WEERBERICHT. Tliermometfirstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. AGENDA. Uit de Omgeving. MÊDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 10 Maart 1910. Hoogste barometerstand 770.7 m.M. te Horta laagste 740.1 m.M. te Aberdeen. Verwachting tot den avond van 11 Maart 1910. Meest matige Z.-lijke tot Z.VV.-l. wind. Gesteldheid van de luchtZwaarbewolkt of betrokken, waarschijnlijk regenbuien. Temperatuur: Kouder. Barometerstand te AMERSFOORT. 760 in M. Vorige stand te 12 uur 765 m.M. te Amersfoort. Hoogsto gisterenF. 63 Laagste hedennachtF. 46 Hedenmiddag 12 uurF. 47 op aanwijzing van het Openbaar Mi nisterie, (Jat reeds eenigen tjjd te voren een deskundige opdracht had gegeven de boeken van Deuz te on derzoeken. Dit onderzoek duurde eenigen tijd, totdat plotseling het be staan van belangrijke tekorten bleek. De ambtenaar van het O. M. vroeg toen opheldering en Duez beloofde in '24 uur de vermiste gelden beschik baar te stellen. Toen hp aan deze belofte niet kon voldoen, werd hij ge arresteerd. Duez bekende het geld aan de Beurs te hebben verspeculeerd. Het wetsontwerp op den waar borg van 't geheim der stemming is thans eindelijk door den Senaat aan genomen. Thans moet de Kamer nog ha r goedkeuring hechten aan de door den Senaat aangebrachte wijzigingen. De voornaamste dezer wijzigingen bestaan in de bepalingen dat ieder carididaat het recht heeft zich bij de stemopneming door een vertrouwens man te doen vertegenwoordigen, en dat de nieuwe bepalingen ook van toepassiug worden verklaard op de Fransche koloniën, die afgevaardigden naar het parlement zenden. Tegen de bepaling dat de wet bin nen twee maanden van kracht zal moeten worden, zoodat zij nog bp de verkiezing zal worden toegepast, bad Minister Briand eenige aan de practjik ontleende bedenkingen, o.a. deze, dat het hem onmogelijk zou zijn om vóór de aanstaande verkiezingen de 50 mil- lioen benoodigdeenvelloppes te krijgen eu die n.et de noodige stempels te doen voorzien. TURKIJE. Volgens de .Tanin moet de oud- sultan Abdoel Hamid physiek gezond zijn, maar aan vervolgingswaanzin lij den. Zelfs van zijn eigen kinderen vreest h i, dat zij een aanslag tegen hem in 't zin hebben. Vol wantrouwen ziet hij daarom vooral zijn kleinen zoon Abdoer Rahim aan. Voor de Turksche vloot heeft Abdoel Hamid groote angst, en hij siddert, als er een oorlogsschip voor Saloniki verschijnt. Hij moet dan onderhevig zijn aan de dwangvoorstelling, dat men hem op het schip gevangen wil zetten, dit in den grond boren en hem zoo laten omkomen. Toen in de Villa Alatini een groote herstelling aan de afvoerpijpen werd uitgevoerd, beweerde Abdoel Hamid, dat men zijn kamer onder water wilde zetten om hem te verdrinken. SPANJE. Volgens de Matin heeft de Paus den Spaansche Kroonpretendentdoü Jaimo in een onlangs verleende audiëntie medegedeeld, dat het Vaticaan er niet aan dacht antidynastieke beroeringen in Spanje te steunen. De Kerk wil tot eiken prijs een burgeroorlog ia Spanje vermijden, want een opstand, waarin de Carlisten de nederlaag lijden, zou voor haar zeer schadelijke gevolgen hebben. Don Jaime is dus niet gevaarlijk op het oogenblik, maar, verzekert de Matin, het Vaticaan vraagt in ruil voor de betoonde welwillendheid, dat de Spaansche Regeering haar anticle- ricaiisme niet verder drijft. AMERIKA. Op de voornaamste verkeerswegen te Philadelphia zijn Dinsdag weer tramwagens met steenen gebombar deerd. Een arbeidswillige werd door een steen gewond. Dit gaf aan zijn kameraden, die z:ch in den wagen bevonden, aanleiding hun revolvers op de menigte af te vuren. Zes men- schen, onder wie een jong meisje, werden hierdoor gekwetst. Later op den avond nam de menigte nog toe en werd het vernielingswerk voortge zet. TWEEDE KAMER. Gister zijn de besprekingen begon nen over de sociale verzekering, die by de begrooting waren uitgesteld. De heer Treub gispte 's Ministers werkplan, dat onmogoljjk tot de tot standkoming van sociale wetgeving binnen afzienbaren tijd kon leiden. Eerst de partieele herziening der On gevallenwet, dan de ziekteverzekering, daarna de aanpassing der ongevallen verzekering daaraan, dan eerst de uitbreiding er van tot landbouw- en