DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 55. MAANDAG 7 MAART 1910. 7e JAARGANG. BUITENLAND. FEUILLETON. Quinnion de Philosoof. BINNENLAND. EMLANDER Hoofdredacteur H. Cr. HIJKENS. ABONNEMENTSPRIJS Por jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.—. Franco per post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f1.—. Franco per post id. f 1.40. Alzonderlijke nummers f0.05. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. Van 1 Buiten PRIJS DER ADVERT ENTIEN tot 5 regels f0.40. Voor iederen regel meer fO.OS. het Kanton Amersfoort per regel f0.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van adverlentiën on reclames van buiten hot kanton Amersfoort In dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D. Y.ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam. CORRUPTIE. Men herinnert zich waarschijnlijk nog de droevige historie van den ge wezen minister van onderwijs in het koninkrijk Italië NunzioNasi. Hij was een bekwaam man, en scheen totgroote dingen te zyn geroepen. Toen bleek, dat aan zijn ministerie zonderlinge dingen waren voorgekomen. Hij had natuurlijk vijanden in de Kamer en deze spraken er van. Er waren kapi talen uitgegeven en niet verantwoord. Groote sommen waren besteed aan geschenken voor de kiezers van den minister, die zijne vaderschap Trapani ruim gezegend had. Het scheen dat het geheele ministerie eene reis om de wereld had gemaakt, want er wa ren enorme sommen uitgetrokken voor dienstreizen. Het verslag van eene commissie van onderzoek was ver pletterend voor den minister. Hij viel van zijn voetstuk. Met zulk een man wilden de achtenswaardige afgevaar digden en excellenties niet te doen hebben I Nasi werd als een zondebok uitgeworpen in de woestijn van het ambteloos leven. Maar zijne kiezers bleven hem trouw. Uit de Kamer ge bannen, werd hij herkozen. Hij werd niet toegelaten in die heilige hallen. Maar zijne medeburgers van Trapani hielden dan groote betoogingen te zijnen gunste en kozen hem opnieuw. Dat was, volgens alle kranteD, een onstichtelijk schouwspel. Het bewees hoe laag men in het zuiden en op Sicilië was gezonken en dat men daar geen begrip had van publieke mora liteit. Juist. Maar nu is eens weer, waarschijnlijk naar aanleiding van klachten een onderzoek ingesteld bij het. ministerie van onderwijs en men VAN GUY BOOTHBY. 7) Laten wij naar het Savoy restau rant gaan, zei Beckford de groot ste van de twee, die naar ik gehoord had aan de rechtbank veel opgang maakte. Naar mijn idee is het ner gens beter dan daar. Wat zeg jij er van Het is goed, antwoordde Curtis, zijn gezel, die geld had geërfd en nu een bekend lid van het parlement in de Midlands was. Een van de hoek tafeltjes als wy het kunnen krijgen daar kun je de geheele kamer over zien. En denk er om een fjjn sigaar tje hoor, daar heb ik mijn zinnon op gezet. Zij wandelden samen weg, en om dat ik niet wist, wat anders te doen, vervolgde ik ook mijn weg. Dien nacht sliep ik in een donkere portiek in de Henriëttestraat in Covent Gar den, waar ik tusschen twee en drie heeft opnieuw wonderlijke ontdek- dingen gedaan. Het is gebleken, dat de veroordeelde Nasi niet anders deed dan zijne voorgangers en, wat erger is, dan zijne opvolgers. Het departement an onderwijs gelijkt een roovershol. Het is een zeldzaamheid als iemand ongeveer zijn plicht doet. De ambtenaren doen waarin zij lust hebben en geven niets om de bevelen van hunne chefs. Want zij weten dat deze een en ander op hun schuldig ge weten hebben en dat zij hen kunnen aanklagen. Valsche stukken werden bij menigte gevonden. Op zulke stuk ken werden ambtenaren