DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 58. DONDERDAG 10 MAART 1910. 7e JAARGANG. Hoofdredacteur R. G-. RIJKEMS. HIP Huwelijk van Onderwijzeressen. FEUILLETON. Quinnion de Philosoof BUITENLAND. te AMERSFOORT PARMZ1R MODBLHOBDBN J P W. AUP DEM BRINKE Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS PRIJS DER ADVER"; ENTIEN Por jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.—. Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.—Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Van 1 tot 5 rogels f0.40. Voor iedercn regel mee f0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing vnn advertentiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort In dit blad is „uitsluitend'' gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D.Y.ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam. Naar aanleiding van de tegenwoor dig veelbesproken vraag of de onder wijzeres, die huwt, dient te worden ontslagen, nemen wij betreffende deze op 't oogeublik ook in Oostenrijk actueele quaestie een en ander over uit een artikel van Max Burckhardt. De onderwijzer mag tronwen of niet, vader worden of niet, aldus Burck- hard hij kan toch rustig zijne be trekking verder waarnemen. By de vrouw heeft het moederschap nu een maal beroepsstoringen ten gevolge, die weder de noodzakelijkheid met zich brengen van eene plaatsvervanging, en die is juist wederom met uitgaven verbonden, die men gevoegelijk de moeder toch niet kan opleggen. Deze beroepsstoring is in ieder beroep bij de getrouwde vrouw bij tijden te ver wachten. Hebben de verschijningen van ons sociaal leven de vrouw een maal naar het gebied van de brood winning en de deelneming aan het openbare leven en naar de bezoldigde betrekkingen gedrongen dan moeten de organisaties en corporaties van ons sociaal leven ook de consequenties, die volgen uit de physiologische eigen aardigheden van de vrouw aanvaarden. Ook de in staatsdienst aangestelde vrouw wordt, als zij een kind krijgt, een tijdlang voor de betrekking onge schikt, de staat moet haar traktement blijven uitbetalen, zooals bij eene ziekte en moet haar werk door VAN GUY BOOTHBY. 10) Onder andere omstandigheden zou ik waarschijnlijk niets van de wan deling gemerkt hebben, maar ver moeid, pijnlijk en hongerig als ik was, scheen zij mij oneindig lang toe. De lange sombere straten, 't mod derige plaveisel, de fijne motregen, om maar niet te spreken van de du wende voorbijgangers, dit alles scheen deel uit temaken van een afssiuwe- lijke nachtmerrie, waaruit ik niet wakker kon worden. Zoo nu en dan kwamen mjj heerlijke geuren van ko ken en braden in den neus, zoodat ik groote moeite had, door te loopen. Toen ik de Boven- en Beneden- Teems strateD gepasseerd was, ging ik den Tower voorbij, en was eindelijk in dien bekoorlijken doorgang aange land bij de wereld en haar bewoners, zoo aoed bekend als „Hoogstraat, Wapping,,. iemand anders laten waarnemen. Als een par ticulier zegt, ik neem slechts menscbeD in dienst, die on getrouwd zijn en behoud mij het recht voor, het dienstcontract te verbreken, wanneer een meisje dat ik in dienst heb genomeD, trouwt, dan is dat ge heel iets anders. Het particuliere dienstcontract mag met de publiek rechtelijke verhouding, waarin de staat, of verder elke vereeniging van publiekrechtelijken aard tot ieder van zjjne beambten staat, niet ver wisseld worden. Hebben wij eenmaal de vrouw tot mededinging en tot deelneming toe gelaten dan vordert ons natuurlijk gevoel van betamelijkheid, dat wij haar met hare physiologische eigen aardigheid niet anders behandelen dan den man niet uit deze omstandig heid een wapen smeden tegen de vrouw, waarmede zij in den strijd om het bestaan gewoDd of ten minste benadeeld zal worden. Het misbruik van de overmacht van den man in wetgeving en bestuur, om de vrouw met de eene hand te ontnemen, wat men haar met de andere geeft, is niet alleen ignobel, maar ze is, als men op den physio- logischen kant der quaestie let, zelfs immoreel. De dwang tot den ongehuwden staat is voor de onderwijzeressen on zedelijk, omdat zij tegen de natuur is, en tot geslachtelijke dwalingen voeren kan. Ook de leerares is een mensche- lijk voelend wezen, ook zij heeft den wensch en de behoefte, vrouw te zijn en als de wetgever voor het linsen- maal van een „verzorging" de ver vulling van dezen wensch binnen de lijst van onze wettelijke inrichtingen zoekt af te koopen,» dan zal hij daar door menigeen daarbuiten stooten. Geheel en al afgezien nog van het g6luk, dat hij vernietigt en de ver keerdheid, die daarin steekt, wanneer een hoeder van de belangen der maatschappij