De Vronw in 't Spel. WEERBERICHT. Thermometerstand BIN MEN LAND. UIT DE PERS. AGENDA. ALLERLEI. ADV ERTENTIEN Soc Amicitia Amersfoort. N. V. „HET TOONEEL", STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET EONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt vaorm. 10.50 uur. De Bildt, 2 April 1910. Hoogste barometerstand 775.1 m.M. te Hernosand, laagste 758 0 m.M. te Biarritz. Verwachting tot den avond van 3 April 1910. Zwakke tot matige O.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Halfbowolkt, droog weer. TemperatuurDezelfde, nachtvorst. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 771 mM. Vorige stand te 12 uur 773 m.M. te Amersfoort. HoofSte gisterenF. 44 Leegste hedennachtF. 36 Eledenraiddeg 12 uurF. 43 werp driemaal door het Hoogerkuis verworpen is. Het tweede amendement beoogt de bepaling te schrappen, dat er tusschen de eerste en de tweede in het Re- geeringsvoorstel de derde - aanneming door hot Lagerhuis ten minste twee jaar moeten verloopen. SERVIË. Het Servische blad .Prawda" be vat de mededeeling „uit samenzweer derskringen, die in verbinding staan met het Hof" dat prins George aau d6 regeering den eisch heeft gesteld de groote Skoepsjtin bijeen te roepen, opdat deze uitspraak zal doen over de troonsopvolging. Mocht de regee ring daartoe niet willen overgaan, dan zou hij van alle hem ten dienste staande middelen gebruik maken. De Kerkelijke coalitie bij de a. s. Statenverkie zingen. De vergadering van ver tegenwoordigers der Christelijke par tijen in de provincie Utrecht besloot, in verband met de aanstaande Staten verkiezingen, alle aftredende leden der Christelijke partijen niet alleen te steunen, doch wanneer een dier leden zich niet herkiesbaar stelt, zijn zetel te laten aan de Christelijke party, welke hij vertegenwoordigde en den nieuwen candidaat van de Christelijke partij met alle kracht te steunen. (Tijd.) DE VRIJZINNIGEN BIJ DE a.s. STATENVERKIEZINGEN. De Vaderlander (Unie-liberaal) schrytt „De aanstaande Statenverkiezingen kunnen nu eens aan de vrijzinnigen in den lande laten zien, dat ook door de leiders begrepen wordt de groote waarde van ééndrachtelijk optrekken. Eendrachtelyk in dien zin, dat men er niet aan denkt, om meer dan één vrij zinnigen candidaat voor denzelfden zetel testellen. Is men onder de vrij zinnigen in den lande het onderling krakeel der leiders reeds lang moe, nergens zou dat krakeel minder op zyn plaats zyn dan by verkiezingen voor de Staten, waarvan het kiezerskorps nu juist niet in de eerste plaats de politieke beteekenis voelt, waarbij de persoon van den candidaat heel wat meer gewicht in de schaal legt dan bij de Kamerverkie zingen. Wij behoeven slechtste wijzen op Gorkum, waar in 1907 door links en rechts een verwoedestrijd is gevoerd om twee zetels, en waar by de herstem ming de Christelijk-historische en de liberaal met zoo goed als een gelyk aantal stemmen werden gekozen. „Wat wij zouden willen is dan ook, dat alle drie de vrijzinnige fracties zich verbonden, niet te tornen aan de hernieuwing van het mandaat van mannen van Links, en dat zij zich over de vrijvallende zetels zullen ver staan. Slechts op die manier is een krachtige actie mogelijk, gedragen door de zoo onmisbare sympathie van die velen, die, al zyn zy nu juist geen ijverig lid van een vryzinnige orga- satie of misschien wel heeleraaal geen lid, toch de vryzinnige beginselen be lijden. „En wat ook de uitslag zij, door een krachtige actie, die onomwonden blijk geeft, dat man van weerszijden meer zoekt naar wat vereenigt dan naar wat verdeelt, zal op zich zelf reeds veel gewonnen worden." Men verzoekt ons alsnog mee te deelen, dat de dames L. E. Feis en E. Middelburg zyn herkozen als bestuursleden der afd. Amersfoort van den Bond voor Vrouwenkiesrecht, terwijl in de bestaande vacature ge kozen is Mevr. A. J. Bouwensch. Voorzitster der afd. is thaDS