WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. AGENDA. Land-, Tninboiiw en Veeteelt. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt veorm. 10.50 uur. De Bildt, 30 Maart 1910. Hoogste barometerstand 768.6 m.M. te Hernosand, laagste 753.1 m.M. te Seydistjord. Verwachting tot den avond van 31 Maart 1910. Meest matige N.O.-Iijke wind. Gesteldheid van de luchtHalfbewolkt, waarschijnlijk droog weer. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. 771 m.M. Vorige stand te 12 uur 772 m.M. to Amersfoort. Hoogste gisterenF. 49 Laagste hedennachtF. 36 Hedenmiddag 12 uurF. 45 en essentieel gedeelte van de grond wet waren, die in geval van nood zonder schroom toegepast behoorden te worden, dart bracht het voorstel- Rosebery een doodelijken slag toe aan het Koninklijk praerogatief en wanneer dit voorstel tot wet werd verheven, zou het Hoogerhuis een autonoom lichaam vry van controle worden. Aan het einde van zijn rede, zeide Asquith, dat het absolute veto van het Hoogerhuis denzelfden weg be hoort op te gaan als het absolute veto van de Kroon, wil de weg geëffend worden voor een volgroeide, ongeketende democratie. Balfour, de leider der conservatie ven, verzette zich ten sterkste tegen de voorstellen der regeering die door Redmond, den leider der lersche na tionalisten, en door Barnes, den lei der der Labourparty, gesteund wer den. FRANKRIJK. De te Parijs wonende mannelijke nakomelingen van den Spandauer hor logemaker Naundorf, die zich, zooals bekend, voor Lodewyk XVII uitge geven heeft, hebben tot den Senaat een petitie gericht, waarin r ij om er kenning hunner rechten als Fransche burgers verzoeken. Zij verklaren daarin tevens, dat zy niets op den tegen- woordigen politieken toestand hebben aan te merken. Daar de Senaat, den senator Boissy d'Anglas, een radicalen republikein, die zich in verscheidene historische studiën voor de juistheid van de be weringen van Naundorf heeft uitge sproken, tot rapporteur benoemd heeft, zoo zou men daaruit kunnen opmaken, dat bet verzoek van de zich zoo noe mende prinsen van Bourbon niet on welwillend ontvangen is. Den Orleanisten, die in den laat- sten tijd weer zooveel van zich doen hooren, zou een officieele erkenning van de afstamming der Naundorf Bourbons van Lodewyk XVI natuur lek zeer onaangenaam zyn. De Kamer heeft met 416 stem men tegen 92 de geheele wet op de tariefhervorming aangenomen, terwijl de Senaat de wet in den door de Kamer vastgestelden tekst heeft goed gekeurd. HONGARIJE. Na de jongste betreurenswaardige gebeurtenissen in de Hongaarsche Kamer zijn den minister-president Khuen Hedervary van verschillende zijden bewijzen van sympathie en hulde ten deel gevallen. De burgery van Boedapesth meende daarin niet te mogen achterblijven en heeft Zondag j.l. een grootsche be tooging gehouden, waar de gebeurde schandalen in de strengste bewoor dingen werden gegi pt en een votum van vertrouwen in de regeering werd aangenomen. Daarna trok een groote menigte naar de club der regeeringspartij, waai de minister-president geestdriftig werd gehuldigd. Graaf Hedervary kwam naar buiten, sprak zijn dank uit voor de betoonde sympathie en verklaarde in de be tooging het bewijs te zien, dat de burgerij de eer en den goeden naam van het land niet. ongestraft aangerand wil zien. TURKIJE. Dr. Nazim bei, de vertegenwoor diger van bet jongturksche comité, heeft, toen bij Maandag uit Konstan- tinopel te Saloniki aankwam, ver klaard, dat de regeering de Servische voorstellen aangaande den aanleg van den spoorweg van de Donau naar de Adriatische Zee bad goedgekeurd, mits die spoorweg zijn eindpunt in een Turksche haven hebbe. Da Turk- sche regeering is, zeide hij verder van plaD, alle spoorwegplannen voor Ma cedonië ten spoedigste in behandeling te nemen, o.a. dat betreffende de lijn van Karasera over Elassona naar den Meloena-pas. Vakopleiding in Neder land. In het gebouw van de Am bachtsschool in Den Haag is gister namiddag een vergadering gehouden, onder presidium van jhr. mr. De Sa- vornin Lohman, lid van de Tweede Kamer, ter behandeling van de con cept-statuten voor den Bond van