WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS.; MEDEDEELINQEN VAN HET S.ONINEL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 4 Maart 1910 Hoogste barometerstand 775.8 m.M. te Neufahrwasser laagste ,753.1 m.M. te Va- lentia. Verwachting tot den avond van 5 Maart 1910. Meest matige O.-lijke tot Z.O.-lijke wind. Gesteldheid van de luchtLicht tot half- bewolkt, droog weer. Temperatuur: Dezellde. Barometerstand te. AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 768 m.M. Vorige stand te 12 uur 770 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 57 Laagste hedennachtF. 29 Hedenmiddag 12 uurF. 50 opgekomen, dat ook in Beieren de ge vallen van mishandeling van soldaten door hun superieuren vermeerderd zyn. Als een bewijs, dat de Beiersche bondsraadvertegenwoordiger het hier by het rechte, eind heeft maakt de Frankfurter Zeitung melding van een geval van soldatenmishaudeling dat voor den krijgsraad te Wilrzburg be handeld werd. Een eerste luitenant had een zijner soldaten herbaaldeiyk uitgescholden en geslagen, en eenmaal zelfs, bij een oefening omvergereden en onder de hoeven van zyn paard vertrapt, waardoor het slachtoffer zwaar li chamelijk letsel or.tving. De krijgsraad veroordeelde den lui tenant tottwee dagen kamer arrest. Als tegenhanger tot dit schpnvonnis herinnert het blad dan aan de ver oordeeling van een musketier te Ho- hensalza tot acht jaar gevangenisstraf, omdat hy betrokken was in een vecht- party, waarby ook een onderofficier aanwezig was. De officier dien zyn weerloozen on dergeschikte lafhartig mishandelt wordt dus door den krijgsraad feitelyk vry- gesproken, terwyl de musketier die by een vechtpartij in elk geval toch cok zyn eigen huid waagt, op draconische wyze wordt gestralt. Wat moet er op deze wijze van de discipline terecht komen, vraagt de Frankfurter terecht. TURKIJE. Volgens een bericht uit Konstanti- nopel aan de Lokal Anzeiger, heeft de grootvizier Dinsdag lang met den Minister van openbare werken gespro ken over het in orde maken van de Macedonische wegen en bruggen, die voor den opmarsch van de troepen in anmerking komen. Aan het Ministerie van Oorlog werkt men met koorts achtige haast. Eiken dag komen met het Anatolische spoor troepen uit Klein-Azië aan, die 's Daehts naar Ma cedonië worden doorge-onden, waar in alle stilte een troepenmacht wordt samengetrokken. De yzeren ring wordt op het oogenblik door opschuiving van troepen langs de kust van de Zwarte Zee gesloten. Tuikije bereidt zich op alle gebeur- lykheden voor. GRIEKENLAND. De marineluitenant Typaldos, die met de muitende soldaten en officieren in October 1909 het arsenaal van Sa- lamis heeft bezet, is naar het buiten land vertrokken. FRANKRIJK. De vier Fransche Academies de Académie franijaise, Académie des Sciences, Académie des Sciences mo rales et politiques en Académie de belles-lettres hebben een uitnoodi- ging van de Berlijnsche Universiteit, om deel te nemen aan de herdenkings feesten voor het honderdjarig bestaan daarvan afgeslagen. De Matin heeft de voorzitters naar de reden gevraagd van deze weigering, die niet geschikt scbynt de goede verhouding van Frankryk en Duitschland te bevorde ren. Twee der heeren zeiden dat ze zich er niet mochten over uitlaten, de derde gaf als reden op dat de Academies waarschyulyk niet met voldoende eerbewyzen behandeld zou den worden, maar de vierde riep uit: „Wat I De Pruisische Universiteit verheerlyken, die de Duitsche generatie van '70 heeft gevormd en voorbereid? Neen, dat kan men niet eischen van Fransche Academie-leden." De Fransche begrooting is ai- gehandeld. Het ging over een bedrag van niet minder dan 4.183.294.064 francs. Voordat het zoover was, heeft de heer Caillaux, Minister van Financiën in het vorige Kabinet, nog een rede voering gehouden, die de aandacht trok. Hy wees er op, dat men met de flnancieele practyk van de geheele wetgevende periode gebroken had. Het zal onvermydelijk blyken een vermogensbelasting in te voeren, wil men de noodige gelden voor de marine, voor de wet op de werkloosheid, de wyziging der transportmiddelen, vol doen. Men moet andere wegen be treden en meer directe belastingen