WEERBERICHT. Thermometerstand UIT DE PERS. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET K.ONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 31 Maart 1910 Hoogste barometerstand 7S0.5 m.M. te Skudesnaes, laagste 753.2 m.M. te Nice. Verwachting tot den avond van 1 April 1910. Afnemende N.O.-lijke, daarna N.-lijkc tot N.W.-lijke wind. Gesteldheid van de luchtGedeeltel. bewolkt, waarschijnlijk droog weer. TemperatuurZachter. Barometerstand te AMERSFOORT. 776 ui M. Vorige stand te 12 uur 771 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 47 Laagste hedennachtF. 24 Hedenmiddag 12 uurF. 33 der Delprat gegeven verzekering, dat zulk een besluit door hem zou wor den opgevat als een votum van wan trouwen en dus niet door hem zal kunnen worden aanvaard, vermoebt den Raad niet tot een ander inzicht te brengen. Werkgevers en vakver- eenigingeu. Het departement Am sterdam van de Maatschappij van Nijverheid heeft den heeren jhr. mr. H. Smissaert, secretaris van de Vèr- eeniging van Nederlandsche Werkge vers, en Henri Polak, voorzitter van den Alg. Ned. Diamantbewerkersbond, praeadvies verzocht over de vraag. „Welke houding van werkgevers tegenover de vakvereenigingen van werklieden is, zoowel in gewone om standigheden als wanneer conflicten dreigen uit te breken of uitgebroken zijn, het meest in het belang van de industie en van een goede verhou ding tusschen werkgevers en werk nemers te achten". De conclusie van den heer Smis saert is o.m. dat voor den werkgever, aan wiens onderneming een recht- streeksche vertegenwoordiging van het personeel, de zg. kern, wordt gevonden, geen aanleiding bestaat tot overleg met de vakvereeniging, zoo lang hij het bij hem stauDde insti tuut te goeder trouw erkeDt, hand haaft en daarmee rekening houdt. De heer Ilenri Polak noemt het in „gewone omstandigheden een ver standige tactiek van de werkgevers, zich voortdurend en op voet van ge lijkheid te verstaan met de vakver eenigingen". Bij een conflict moet ook blijken, dat men de vakvereeni- ging op voet van werkelijke gelijk heid behandelt. Arbeidsbeurzen. De ver- eeniging van Nederlandsche Arbeids beurzen hield gistereü te Utrecht hare algemeene vergadering. Uit het jaar verslag bleek o.a. dat het bestuur zich in het afgeloopen jaar in de eerste plaats tot taak gesteld heeft de voort zetting van de reeds aangevangen wei kzaamheden tot oprichting van een Nederlandsche Arbeidsbeurs in het Ruhrgebied. Met de Deutsche Fe'dar- beiter Zentralstelle werden bespre kingen gevoerd over samenwerking met deze instelling in zake de plaat sing van Nederlandsche arbeiders in Duitschland. Aan de staatscommissie voor de werkloosheid werd het ver schaffen van inlichtingen aangeboden, terwijl het bestuur daarbij tevens zijn verbazing heeft uitgedrukt dat de vereeniging in die commissie niet ver tegenwoordigd was. De inkomsten waren f 432, de uit gaven f326. Hteronder zijn niet be grepen de gelden voor de beurs te Hamburg ontvangen en uitgegeven, behoudens bet saldo over 1908, groot f353, zoodat 1 Dec. jl. een batig saldo van f458 aanwezig was Het aantal opgaven van aanvragen om arbeids kracht, waarin ter plaatse niet aan stonds kan worden voorzien, was nog betrekkelijk geriDg, hoewel grooter dan het vorig jaar. KUYPER- VAN HEECKEREN. Thans schijnt ook De Nederlander aan het twijfelen te zijn geraakt, of Dr. Kuyper zijne tegenover den minis ter van buitenlandsche zaken afge legde ontkentenis, „ooit met den heer van Heeckeren over een brief van den Duitschen Keizer aan H. M. de Koningin te hebben gesproken", wel voor zijne verantwoording zou kunnen nemen. Het blad schrijft uu immers Wij erkennen gaarne, dat, na het entrefilet van De Standaard van 18 Maart, 't welk na dat van 15 Maart ook op ons een hoogst onaangenamen indruk gemaakt heeft, de vraag wie van beiden, dr. Kuyper of baron van Heeckeren, willens of onwillens, aan de waarheid te kort doet, door ons niet kan worden beantwoordDat juist baron van Heeckeren zich dit maal „vergist" heeft, kunnen wij niet meer volhouden, evenmin als het tegendeel. Tot reserve-tweede-luitenant in het XVIIIde landweerdistrict is be noemd de reserve-sergeant