mevr. L. E. Feis-Oving. Daar een ons toegezonden verslag van de jaarvergadering door ons niet is ontvangen, konden we hiervan niet eerder melding maken. De opnoeming van prijzen voor de huisvlyttentoonstelling, op 13—16 April in Amicitia te houden, heeft nog weer verscheiden huisvlyters in be weging gebracht. Welnu, zij kunnen met hunne aangifte van een of meer voorwerpen nog eiken dag terecht, hetzij by de secretaresse van het co mité, mevrouw Louman, Paulus Buys- laan 14, of by een der aüdere leden, op de groote aanplakbiljetten vermeld. Maar niemand wachte dan nu ook langer. EeDe vraag van verschillende kanten gedaan zij hier tevens beantwoord. Men zou graag weten welke in zendingen tot dusver zoo al zyn aan gegeven. Ziehier: vee' houtsnijwerk, antiek en nieuwerwetsch huissieraden zaag- werk, inlegwerk, zeer bijzonder post zegel werk photo's; verder Hinlooper schilderwerk zoowel als gewone schil derijtjes en grootere stukken produc ten van Indische huisvlijt; oud en nieuwerwetsch borduurwerk. Ook komt er een poppenkamer, een geheel opgetuigd zeilschip, een loco motief meer dan een exemplaar van den Amersfoortschen Lieve Vrouwen toren, bearbeid in verschillende grond stoffen, zoo ook de Koppelpoort, de Kei, de Naald van Soestdyk in zilver, een galakoets, een vliegmachine, een electrische centrale met bybehoorende inrichtingen, een weefgebouw in mi niatuur. Doch wij eindigen. Wie denken mocht dat meteen de voorraad hierbij is uitgeput, vergist zich zeerde verscheidenheid is veel te groot om alles in één bericht hier te vermelden. Tegen den tyd der tentoonstelling zal een gedrukte catalogus verschij nen, die deels met, deels zonder namen van inzenders, alles opsomt wat op Dinsdag 12 April des morgens tusschen 8 en 12 uur aan de sociëteit Amicitia by de commissie wordt in geleverd. Gisteren werd op Birkhoven een hockey match gespeeld tusschen O.D.I.S. uit den Haag en de Amersf. club A.H.C. De Amersfoortsche spelers bleken het sterkst en woDnen met 21. (Hitrondtr worden gratis opgenomen aankondigingen van vergaderingen, uitvoeringen enz.) 3 April. UitvoeriDg Amersf. Muziekver. in Amicitia. 7 April. Ver. voor Vrouwenkiesrecht Openb Verg. in de Arend. 7 April. N. V. Amersf. Glasverz.-Maatsch. in do Zwaan, 8) uur. 7 April. N. V. Bouwmaatsch. Birkhoven" in Ons Huis, 3 uur. 11. April. Uitv. van Het Tooneel in Amicitia. 13—16 April. Huisvlijttentoon8telling in Ami citia. 21 April. Toonkunst. Amicitia. 23 April. Uitvoering Nap. de la Mar in Amicitia. 24 April. Jaarfeest afd. Amersfoort Algem. Ned. Geh. Bond in Amicitia. Advertentie uit een Qroningsch blad „Mochten onze vakbroeders Ema- nuêl Cohen en zyn gad# Sara Trom, ruim 10 jaar in zeer gelukkige stem ming, doch helaas kinderloos, lief en leed geduldig met elkaar deelen, thans is het 't vrouwtje dat den man ver rast, al is het dan niet met een prijs uit de lotery, dan toch met eene hooge belooning uit en voor hun zoo gelukkig huiselijk leven, door een flinke zoon Herman Ier wereld te brengen. „In triumf geeft hiervan kennis het personeel „De Adelaar" te Winscho ten." „Hbld." Al weer eenl C. Grace heeft eergisteren te Eastchurch gevlo gen, is gevallen en nauwelijks den dood ontkomen. Hij vloog op een hoogte van ongeveer 90 voet, toen er iets aan zyn tuig brak. Grace werd onder de overblijfselen weggehaald en bleek niets anders gebroken te heb ben dan een been. Een ernstig auto-on geluk. Een aanzienlijke Portugees, senor Carvalho reed dezer dagen met vier dames in een groote automobiel in de nabijheid van Oporto by een tamelijk steilen berg neer, toen plot seling de remmen weigerden en de wagen met razende snelheid den berg afsuisde. De inzittenden wisten dat de weg juist naar een afgrond leidde, waarin zy stellig moesten neerstorten, als het niet gelukte den wagen tot staan te brengen. Niettegenstaande het geschreeuw der dames behield de chauffeur echter