WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. MELïEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.60 uur. De Bildt, 1 April 1910. Hoogato barometerstand 777.7 rn.li. te Hernosand, laagste 760.2 m.M. te Nice. Verkrachting tot den avond van 2 April 1910. Moest matige N.O.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Halfbewolkt, droog weer. TemperatuurDezelfde, nachtvorst. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 773 m.M. Vorige stand te 12 uur 776 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 40 Laagste hedennachtF. 26 Hedenmiddag 12 uurF. 40 GRIEKENLAND. Te Athene is een verklaring, die door het bestuur van het vroegere militaire verbond onderteekend is, ver schenen. Het stuk zegt uitdrukkelijk, dat het verbond ontbonden is en de ledeD ontslagen zijn van de verplich tingen, die uit hun op 15 Augustus gegeven eerewoord voortvloeiden. In een lange verklaring in de pers geeft het verbond een terugblik op betgeen het tot stand heeft gebracht; het betreurt de bindernissen, die het dikwijls ontmoet heeft, maar zegt dat het hoogste belang van het land eischt, dat het leger tot zijne gewone werkzaamheid terugkeert. Nu de bood schap over de bijeenroeping van de Nationale Vergadering uitgevaardigd is, acht het zijn werk geëindigd, maar het vestigt de aandacht van het volk op zjjn toekomstig lot. Het stuk ein digt met de overtuiging te uiten, dat het leger ook na de ontbinding van het verbood voor de eer en het ideaal van de natie zal blijven waken. EGYPTE. De nationale partij te Kafro heeft verschillende betoogingen tegen Roose velt gehouden, omdat hij in zijne lezing in de hoogeschool daar had ge zegd, dat Egypte nog niet rijp voor een grondwet is. Men riep op straat: Leve de grondwet I Weg met Roose velt 1 De nationalistische leid r Lyberg Kamel en de voormannen van de volkspartij hebben verklaard, dat Roosevelt, na een vierdaagsch verblijf in het land, het recht niet had, in zulk een gewichtige kwestie een oor deel te vellen. Zjj zeggen, dat hij alleen uit genegenheid voor Engeland de meening verkondigd heeft, dat Egypte nog niet rijp is voor zelfbestuur. Verscheiden Engelsche bladen keu ren het in Roosevelt af, dat hij, met de beste gevoelens voor Engeland, zich aldus heeft uitgesproken. Waar er over deze kwestie in Egypte twee meeniDgen zijn, moest eeD vreemde ling, juist als het een man van Roo sevelt's beteekenis is, zich daar niet in mengen. Bescherming der nat. nijverheid. In 1902 werden door de verschillende Ministeis de onder ben ressorteerende takken van dienst aangeschreven om bij het aanschaffen van dienstbenoodigheden na te gaan, of deze zonder de belangen vao den dienst en van de schatkist te schaden, ook door de Nederlandsche nijverheid zouden kunnen worden geleverd, in welk geval aan het binnenlandsch fa brikaat de voorkeur zou bebooren te worden gegeven. Voorts zou bij aanbesteding voor de levering van dienstbenoodigheden zijn voor te schrijven, dat bij de in schrijving moest worden vermeld, of het te leveren product van Neder- landschen of vreemden oorsprong zou zjjn, opdat bij de gunning op het be lang der Nederlandsche nijverheid zou kunnen worden gelet. Naar de N. R. Ct. verneemt, is bovenbedoelde aanschrijving thans op nieuw onder de aandacht gebracht van allen, die ten laste van de schat kist aanschaffingen doen, onder bij voeging van een aantal voorschriften, die moeten worden nageleefd. Mr. M. W. F. Treub. Gisteren was het 25 jaar geleden dat mr. M. W. F. Treub promoveerde aan de Leidsche Universiteit. Zijn politieke en andere vrienden en enkele instel lingen, waaraan mr. Treub's naam verbonden is, hebben by deze ge legenheid van hun sympathie voor den jubilaris doen blijken. Erfgooiersquaestie. Men meldt uit Hilversum aan De N. Ct., dat binnenkort de openbaarmaking van de concept-regeling in zake de erfgooiersquaestie, welk ontwerp is opgemaakt door de daartoe benoemde Staatscommissie, kan worden tegemoet gezien. De bekende aanhanger vaD de Oude Partij, de heer Jac. Peet, wethouder van Hilversum, die uit den aard van zyn ambt reeds op de hoogte is met deze regeling, zal dan ean brochure het licht doen zien, welke tegen die regeling is gericht. Gisterenavond werd een onzer loopers plot eling ongesteld. Daar een