WEERBERICHT. Thermomet°rstand UIT DE PERS. STADSNIEUWS. AGENDA. Laud-, Tuinbonw en Veeteelt. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 4 April 1910. Hoogste barometerstand 773.0 m.M. te Seydisljord, laagste 750.5 m.M. te De Bilt. Verwachting tot den avond van 5 April 1910. Meest matige N.O.-lijke wind. Gesteldheid van de luchtZwaarbewolkt betrokken, waarschijnlijk regen. TemperatuurKouder. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 751 m.M. Vorige stand te 12 uur 771 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 56 Laagste hedennachtF. 40 Hedenmiddag 12 uurF. 43 Welke lichtzijden heeft de rege ling? Antwoord: Vooreerst de vol maakte aansluiting aan het Deensche milieu. Daarbij de vatbaarheid door zijn eenvoud voor toepassing der wet door de vertegenwoordigers der burgerij zelf. Ten slottede volkomen harmonie van doel en middelen. De Grondwetsherzie ning. De eerste bijeenkomst van de nieuw ingestelde Staatscommissie voor Grondwetsherziening wordt in den loop dezer maand, omstreeks in de tweede helft, verwacht. Een van haar 6erste werkzaamheden zal zjjn het vaststellen van een regle ment van orde voor haar vergade ringen. O n t w e r p-A rmen.wet. Bij de Tweede Kamer is ingediend oen ontwerp van een nieuwe wet tot rege ling van het armbestuur. Aanleiding tot de kwestie is in hoofdzaak de wenschelijkbeid, ten deele zelfs de noodzakelijkheid, van een gewijzigde toepassing van het bijvoegsel, waarbij de ondersteuning is overgelaten aan kerkelijke en bijzondere instellingen van weldadigheid en van herziening van bet beginsel, dat de burgerlijke armenzorg slechts bij volstrekte on vermijdelijkheid mag ondersteunen, en verduidelijking van het beginsel, dat de burgerlijke armenzorg slechts daar steunt, waar ondersteuning van kerke lijke of bijzondere instellingen van weldadigheid ontbreekt. Onderlinge brandver zekering van gemeenten. Mr. W. A. H. Elink Schuurman, as suradeur te Hilversum, heeft zich met een uitvoerig adres met toe lichtingen gewend tot de gemeente: besturen van Amsterdam, 's-Graven- hage, Rotterdam, Groningen, Leiden en nog 21 der grootere gemeenten in Nederland, waarin hij mededeelt, dat hij arbeidt aan een organisatie eener instelling, welke ten doel heeft, verzekering hoofdzakelijk tegen brand schade op zuiver ouderlingen grond slag, dus door 6D voor de leden en dat hij daarbjj gesteund wordt door talloos velen. KUYPERHULDE. De „Zuider-Kerkbode" meldt, dat dezer dagen een oproep is gericht tot „de Calvinistische jongeïingsschap van Nederland" ter aanbieding van een nationale hulde aan dr. Kuyper. Uit den oproep blijkt, dat het doel is niet „om de wonden te verbinden en te heelen, die hem geslagen zijn. De Koning, in wiens dienst hij deze wonden ontving, is tevens de groote Medicijnmeester die Zelve de hand op die wonden leggen en ze genezen zal". Doel is ook niet in de eerste plaats de huldiging van „den grooten geleerde, staatsman en volksleider, die in dienst van zijn Meester zoo veel heeft gedaan voor ons land en ons volk." „Maar wy willen in dr. Kuyper huldigen den man, die de Banier draagt met het opschrift „Pro Rege I", „voor Christus, onzen Koning 1" die de Banier draagt met beleid in het heetst van den strijd wien de slagen treffen omdat zij in de eerste plaats gericht zjjn op de Banier, die hij draagt, en wy willen hem huldigen door te toonen, met daden te toonen, dat al wat zich in Nederland noemt naar den grooten Hervormer van Genève, als een eenig man staat ge schaard rondom den banierdrager." „De Beukelaar", deze mededeeling van de „Zuider-Kerkbcde" vermel dende, maakt hierbij eenige kanttee- keniugen. In hoeverre de mannen, die deze hulde-beweging op touw zetten door dik en dun met dr. Kuyper willen meegaan, moeten ze zelf we ten, meent het Christelyk-nationale blad. „Dit is hun zaak. Zy moeten ook weten, het is voor hunne ver antwoording, in hoeverre zij Gods diensttwist willen aanwakkeren en ons gedoopt volk willen verscheuren door te spreken van :al wat zich vrij zinnig noemt en kookt van haat tegen allen, die den Christus belijden". „Maai er is erger. De wonden dr. Kuyper in deze laatste maanden ge slagen zijn wonden, zoo heet het in dezen oproep, geslagen, in dienst van