres teerde dienstbode de eenige schuldige is. Haar vrijer moet verklaard hebben, dat zij al sedert Kerstmis met het plan rondliep haar mevrouw van het leven te berooven. Er zou dan een wraakneming iu het spel zyn eu geen diefstal. Voor die vero- derstelling pleit zeker, dal de dienstbode en haar vrijer den geheelen nacht gelegenheid hadden ongestoord te stelen, en dus niet den morgenstond behoefden af te wachten. Een verzwarende omstandigheid voor het meisje is het wellicht, dat zy aan een der armen brandwonden bleek te hebben. Te haren huize werd een gouden ketting in beslag genomen, 't Is intusschen nog niet uitgemaakt of dit voorwerp het eigen dom der overledene was. De dood der arme viouw moet niet zoozeer het gevolg geweest zijn van de bekomen brandwonden, als wel van den doorgestanen schrik eu angst. Een schokkende bijzonderheid kwam het Hbld. nog ter oore De zoo gru welijk mishandelde is na uit het raam der tweede verdieping om hulp ge roepen te hebben, oaar de eerste ver dieping gegaan om de straatdeur te openen, die door den jongen man by zijn vlucht was dichtgetrokken. Ker mend viel zy toen, met brandwonden overdekt, in de armen van een poli- tie-agent, die op haar hulpgeschrei was toegesneld.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2