WEERBERICHT. Thermometerstand BUITElnLAJNJL*. BINNENLAND. Uit de Omgeving. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET EONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 19 Maart 1910 Hoogste barometerstand 771.6 m.M. te Horta laagste 748.8 m.M. te Seydisjord. Verwachting tot den avond van 20 Maart 1910. Meest matige Westelijke tot Z.Westelijke wind. Gesteldheid van do lucht: Toenemende bewolking, waarschijnlijk regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. 762 m.M. Vorige stand te 12 uur 753 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 50 Laagste hedennachto F. 28 Hedenmiddag 12 unrF. 52 kan worden, dat het weldra door ieder Raadslid betreurd zal worden, die zijn stem er aan gegeven heeft. Nietwaar, het kan toch voor geen hunner aangenaam zijn, allicht ge noodzaakt te worden een Raadsbesluit te herroepen, dat met zooveel geest drift en overtuiging is in het leven geroepen, en aanstonds den volke al om kond gedaan? Maar zjjn „uitwer king" beeft het dan toch gehad, in het oog van de vijanden der school, en dit kan toch eenige vertroosting schenken aan sommigen. Maar of door zoodanige behandeling van zaken het prestige van Raad en B. en W. verhoogd zal worden DUITSCHLAND. De beruchte conservatie afgevaar digde Von Oldenburg—Janus hau beeft weer een heftig tooneel in den Rijksdag veroorzaakt. In een redevoering had hij gezegd, dat de vrijzinnige afgevaardigden Muller uit Meiningen en Hausmann alsmede de sociaal-democraat Noske geen persoonlijk eergevoel hadden. Daarover ontstor.d bij de geheele linkerzijde felle verontwaardiging en een helsch rumoer barstte los. Toen de linkerzijde zag dat de vice-president Spahn, die de zitting leidde, geen aanstalten maakte om Oldenburg tot de orde te roepen, nam het rumoer nog toe. De geheele linkerzijde was opge staan, en eischte met heftige woor den en gebaren, dat de voorzitter de orde zou handhaven. Maar dr. Spahn bleef hardnekkig weigeren om in te grijpen. Ten slotte stond ook dr. Paasscbe van de nationaal-liberalen op en eischte dat de beleediging zou ge straft worden. Dr. Spahn had ver klaard, dat hij de uitdrukking van Oldenburg niet toelaatbaar had ge acht. Maar Paassche achtte dit onvol doende en eischte onder stormachtige toejuichingen van de linkerzijde, dat Oldenburg tot de orde zou worden geroepen. Dr. Spahn zag zich nu gedwongen aan dezen eisch gehoor te geven. Het incident maakte een zeer pijnlijkén indruk en de groote opwinding duurde nog langen tyd voort. De president van den Rijksdag graaf Schwerin had 't spektakel bij gewoond, zittende op een der achter ste banken bij de conservatieven. Hij vond echter geen aanleiding om in te grijpen. Naar het Berliner Tageblatt ver neemt, is de Vrijzinnige Volkspartij voornemens om aan het partijbestuur der conservatieven te vragen of dit het optreden van hun medelid van Oldenburg billijkt en wat het van plan is te doen om te beletten dat voortaan door een harer leden aldus het peil van de debatten in den Rijksdag ver laagd wordt. De correspondent van de Matin in Berlijn beweert een en ander te weten te zijn gekomen over het wetsontwerp betreffende de grondwet voor Elzas-Lotharingen. Hij zegt dat het rjjksland nog geen volledig zelf bestuur zal verkrijgen, want het land wordt geen hertog- of groothertog dom maar de toestand zal toch niet veel schelen met volledig zelfbestuur. Ten eerste zal er geen stadhouder meer zijn, die benoemd en afgezet kan worden door den Keizer, maar een stadhouder voor het leven, die als het ware het staatshoofd van Elzas- Lotharingen zal zijn. Die stadhouder zal Graaf Wedel zijn, maar hij zal aftreden, zoodra er een erfelijke groot hertogelijke dynastie wordt ingesteld. Voorts zal de Elzas vier afgevaardigden zenden naar den Bondsraad. Ten slotte komen er twee Kamers, waarvan de leden gekozen wordt krachtens een liberaal kiersrecht. Ziedaar in groote lijnen volgens de Matin het ontwerp. ITALIË. Uit Rome wordt aan het Berliner Tageblatt gemeldHet wekt hier pijnlijk opzien, dat te Londen negen kostbare standbeelden in den handel zijn gebracht, die afkomstig zijn uit de keizerlijke schepen in net meer van Nemi. De standbeelen (een Diana en acht nymphen) waren