VV. C. van Rossum. Door de Militaire Sportvereeni- ging werd gisteren in de omstreken van Hilversum een jachtrit gehouden, waaraan o.a. werd deelgenomen door overste Piepers, ritmeester von Wran- gel auf Lindenberg en de luitenants van Dedem, Warnsiuck en van der Mandele. Met ingang van 1 April is be noemd tot commies der posterijen en telegrafie -1de klas de heer H. J. Cruyff, thans adspirant-commies. Ter gelegenheid van de huisvlyt- tentoonstelling in Amicitia wordt er ook een tombola gehouden, goedge keurd door Burg. en Weth. van Amers foort bij besluit van 11 Maart j.l. Een lot kost f 0.25. De prijzen worden gedeeltelijk aan gekocht uit de voorwerpen ter ten toonstelling ingezonden. Maar ook deden er reeds particulieren en enkele neringdoenden in de stad en hare om geving mooie voorwerpen ten geschenke aan het comité toekomen. Het comi té zegt allen gevers daarvoor dank en beveelt de goede zaak eiken welden kende vriendelijk aan. Voorwerpen, die men voor de ver loting mocht willen afstaan, worden bjj voorkeur ingewacht aan het adres vau mejuffrouw de Holl, in het ge bouw der industrie- en huishoudschool. VREEMDELINGENVERKEER. De Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer hield giste renavond haar jaarvergadering in de Zwaan, onder voorzitterschap van den heer J. v. d. Horst Bruyn. Na opening der vergadering leest de secretaris de notulen van 31 Maart 1909, die worden goedgekeurd. 1. Rekening en verant woording van den penning meester. De inkomsten bedroegen over het afgeloopen jaar f 598.74 en de uit gaven f 838.72, zoodat er een nadeelig saldo is van f 239.98. De rekening wordt nagezien door de heeren des Tombe en Fredcriks. De eerste brengt verslag uit en stelt voor den penningmeester onder dank betuiging te dechargeeren. Aldus be sloten. 2. Jaarverslag. Hierna brengt de secretaris het jaarverslag uit, waaraan we het vol gende outleenen. Het aantal leden steeg met 2, namelijk 125 tegen 123 in 1908, dat der begunstigers met 3, namelijk 87 tegen 84 in 1908. Deze geringe stijging stemt tot weinig tevredenheid, vooral daar steeds aan nieuwe inwoners inschryvingsbiljetten zyn tcegezonden. Met het oog op den slechten toestand der kas moesten de werkzaamheden worden beperkt tot het in orde houden der paden, in de omgeving van de Barchman Wuytiers- laan. In Birkhoven werd door een der leden een bank geplaatst naby den Juliana-berk. Deze bank is aan het Gemeente bestuur overgedragen. Ver der memoreert het verslag de uitgave van den Gids en brengt het grooten daDk aan het Gem. bestuur voor de extra-subsidie en aan een der bestuurs leden, die eveneens door een extra gift de uitgave mogelyk maakte. Na her innerd te hebben aan de pogingen om Amersfoort meer naar buiten bekend te maken, door advertenties in het Handelsblad en de plaatsing van het olieverfschilderij op het perron te Am sterdam, eindigt het verslag met de hoop uit te spreken, dat velen, die in de omstreken van Amersfoort zien, aan de paden en banken, hoeveel goeds de vereeniging doet, zich genoopt zul len vooleD, lid er van te worden. Het jaarveislag wordt met een woord van dank goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat in het jaarverslag ditmaal geen adver- teutiën zullen worden opgenomen, daar pas voor den Gids zooveel is gevraagd. Met het verslag zullen aan de le den en begunstigers de Gidsen wor den toegezonden. Een woord van dank brengt hy eveneens aan het Gemeentebestuur en aan het bestuurs lid, die de uitgave van den Gids mogelijk maakten. Er zyn 4000 ex. van gedrukt, waarvan de kosten on geveer f 800 bedragtn. Maar er zijn voor ongeveer f300 aan advertentiën in opgenomen. De Gids zal zooveel mogelijk ver spreid woiden. Door middel van het Centraal bureau in den Haag gaan er 1000 naai Indië. Daar zullen ze doelmatig verspreid worden zoodat ze zooveel moge yk komen onder de oogen van hen, die binnen korter of langer tijd naar het Vaderland terug keeren. In ons land zullen de Gidsen worden gezonden aan zustervereni gingen en ter lezing worden gelegd in stationswachtkamer e.a. Dan zul len er een 1800 verkocht zien te worden. De Gids is ook toegezonden aan de leden van het Vorstelijk