STA DSM IE U VVS. WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. AGENDA. Uit de Omgeving. ALLERLEI. MAROKKO. Moelai Hafid beleeft weer sombere dagen. Niet alleen moest hjj de lee- niug met Frankrijk sluiten, maar bovendien ziet hij nu nog gebeuren dat een mehallah, die bij uitgezonden had om de aanhangers van Moelai Kebir te bestrijden, zoodanig verloopt, dat onmiddellijk bevel tot terugkeer naar Fez gegeven moest worden, om te vermijden, dat van deze roemruchte legerschare niets overbleef. Verder weigeren de Sjeradina, die de omgeving van Marakesj bewonen, behoorlijk belasting te betalen en den benoemden caid te erkennen. Om zich over al dezen tegenspoed te troosten is Z. M. besloten maar weer eens in het huwelijk te treden, een ge.ioegen, dat hij zich ongeveer maandelijks gunt GROOT BRITANNIË. In het Lagerhuis heeft de eerste Minister Asquith in antwoord op een vraag verklaard dat de motie betref fende de beperking van het veto een voorstel zou inhouden de zittingspe riode van het parlement te verkorten De Minister van Oorlog Haldane kondigde herfstmanoeuvres op groote schaal aan, waaraan Canada met een regiment zou deelnemen. In de maand Augustus zou de Territoriale macht in samenwerking met de geregelde troepen en de marine toonen wat zij vermocht bij het ten uitvoer leggen van haar taak: aanvallen van den vijand tegen de kustverdediging af te slaan. AMERIKA. Hollandsche IJzeren Spoorwegmaat- schappij, en voor rekening van het rijk, terwijl de gemeente Amsterdam voor een deel in de kosten zal bij dragen. Reeds zijn tusschen de regeeringen het gemeentebestuur van Amsterdam onderhandelingen gevoerd over de financieele zijde van de zaak, welke tot een bevredigend resultaat hebben geleid. (Tel.) Een eigenaardige toe stand. Door de vroegere commissie van toezicht op de Stadsmuziekschool te Gouda, die eenigen tijd geleden collectief ontslag naaf, is een adres tot den gemeenteraad gericht, waarin zij zegt, dat het haar feitelijk onmo gelijk is gemaakt, om het beheer en het archief van die school, niettegen staande zij zich diligent verklaard heeft tot aan het optreden van de nieuwe commissie, aan de nieuwe commissie over te gevn, en wel, doordat zij daarin verhinderd werd door het optreden..(n.b.) van den concierge-bode, die op buitengewoon onbeschofte wijze den heer secretaris onzer voormalige commissie den toe gang tot het gebouw heeft verboden, handelende volgens zijner herhaalde verklaring op last van den burge meester. De commissie rekent er op, da' de raad de ongepaste houding van den concierge-bode zal corrigeeren. MEDEDEELINGEN VAN HET RONJNKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin. 10.50 uur. De Bildt, 9 Maart 1910 Hoogste barometerstand 772.6 m.M. to Riga laagste 745.9 m.M. te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 10 Maart 1910. Meest matige Z.-lijke tot Z.W.-l. wind. Gesteldheid van de luchtVeranderlijke bewolking, mogelijk onweersverschijnselen. Temperatuur: Zachter. Barometerstand te AMERSFOORT. 765 m.M. Vorige stand te 12 uur 769 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 64 Laagste hedennachtF. 40 Hedenmiddag 12 UurF. 60 OOSTENRIJK—HONGARIJE. De Weensche „Zeit" maakt een serie voor Hofrichter zeer bezwarende bijzonderheden openbaar, die, indien zy waar zijü, geen twijfel meer laten aangaande de schuld van den be klaagde, die zooals men zich herin nert verschillende van zijn kamera den, die met hem aan de beurt wa ren voor een bevordering, zou hebben trachten te vergiftigen. De „Zeit" beweert, dat Hofrichter een van zijn bewakers heeft omge kocht en door middel van dezen brie ven zond aan een naaste bloedver wante waarin verschillende instruc ties vervat waren om voorwerpen uit de voormalige woning van den luitenant in Linz te doen verdwijnen. Verder kreeg zij aanwijzingen om trent de af te leggen getuigenverkla ringen, opdat die zouden kloppen met de zjjne. Verschillende van die brieven zou den onderschept zijn. Een daarvan Hield de volgende raadgevingen in „De punten een en twee van onze getuigenverklaringen moeten in elk geval overeenkomen". Een andere zeide„De zwarte hoed moet uit Linz verdwijnen en evenzoo mijn civiele