be sturen van vereenigiDgen voor vak opleiding in Nederland. De vergadering vereenigde zich in hoofdzaak met de concept-statuten en benoemde tot com missie vaD redactie voor de samen stelling der statuten de heerenmr. Snouck HurgroDje, 's Gravenhage mr. I. Wolff, Leeuwarden; J. Hudig, Rotterdam F. M. baron Van Lynden, Haarlem; en mevrouw Verweij, De venter. Hierna werd onmiddellijk aange vangen met de artikelsgewyze behan deling der ontwerp-statuten. Verschil lende redactie-wijzigingen werden in overweging gegeven. Zoo o.a. dat er geen [individueele leden van besturen lid zullen kunnen zijn, doch donateurs zullen kunnen wordeD. Aan de commissie werd opgedra gen zich van de gegeven opmerkingen te bedienen bij haar arbeid, en er werd één maand tijd gegeven om als nog schriftelijke opmerkingen te rich ten tot den heer De Groot, inspecteur van het M.O. (en ontwerper der con cept-statuten), die eventueele opmer kingen aan de commissie van redactie zal doen toekomen. In een eerstvolgende vergadering zal worden overgegaan tot bet kiezen van een bestuur. Tien urendag. Op bet con gres der S. D. A. P. te Leeuwarden heeft de lieer Schaper medegedeeld, dat de sociaal-democratische kamer fractie besloten heeft een wetsont werp in te dienen tot invoering van den tienurendag. Staatscommissie Grond wetsherziening. De Nederl, verneemt, dat prof. mr. D. P. D. Fa- bius uitgenoodigd is om deel uit te maken van de Staatscommissie tot Grondwetsherziening, doch gemeend heeft daarvoor te moeten bedanken. Het ontslag van dr. De Gelder. De Amsterd. raadscom missie voor de verzoekschriften stelt aan den raad voor, een commissie van vijf raadsleden te benoemen, in wier handen zullen worden gesteld het adres, dd. 22 dezer, van dr. G. de Gelder, eervol ontslagen onder-direc teur der gemeente-electriciteiis werken, alsmede de adressen, dd. 17, 18 en 19 dezer, van het bestuur der Soc.-teeh. Vereeniging van democratische In genieurs en Architekten, van E. W. Hollmann c.s. en J. Duyker c.s. in zake het aan dr. De Gelder verleende ontslag, met de opdracht een onder zoek in te stellen naar de gegrond heid van de grieven door dr. De Gelder tegen het hem verleende eer vol ontslag ingebracht en naar de juistheid van de door hem geuite be weringen betreffende het inwendig beheer van de gemeente-electriciteits- werken. Hedenmorgen had de timmer man H. het ongeluk in een in aan bouw zynd huis in de Stellingwerf straat van den zolder naar beneden te vallen. Per rijtuig naar zijn wo ning vervoerd, verleende arts Morren spoedig geneeskundige hulp. Behalve eenige verwondingen aan het hoofd bleek H. ook nog een rib te hebben gebroken. De afdeeling Amersfoort van den Alg. Nederl. Geheelonthouders Bond zal op Zondag 24 April a.s. haar jaarfeest vieren in Amicitia. Onze vroegere stadgenoot dr. H. W. Chr. van Esveld, thans te Hilversum, is benoemd tot ieeraar in de oude talen aan het gymnasium te Sneek. Op den Hen Juli hoopt onze vroegere stadgenoot de heer L. W. F. Sesseler, thans stationschef le kl. bij de H. IJ. S. M. te Leiden den dag te herdenken, waarop bij niet alleen voor 25 jaar in dienst trad, maar ook voor 25 jaar in zijn tegenwoordige functie by de H. IJ. S. M. werd benoemd. Voor dien tijd was de heer Sesseler in dienst by de Ned. Rbynspoorweg- n.aatschappij. Byj de wedrennen te Breda be haalde luitenant J. J. van Santen den tweeden prijs met Good Shot in den hordenren voor officieren. Naar het A. D. verneemt, heeft he heer A. J. Krieger alhier een op dracht ontvangen tot het indienen van een plan, om den straatweg door het dorp Eemnes te verbreeden. In het ontwerp zal vermoedelijk worden opgenomen de doortrekking van den Gooischen stoomtramweg van Laren via Eemnes naar Baarn. Bij het te Vaassen gehouden Buksconcours, uitgeschreven door de schietvereeniging „Do Prins der Nederlanden" aldaar, behaalde in den korpswedstrijd de Amersf. schietver eeniging „Prins Hendrik" den vyfden prys met 429 punten. In de Kinderkerk van de af deeling van den Ned. Prot. Bond, Zondagmorgen half tien in de Re- monstrantsche kerk te houden, zal als spreekster optreden mevr. Baudet. De gewone godsdienstoefening wordt gehouden om elf uur met Ds. G. J. Schraffordt Koops uit Sliedrecht als spreker. (Hiorondor worden gratis opgenomen aankondigingen van vergaderingen, uitvoeringen enz.) 2 April. Weldadigheidsuitvoering in Ami citia. 