door een Engelschen handelaar in oudheden voor een reusachtige som aan koning Eduard verkocht. De zaak leek hier volkomen onbegrijpelijk, daar een aan tal karibiniers voortdurend bij het meer de wacht houdt, om een onge oorloofd bovenbrengen van de kunst schatten te verhinderen. Het is nu gebleken, dat duikers uit Civitavecchia, kwansuis „op last van het ministerie" in het meer van Nemi hebben ge werkt en allerlei kostbaarheden boven hebben gebracht. Het schijnt, dat daar ook de in Engeland binnengesmok kelde beelden bij waren. TURKIJE. Tot de nieuwigheden, door het nieuwe régime in Turkije ingevoerd, behoort ook, dat niet-Mohammedanen zelf hunnen dienstplicht by het leger moeten vervullen. Aan de desbetref fende bepaling echter, die reeds ge- ruimen tijd geleden was afgekondigd, is eerst dezer dagen een begin van uitvoering gegeven en nu heeft 't legercommando, tengevolge van de inlijving van niet-Moslimscherekruten, zich verplicht gezien eenige maat regelen te nemen, die het cbristelyken en Joodschen soldaten mogelijk maken hunne godsdienstige plichten te ver vullen. Zoo is bepaald, dat soldaten, die daartoe het verlangen te kennen geven, gedurende den vastentijd geen deel aan de ménage behoeven te nemen en dan door een tijdelijke verhooging van soldy in staat zullen worden ge steld, buiten de kazerne hunne maal tijden te gebruiken. De Christenen zullen Zondags onder geleide van een officier de kerk bezoeken, de Joden Zaterdags de synagoge. Bij rondschrijven worden de con tingenten van verschillende nationa liteiten aangespoord zich verdraag zaam jegens elkander te betoonen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Luitenant Hof rich ter, die te Weenen gevangen zit onder verden king van pogingen om verscheidene andere officieren met blauwzuur te vergiftigen, heeft in de laatste dagen getracht zich in de gevangenis bilzen- kruid te verschaffen maar die poging werd verijdeld en men doet nu on derzoek in alle apotheken en drogist winkels, of er ook een soldaat heeft getracht, zich met een valsch recept bilzenkruid te verschaffen. Hofrichter wilde met dat vergif geen zelfmoord plegen, maar het bij kleine hoeveelheden innemen, om verschyn- selen op te wekkenstarende oogen, slaperigheid, ijlen, tijdelijke verlam ming, euz. teneinde in hetzieken- huis onder geneeskundig toezicht te worden gesteld. Dat was tot dusverre niet geschied, omdat de dokters alras hadden gezien, dat Hofrichter slechts voorwendde ziek te zijn. Voorts is de provoost Duttmann, die al vijftien jaren dienst doet als gevangenbewaarder, in hechtenis ge nomen, omdat hij brieven uit Ilof- richter's cel smokkelde en den gevan gene, die volgens de voorschriften streng van de buitenwereld afgeschei den moest blijven, allerlei berichten en couranten bracht, door lezing waarvan de beschuldigde werd voor bereid op de vragen die hem gedaan zouden worden, zoodat hy daarop ant woorden kon geven in zyn voordeel. Ook Duttmann's zuster, de vrouw van den kleedermaker Fureczek, is in hechtenis genomen, omdat ze Hof- richter's brieven van andere couvei ts voorzag en verder bezorgde. Hofrichter heeft zyn betrekking tot den provoost en het brievensmokke- len bekendmaar Duttmann blijft ontkennen. GROOT BRITANNIË. In het Hoogerhuis worden de de batten over de hervorming van dit Huis nog voortgezet, maar weinig nieuwe gezichtspunten zijn geopend. De meeste Lords verklaren zich voor het gedeetelyke behoud van 't erfe lijkheidsbeginsel. Het principieelste was daarom nog Lord Halsbury, de vroegere speaker van het Huis en nu 85 jaren oud. Deze zeide niets schooners te kennen dan het Hoogerhuis in zijn tegen woordige gedaante. Een lord uit den achterhoek maakte het zeer fraai door te zeggen,Ik ben in de veeteelt opgegroeid en zal het erfelijkheids beginsel verdedigen, of het om peers of om fox-terriers gaat!" Het Hoo gerhuis moest den moed hebben zyn zwanenzang te zingen. Het Verbond van Britsche Han delskamers heeft zich met 51 stem men tegen 12 en 41 onthoudingen tegen den vrijhandel uitgesproken. FRANKRIJK. In het dertiende kiesdistrict van Parys zal by de aanstaande verkie zingen een wouw candidaat gesteld worden. Er is wel is waar geen kans dat ze gekozen