Huis, waar voor dankbetuigingen zijn iDgekomen, Verder aan den Commissaris der Kouiogiu in de prov. Utrecht en aan de gemeentelijke autoriteiten. Verder deelt de voorzitter nog mede, dat de schilderij van Amster dam nu eens zal worden overgebracht naar een Slation in het Noorden des lauds. De heer Frederiks brengt den secretaris een woord van daük narneos de leden, voor het vele dat hy gedaan heeft om den Gids zoo keurig mooi saam te stellen. De voorzitter dankt den se cretaris eveneens en hoopt, dat hy veel succes zal mogen hebben van ,zyn werk. 3. Bestuursverkiezing. De aftredenden, de heeren M. L. Celosse, A. M. Tromp van Holst en J. v. d. Horst Bruyn worden her kozen en nemen de benoeming aan. Ingekomen zijn: bericht van B. en W., dat de rekening over 190S is goedgekeurd en dat de subsidie voor 1910 is verhoogd van f100 op f 200. Rondvraag. De beer des Tombe vraagt of er nog banken zullen worden geplaatst langs den nieuwen weg. De voorzitter heeft hooren verluiden, dat er by 't begin twee banken zullen worden gezet door het Gem. Bestuur. Mocht dat niet ge beuren, dan zou de Vereeniging het wellicht kunnen doeD, maar de kas staat er zoo slecht mogelyk voor, zoodat er wel niet veel kans op zal zijn. De heer Peyrot merkt op, dat by Lisiduna twee banken staan, waarop men 's morgens juist de zon in de oogen heeft. Een derde bank naar den kant van de spoorlijn, zou daar aan te bevelen zyn. De voorzitter zegt gaarne overweging toe. De heer Sinnige vraagt of het ook op den weg der Ver. ligt om te wijzen op verkeerde toestanden. Zoo is achter zyn buis eeu perkje, waarvan het hek al langer dan een halt jaar is ingereden. En de torentjes in de Kamperbinnenpoort brokkelen geheel af. Het is daar een treurige toestand. Er is nog wel meer daar in „dat dorp" naar de Kampstraat, 'tegen woordig is echter alles maar Birk- hsven, mogelyk kan er echter wel eens op gewezen worden. De heer Celosse merkt op, dat de heer Sinnige blijkbaar eenige grieven heeft tegen het Dag. Bestuur der gemeente. Wat hem is opgeval len is nog geen der Wethouders en ook niet den Burgemeester opgeval len. Maai het ligt op den weg van den heer Sinnige om met dergelijke klachten te gaan, naar de personen, die er wat aan doen kunnen, en ze niet te uiten in een vereeniging, op welker weg het niet ligt, zich er mee in te laten. Als de toestand zoo ern stig is als de heer S. zegt, wil de heer Celosse er gaarne in het Dag. Bestuur over spreken en dan zal er verbete ring komen, wanthetGemeentebestuur behartigt de belangen van de geheele stad. Hierna wordt de vergadering ge sloten, nadat de heer des Tombe nog een wooid van dank heeft gebracht aan het Bestuur voor al hetgeen het in het afgeloopen jaar weer heeft tot stand gebracht. Agenda voor de Openbare Ver gadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 5 April 1910, des namiddags te half twee. 1. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van eervol ontslag aan den onderwijzer A. H. Aardema (openbare lagere school aan de Puntenburger laan). 2. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van eervol ontslag aan den onderwijzer S. P. Slagter (openbare lagere school aan de Puntenbu'ger- laan). 3. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school 2e soort in de Hellestraat (vacature Prins). 4. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school 3e soort aan de Puntenburgerlaan (uitbreiding personeel) 5. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school 3e soort aan de Puntenburgerlaan (vacature Aardema). 6. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school 3e soort Puntenburgerlaan (vacature Slagter). 7. Voorstel van B. en W. tot het geven van verlof wegens ziekte aan de onderwijzeres aan de openbare lagere meisjesschool mej. Beek. 8. Voorstel van B. en W. tot het toekennen van de periodieke verhooging van jaarwedde van den leeraar H. Oorver. 9. Voorstel van B. en W. betref fende e ne aanbieding van voor werpen ten dienste van het onder wijs aan de Hoogere Burgerschool. 10. Voorstel van B. en W. tot wijziging der begrooting dienst 1909 en tot betaling uit het artikel voor

De Eemlander | 1910 | | pagina 2