kleeren. Ik heb ze nooit beze ten, of wel zij zijn sedert eenigen tyd verkocht. W. A. de F. moet in geen geval getuigen". De officier met de instructie belast, de kapitein Kunz, vertrok onmiddel lijk na dezen brief in banden gekre gen te hebben naar Linz. Hij vond iudeidaad den zwarten hoed en de burgerkleeren in de kamer van Hof richter, die steeds beweerd had, dat hij geeD andere dan militaire kle dingstukken gehad had. W. A. de F. zijn de initialen van een bloedverwant van Hofrichter, apotheker te Freudenthal in Silezië. De instructie heeft aangetoond, dat hij geen rekenschap heeft kunnen geven van de verdwijning van een groote hoeveelheid cyaankali. Indien de inlichtingen van de „Zeit" juist zijn en indien de in beslag ge nomen brieven van de band van Hof richter zijn, bestaat er geen twijfel meer omtrent de schuld van den be klaagde. Vreemd, blijft alleen waarom dan deze lange instructie is noodig geweest, daar de brieven reeds iD den loop van December zijn onder schept. Nieuwe onlusten hebben zich ge durende den Zondagavond te Phila delphia voorgedaan. Twee personen werden gedood. Verschillende men- schen zijn zwaar gewond en vele arrestaties hadden plaats. Talrijke tramwagens weiden door steenen en ontploffingsst ffen zwaar beschadigd. De leiders van de werkstaking had den Zaterdagavond een bijeenkomst gehouden, waarhij ZÜ de stakers heb ben aangeraden zich van alle geweld plegingen te onthouden en waarbij zij den burgemeester gelaakt hebban om zijn houding gedurende de staking. Ook Zaterdagmiddag waren er vecht partijen geweest tusschen de politie en betoogers. Men verwacht nog verdere uitbrei ding van de werkstaking. Het meest is daardoor de textielindustrie getrof fen, waarvan twintigduizend arbeiders het werk hebben neergelegd. Het werkstaking-comité heeft verklaard, dat het getal stakers lieden tot 125.000 man zou zijn aangegroeid, en wanneer de staking te Philadelphia haar doel niet bereikte, zou men zich tot de Centrale organisatie wenden om een sympathie-staking in andere deelen van het land uit te lokken. Spoorwegplannen. Naar wij vernemen, is aan het departement van waterstaat een zeer belangrijke verbouwing in voorbereiding van de spoorbanen rond het oostelijk deel van de gemeente Amsterdam. Deze verbouwing, met enkele wij zigingen gelijk aan die, welke inder tijd door de staatscommissie voor bet ontwerpen van een verbetering van den spoorwegtoestand rond de hoofd stad geprojecteerd zijn, komt in hoofd zaak hierop neer, dat de sporen, welke thans over den beganen grondloopen, op een viaduct worden gelegd, gelijk b.v. in Rotterdam geschied is. Een reusachtige viaduct zal dus rond het oostelijk deel der stad wor den gebouwd, ongeveer langs den weg, waar thans reeds de spoorbanen loo pen. In verband daarmee zal aan de zuidzijde een hoog station worden ge bouwd, gelijk in Rotterdam het Beurs station, maar dan beter, meer naar de eischen des tfjds ingericht, en zal het Weesperpoortstation vermoedelijk ver dwijnen. De bedoeling is, dat de werken zullen worden uitgevoerd door de Onze vroegere stadgenoot, dr. W. H. Chr. van Esveld, komt als no. 1 voor op de aanbeveling voor leeraar in de oude talen aan bet Gym nasium te Sneek. Bij Kon. Besluit is met ingang van 15 Maart benoemd bij het 2e reg. veld artillerie tot kapitein de le luitenant P. D. van Essen, van het korps. Aan den officier van gezondheid der le klasse A. P. G. F. Giese, van het personeel van deD geneeskundi gen dienst der - landmacht is, onder toekenning van pensioen, eervol ont slag verleend uit den militairen dienst. We herinneren aan de morgen avond 8 uur te houden jaarvergade ring van de veréeniging „Araersfoort- sche Industrie- en Huishoudschool" in het schoolgebouw. Onder begunstiging van prachtig voorjaarsweder had hedenmorgen de vanwege de plaatselijke afdeeling van het Genootschap voor landbouw en kruidkuude uitgeschreven ploegwed- stiijd plaats op een daartoe beschik baar gesteld terrein van den heer S van der Grift te Soestdijk. Van de zes deelnemers verschenen er twee met stofploegen de overigen brachten de gewone houten karploegen mede met uitzondering van één, die een Ijzeren Sack karpioeg in