Christus den Koning. Dit te schrijven is smaadheid, is hoon onzen Verlosser, onzen Koning aangedaan. Men vereera dr. Kuyper zooveel men wil. Dat is niet onze zaak. Maar men late af door die veieering den Heiland in Zjjn eer te tasten. Men late at den heiligen Cbristusnaam met dit alles te verbin den. Al wie den Christus eert en door geen Kuyper-manie verblind is, protesteere tegen zoodanig bedryf. Dit schier Godslasterlijk schryveu hebbe uit. Van anti-revolutionnaire zyde heeft men telkens gesproken van eenstryd vóór of tegen den Christus. Vaak een wat gevaarlijke uitdrukking. Maar hier moet het helaas I heeten, vóór den Christus dus tegen zoodanigen opto p ter Kuyperhulde. De waarlyk vrome jonge mannen, die hun penninkske voor deze hulde gaarne zullen offeren, meenen in dit alles een werk te doen ter eere Gods. Vorkeei delijk voorgelicht of dom ge houden door de anti-rev. pers weten zy niets anders. Maar de volle ver antwoording komt neer op de man nen van breeder blik, die beter kon den en moesten weten en die een dergelijke beweging ter Kuyper-hulde goedkeuren en aanwakkeren". Morgen, Dinsdag 5 April, zal de brouwer van de Phoenix-brouwerij G. W. Vos den dag herdenken waarop hjj voor 30 jaar by die inrichting in dienst trad. Maandag 11 April a.s. des mid dags 3 uur wordt de algemeene ver gadering gehouden van de Amersf. Begrafenis-vereeniging. De agenda ver meldt o. a. jaarverslag en bestuurs verkiezing. De uitvoering van de Amers- foortsche Muziekvereeniging had gis terenavond nog al veel publiek naar Amicitia getrokken, dat zich zeker den avond niet beklaagd zal hebben. Blijkens het applaus toch vielen de vaak goed uitgevoerde muzieknum mers zeer in den smaak, terwijl de humoristen de Leeuwe de lachspieren geducht in beweging brachten. De paardenarts 2e kl. W. H. Schultzo is overgeplaatst van de rij en hoefsmidschool naar het korps rijdende artillerie te Arnhem. Zoo we reeds meedeelden houdt de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht Donderdag 7 April a.s. een openbare bijeenkomst in de Arend. Het pro gramma voor dien avond luidt als volgt 1. Voordrachten door Freule S. Wi- chers. a. De Moeder zong, Ch. van Herwerden, b. Soldaatje spelen, c. Ge leiden, H. LapidothSwarth. d. Stel u gerust mijn broeder, uit het En- gelach door Ch. PerkinsGilman e. Vrouwenkiesrecht, H. Meyer. 2. Lezing Mevr. dr. Jacobs. Onderw. „Is spoedige invoering van Vrouwen kiesrecht wensc.helijk en noodzakelijk?" 5. Voordrachten door Freule S. Wi- chers. a. Een Lied van de Zee, H. Lapidoth Swartb. b. Van een klein kindje, Jeanne Hack. Afgaande op de recensies mo gen we a. s. Maandag op een mooie voorstelling rekenen van „De Vrouw in 'tSpel." De opvoering toch wordt algemeen geroemd. Het „N. v. d. Dag" schrijft Meesterlijk wordt het gespeeld. Me vrouw C. van Dommelen stelt een voorname verworpelinge voor met verworpene voornaamheid, met poëzie in hel allerslechtste. Wy hebben op ons tooneel misschien nooit zoo iets gezien. Haar evenaart juffr. Sophie de Vries in het goede, zjj de voor haar man alles opofferende vrouw. In het dubbele spel het spel van de uiter lijk slechte en in wezen brave vrouw heeft zjj allen verrast. Uitmunteed En de lieer Musch, de vriend der verdorven vrouw 1 Een schitterende fantaisie van een man naar de wereld in volkomen dronkenschap, toch in het besef, dat de vrouw die hem boeit, speelgoed is om iu do modder te gooien. Een lofwaardige créatie heeft de hr. Louis Gimberg van den advocaat geleverd. Op ende op man van de wereld, in kleeding en zeggen, heeft hy met overwicht en groote voor naamheid de rol van den advocaat gespeeld en zich opnieuw doen kennen als een zeer goed auteur. Regie en monteering verdienen werkelijk afzonderlijke vermelding, evenals het buiten gewone succes. Het „Vaderland" De opvoeiing was meer dan bui tengewoon. De beide vrouwenrollen vonden in de dames de Vries (Mar- gareth) en Van Dommelen (Claire) vertolksters zooals men ze zich niet beter denken kan. Voor de regie van Cbrispijn niets dm lof. De zaal was zoo goed als uitverkocht. De „Arnh. Crt." Sophie de Vries en Cor. van Dom melen maakten het 3e bedrijf totiets zeer buitengewoons. En het „Leidscbe Dgbl." De ademlooze stilte, het heftig ap