plaatsvervanger niet beschikbaar was, konden wjj de couranten in zijn wijk niet meer laten bezorgen. Vandaar dat dit eerst hedenmorgen plaats vond. Adm. Eemlander. Zoo we reeds eerder meedeelden stelt het Bestuur der Vereeniging tot bestryding der Tuberculose alhier zich voor op 30 April a.s. een bloe mendag te houden waarvan de op brengst zal strekken om een tiental zwakke kinderen met eene vacantie- kolonie naar buiten te zenden. De bloemetjes zullen op straat verkocht worden door vele jonge dames, die zich hier voor beschikbaar stellen. Moge het Amersfoortsche publiek door veel te koopeu zijne belangstel ling in deze goede zaak toonen. Mr. J. K. H. de Beaufort heeft zyn benoeming tot bestuurslid van de vereeniging „Het Groene Kruis." aangenomen en zal als penningmee ster optreden. Zooals uit de in dit nummer voorkomende advertentie blijkt, zal het gezelschap van Willem Royaards Maandag 11 April a.s. in Amicitia een opvoering geven van De wouw in 't spel. RAADSSTUKKEN. Door G. H. J. Bonnier e. a. was aan den Raad een verzoek gericht om de Zaterdagavondmarkt naar den Hof te verplaatsen. Volgens hun meening is de Varkensmarkt daarvoor niet de aangewezen plaats, daar de passage daar wordt belemmerd, terwijl op die plaats gevaar voor ongelukken bestaat, vooral door het verkeer van de tram. Zoo we gisteren reeds meedeelden stellen B. en W. voor afwijzend te beschikken, daar de bezwaren, die vol gens adressanten die bijkans allen bewoners zyn van huizen, staande aan den Hof of aangrenzende straten verbonden zouden zijn aan het hou den van deze markt op de Varkens- markt, zich nimmer hebben doen ge voelen, zoodat deze geen aanleiding kunnen zyn tot verplaatsing van de markt. Integendeel, bet komt B. en W. voor, dat het eigenaardige karak ter, dat de zg. Zaterdagavondmarkt gekregen heeft, hare plaats juist op de Varkensmarkt aanwyst. Zy kunnen derhalve geen termen vinden, voor te stellen, het verzoek van adressanten in te willigen. Wel komt het hun gewenscht voor, de z.g. Zaterdagavondmarkt, die gaan deweg haar nut heelt aangetoond, thans definitief te regelen, waarom zy voorstellen te besluiten tot het instel len van een weekmarkt, te houden ioderen Zaterdagavond op de Var kensmarkt. In den laatsten tyd is het meer malen noodzakelyk geweest de brug tusschen de G-isthuislaan en den Heiligenbergerweg te herstellen ter voorkoming van gevaar voor onge lukken. Aangezien niet vaststaat wie naar publiek recht onderhoudsplich tige van de brug is, heeft deze her stelling meermalen moeilijkheden op geleverd en geschiedde zij zoodanig, dat van eene afdoende restauratie geen sprake was. Het komt B. en W. wenschelyk voor, aan deze ongeregel- den toestand een einde te maken. Op den voorgrond stellende, dat de Ge meente belang heeft bij het in goe den staat verkeeren der brug, terwijl met zekerheid geen onderhoudsplich tige naar publiek -recht is aan te wy- zen, komt het huu 't beste voor, de brug thans afdoende te herstellen en het onderhoud, dat by eene dergelijke herstelling zeer onbeduidend zal zyn, ten laste van de Gemeente te bren gen. De vervanging van de brug door e«n dek van gewapend beton, waar over eene grintverharding, kost pl.m, f 100. De heer L. J. Krook, die vol gens privaatrecht de brug voor de helft moet onderhouden, is bereid, in deze kosten een bedrag van f 50 by te dragen, te betalen in 3 jareD, in dien de Gemeente voortaan het on derhoud op zich wil nemen. Het komt B. en W. voor, dat eene regeling dezer aangelegenheid, zooals hierboven omschreven, in het belang der Gemeente is, waarom zy voor stellen, dien overeenkomstig te be sluiten. ONDERLINGE HULP. Gisterenavond hield de werklieden- vereemging „Onderlinge Hulp" baai- jaarvergadering in de Keizerskroon, onder voorzitterschap van den heer D. Gerritsen. By de opening sprak de voorzitter er zijn vreugde over uit, dat het 17e boekjaar zeer gunstige resultaten had gehad. Het grootste aantal leden werd bereikt, ongeveer 270, terwyl het be zit met f 400 is toegenomen. Dat is in geen jaren gebeurd. Steeds werd de winst gevormd door rente en vry- willige bijdragen, terwyl de contribu ties de uitkeeringen dekten. Dit jaar is echter van de contributie overge schoten, zoodat de vereeuigiug thans f2900 bezit. In de tookomst is een rijksziekte