2 April. Ledenvergadering Onderoff. Socië teit „Eensgezindheid in de Arend. 3 April. Uitvoering Amersf. Muziekver. in Amicitia- 7 April. Ver. voor VrouwenkiesrechtOpenb. Verg. in de Arend. 7 April. N. V. Amersf. Glasverz.-Maatsch. in de Zwaan, 8J uur. 7 April. N. V. Bouwmaatsch. „Birkhoven" in Ons Huis, 3 uur. 13—16 April. Huisvlijttentoonstelling in Ami citia. 21 April. Toonkunst. Amicitia. 23 April. Uitvoering Nap. de la Mar in Amicitia. 24 April. Jaarfeest afd. Amersfoort Algem. Ned. Geh. Bond in Amicitia. HARDING VAN HUISDIEREN. Onze huisdieren, voor zoover ze in verband staan met de uitoefening van het landbouwbedrijf, kunnen worden ingedeeld in twee soorten, de eene omvat de trekdieren en de andere de dieren, die geen arbeid verrichten. Met het fokken van dieren, zoowel van die welke de grootste geschikt heid bezitten voor het eerstgenoemde doel, als van dezulke die voor het produceeren van vieesch, melk, wol e. d. moeten dienen, is diep ingegre pen in het leven van de betrokken individuen en tengevolge daarvan een groote invloed uitgeoefend op de ge heele groep van rassen en variëteiten als zaodanig, welke langzamerhand door den fokker zyn gevormd uit en kele exemplaren. Tegelijk met het geschikter maken tot de beantwoor ding aan een bepaald doel, zijn andere eigenschappen, welker bezit niet leiden kan naar bet gestelde doel verwaar loosd, zoodat men niet mag vergeten, dat tegenover de als van zelf spre kende grootere geschiktheid in eene bepaalde richting en dus grootere bruikbaarheid voor een bepaald doel, eene volkomen oordeelkundige ver pleging, niet alleen wat betreft de voeding, behoort te staan. In dit laatste opzicht is, en wordt nog veel gezondigd, dikwijls staan de dieren in bedompte veel te warme stallen en men aarzelt niet, paarden uit een dergelijke omgeving tijdens den arbeid in den snijdenden Maart- schen wind te laten staan of eene verschgekalfde koe in hevige koude ter markt te brengen en ze daar langen tijd te laten staan. Beide uitersten dienen te worden vermeden, en daarom is het goed, vooral het jonge vee zooveel mogelijk van de buitenlucht te laten profiteeren, liefst den geheelen winter door, doch zóo, dat de dieren bij te hevige koude, bier of daar onder een afdak kunnen schuilen. Bjj den strijd tegen de tu berculose is geen beter wapen denk baar, dan de frissche lucht, mocht geen weide beschikbaar zijn, dan is het beter de jonge dieren in een loop plaats in de open lucht in beweging te laten dan ze in nauwe en bedompte stallen op te bergen. Zijn de dieren van hun jeugd af geregeld buiten, dan zullen ze juist daardoor voldoende gehard zijn om in den winter grooter koude te kunnen verdragen dan an dere, die te weekelijk zijn opgefokt. Men mag in dit opzicht gerust zoo veel mogelijk weder den oertoestand naderen, natuurlijk blijvend binnen de grenzen die de robustheid van het door geweizigde eischen veranderde lichaam van het dier toelaat, zonder gevaar voor het in den waagschaal stellen van de voor alle wezens zoo kostbare gezondheid 1 Paniek. Te Keulen is Maandag middag bij het uitgaan van een circus een ernstige paniek geweest. Toen 5000 menschen dooi den hoofduitgang het paardenspel wilden verlaten, ver sperden duizenden anderen, die kaar ten voor de avondvoorstelling wilden nemen, hun den weg. Het gedrang werd zoo erg, dat vrouwen en kin deren onder den voet kwamen. Moe ders bielden bewustelooze kinderen om hoog. Politieagenten bd circus beambten stonden hulpeloos in het menschen- kluwen, tot ten laatste de brandweer met een dikken waterstraal de me nigte buiten den circus verdreef. Maar toen de menschen in den circus de brandweer aan het werk zageD, be ving hen een nieuwe paniek, daar zij meenden, dat er brand was. Een sterke politie-afdeeling, die met de brandweer samen bet plein schoonveegde, wist

De Eemlander | 1910 | | pagina 2