visscherjjbedrijven en ten slotte, als dat alles achter den rug is, de ouder domszorg en de invaliditeitsverzeke ring. Het ligt voor de hand, dat tien tallen jaren verloopen moeten voor dat alles in het Staatsblad staan kan, te meor, waar Zijne Excellentie, thans twee jaar aan 't bewind, zelf nauwelijk zich bewust is in welke richting hy de zaken sturen wil. De Kamer verkeert nog nagenoeg geheel in 't duister, zy ontving slechts en kele aanwijzingen over 's Ministers plannen in de :oe)ichtiDg van het ontwerp tot dekking van het tekort der Ryksbank. Maar wat men er van wist, gaf tot critiek reeds stof 's Ministers streveu de risico-overdrach t uit te breiden en de Ryksverzeke- ringbauk naar het tweede plan te verwijzen, zonder atdoende maatrege- ieu tegen de nadeelen der overdracht vast te stellen, zou tot niets goeds kunnen leiden. In den breede toonde mr. Treub aao boe zonder meer de ouderlinge verzekering der werkgevers leidt tot benadeelmg der zwakkeien onderhen en der arbeiders Een geheel- nieuwe opzet, waarbij het gecompliceerde stelsel der Ongevallenwet woidt ver eenvoudigd en een gezonde decentra lisatie ingevoerd, is noodig. Een opzet, waarin hetgansche verzekeringswezen eerlang gepast zal kunnen worden en niet alleen voor de ongevallen- zorg berekend. Mr. Treub wou sa menwerking tusschen de organisatie, die alom in den lande en vooral op het platteland zich steeds krach tiger doet gelden, en de over heid tot grondslag van zijn stelsel makeu. Men stichte plaatselijke en gewestelijke kassen onder controle van de Rijksbank. In de plaatselijke organen zorge men voor een behoor lijke vertegenwoordiging der arbeiders, stelle de raden van beheer bv. samen uit twee patroons, twee werklieden en een door de Regeering aan te wij zen voorzitter. De premies worden dan geïnd door de plaatselijke kassen, die ook de rente uitbetalen. De ge westelijke kassen controleeren de plaatselijke en allen organen woidt een belang gegeven bjj goed en zuinig beheer door een systeem van herver zekering dat eik 3- in de risico's doet dragen. Bij dit alles voere men één premie in voor alle verzekeringen te zamen, waarbij rekening wordt gehouden met het feit, dat werkgevers de gebeele ongevallenpremie te betalen hebben. Zulk een decentralisatie zoude on gevallen verzwijging, simulatie en aggravatie voorkomen en in haar een voud de regeling populair maken. Intusschen, dwangverzekering sta op den voorgrond. Mr. Treub wil noch van vrij willige verzekering, die hjj veroordeeld vond door Storks uiting over de ouderlinge landbouwverzeke- ring in de Eerste Kamer, noch van de Staatspensioen ering al ging hij op de theoretische zijde daar van thans in het geheel niet in weten. De heer Treub deed echter deze concessie dat hij de laagste inkomens vaD premiebetaling voor welke ver zekering dan ook geheel vrij wilde stellen en voor hen, die niet in een ouderdomsverzekering kunnen worden opgenomen, wijl zij reeds te oud zijn, een uitgebreide armenzorg in den geest van het Deensche stelsel wen- schelijk acht. Vakonderwijs. De heer H. J. De Groot, inspecteur van het middel baar onderwijs, heeft een oproep ge daan aan de besturen van ambachts-, dag- en vakscholen, kunstnijverheids scholen voor meisjes, handelsdag- en avondscholen, commissies van toezicht op het middelbaar onderwijs en wet houders voor onderwijsaangelegen- heden, om te komen tot een bond van besturen vaD vereenigingeu voor vakopleiding in Nederland. De algemeene vraagstukken, zoo wordt in de circulaire gezegd, kan nen, zonder den invloed van piaatse- lyke toestanden uit te schakelen, ge zamenlijk worden besproken, terwijl ook de meer bijzondere onderwerpen van gedachtenwisseling kunnen uitmaken. Dit schijnt te meer gewenscht, nu directeuren van verscheidene vak scholen zich in een bond hebben ver- eenigd. De leeraressen en leeraren van verschillende roricktingen op het gebied van het vakonderwijs hebben zich eveneens aaneengesloten om hun wenschen kenbaar te maken. Ook hebben de regeering en zij, die baar vertegenwoordigen, behoefte aan samenwerking en voorlichting. Het vakonderwijs in zijn breeden omvang is nog niet geregeld. Meer malen wordt echter van verschillende