aangesteld. Natuurlijk betaalden zij bij hunne aanstelling een baksjisj aan wie dit goede baantje voor hen had open ge houden. Bij examens speelde het g ild een groote rol. Gewichtige documenten, die een ongewenscht licht konden werpen op den toestand, werden ver duisterd. Het is verboden geworden antiquiteiten naar het buitenland te verkoopen, maar aan het ministerie van onderwijs deed men dat zond -r gewetenswroeging. Dat alles en meer is nu bekend. Nasi is gewroken. Maar hij had vij anden en de tegenwoordige minister schijnt vele vrienden te hebben. Hij staat de lieden die een rol willen spelen minder in den weg dan zijn ongelukkige voorganger. Dus wil de commissie den bekenden en dikwijls gelapten mantel der liefde spreiden over de toestanden aan het ministe rie. In de Italiaansche bladen open- b art zich op het oogenbhk een edel menschelijk medelijden met den armen Nasi. Men vindt dat hij nog zoo kwaad niet was. En hij was in elk geval niet erger dan zjjne opvolgers. Het blijkt dat de camorra ook heerscht te Rome in ten minste één ministerie. Als men goed zoekt zal men mis uur werd uit weggejaagd door een politie-agent, om zoo gauw als hjj uit den weg was, er weer terug te keeren. Ik droomde, dat ik soupeerde met de twee kennissen, die ik een paar uur geleden gezien had en dat de fijne sigaar mij niet lekker smaakte. Den volgenden morgen hing er een mist, die naar mijn idee nog erger was dan de sneeuw. Dien geheelen ellendigen dag door deed ik mijn best werk te krijgen, maar bet wou niet lukken. Het is heel gemakkelijk voor men- schen, die geld genoeg hebben en er niets van weten om te zeggen, dat er altijd werk is voor degenen, die wil len werken. Mijn wil was goed ge noeg, doch ik kon niets vinden. Ik meldde mij bij verschillende fir ma's aan voor het adresseeren van enveloppen, maar zij wezen mjj allen af, toen probeerde ik het weer. als pakjesdrager en eindelijk daalde ik af tot sandwichmanmaar toen ik aan een kantoo voor dat baantje moest hooren, dat er zich nog een paar honderd menschen voor dat baantje hadden aangeboden, begon ik to voelen, dat het mij niets gaf, al deed ik nog zoo mijn best. En toch, om er aan toe t» geven schien in andere departementen ook wel sporen ontdekken van de werk zaamheid dier dievenbende. Maar men wil liever niet zoeken om het schan daal niet grooter te maken. Intusschen kan men te Trapani illumineeren. RUSLAND. Uit Petersburg wordt aan het „Berl. T." gemeld, dat in het Russische ka binet druk wordt beraadslaagd over de Finsche kwestie en dat het besluit genomen is in beginsel het ontwerp der bekende Charitonowische commis sie over de inlijving van Finland bij het Russische rijk aan te nemen. Slecbts wil men met het oog op de verontwaardiging in Europa iets voor zichtiger en diplomatiscber te werk gaan. De geheime agent van het mi nisterie van Buitenl. Zaken, Komarof, wiens taak het is, de Parjjscht' bladen over de „binnenlandsche" Russische politiek in te lichten, verklaarde, dat zijn taak zeer werd bemoeilijkt door de agitatie ten gunste van Finland in Europa, want overal zijn de sym pathieën voor Finland. Toen besloot het Kabinet Komarof volmacht te verleenen, in den aangegeven geest de Fransche pers te bewerken." DUITSCHLAND. Het was gisteren een gevaarlijke dag voor Berlijn de sociaal-democra ten hadden zich voorgenomen de open-lucht-bijeenkomst, waarvoor de president van politie geen toestem ming gaf, toch te houden, in den vorm eener wandeling van een paar honderdduizend kiesrecht-voorstanders, die toevallig allen om één uur in het park van Treptow zouden verschijnen. In oen ambtelijke kennisgeving werd daarop het volgende medege deeld beteekende stellig den dood, en hoe vreemd het ook mag schijnen, ik had nog verlangen te blijven leven, al was 't alleen om Gilvert Feversham te geven wat hem toekwam. HOOFDSTUK II. Ongeveer twee uur dien middig stond ik aan den oever van de rivier te kijken hoe de menschen bezig wa ren de zeemeeuwen boven Westmin ster Bridge te voederen, terwijl ik een gevoel had als zou ik de vogels de broodkruimels kunnen betwisten, die hun zoo edelmoedig werden toegewor pen. 