wordt, maar het is natuurlijk een mooie reclame voor het vrouwenkiesrecht. Een voorvechtster daarvan heeft medegedeeld, dat zy en de haren zich geen illusies maken over haar succes, maar dat het pu bliek haar uit nieuwsgierigheid wel zal aauhooren. AMERIKA. De staking te Philadelphia houdt nog steeds aan. De organisatie der vakbonden in die stad heeft nu aan de melkboeren, bakkers- en kruide niersbedienden aanzegging gedaan dat zij moeten staken, en wel zoolang als noodig zal zijn om de tramwegman- neu hun staking te doen winnen. Nog tot 't toepassen van een andere druk wordt door de leiders der sta king aangespoord. Zy wekken name lijk alle vakbonders op, hun deposito's uit de banken terug te nemen. Men verwacht, dat ook de brouwers gezellen te Philadelphia zich bij de staking zullen aansluiten. De toestandendervrou- welijke winkel bedienden. Naar wij vernemen is door minister Talma, in overleg met den heer Van IJselstein, directeur van Arbeid, me vrouw Van Herwerden, te Rotterdam, opgedragen, een enquête in te stellen naar de verhoudingen, waarin zich hier te lande het vrouwelijk perso neel, werkzaam in winkels^en maga zijnen, bevindt. Deze enquête geschiedt door mevr. Van Herwerden persoonlijk en wel door de verschillende winkels te be zoeken en daar van het vrouwelijk personeel inlichtingen te vragen. Dit onderzoek werd door mevr. Van Herwerden in het begin van het vorige jaar te Rotterdam gehouden, voordat zy nog officieel opdracht hiervoor had. Daarna werd het on derzoek gehouden te Leiden, Haarlem en andere plaatsen. Thans worden door haar de Am- sterdamsche winkels bezocht. TweedeKamer. De Tweede Kamer, die gister op recès ging, komt vermoedelijk begin Mei a.s. weder bijeen en zal dan waarschijnlijk tot half Juni hare werkzaamheden voortzetten. „Niet „Buitenaf". Het Corr.-bureau meldt „uit de beste bron", dat het bericht van het anti- rev. weekblad de Scheveningsche Banier van een a.s. reis van dr. Kuy- per naar Ned.-Indiê te «enenmale ongegrond is. Handelsrecht volgens R. Katholieke beginselen. Te Eindhoven is een cursus opgericht voor boekhouden. Een Protestantsche bediende had verzocht daarvan gebruik te mogen maken. De heer Smit meldt aan Het Volk, dat de candidaat het volgende schrijven van het bestuur terug ontving „Naar aanleiding van uw schrijven van 15 Februari om toelating tot den cursus tot opleiding voor he. practijk- examen Mercurius deelen wij u mede, dat aan dezen cursus verbonden is een leergang in rechts theorie (let wel het geldt hier uitsluitend het handels recht S.) volgens Katholieke beginse len. Met het oog hierop, meenen we, dat het bezwaarlijk is den cursus ook voor niet-Katholieken open te stellen. Wij vertrouwen, dat u deze reden wel wilt eerbiedigen." BARNEVELD. De landbouwer D. B., alhier, is aan bloedvergiftiging over leden. De vorige week had hy een aan een besmettelijke ziekte gestorven rund van de huid ontdaan, terwijl hij een wondje aan een zijner handen had. Weldra zwollen nu hand en arm zoodanig op, dat een ingeroepen ge neeskundige spoedig inzag, dat hier geen hulp meer kon baten. Een rechterlijk ambte naar opgebracht. De president van het Hof van Assisen te Dique is iemand die niet veel geeft om zyn toilet en noode van zyn oude kleeren afscheid neemt. Hy is van deze lief hebberij, die hij met velen gemeen heeft, het slachtoffer geworden. Gen darmes, die op zoek naar beruchte boeven waren, zagen hem voorbij- fietsen en meenden hun slag te slaan en arresteerden den verbaasden magi straat, die zooals dit pleegt te ge schieden, onder behoorlijke geleide werd opgebracht. Men moest hem natuurlijk op vrjje voeten laten. De boeven, die gezocht werden, zullen dezen president, die op zoo origineele wijze de ongewenschte aan dacht van hun persoon afleidt, ver moedelijk van harte dankbaar zijn. Wolven in Nederland? Men meldt uit Woudrichem aan de 's M. Ct.In het Kraaieveldsche bosch heeft men een wolf ontdekt. De be woners zijn bevreesd vooral de vee houders maken zich bezorgd voor hun in 't veld zijnde schapen en lammeren. Er is reeds jacht op gemaakt, echter zonder gevolg. Men vermoedt dat zich daar twee wolven ophouden.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2