verzekering te voorzien. Wat dan met de vereeniging zal moeten gebeuren, weet het Bestuur nog niet. In het afgeloopen jaar hebben zich twee kwesties voorgedaan. In een ge val werd door te laat aangeven by den geneesheer eerst uitkeering ge weigerd, maar later is het Bestuur daarop teruggekomen. Voorgesteld wordt nu echter aan art. 30 toe te voegen Er geschiedt geen uitkeering zoo lang geen kennis is gegeven aan den secretaris. De tweede kwestie betrof een der oude leden. Hij heeft al jaren getrok ken, kan echter niet meer werken en is geheel ten laste van kerk- en armbestuur. Dit jaar beeft hij nog ruim f90 getrokken, maar naar de meening van het Bestuur hoort hy niet meer in de vereeniging. Het is wel hard, maar het werk van O. H. is geen philanfropie. Hy heeft jaren gecontribueerd, maar ook jaren gepro fiteerd. In het algemeen kan worden gezegd, dat leden boven de 35 jaar gemiddeld meer trekken dan contri- bueeren. Rekening en verantwoor ding. Hierna geeft de penningmeester een overzicht van den financieelen toestand. Het batig saldo over 1908 bedroeg f 913.73ontvangen is aan contributie f 1566.93, vrijwillige by- dragen en rente f 89,66, totaal f 2657,32. Uitgegeven is aan uitkeeringen f 1281.53, bodeloon f 141,15, drukwerk f6.50, diverseD 11.08, aankoop 1 stuk N.W.S. 3 pCt. f936,42, totaal f 2366.68. In kas is dus f290,64. Met het bezie der vereeniging van f 2610 maakt dit een totaal van f2900,64. Bestuursverkiezing. Herkozen worden de aftredende heeren D. Gerritsen, J. H. Verbey, L. van Achterbergh en J. A. Stoopen- daal. De voorzitter constateert met genoegen, dat de leden vertrouwen stellen in het bestuur en dankt in het bijzonder den secretaris, die van af de oprichting voor de vereeniging is werkzaam geweest. Bij acclamatie wordt de financieele commissie, bestaande uit de heeren A. M. Tromp van Holst, B. v. d. Water en H. v. Groenestein herkozen. By de rondvraag vestigt een der leden er de aandacht op, dat vorig jaar het idee is geopperd, cm by het in werking treden van het werk liedenreglement de gemeentewerk lieden te schrappen. Hy vindt, dat in tyden van (ziekte juist zooveel meer noodig is, dat dus boven het gewone loon wel wat mag inkomen. 1909/1910 wordt toegestaan. In den loop der beraadslaging zeide Churchill, dat, tenzy het Huis de be grooting aannam, het nutteloos zou zyn, te rekenen op den Koniüg of op het land, om het veto de wereld uit te helpen. Na de aanneming der veto- besluiten, zal de regeering do begroo ting in behandeling nemen, ongeacht de gevolgen. De begrooting is de maatstaf voor den stryd met de peers. Hy geloofde dat te goeder tyd en ge legenheid de begrooting en de veto- besluiten tot de voeten van de troon zullen worden gebracht. De regeering zal niet aan het bewind blijven, tenzy zy reden heeft te ge- looven dat zy die besluiten tol wet zal kunnen doorvoeren. Churchill ein digde, dat sinds het Hoogerhuis het recht van veto heeft gebruikt tot het maken van inbreuk op het preroga tief der kroon en de rechten van het Lagerhuis heeft ontweken, het nu noodzakelyk is geworden dat de kroon en bet Lagerhuis, tezamen optreden om het evenwicht der grondwet te herstellen en voor altyd het vetorecht van het Hoogerhuis te beperken. BELGIË. De Brusselsche correspondent van het „Journal" seint aan zyn blad, dat er ernstig sprake is van een trans actie in zake de erfenis van koning Leopold. De Belgische regeering zou zich bepalen tot de revendicatie der Congoleesche waarde van de Neder Fulbachsche stichting, terwijl de door den vorst by de Société des Sites en die der Cöte d'Azur ingebrachte be zittingen aan de erfgenamen zouden komen. De waarde hiervan bedraagt 15 millioen, zoodat het totaal van hetgeen de drie zusters in dat geval bekomen, 33 millioen zal zyn. HONGARIJE. De verkiezingsagitatie in Hongarije neemt volgens de Frankfurter Zeitung steeds grooter afmetingen aan. Hollo, een der meest op den voorgrond tre dende partygenooten van Justh,werd te Szegbar door arbeiders, die het algemeene stemrecht eischten, met steenen en eieren geworpen en moest onder bescherming van gendarmes den aftocht blazen. Van zijn redevoering kwam niets. De heeren oogstten onder het volk. wat zij in de Kamer gezaaid hebben.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2