zyn tegenwoordigheid vaD geest en nadat hy zich overtuigd had, dat het geheel uitgesloten was de remmen in werking te stellen, stuurde hy den wagen tegen een ste- vigen cypres die aan den weg stond. De botsing was zbo geweldig dat senor Carvalbo uit den wagen geslingerd werd tegen een anderen boom en ter stond dood was. De dames en de chauffeur werden eveneens allen uit den wagen geslingerd en meer of minder ernstig gewond. Een der da mes zal het leven er waarschijnlijk wel by inschieten. Scheepsongeluk. Op de noordkust van Portugal is een vis- schersboot vergaan.Twaalf opvarenden zijn verdronken. Spoorwegongeluk. Gis terochtend is te Driebrergen een trein in aanraking gekomen met een dienst wagen, waarop zich de opzichter Paap en de wegwerker Van Rheenen bevonden. De heer Paap werd ernstig aan het hoofd en aan een zyner han den gewond, de heer Van Rheenen bleef vrijwel ongedeerd. De wagen vrerd verbrijzeld. Langs denkortston weg. In Noord-Holland liggen de dorpen Abbekerk en Wognum een uur van elkaar. Brengt men Maandagsochtends een postwissel op het hulpkantoor te Abbenkerk dan krijgt de geadres seerde dien den daaraanvolgenden Donderdag in handen. Die wissel, des morgens 9 uur te Abbekerk afgege ven, wordt 's avonds naar het kan toor Medemblik gezonden en logeert daar. Dinsdag gaat hy naar Hoorn, later naar Wognum ea arriveert Donderdag. Een a d v e rt e n t i e. „Te huur: Huis met tuiu, waarin schommel en kippenhok, tot nog toe bewoond door den eigenaar. Dir. WILLEM ROYAARDS. Maandag 11 April 8 uur 66ste voorstelling van Tooneelspel n/h EngeUch in 3bedrijven van CLYDE FITCH. Margaret Roife Sophie de Vries. Claire Forster Car. van Dommelen. Pryzen der plaatsen le rang f 1.75, (Leden f 1.50), 2e rang fl.3e rang f0.40. Plaatsbespreking, by loting om 12* uur. Het ConflictindeBouw- vakken. Er heeft zich op een huishoudelijke vergadering van werk- looze bouwvak-arbeiders te Amster dam uit dezen een commissie ge vormd, welke zicb ten doel stelt om te trachten een comité van invloed rijke burgers in het leven te roepen tot het bijeenbrengen van gelden, om die bouwvakarbeiders te steunen, welke, hoewel buiten het conflict staande, ten gevolge daarvan werk loos zyn geworden. Bovengenoemde commissie tracht een juist beeld in cijfers te verkrijgen van de werk loosheid, voor zoover die het indi recte gevolg van bet conflict is. Ontslag van wethouder D e 1 p r a t. Naar de N. R. Ct. ver noemt, heeft |de heer Tb. F. A. Del- prat in de gisterennamiddag gehouden vergadering van het college van B. en W. van Amsterdam meegedeeld, dat hij, in verband met het Woensdag door den raad genomen besluit in zake het ontslag van dr. De Gelder, zijn ontslag neemt als wethouder die gemeente. De heer Delj rat blijft lid van den raad. De heer Delprat werd den 13den April 1908 tot wethouder verkozen, als opvolger van mr. Th. Heemskerk. Hy vervulde zyn ambt dus slechts twee jaren. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. De heer H, J. D. van Wessem thans eerste klerk by het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie is bevor derd tot adjunct commies. Als detacheeringsgarnizoen voor de cadetten der Kon. Mil. Academie gedurende den aanstaanden zomer is Amersfoort o. aangewezen voor Infanterie 1ste en 2de studiejaar, Ca valerie 1ste en 2de studiejaar en Artillerie 2de studiejaar. Te Leeuwarden is overleden de heer mr. Jan van Binsbergen, raads heer in het Gerechtshof. De over ledene was in 1845 te Hoogland ge boren en werd in 1870 bevorderd tot doctor in de rechoen aan de Utrecht- sche Universiteit. Hy was van 1875 tot 1877 griffier by het Kantongerecht alhier. De le luitenant der genie G. A. Meijer is overgeplaatst van Breda naar Amersfoort. De 2e luit. S. Veldmeyer van het 6e reg. inf. te Breda is overge plaatst by het 5e reg. infanterie te Amersfoort.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2