en van den staat, zoo in strijd met de meest wezenlijke be langen daarvan handelt. DUITSCHLAND. In Frankfurt a/M. was Maandag door een anarchistengroep Frank furtOffenbach een openbare ver gadering belegd. Men begrijpt, dat zulk een anar chisten-vergadering ia een Pruisische stad de Pruisische politie niet onver schillig kon laten. De politie was dan ook in de kleine vergaderzaal vertegenwoordigd door een commissaris en tien agenten, over verschillende punten der zaal verdeeld. Allengs vulde de zaal zich met ongeveer tweehonderd toehoorders van allerlei type. Als spreker trad op de anaichist Sandauer uit Berlijn, een magere, bleeke figuur, met laüge, golvende zwarte haren, een figuur, die eerder aan een prediker of aan een geleerde zou doen denken, dan aan eer. bom menwerper. Trouwens, bij den aanvang zijner rede zei Sandauer al dadelijk, dat op 16 en 17 MAART van een zeer RIJKE en GROOTE collectie voor den ZOMER 1910, waarvan het Seizoen 18 MAART wordt GEOPEND. LANGESTRAAT '18 bij de Langegracht. Ik tart u om een somberder straat te bedenken, of een die beter geschikt is om iemand het hart in de schoenen te doen zinken. Dronken mannen en vrouwen, ruwe straatslijpers en schreeuwende deernen, verwaarloosde kinderen schitterende jeneverpa leizen hier en d ar, met ellende en ondeugd aau alle kanten. Het was een vertooning, meelijwek kend genoeg om een man van schaamte te doen schreien over zijn medemensehen. Toen ik nog een eind verder was doorgeloopen, begreep ik, dat het tijd werd, eens naar Pouncetstraat te vragen. Ik hield daarom iemand staande, die er wat minder weerzin wekkend uitzag dau de rest, eu vroeg hem naar den weg. Hij was een Duitscher en kende geen woord Engelsch. Ik probeerde een ander. Hy was, alsof't spel sprak, een Zweed en deze wist mij te verstaan te geven, dat hij daar iu den omtrek totaal onbekend was. Eindelyk stuitte ik op de nooit ont brekende uitkomst in tijden van nood een politieagent. Ik vroeg hem den weg naar de Pouncetstraat. Hy bekeek mij van het hoofd tot de voeten vóór hij antwoordde toen, terwijl hy zich omdraaide naar een koopman, die een huif uitgehongerden ezel inet. een kolossalen knuppel voortdreef, diegenen, die kwamen om over dyna miet te hooren, teleurgesteld zouden worden. De rede begon met een overzicht van den Pruisischen grondwedstryd van 1807 tot 1850, waarbij de spre ker al vauzelf kwam op dan tegen- woordigen kiesrechtstryd. Hier vond hjj gelegenheid om evenals de rijkskanselier v. Bettmann, doch van een tegenovergesteld stand punt uit redeneerend de waar schuwing te doen hooren, dat het kiesrecht alleen geen waarborg is voor het geluk. Dat bleek bij den Rijkslag, waar voor het algemeen kiesrecht geldt. Om te komen tot een werkelijke regeering van het volk zelf, moest de gecentraliseerde staat zooals deze ook door de sociaal-democratie wordt nagestreefd te vervangen door een volledige doorgevoerde de centralisatie, herasten op de vrijwil lige samenwerking van vakgroepen. Het publiek luisterde twee uur lang met gespannen aandacht naar den spreker. Maar de politieagenten met hun commissaris stonden zich al dien tijd gruwelijk te vervelen, bij deze vreedzame dynamietlooze anar chisten. FRANKRIJK. In Fransche parlementaire kringen is groote opschudding veroorzaakt door het bericht der arrestatie van den gerechtelyken liquidatenr Duez, hoewel het reeds sedert eenige maan den bekend was, dat het met de aan hem toevertrouwde gelden en goede ren niet iu orde was. Duez bekende bij de liquidatie vaa kerkelijke goede ren 4 millioen te hebben verduisterd, benevens 1 millioen by andere hem toegewezen liquidaties. De arrestatie van Duez geschiedde zei hij De derde aau je linkerhand, eerst rechtsom en dan de Doodenlaan langs. Je mag wel scherp uitkijken als je wenscbt binnen te komen het loopt er vol. Ik bedankte hem voor de inlich ting en de straat overstekend, liep ik haar verder door, tot ik de derde zij straat bereikte een vuile onsmake lijke steeg, vol vuilnis, waar slordige vrouwen allerlei ruwe taal uitsloegen. Hoe erg dit ook was, er stond mij nog erger te wachten. Ik shieg de eerste steeg aan rayn rechterhand in en kwam nu te mid den van een geregeld govecht. Onge veer acht of negen menschen waren daarin betrokken, w arvan er min stens vier vrouwen waren. Zij had den blijkbaar gedronken in een kroeg aau de overzijde van de steeg, en waren er uitgezet door den kioeg- houder, om hun ruzie op straat uit te vechten. De laatste, een stevige keiel,stond met zijn armen over elkaar aan zyn deur het ge\ai peinzend aau te kijken. (Wordt vervolgd;.

De Eemlander | 1910 | | pagina 1