het veld bracht. Ieder kreeg de opgave een per ceel van 2.5 are oppervlakte, 50 M. laDg en 5 M. breed, 8 20 c.M. diep te ploegen eerst het perceel aan te voren, het dus gewoon omiijdeud om te leggen en het daarna af te voren zoodat elke ploeger eene dichte en daarna eene open vore had te leveren. En juist deze beiden bleken voor de meesten het groote struikelblok te zijn. De keurmeesters de heeren H. D. S. Hasselman, D. van der Grift en J. van der Vlier, konden ten ruim elf uur hun oordeel bekend makende eerste prjjs werd toegekend aan H. van Herwaarden, de tweede aan G. Hartman, de derde aan J. v. d. Bre mer, terwijl nog drie even groote prijzen werden verworven door G. Lam, W. J. Duinsbergen en R. J. van der Grift. De voorzitter reikte met een har telijk woord de prijzen aan de ploe gers uit en wekte vooral de jongeren onder de vrij talrijke toeschouwers op, de zoo noodige toewijding en Ijver voor het ambacht hoog te houden, aangezien die beide factoren in de eerste plaats aanwezig moeten zijn om den werkman onverschillig op welk gebied, goed werk te kunnen doen levereD. Bij de heden gehouden verkie zing voor een lid van de Provinciale Staten in het kiesdistrict Amersfoort (vac.-Hartman) werd de heer W. van Klooster (r.k.) te Eemnes bij enkele candidaatstelling verkozen verklaard. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen een automobilist, die over het Beukenlaantje reed. (Hieronder worden gratis opgenomen aankondigingen van vergaderingen, uitvoeringen enz.) 10 Maart. Verg. Ind. en Huish.school in het schoolgebouw. 13 Maart. Propaganda-avond Ned. Ver. t.a. van ale. dr. in Amicitia. 15 Maart. Volkehuisvesting in Ons Huis. 19 Maart. Feestelijko bijeenkomst Ned. Ver. in het Vonduhuis. 7 April. Ver. voor Vrouwenkiesrecht Openb. Verg. in de Arend. 13—16 April. Huisvlijtten toonstelling* in Ami citia. 21 April. Toonkunst. Amicitia. BARNEVELD. De Raad dezer ge meente heeft besloten zich tot de KoDingin te wenden, met verzoek de Rijkssubsidie voor den bouw eener nieuwe openbare school alhier nog met f 3000 te willen verhoogen. Reeds eer der is biervoor door het Rijk een sub sidie toegestaan van f17000. WegeDs de vele veranderingen, in Den Haag in het bestek aangebracht, is de oor spronkelijke begrooting aanmerkelijk overschreden. Op voorstel van den heer Van de Bleek werd nog besloten zich, voor een benoeming van onderwijzers!essen), zooveel mogelijk van hun politieke gezindheid op de hoogte stellen. De moord op de Nico- laas Witsenkade. Het Hbld. kan omtrent deze zaak nader nog het volgende mededeelen Gebleken is, dat de „tante", door wier toedoen bet meisje in betrekking kwam op de Nicolaas Witsenkade, geen werkelijke tante was, maar de moeder van den eveneens aange houden vrijer der dienstbode! Het heette volgens deze „tante", dat het meisje nog nooit gediend had. Volko men in strijd hiermede is het feit, dat verschillende stadgenooten uit eigen beweging bij de politie zijn ko men verklaren, dat het meisje b j hen voor korter of langer tijd in dienst is geweest. Wel is juist gebleken de bewering, dat het meisje sedert kort wees was. Haar moeder was reeds eenige jaren geleden gestorven, haar vader is half November overleden. De dienstbode bad te Amsterdam slechts een oom en tante wonen. Het laatst beeft zij daar den tweeden Kerstdag doorgebracht, na dien tijd heeft men er haar niet meer gezien, 't Blijkt nader dat zjj reeds Woens dag vóór Kerstmis op de Nicolaas Witsenkade 'S in dienst gekomen. Het vinden van een gouden arm band bij het meisje, welk sieraad in elk geval Woensdag vóór het gebeurde nog in het bezit der overledene was, is voor de justitie van groot belang. En wel daarom, omdat het haar in staat zal stellen in elk geval tegen de dienstbode een aanklacht wegens diefstal te formuleeren, waDneer het niet mocht gelukken ten aanzien van het gebeurde op den bewusten Zater dagmorgen voldoende bewijsmateriaal tegen de verdachte bijeen te brengen. Zaterdag zijn op last der justitie eenige kleedingstukken in beslag ge nomen, welke aan het meisje toebe hoorden en zich nog in de woning op de Nicolaas Witsenkade bevonden.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2