DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 63. WOENSDAG 16 MAART 1910. 7e JAARGANG Hoofdredacteur R, G. RIJKENS. BUITENLAND. FEUILLETON. Quinnion de Philosoof BINNENLAND. STADSNIEUWS. EML ABONNEMENTSPRIJS Por jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers fO.C5. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. Van 1 Buiten PRIJS DER ADVERT ENTIEN: tot 5 regels f0.40. Voor iedercn regel mee f0.08. het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D. Y. ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam. DUITSCHLAND. Na motiveering door Ledebour beeft de Rijksdag een motie der sociaal democraten aangenomen, welke motie een wetsontwerp eischte, volgens welk de rijkskanselier voor de uit oefening van zijn ambt aan deD Rijksdag verantwoordelijk is, met dien verstande dat zijne verantwoor delijkheid zich over alle politieke handelingen en verzuimen van den Keizer uitstrekt en de verantwoor delijkheid van den rijkskanselier ge regeld wordt door het staatsgerechts- hof. Voorts is een motie aangenomen tot ondersteuning der interparlemen taire unie en een motie tot verheffing van het Ryksland tot Bondsstaat. Naar aanleidiDg van de discipli naire instructie, welke te Bremen geopend is tegen vijf schoolmeesters, die een telegram van hulde aan Bebel hadden onderteekend, zijn daar Maandagavond vijf socialistische ver gaderingen gehouden. Na afloop trok ken tienduizend menschen onder hochs voor de vijf onderwijzers, naar het raadhuis. De politie liet hen on gemoeid. De optocht trok ook naar het buis van den senator voor onder wijs, hield daar een vijandige betoo ging en werd daarna ontbonden. RUSLAND. De Rjjksdoema heeft de kwestie van Finland te doen bijdragen in de kosten van het ministerie van bui- tenlandsche zaken behandeld. De com missie stelde een bijdrage van i'20,000 roebel 'sjaars voor. Iswolski zeide dat binnenkort eeD wetsontwerp over de staatsrechtelijke VAN GUT BOOTHBY. 13) Ik volgde zijn voorbeeld en ving het op den rug van mijn hand op, zooals het behoort. Ik riep„kop", en munt kwam boven liegen. Zijn voldoening had niet grooter hebben kunnen zijD. Dat dacht ik wel 1 - zei hij. Ik wist het van het eerste oogenhlik af. U brengt mjj geluk aan. Laten wij het nog eens probeeren. Ik kwam er niet tegen op, maar het kwam mij voor, dat ik steeds minder kaDS kreeg om in de kapel in de Pouncetstraat te worden toege laten. Door toe te geven aan dit kinderlijk amusement van dezen krankzinnige, veroordeelde ik mij zelf weer tot een nacht van ellende. Op dat oogenblik trof my plotse ling het wonderlijke, het onbescbryf- verhouding van Finland, waarin de deelneming van Finland in de alge- meene uitgaven van het rijk zal wor den geregeld, by de Doema zal wor den ingediend. Voor de beslissing dezer algemeene kwestie kan het on derhavige bizondere vraagstuk niet worden opgelost. Iswolski deelde verder nog mede, dat by tot verklaringen betreffende de loopende aangelegenheden der buitenlandsche politiek, wegens ver schillende omstandigheden en door den toestand van het oogenblik, de toestemming des Keizers niet heeft kunnen verkrijgen. AMERIKA. De arbeiders in de Vereenigde Sta ten laten in den laatsten tijd nogal eens van zich spreken. De president van de mynwerkersvereeniging van Noord-Amerika heeft nu weer bekend gemaakt dat hy een werkstaking zou afkondigen, wanneer de loonen niet verhoogd worden. Op feitelijk alle westelijke spoor lijnen was een staking voor de sto kers afgekondigd te middernacht. Bik bondslid tusschen Chicago en den Grooten Oceaan dienst doende, had bevel gekregen den arbeid neder te leggen. Men verwacht dat 25000 stokers zullen staken. De strijd omvat 47 spoorwegen ten westen vau Chicago, ter gezamenlijke lengte van 150.000 mijlen en zal waarschijnlijk ten ge volge hebben den stilstand van het geheele vracht- en reizigersverkeer van Chicago naar de kust vaD den Grooten Oceaan. Een later bericht zegt, dat de spoor wegmaatschappijen die hun bedryf ten westen van Chicago uitoefenen, een verzoek tot de regeering hebben ge richt tot tusschenkomst in het ge schil met de stokers, dat dit verzoek is ingewilligd en dat bemiddeling, volgens de Erdman-wet door het comité van spoorwegstokers formeel is aaugenomen. Herstellingsoord. Een vereenigiDg van gemeenteambtenaren te Amsterdam heeft te Bennekom op de Laar, aan den Heinrich Witteweg, een terrein van ongeveer 3 H. A. aangekocht met de bedoeling, aldaar te bouwen een herstellingsoord voor ambtenaren en hun gezinnen, die een verblijf in de vrye lucht noodig hebben. Cholera te Soerabaja. De correspondent van het Hbld. te Batavia seint De cholera breidt zich te Soerabaja sterk uit. Dagelijks komen aemiddeld veertig jgevallen van die ziekte voor. lijk kluchtige van deze geheele zaak en tot mijn verbazing want ik had een gevoel aisof ik my zelf van een afstand beschouwde barstte ik plotseling in een zenuwachtige lach bui uit. Wat deed het er toe Wat kwam er