'Ik stond daar nog maar eukele minuten, toen een klein, oud manne tje, niet veel beter gekleed dan ik zelf, maar mijn meerdere wat betreft een warmen, wollen halsdoek om zijn hals, naderbij kwam en na st mij kwam staan. Wij begonnen een ge sprek, zooals lotgenooten in het onge luk dikwijls doen. Een aardig gezicht, niet waar? merkte bij op, op de zeemeeuwen wijzend. Zfi krijgen hun eten geregeld, en hebben er niets voor te betalen. Wat valt er meer te wenschen, zij be hoeven niet binnenshuis te slapen. Zij weten overal een plaatsje te vinden, „Zonder afsluiting van het Trep- tower Park zal het voor de politie ondoenlijk zijn de kiesrechtbetooging, zich uitend door een wandeling door het park, te verhinderen. Doch de schuld daarvan komt uitsluitend neder op de sociaal-democratie die door een onbedachtzame verplaatsing van haar politieke agitatie naar de straten en de openbare parken, de belange i van het algemeen schaadt en van een roekeloos egoisrae blijk geeft, waar tegen ten behoeve van het algemeen door de overheid moet worden ge waakt. Ook zijn zulke opeenhoopin- gen van menschen op zich zelf ge vaarlijk en geen enkele politie-macht kandaarbij voor de veiligheid van personen instaan. Het schijnt thans noodzakelijk te zjjn dat aan dit drij ven der sociaal-democratie door de geheele openbare meening een „tot hiertoe en niet verder" worde toege roepen." Prins Willem II. Volgens de „Tel." is er nog een kleine kans dat de Prins Willem II behouden is. Het blad schrijft Op het traject AzorenSuriname komen geen orkanen voor, wel harde buien, doch die zijn niet van dien aard, dat een schip als de „Prins Willem II", hierdoor ten gronde zou gaan. Wel hebben tusschen 23 en 28 Januari zware stormen tusschen Engeland en de Azoren gewoed. De schepen van den Koninklijken West lndischen Maildienst hebben wel meer zware stormen, ja zelfs de nog veel heviger tropische cyclonen, met succes door staan, zoodat kapitein Koningstein, van het binnengekomen s.s. „Prins der Nederlanden"' wel eenige reden wat zegt u er van Bij die woorden keek hij mij op zoo eigenaardige wijze aan met zijn hoofd schuin naar éen kant, dat ik mij nauwelijks weerhouden kon te gaan lachen. Blijkbaar was hij niet heel - maal goed bij zijn zinnen. Ja, ik veronderstel, dat zij een beteren tijd doormaken dan wij, ant woordde ik. Zij behoeven niet door de straten te slenteren, uitziende naar werk, ook behoeven zij niet op stoe pen te slapen. Er is geen politie, die hen wegjaagt, hun kleeren verslijten niet en zjj hebben geen schoeisel noodig. Alles wel beschouwd be. taan er voor hen geen slechte tijden. Heeft u op stoepen geslapen, als ik vragen mag? zei bij nu, terwijl hij we6r op dezelfde kluchtige manier zijn hoofd op zfide liet hangen. Toen voegde hij er bij zonder op mjn ant woord te wachten. O 1 ja, ik kan het aan u zien. Ik heb het zelf ook eens gedaan, maar nu niet, mijnheer. Neen, mijnheer, nu niet. Ik ben iemand van den geletterden Stand 1 Het air, waarmee hü die aan kondiging deed, was onbeschrijfelijk komiek. (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1910 | | pagina 1