zijden uitgesproken, dat een regeling noodzakelijk is, en de regeering heeft zulk een regeling reeds toegezegd. Tal van vraagstukken zullen zich daarbij naar voren dringen, en dan is het wenschelijk, dat in de eerste plaats ook de besturen zich uitspreken, ook om een veelzijdigen blik op het onderwerp te bevorderen. Ten einde deze zaak te bevorderen zal op 29 dezer in het gebouw van de ambachtsschool te 's Gravenhage een vergadering van afgevaardigden worden gehouden. Deze byeen komst zal geleid worden door jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman, minister van Staat en Lid van de Tweede Kamer. De beer H. J. De Groot zal de zaak dan meer uitvoerig toelichten. Ook dr. P. Fockens inspecteur van het middelbaar onderwijs, zal deze vergadering bijwonen. Voor de tuberculose-lijderes is thans in het geheel ingekomen eene som van f 299.60. De Commissie van inzameling zegt, namens het meisje, allen gevers hartelijk dank voor hunne mildheid en bericht, dat de patiente geplaatst is in het Sanatorium 11 PutteD. Maandag 14 Maart a.s. zal Mevr. RosVrijman uit 's-Gravenhage een lezing houden in de RemonstraDtsche kerk voor de Theosofische Vere'eniging overKarma en Reïncarnatie. Voor den Raad van State werd gisteren behandeld het beroep van C. Bruijnis, alhier, tegen de weigering van vergunning voor eeDe smederij voor herstellen en vervaardigden van electriscbe verlichtings- en andere toestellen in eene schuur alhier. De provinciale hoofdingenieur adviseerde tot het alsnog verleenen van de ge vraagde vergunning. Namens eenige belanghebbenden werden bezwaren daartegen ontwikkeld. De Kon. beslissing volgt later. De vereeniging «Handel en Nij verheid" houdt Dinsdag 15 Maart a.s. haar maandvergadering in de Zwaan. De rijksveldwachter A. Polman wordt binnenkort overgeplaatst naar Bunnik. De commissie uit de Tweede Kamer, in wier handen is gesteld de nota van inlichtingen van den Mi nister, omtrent het adres van J. H. van Veen, timmerman te Amersfoort, houdende verzoek een strafvervolging in te stellen, stelt aan de Kamer voor den Minister dank te zeggen voor de verstrekte inlichtingen. Alhier is een R.-K. propaganda- club opgericht, die zich ten doel stelt om, een zoo groot mogelijk aantal R.-K. op de kiezerslijsten te plaatsen en in de dagen van verkiezingen voor de belangen harer candidaten te wer ken, terwjjl een bibliotheek zal worden opgericht van politieke werken, om meerdere kennis onder de Katholieken te verspreiden. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren arts J. W. Jorissen, Mr. H. W. J. M. de Jong, F. J. Kisner, H. Bouwman en P. J. Th. Dieges. De Gemeenteraad van Burneveh! heeft besloten aan Burg. en Wetb. van Amersfoort te antwoorden, naar aan leiding van het schrijven inzake school geldheffing van buitenleerlingen der H. B. S., dat die gemeente niet be reid is een overeenkomst te sluiten. Hieronder worden gratis opgenomen aankondigingen van vergaderingen, uitvoeringen enz.) 13 Maart. Propaganda-avond Nod. Ver. t.a. van ale. dr. in Amicitia. 14 Maart. Lezing van Mevr. Ros in de Re- monstrant8che kerk. 15 Maart. Vergadering Handel en Nijverheid in do Zwaan. 15 Maart Volkshuisvesting in Ons Huis. 19 Maart. Feestelijke bijeenkomst Ned. Ver. in het Venduhuis. 7 April. Ver. voor VrouwenkiesrechtOpenb. Verg. in de Arend. 13—16 April. Huisvlijttentoonstelling iu Ami citia. 21 April. Toonkunst. Amicitia. BAARN. Burg. en Wetb. hebben op advies van de gascommissie den Ge meenteraad voorgesteld den heer P. J. Groenend-aal, opzichter der gasfabriek, voor den tyd van één jaar te benoe men tot waarnemend directeur der fabriek ter tydelijke voorziening in de vacature door het eervol ontslag aan den heer H. E. Hoegsma. ZEIST. In aansluiting met hetgeen de Tel. dezer dagen berichtte omtrent het bezoek, dat een onbekend heer in gezelschap van een ongeveer 13-jarig knaapje op den avond van den llen Februari aan de melkinrichting Plan- cius, in de Kalverstraat, bracht, kan dat blad thans nog het volgende me- dedeelen De heer J. Oepts, postconducteur te Den Helder, kwam op den avond van den llen Februari, te 7 uur 15 minuten, in de wachtkamer derde

De Eemlander | 1910 | | pagina 2