UIT DE PERS. Uit de Omgeving. WEERBERICHT. Tliermooietorstand STADSNIEUWS. AGENDA. Ingezonden. Land-, Tuinbouw bd Veeteelt. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 7 Maart 1910. Hoogste barometerstand 776.0 m.M. to Riga laagste 746.8 m.M. te Seydisljord. Verwachting tot den avond van 8 Maart 1910. Zwakke tot matige Z.O.-lijke tot Z.W.-l. wind. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen regen. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 769 m.M. Vorige stand te 12 uur 766 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 54 Laagste hedennachtF. 27 Hedenmiddag 12 uurF. 51 heeft om optimistisch gestemd te zijn. 't Is jammer dat het oorlogsschip „Utrecht", slechts tot den twintigsten breedte-graad heett gezocht, want tusschen de Azoren en de breedte-pa rallel van '20 gr., liggen cog ruim 1000 zeemijlen, VerlofpersoneelStaats- spoorwegen. Door den directeur- generaal is per dienstorder bekend gemaakt, dat zij die in de termen vallen van de wettelijke regeling dei- dienst- en rusttijden, boven en be halve de 7 dagen verlof nog een extra-verlof kunnen krjjgen voor elk tijdvak van een jaar van 7 dagen voor 10 en meer dienstjaren, 6 dageD voor 9 dienstjaren, 6 voor 8, 4 voor 7, 3 voor 6, '2 voor 5 en 1 voor 4 dienstjaren. Wordt het verlof wegens dienstaangelegenheden niet in het tijdvak 1 September30 September d.a.v. genoten, dan kan het verkre gen worden in het daaropvolgend tijd vak. Deze bepalingen gelden voor hen wier trouwe plichtsbetrachting er aanspraak op zullen geven. Vervroegdewinkelslui- ting. De Gemeenteraad van Gronin gen heeft na langdurige debatten, het voorstel van prof Sijmons tot invoe ring van vervroegde winkelsluiting met 19 tegen 9 stemmen verworpen. DE ENQUÊTE. Het Handelsblad vat niet, hoe de noia-Lohman kan sprekeD, gelijk de heer Lobman reeds deed bij de be- grootingsdebatten, van de voldoening aan zekere nieuwsgierigheid, als eenig gevolg eener enquête in het onder havig geval. Wij zouden wel eens willen wijzen zegt bet blad op een publiek instituut, dat den laatsten tijd meer dan vroeger de aandacht trekthet onderzoek van den Raad voor de Scheepvaart naar scheepsrampen. In 't algemeen hebben de onderzoekingen van dien raad geen andere strekking dan om de toedracht der zaak vast te stellen. En is dit nu „nieuwsgie righeid"? Neen, het is, omdat zoo'n onderzoek waarschuwend werkt, op vergissingen en misslagen wijst, het publiek en de belanghebbende voor licht, en op zichzelf een maatregel van tucht is, een voorbehoedmiddel tegen onverantwoordelijke handelingen der schippers. Welnu, zoo mag ook de Kamer de daden der stuurlieden van het schip van staat aan een onderzoek onder werpen, om vooi de toekomst hen of hunne opvolgers beter te doen oppas sen, en iedereen te laten gevoelen dat zulke fouten niet onopgemerkt voorbijgaan. Het Handelsblad haalt de woorden aan, door graaf Gijsbrecht van Hogen- dotp in 18'24 gesproken toen deze een parlementaire enquête naar de onwet tige handelingen van het Amoitisa- tiesyndicaat verdedigde tegen vele formeele en angstvallige bezwaren. „Zelfs wanneer do regter geen uit spraak doet sprak van Hogendorp zoo onderzoekt het publiek en het onttrekt zijne achtiDg zoo ras als dezelve verbeurd geworden is. Dit gevolg is niet alleen wel verdiend, maar 't is ook eene allerheilzaamste vrucht van het onderzoek, door de Nationale Vertegenwoordiging inge steld, voor de Natie in het algemeen en voor hot laatste nageslacht. Hier in is de waarborg gelegen tegen ver menigvuldiging van zulke overtredin gen hieruit ontstaat de heilzame schrik voor het begaan derzelve." Zoo is het! En dat is heel iets anders dan „nieuwsgierigheid". Maar ook heel iets anders dan verbloeming. In de godsdienstoefening, Zondag 13 Maart a.s. des morgens half elf ia de Remonstrantsche Kerk te houden, zal als spreker optreden Dr. C. E. Hooykaas van Vlaardingen. Voor den Doopsgezinden kring wordt Zondagmorgen half elf in het Logegebouw een godsdienstoefening gehouden met Ds. E. M. ten Cate als spreker. De Volksavond van het Nut, gisterenavond