heffen. Wanneer de begrooting goed en wel is aangenomen geeft de voorzitter in overweging den dag van gisteren en dien van heden aan de belangen van de leekenscbool te wyden. Hiertoe wordt ten slotte besloten maar niet zonder een krachtig en luiddruebtig protest van centrum en reebterzyde. De bekende afgevaardigde Pierre Leroy-Beaulieu is zoo opgewonden, dat hy zyn lessenaar stuk slaat en met do stukken een roffel slaat op de lessenaar van zijn buurman. Dit werkt op de ze nuwen van den afgevaardigde Dauzon, die op hem aanvliegt om hem zyn geïmproviseerde trommelstokken te ontnemen. Toegesnelde boden kunnen nog net bijtijds een vechtpartij ver hinderen. Hetgeen niet belet, dat de heeren collega's, hoewel door mede leden op behoorlijken afstand van el kaar gehouden, op uiterst onparle mentaire wijze een reeks scheld woorden benutten en o.m. druk met het begrip bandiet in de weer zijn. Het is dan ook zoo'n oorverdoovend lawaai, dat de heer voorzitter om een uur in her bolle van den nacht zyr. hoed opzet en daarmede te kennen geeft, dat d- vergadering gesloten is. Het onderzoek naar de fraudes, gepleegd op de marinewerf te Toulon, wordt met groote voortvarendheid voortgezet. Een der getuigen, een zwager van den gearresteerden leve rancier, heeft zelfmoord gepleegd, voordat by gehoord kon worden. By tal van leveranciers worden huis zoekingen gedaan. OOSTENRIJK - HONGARIJE. De vrouw van den in de vergifti gingszaak verdachten luitenant Hof- richter is nu gehoord. De kapitein auditeur Kunz, die het verhoor moest afnemen, raadde haar aau an dit recht geen gebruik te maken. Daar zij er echter op stond, maande hy haar dringend aan de waarheid te zeggen. Mevrouw Hofrichter gaf daarna eerst een samenhangend verhaal om trent haar waarnemingen in de ver giftigingszaak. Zy zocht het gebruik van de nootlottige doozen te verkla ren met het doel een naainecessaire te maken. Vóór haar oogen had Hof- richter, toen het werk mislukt was, de doozen weer verbrand. Getuige verklaarde verder, dat haar man vóór en gedurende den kritischen tyd steeds in goede stem ming was. Hij had zeer goed gewe ten nooit meer by den generalen staf te kunnen komen. Zyn eerzucht in dez richting had hij geheel opgegeven. Op verschillende vragen van den kapitein-auditeur Kunz moet mevrouw Hofrichter geantwoord hebben, datzy zich de zaak niet meer herinnerde. Het verhoor heeft drie uren geduurd, gedurende welken tijd de getuigen, die sedert haar bevaling nog niet weer geheel op krachten is, dikwyls opgewonden werd. Gisteren zou ook Hofrichter, die nu geheel toerekenbaar is verklaard, ir. verhoor genomen worden, en in de laatste dagen van Maart zal met de openbare beh; ndeling van de zaak een aanvang gemaakt worden. Winst uit gemeentebe drijven. De Vryz.-Dera. Kiesver- eenig;ng te Delft zal ter behandeling op de aanstaande jaarvergadering van den V.-D. Bond een voorstel indienen, om door den V.-D. Bond een commissie te doen benoemen, die de wenscbe- lykbeid zal onderzoeken van een wy ziging der gemeentewet, welke grenzen zal stellen aan het kweeken van winst door monopolistische gemeentebedrij ven, als gasfabrieken. De huidige on begrensde winstkweeking staat gelyk met het heffen eener indirecte belasting, welke voornamelijk door den midden stand wordt opgebracht. De heer H. B. Fijnenberg alhier is benoemd tot leeraar in de Fransche taal aan de R.-Kath. kweekschool te Bergen (N.-H.). Bij de wedstrijden van den Kon. Officieren Schermbond werden nog de volgende pryzen behaald Wed- strijd op degen, voor hen, die op dit wapen nog geen pryx hadden behaald, 2e prijs 2e luit.