eigenlijk alles op aan? Het moest ongetwijfeld zoo zijn; uitge hongerd en in lompen gekleed, zou ik onder een gaslamp aan den ingang van een vuile laan staan in den om trek van de dokken, daar zou ik met een geheimzinnig individu, dat ik een paarminuten geleden nooit moer in J myn leven gezien had, munten opgooien. Weer tosten wij en weer won hij Hij was nog meer verrukt. Hij zei, dat hij voor duizend pond niet zou willen, dat hjj my dien avood niet ontmoet had. Ik begreep niet goed waarom maar, omdat ik een meegaande natuur heb, nam ik maar aan, dat hy ge lijk had. Nog eens, zei hij, en weer gooiden wij op, en weer won hij. Ditmaal dacht ik, dat hij van plan was my te omarmen, maar ik wist daaraan nog bijtijds te ontkomen. Nu, zei hy met groote plech tigheid, nu zullen wij den laatsten Herhaaldelijk kwamen aan het station alhier in den laatsten tyd diefstallen voor, zonder dat het mocht gelukken den dader te betrappen. Daar reeds eenige malen gebleken was, dat pakjes verdwenen van de jnist door treinen aangevoerde goede ren, werd een der commiezen speciaal belast met het toezicht hierop. Gister avond kwam de dienstdoende com mies tot de ontdekking dat de poetser v. N., die hoegenaamd Diets met de pakketten heeft te maken, er een van weg nam en er mede de lijn opging. Aanstonds werd hij echter achter volgd en zich ontdekt ziende, wierp N. het pakket weg. Hij werd even worp doen. Zoo sprekend nam hy uit zyn zak al het geld, dat hy bevatte, en na het in zijn linkerhand te hebben uitge stort, telde hij het zorgvuldig. Het bedroeg te zamen de som van twee pond acht shillings en zeven stuivers. Na zich hiervan goed overtuigd te hebben, maakte hy er een stapeltje van tusschen ons op den grond. Het geval werd voortdurend vreem der, en ik kreeg steed meer lust om in lachen uit te barsten. Als de kleine Octavius Garridge er bij geweest was, zouden wij een prachtig trio gevormd hebben. Mijn metgezel bukte, om de geld stukken op den grond op te stapelen. Toen myn oog daarop viel, kon ik mij Diet langer goed houdenik viel achterover tegen den muur, en lachte tot ik dacht nooit weer te zullen kun nen ophouden. Hy keek naar my en begon toen in zijn zak te grabbelen. Ik weet precies wat u scheelt, merkte hij op, alsof hy volkomen aan zooiets gewoon was. U is uitgeput. U heeft behoefte aan een opwekkend middel. Er zijn oogenblikken, waarop ik daar zelf ook behoefte aan heb. Probeer dit eens. wel gegrepen en door de politie ge arresteerd. Overgebracht naar het bureau van politie bekende v. N. zijn daad. Bij een huiszoeking werden nog verschillende goederen opgespoord, die hij zegt gevonden te hebben. N. is gehuwd en vader van een groot geziD. Donderdag 24 dezer houdt de Bond voor Vrouwenkiesrecht, afd. Amersfoort, zyn jaarvergadering. Er zullen drie bestuursleden moeten worden benoemd twee in de plaats van de aftredende dames, mevr. Feis en mej. Middelburg, die herkiesbaar zyn en een in de plaats van den heer v. Brussel, die eene benoeming niet heeft aangenomen. De staking hij de firma Blanken berg en Zn. is geëindigd. Na een ge- honden conferentie op gisterenavond met het comité der stakers, heeft de firma de loonregeling der organisatie's geaccepteerd. Hedenmorgen hebbende gezellen onder de nieuwe voorwaar den den arbeid hervat. Om misverstand te voorkomen mel den wij nog, dat inzake de staking bjj den heer Melchior van verliezen of winnen der staking geen sprake is. Deze kwestie zal door eene com missie worden onderzocht. HANDEL EN NIJVERHEID. Gisterenavond hield de vereeniging „Handel en Nijverheid" haar maand vergadering in de Zwaan, onder voor zitterschap van den heer S. J. van Duinen. Na opening der vergadering leest de secretaris de notulen van 15 Febr. 1910, die worden goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat de heer J. G. Fontei i zyn benoeming tot bestuurslid heeft aangenomen. 1. Voorstel van het be stuur tot doorvoering van contante betaling in de Terwijl hij dat zei, haalde hy een klein zilveren doosje uit zyn zak, dat veel leek op een foudraal van een sigarenpijpje. Daaruit nam hy een pilletje, nauwelijks grooter dan de knop van een kleine hoedenpen, en verzocht mij, dat op mijn toDg te Ik gehoorzaamde hem zonder te aarzelen, en nauwelijks had ik dat gedaan, of het smolt geheel weg. Het was geen opium, zooals ik half ver moed had, ook kan ik niet zeggen, wat het wel was. Ik weet alleen, dat ik my in minder dan geen tijd een ander mensch voelde. Het overheerschende gevoel van honger was verdwenen, evenals de vermoeidheid, en voor het eerst sinds vele dagen begon ik te gelooven, dat het leven nog wel de moeite waard was. Dat is alles, wat ik heb, zeide mijn eigenaardige metgezel, terwijl hy naar het kleine stapeltje zilver en kopergeld tusschen ons op den grond wees. Als ge het wint, kunt ge het Deinen en uws weegs gaan. Ik zal er niets tegen in brengen. (Wordt vervolg 1)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1