in Amicitia gegeven was niet zoo druk bezocht, als we dat gewoon zijn. De zaal was lang niet gevuld en menigeen heeft de ge legenheid laten voorbijgaan om voor weinig geld veel moois te hooren. Als toch het. dilettanten orkest van den heer G. K. G. van Aken meewerkt, dan staat het vast, dat het een mooie avond wordt. En zoo ook nu weer. Met bijzonder veel genoegen hoorden we dit ensemble weer spelen, het slechts betreurende dat niet een volle zaal van deze goede muziek genoot. Het applaus bewees, hoezeer het ter gehoore gebrachte werd geapprecieerd. Ook het vocaal gedeelte viel zeer in den smaak. Het kwartet zong een aantal liederen met veel goeden smaak en verwierf dan ook veel succes. De dames ODtvingen een bloemenhulde. Hedenavoud wordt hetzelfde pro gramma voor de .eden uitgevoerd. Naar wjj vernemen heeft het Bestuur van de Amersf. Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose beslo ten op den jaardag van H. K. H. Prinses Juliana, 30 Apnla.s., te dezer stede een bloemendag te organiseeren. Zooals we Zaterdag reeds meedeelden, zullen op dien dag, celluloid-bieempjes worden te koop geboden, te»*en een minimumprijs van 10 cent. Het blosrapje krijgt den vorm van het madeliefje (Meizoentje, Margeriet), met witte bloemblaadjes op een sterk naar voren tredenden oranje bloem bodem. Het is echter geenszins de bedoeling dit bloempje te stellen in plaats van oranjestrik of-knoop maar er naast. De opbrengst, die, naar het Bestuur hoopt, zeer groot zal zijn, zal worden besteed om ten aantal kinderen van tuberculeuse ouders eenige weken naar zee te zenden. Bij het scheiden van de paar denmarkt kreeg hedenmiddag G. de M. twist met een caféhouder, waarbij de laatste eenige verwondingen aan zijn armen opliep. Tegen den dader is door de politie procesverbaal opgemaakt. Op het bureau van politie is gedeponeerd een zilveren broche, die op den openbaren weg is gevonden. (Hieronder worden gratis opgenomen aankondigingen van vergaderingen, uitvoeringen enz.) 10 Maart. Verg. Ind. en Huish.school in [het schoolgebouw. 13 Maart. Propaganda-avond Ned. Ver. t.a. van ale. dr. in Amicitia. 15 Maart Volkshuisvesting in Ons Huis. 19 Maart. Feestelijke bijeenkomst Ned. Yer. in het Venduhuis. 7 April. Ver. voor VrouwenkiesrechtOpenb Verg. in de Arend. 13—16 April. Huisvlijttentoonstelling in Ami citia. 21 April. Toonkunst. Amicitia. BARNEVELD Ds. J. A. van Boven alhier is beroepen te Hoevelaken. ZEIST. Omtrent de geschiedenis van het verdwenen knaapje Jan van der Wiel, wordt aan de St. Ct. mee gedeeld, dat naar alle waarschijnlijk heid de heer, die het deukelyk ont voerd heeft, zich met zijn slachtoffer naar Amsterdam heeft begeven. Daar moet hjj een melksalon 's avonds heb ben bezocht, en dadelijk het tweetal zeer de aandacht der huisvrouw ge- tiokken hebben. Het kwam haar voor, dat die twee heeleraaal niet bij elkaar hoordenhet jongetje, boersch van voorkomen, schuw rondziende, eD die zeer net gekleede heer, wiens prachtige chroomleeren schoenen opvieleD. De moeder van Jan is naar Am sterdam geweest, voorzien van een portretje, waarop een groepje school kinderen. Onder dat groepje bevond zich ook de vermiste knaap, maar veel jonger, terwijl een ouder broertje, toen iets jonger dan thans de ver dwenen 13-jarige, ook daarop voor kwam. Toen mej. Van der Wiel 't groepje schoolkinderen liet zien, wees de dame uit het melksalon direct het broertje aan. Bij 't verdere gesprek werd het der moeder hoe laDger hoe duidelijker, dat haar kind daar den bewusten llden Februari met dien heer des avoDds moest geweest zijn, vooral ook viel haar op de manier, waarop 't kind 't kopje aangevat had en de wijze van antwoorden, die precies overeenkomen met de wijze van doen van haar kind, toen zij het by zich thuis had en dan dat zeer lichte haar, en de be schrijving der schoenen, alles klopte zeer nauwkeurig. Alleen de kleeren waren niet de zelfde. De dame uit het melksalon meent, dat bet ventje een nieuw con- fectiepakje droeg. Buiten verantwoordelijkheid dor Redactie. TE WAPEN I Een stelselmatig gevoerde Kruis tocht tegen