DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. HET V00RDEELIGST Y00R HET HUISHOUDEN ZATERDAG 2 APRIL 1910. 7e JAARGANG No. 76. BUITENLAND. FEUILLETON. Quinnion de Philosoof. is het 10 pCt. dividend van ons brood, DE EEMLANDER Hoofdredacteur R. G\ RIJKEN S. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f4.—. Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Aizonderlijke nummers f0.05. .JJpf PRIJS DER ADVERT ENTIEN: Van 1 tot 5 regels 10.40. Voor iederen regel mee 10.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) DE BALKANPOLITIEK. Het officieuze Weensche Frer.iden- blatt heeft een artikel over het bezoek van koning Ferdinand van Bulgarije aan Konstantinopel, ten betooge, dat dit bezoek een te waardeeren be krachtiging en bevordering van de politiek van goede nabuurschap tus- schen Bulgarije en Turkije is geweest. Deze twee hebben in overleg ver klaard, dat zij oprecht doordrongen zjjn van de vooideelen van een poli tiek van eendracht en vriendschapen dat aanvallende bedoelingen verre van hen zijn. Verder schrijft het blad: „Doordat koning Ferdinand de reis naar Kon stantinopel aanvaardde, heelt hij vol doende laten blijken, dat hij een staat kunde van goede verstandhouding met Turkije voorstaat en zich ten volle bewust was van bet gevaar van een bedekte of open spanning tusschen den Oemaanschen staat en Bulgarije. In Europa en vooral in de Donau- monarchie zal het herstel van oprechte en vriendschappelijke betrekkingen tusschen Turkije en Bulgarije overal als nieuwe waarborg voor den status quo (blijvenden toestand) op den Bal kan, dien alle mogendheden willen handhaven, niet volledige instemming begroet worden. Daarom is ook het bezoek van den Bulgaarschen koning in de hoofdstad van het Osmaansche rijk overal zeer gunstig beoordeeld. Het had met ten doel, belangrijke en rechtstreeks practische uitkomsten op te leveren. De hoofdzaak is ongetwij feld bereikteen ontspanning tusschen de twee naburige staten, tusschen welke nog kort geleden geen onbe denkelijke spanning bestaan heeft." Laten we hopen, dat dit alles juist VAN GUT BOOTHBY. 25) De vriendelijkheid, die hem tot de zen gift bewogen had, trof mij diep. Hij wist hoe arm ik was, en hij over laadde mij met weldaden. Hij moest een goed menschenkenner zijn, hoe kon hij anders weten, dat ik zooveel vriendelijkheid waard was? De geschiedenis, die ik hem verteld had, kon evengoed heelemaal verzon nen zijn. Ik was meer dan ooit be sloten hem te bewijzen, dat ik zijn goede opinie en het vertrouwen, dat hij in mij stelde, waard was. Van mijn slaapkamer zocht ik de eet- of werkkamer op, waar ik mijn chef voor het haardvuur vond staan, terwijl hij bezig was aanteekeningen te maken in een zakboekje. Hij keek op, terwijl ik binnenkwam, toen kwam hij op mij toe en gaf mij de hand. Ik hoop, dat u zich weer heele maal beter voelt, begon hij. U zal het blijkt. Een beetje rust is in den Bal kan wel te gebruiken I DUITSCHLAND. De Berlijnsche correspondent van de Daily Hail meldt, dat Woensdag het eerste smaldeel voor de volle- ze 'vloot in alle stilte van Kiel naar Wilhelmshaven'is gestoomd, om in die nieuwe groote oorlogshaven voortaan voorgoed in station te blijven. Het bestaat uit acht linieschepen, een pantserkruiser en drie pantserdek- kruisers. Binnen enkele dagen zullen de nieuwe draednoughts Nassau en Weitfalen zich erbij voegen. Wanneer zij en hunne zusterschepen de Rbein- land en Posen, die in April of Mei in dienst gesteld worden, zijn aan gekomen, zullen zij vier oudere schepen vervangen. Men zal voort gaan met deze vervanging tot het station bezet is door een dubbel es kader dreadnoughts en invincibles (liniekurisers van den nieuwsten vorm). De voornaamste strijdmachten van de vloot zullen dus in de toekomst in de Noordzee, op zestien uur stoomens van de Engelsche kust, samengetiok- ken zijn. De nieuwe oorlogshaven, waaraan zes jaar gewerkt is, heeft 72 millioen gulden gekost. Er zijn drie reusachtige droogdokken aan verbonden, die sche pen van 15.000 ton kunnen opnemen, en verdedigingswerken ten koste van 21 millioen gulden aangebracht. FRANKRIJK. Een ernstig conflict is uitgebroken tusschen de dokwerkers te Duinker ken en het patroonssyndicaat tot be scherming der havenbelangen, over het loon der arbeiders, bez.g met het lossen van rails. Woensdag is door de werkgevers tot de uitsluiting besloten. Slechts aan boord van twee Engelsche sche pen wordt nog gewerkt, daar degene, aan wien de lading van deze booten gestuurd is, niet aangesloten is bij het syndicaat. In den nacht van Woensdag op Donderdag is een sterke afdeeling cavalerie in de stad aangekomen. Hoewel de uitgesloten arbeiders voort durend vergaderen, is tot nog toe alles rustig gebleven. De sous-prefect houdt besprekingen met de afgevaar digden der patroons en der werklie den en tracht beide partijen tot elkaar te