-adjudant. H. D. Scherpenhuizen vaD het 5e regiment infanterie. Wedstryd op degen voor pryswinners, 2e prys, 2e luit. G. A. van Hulstijn van het le reg. veld-art. In het hotel „de Doelen" te Hilversum weid gisterenavond de eindwedstrijd van een daar gehouden nationaal biljartconcours uitgespeeld. Onze stadgenooten, de heeren S. K. Kielder en J. D. Lammerts van Bue- ren behaalden daarby respectievelijk den len en 3en prys onder 25 deel nemers. Het concours bestond uit een ke gelspel op het biljard, waarby iedere deelnemer 25 stooten doet, een zeer interessant spel. De heeren Kielder en R. J. van Eimeren behaalden bovendien elkeen serieprijs voor het hoogste aantal punten in hunne serie, terwyl de heer van Eimeren tevens den uitgeloofden prijs voor de hoogste serie van het geheele concours behaalde. De heer Kielder, actief als altijd, heeft onmiddellijk het initiatief ge nomen hier een dergelijk concours uit te schrijven zoodat de liefhebbers van het edele bilja tspel reeds de volgende week in „Die pforte von Cleve" van deze nieuwe 'attractie kunnen profiteeren. De luchtballon, waarvan we in ons nummer van gisteren melding maakten, is tegen half drie onder Hoogland gedaald by de hofste le „de Sneul" bewoond door den landbouwer Voskuilen. Het aoker werd aldaar door de luchtreizigers uitgeworpen en heel spoedig kwamen eenige mannen opdagen, die bij de landing en de verdere verzorging van den ballon behulpzaam waren. Een dame en twee heeren hadden des morgens half tien te Essen de luchtreis aanvaard, en hadden dus in betrekkelijk korten tijd een heel tochtje gemaakt. Zy hadden in voldoende mate levensmiddelen by zich en ook versnaperingen, die onder de toegestroomde jeugd werden uit gedeeld. Nadat de ballon was ingepakt ging het naar Amersfoort, vanwaar de terugreis naar Essen werd aan vaard. KAMER VAN KOOPHANDEL. Gisterenavond hield de Kamer van Koophandel en Fabrieken haar 158ste openbaie vergadering ten Raadbuize onder voorzitterschap van den heer J. Ger. Kleber. Afwezig waren de heeren Sinnige en H. van Haselen, de laatste met kennisgeving. Na opening der vergadering leest de secretaris de notulen van 20 Jan. 1910, die worden goedgekeurd. Iugekomen zyn 1. Verschillende periodieken, handels berichten en verslagen. 2. Van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel het rapport van de commissie, die een reis heeeft ge maakt naar Oostenryk ter bestu deering van middenstandsorganisatie en coöperatie. 3. Van het Bakkers comité een adres aan de Tweede Kamer tegen het wetsontwerp ter beperking van Zon dags- en nachtarbeid in bakkeryeu. 4. Van Burg. en Wethouders bericht van goedkeuring der rekening van de Kamer. Deze bescheiden worden voor kennis geving aangenomen en zooveel moge lijk ter inzage by den secretaris ge deponeerd. 5. Van den Raad van Administratie der H. S. M. is een bericht ingekomen, dat in de verlichting aan de halte „Kleine Koppel" verbetering is ge bracht er zyn n.l. grootere olie lampen gepl I Op voorstel van den heer van Vollenhoven wordt besloten een dank betuiging te zenden aan de Directie der H. S. M. 6. Van de Kamer van Koophandel te Haarlem is een missive ontvangen met adres aan de 2de Kamer inzake de maatregelen tot dekking van het tekort aau de Rijksverzekeringsbank. Zal worden rondgezonden en in de volgende vergadering worden be handeld. 7. De Staatscommissie over de werkloosheid heeft der Kamer de vragenlijsten toegezonden met het ver zoek mede te willen werken om de gegevens te verschaffan, die de 'com missie voor haar onderzoek noodig heeft. De voorzitter zegt, dat het hem wil voorkomen, dat de commissie langs een omweg zoekt en de Kamer zeil moet informeeren waar de com missie direct had moeten zyn, nl. by de vakvereenigingen. De Kamer is niet van de zaak op de hoogte en daar er nog al veel werk aan ver bonden is, heett de secretaris aan de Staatscommissie een brief geschreven waarin gevraagd werd, of voor dit werk, dat buiten den aard der Kamer ligt, de te maken onkosten voor schrijf werk enz. vergoed zouden worden. Hierop is antwoord ontvangen, dat daarvoor geen gelden beschikbaar zyn. De voorzitter stelt voor om toch iets te doen en een mededeeling te plaatsen in de couranten, dat by den secretaris de vragenlijsten zijn te verkrijgen. Aldus wordt besloten. 8. Dan is nog ingekomen de voor- loopig vastgestelde zomerdienstrege ling voor de spoorwegen. De voorzitter zegt, dat er weinig veranderingen zijn aangebracht. De Staatsspoor heeft echter enkele sneltreinen in D-treinen veranderd. Zoo ook den middagsneltrein uit den Haag. Besloten wordt te vragen voor dezen trein geen byslag te heffen of een volgtrein te laten loopen. Bij de rondvraag vraagt de heer

De Eemlander | 1910 | | pagina 2