een stuk armoede, zoo kunt gij ODzen strjjd voor ouderdoms pensioenen noenren. Gy moogt niet tevreden zijn, als gij uw oude broeders en zusters door een aalmoes hebt bewaard voor den hon gerdood. Dat is beneden uw waardig heid Gij moet hun een menschwaar- dig bestaan vei schaffen ;een eervollen, onbezorgden ouden dag. Geen armoede leDigen, maar opheffen nog beter voorkomen. En dat moet gy doen volgens de meeste billijke, de minst omslachtige methode. D.w.z niet door een stel sel van verplichte verzekering met premiebetaling. Zoo'n wet is meer profijtelijk voor de bureau-beambten, die er bun be'rekking aan danken, dan voor de verzekerden. De laatsten (benevens hun werkgevers) worden onevenredig zwaar belast, en die het meeste draagkracht hebben (de rjjke renteniers, hoog- en hoogstaangesla genen enz.J gaan vrij uit- Dat is on rechtvaardig. Aan zoo'n ouderdoms- „verzorging" moet gij uw steun en uw stem niet geven. „Gerechtigheid zult gy najagen." Daarom moet gy party kiezen voor: Staatspensionneering. Dat zou ook een eind maken aan veel stille armoede, zoo pijnlijk aan veel onbescheiden vrijpostigheid der brutale vragers, een vrijpostigheid even stuitend als demoraliseerend in één woord aan veel grievenden, ver nederenden armenzorg. Het gaf bestaanszekerheid en kalme rust, naast een gepast gevoel van eigenwaarde, aan vele onzer medebur gers, wier oude dag in aantocht is. Voor bitterheid en wrok gaf het dankbaarheid in het hart der ouden, die niet meer waren als vroeger de verstootelingen der gemeenschap. „Men" zegt: het zou zorgeloosheid brengen in hun leven. Geloof er niets van. „Men" zegt: het zou alle lust tot spaarzaamheid doen verdwijnen. Geloof het niet. „Men" zegt: alle energie zou wor den vernietigd. Geloof dan nu, voor de derde maal, dat deze „men" er niets van weet. Wil nu eens leeren van de bijna- twintig-jaren oude ervaring van Dene marken. Men heeft zich van 1889 af blind gestaard op de groo macht Duitschland, en men deed of er geen Denemarken bestond. Lees eens het Rapport van de Heeren Van Krevelen en Netscherzy zijn persoonlijk in Denemarken gewees om de toestan den na te gaan en z j bewijzen U met cijfers en feiten, dat al die beweringen over vermindering van spaarzaamheid enz. bitter weinig te beduiden hebben. Denemarken, het kleine Denemar ken, met slechts 2} millioen inwoners, geeft jaarlijks 9 millioen krooen (een kroon=f0.65) uit aan Staatspension neering, gaf sedert 1891 bjjna 100 millioen kronen uitaaD Staatspensioen. En Nederland met zijn meer dan 5 millioen inwoners; met zijn roem rijk verleden; wat deed Nederland? \Vat deden onze regeeringen sedert 1891, om 't even welke „party" zij naar de oogen hadden te zien Niets Dat mag zoo niet blijven. Daarom te wapen 11 Op voor Staats- peDsionneering Rerds sloten zich, in onzen Bond, plm. 65000 menschen aaneen, om te ijveren voor Staatspensionneering. Word ook gy lid en meld u aan bij den Alg. Secr. A. Voorbrood, lid van den Gemeenteraad te Arnhem. Namens het Bondsbestuur, N. PRINS, Haarlem, Voorzitter. A. VOORBROOD, Arnhem, Secretaris. MELKPRODUCTIE DER GEIT. Alom in den lande wordt steeds meer aandacht geschonken aan de geitenhoudery en -fokkery. Dat dit een gelukkig verschijnsel mag heeten is duidelijk voor ieder, die nagaat dat er zoo vele arbeiders zjjn die zelf een landbouwbedryfje voeren, hetwelk echter te klein is om zelfs ook maar eene enkele koe te houden terwijl het zonder veehouding minder [op brengt dan mogelijk zou zyn indien de bewoner een of meer geiten kon houden. De geit immers is weinig kieskeu rig behoeft betrekkelijk slechts wei- Dig voedsel brengt elk jaar een sikje en geeft tengevolge van dat laatste feit gedurende korter of lan ger tijd melk. Hoezeer ook de geiten melk op prys wordt gesteld, toch scheen niemand een juiste voorstel ling te bezitten omtrent de melkryk- heid der geit en hoorde men als jaar productie noemen hoeveelheden die schommelden tusschen 176 en 2000 L. terwijl de opgaven betreffende het vetgehalte zich bewogen tusschen 0.6 en 10,8 percent 1

De Eemlander | 1910 | | pagina 2