brengen. Wederom zijn te Toulon twee opzienbare inhechtenisnemingen ge schied, in verband met de malversa tiën in de administratie van bet arse naal. Dit keer zjjn twee oud-raadsleden achter slot en grendel gezet, de een ambtenaar bij den waterstaat, de ander aannemer van openbare wer ken. Zij worden beschuldigd geknoeid te hebben bij de leveranties van mate riaal voor kazernebouw, en hierbij hun medewerking verleend te hebben. ENGELAND. De Iersche fractie, onder leiding van Redmond, heeft een bijeenkomst gehouden, waarin de gedragslijn tegen over de veto-voorstellen der Regeering wordt vastgesteld. Natuurlijk verklaarde men zich vóór veto-moties. Maar tevens besloot men er twee amendementen op voor te stellen, die de strekking er var. neg zullen moeten verscherpen. Het eerste amendemeet beoogt om een wetsontwerp, door het Lagerhuis aangenomen, zonder de goedkeuring van het Hoogerhuis naar den Koning te zenden, reeds wanneer het Hooger huis het ontwerp twee malen heeft verworpen, volgens het Regeerings- voorstel, zal dit eerst gelijk men weet geschieden, nadat het ont- beschuit en koek, daar zij worden vervaardigd van prima en zuivere grondstoffen. Ons brood is niet kleverig maar flink doorbakken door onze speciale ovens, waardoor het veel lichter verteerbaar en voedza i er is. Reeds in Januari 1910 is over 1909 in geld uitgekeerd f 10 a f25 per gezin. Flinke dépöthouders gevraagd ook voor nabijgelegen plaatsen. Vraag een dividendboekje met vermelding dezer courant, aan de Afdeeling Broodfabriek van Meursing's Machinale Fabrieken van Gebak, Amersfoort. mij zeker niet kwalijk nemen als ik zeg, dat u een verandering ten goede heeft ondergaan. Ik zou u ternauwer nood herkend hebben. Ik ken mijzelf nauwelijks, ant woordde ik, en ik moet u voor dit al les dank zeggen. U zal ondervinden, dat ik niet ondankbaar ben. Ik ben blij, dat te hooren, ging hij voort. Ik ben overtuigd, dat uw medewerking mij goed te pas zal ko men. Er is echter èèn ding, waarvan ik graag de verklaring zou willen hoo ren, zei ik. Ik heb over dat raadsel zitten peinzen, totdat ik er heelemaal niet meer uit kon komen. De artike len in de mooie toiletdoos, die ik op mijn tafel vond staan, zijn voorzien van mijn monogram, die knoopjes ook. De kleeren passen mij uitstekend evenals deze schoenen, maar omdat het m'ddernaeht was, toen ik lomp genoeg was, om in slaap te vallen, begrijp ik niet, hoe dit alles in orde gemaakt kan zijn, tenzij u een too- venaar is en de geesten voor u aan 't werk zijn geweest. Hij lachte en scheen alles als een eenige mop te beschouwen. Te middernacht van den voor laatstee nacht, was zijn onverwacht antwoord. Je sliep gisteren den gehee- len dag d°n slaap des onschuldigen. Ik stond daar en staarde hem aan. Had hij mij niet van de waarheid zij ner woorden overtuigd door op den kalender op ziju schryftafel te wijzen, ik twijfel er aan, of ik hem geloofd zoq hebben. Toch was het waar. Toen gingen wij zitten ontbijten. Een uur daarna begon ik aan mijn werk als particulier secretaris vaneen der merkwaardigste menschelijke we zens, die ik ooit ontmoet heb. Hoe ik daarin slaagde, moet u zelf maar be- oordeelen. HOOFDSTUK V. Ik heb u nu verteld, hoe het kwam, dat ik de aanstelling kreeg van Par ticulier Secretaris van Justus Quin nion, dien ik al beschreven heb als de merkwaardigste man met wien ik ooit in contact ben gekomen. Dat ik buitengewoon gelukkig was zoo'n po sitie gekregen te hebben, zou niemand kunnen ontkennen. Het werk was licht, het honorarium buitengewoon goed voor iemand, die geen practische ervaring had, terwijl de behandeling die mij van myn chef ten deel viel meer die was van een intiem vrieud dan van een chef tegenover zijn be diende. Een korte opsomming van mijn da gelij ksche bezigheden mag hier niet ontbreken in het licht van hetgeen nu volgt. Wy ontbeten onveranderlijk om negen uur, bjjna altijd gingen wy precies op klokslag zitten. Om tien uur werden de verschillende morgen- bladen nagesnuffeld, uitknipsels ge maakt en in volgorde gecatalogiseerd om ze later gemakkelijk te kunnen vinden, daarna brieven beantwoord. Als dit was afgeloopen, schreef ik op, wat myn patroon mij dicteerde; verschillende ideeën, die sinds den vorigen dag om denzelfden tyd by hem waren opgekomen. Deze werkte hij later uit, waarna er een keurig af gewerkte copie van werd gemaakt, en het stuk werd aan een lias geregen, waaraan al meer stukken over dat ouderwerp zateD. Het materiaal, dat hij op deze wijze al bijeen had ver gaard, vormde een grooten stapel, en ik z:u niet met zekerheid hebben durvan zeggen of dit werk bestemd was om ooit van eenig nutte zijn. On getwijfeld had hij bijzonder veel slag om zyn anecdoten en illustraties te pas te brengen, en een geestigheid, die zoo nu en dan vlijmend scherp was. (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1910 | | pagina 1