plaus hebben aan 't eind bewezen, hoe men geboeid was. Alle recht dus, om op een mooie voorstelling te hopen. Aan de hoefsmidschool alhier werd het diploma als boefsmid, na gehouden examen, vastgesteld bij Ministerieel besluit, toegekend aan de burgerleer lingen R. Klooster te Hoogeveen, H. Berends te Emmen, J. v. d. Mheen te Barneveld, A. Rupert te Delden (Ov.), E. Suichies te Rolde, A. Kroeze te Grolloo (Drenthe). Tevens aan de volgende miliciens der bereden artil lerie Ch. Baartman te Tiel, J. Beu geling te Oldemarkt (Ov.), P. Castricum te Alkmaar, C. Dykmans te Nieuwe Schans, A. v. Erven te Goirle, Y. Faber te Hindeloopen, A. Junge te Haarlem, D. Kooi te Kollum, T. Scherpenzeel te Hilversum, A. Slub- bekoorn te Wolpbaartsdijk en H. Zylstra te Wester-Nieland (Groningen). Zondag 17 April a. s. zal door een 50-tal Utrechtsche volkskinderen alhier worden opgevoerd de bekende kinderoperette „Sneeuwwitje." Zaterdagavond werd in Amicitia een propaganda avond gehouden voor het van Hasselt fonds, dat zich ten doel stelt min- en onvermogende zieken in staat te stellen een doelmatige kuur te ondergaan. Tot onze niet geringe verbazing was de zaal zoo goed als leeg. Een plaats als Amersfoort met zoo'n groot aantal ambtenaren en be ambten der H. S. M. zou, dachten wij, voor zoo'n uitvoering tegen ge ring entree, een volle zaal geven. Maar jawel, de H. S. M. ambtenaren, die zich de moeite gegeven hadden naar hier over te komen, hebben zich kunnen overtuigen, dat hun arbeid, hier althans, by hun collega's niet veel sympathie vindt. Ook de voor bereiding heeft echter nog wel wat te wenschen overgelaten. Als men meent zonder voldoende publiciteit er te kunnen komen, heeft men nu weer eens gezien, dat zoo iets niet gaat. Een klein, bijna niet in het oog val lend biljet, is heusch niet voldoende, om 's menschen opmerkzaamheid te trekken. De uitvoering ging Zaterdag niet temin door. Behalve eenige heeren uit Hilversum werkten Amersf. Mannen koor en deMuziekver. „De Harmonie* mede. (Hieronder worden gratis opgenomen aankondigingen van vergaderingen, uitvoeringen enz.) 7 April. Ver. voor VrouwenkiesrechtOpenb. Verg', in de Arend. 7 April. N. V. Amersf. Glasverz.-Maatsch. in de Zwaan, 8J uur. 7 April. N. V. Bouwmaatscb. „Birkhoven" in Ons Huis, 3 uur. li April. Algern. verg. Amersf. Begrafenis Ver. in de Zwaan, 8 uur. 11 April. Uitv. ^.van Het Tooneel in Amicitia. 13—16 April. Huisvlijttentoon6telling in Ami citia. 21 April. Toonkunst. Amicitia. 23 April. Uitvoering Nap. de la Mar in Amicitia. 24 April. Jaarfeest afd. Amersfoort Algem. Ned. Geh. Bond iu Amicitia. 24 April. Algem. verg. Centraal Gen. voor kinderborst.- en Vac. kolonies. KRUISING. Onbekommerd om al wat weten schap eo piactische ervaring hebben geleerd, zijn er nog maar al te veel fokkers die het eenige heil voorzien van kruising, en juist door kruising vaak weer datgene bederven wat door henzelven of door anderen als vrucht van jarenlangen arbeid is verkregen. Vooral in odzo Nederlandsche paarden fokkerij bestaat gelegenheid te over, om deze opmerking aan de praktijk te toetsen. Wel is waar zyn alle warmbloedige paardenrassen primitief ontstaan uit kruising der beide stam- vormenjvan het paard: het Oostersche, vertegenwoordigd door het Arabische paard en het Westersche, met het Norische paard als grondvorm maar de uit die kruising ontstane rassen toonen zooveel verscheidenheid, dat veredeling van elk ras in zich zelf mogelijk werd en hoewel een tyd- roovende, toch een zekere methode blijkt. Maar nauwelijks heeft men op die wijze goede resultaten bereikt, (de provincie Groningen kan het bewijzen als gewest dat sedert korten tyd een eigen type, het Groningsche paard heeft gefokt) of men gaat het ver kregen product weer in de waag schaal stellen. In Groningen zyn al weder enkele Belgische hengsten ge- stationneerd die zeer vele merries te dekken krijgen, omdat de kruisings producten grooter waarde hebben op jeugdiger leeftyd dan de zuiver gefokte veulens. Het oogenblikkelyk, in het oog vallend voordeel beslist hier, en dat de minderwaardige producten, waarmede de fokkers blyven zitten, later weer onder den hengst komen warm- of koud bloed moge hier in het

De Eemlander | 1910 | | pagina 2