WEERBERICHT. Tliermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt veori*. 10.50 uur. De Bildt, 7 April 1910. Hoog«te barometerstand 768.1 m.M. te Aberdoen, laagste 755.3 m.M. te Breslau. Verirachting tot den avond van 8 April 1910. Zwakke tot matige N.-lijke tot N.O.-lyke wind. Gesteldheid van de luchtZwaarbewolkt of betrokken, weinig regen. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 762 m M. Vorige stand te 12 uur 760 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 68 Laagste hedennachtF. 42 Hedenmiddag 12 uurF. 64 van Marine de bemanningen van de Russie «n de Liamone(de beide schepen die vertrokken zijn) is gaan toespreken om hen over te halen te vertrekken wenschen hem geluk met zijn rol van drijver, waarop zich tot dusver de gelen beroemdenverwonderen er zich niet over met het oog op de pe riode van bluf, die de maatschappij doormaaktzijn er zeker van, dat de bemanningen dezer twee paketbooten geen behoefte hadden aan deze fat soenlijke raadgevingen om bun kame raden, die zich bij bun solidariteitsbe weging hadden aangesloten en dat deze wijze van afvaren hem zeer zeker niet sympathiek zullen maken bij den Bond, evenmin als de oproep, die hij tot de ingeschrevenen richtte, verklaren, dat hij aangehoord is en dat zijn goeden raad opgevolgd zal worden, dat zij zich niet druk maken om zij eenigszins belache ijke houding en besluiten, dat zij tegen zijn wensch in de beweging zullen voortzetten, totdat le. de gearresteerde kameraden op vrije voeten gesttld zijn 2e. alle klachten, die door de ge zagvoerders zijn ingediend, worden ingetrokken, en 3e. de maatschappijen de inlanders van boord hebbon gezet. En gaat uiteen met den kreet Leve de solidariteitl" Een dergelijke motie behoeft geen commentaar en geeft een alleszins voldoende verklaring van de houding van Chéron, die niet met Rivelli wil onderhandelen. Volgens een laatste berucht zijn uit Toulon verschillende marine officieren en 150 matrozen, machinis ten en stokers naar Marseill» vertrok ken. ROOSEVELT EN DE PAUS. Een .Romeinsch blad, dat met het Vaticaan in verbinding staat, publi ceert een nota, waarin beo standpunt van het Vaticaan betreffende hel in cident-Roosevelt wordt uiteengezet. De nota zegt, dat voor het bezoek van den oud-president de Heilige Stoel geen enkele politieke of religieuze quaestie opwierpmen verklaarde eenvoudig, dat de Paus Roosevelt zou ontvangen, mits er niets geschiedde, dat deed denken aan het betreurens waardige incident, dat het bezoek van Fairbanks verhinderde. Deze immers wilde een rede houden in een zaal der Methodisten, waar zich een een- trum bevond van den anti-katholieken strijd. Zoo iets mocht zich niet her halen, meende men aan het Vaticaan. Men vroeg evenwel aan den heer Roosevelt g enszins een belofte te dien aanzien men wilde er den oud president alleen maar op wijzen, om dat het incident-Fairbanks betrekke lijk nog zeer kort geleden heeft plaats gevonden. Heel Amerika zoo seint men uit New York is vol van het incident. De R.-Katholieken betreuren het en verkleinen er de beteekenis van, ter- wyi zij toch Roosevelt's houding ten volle billijkende Protestanten zyn verheugd over Roosevelt's krachtige houding. FRANKRIJK. De Matin geeft een min of meer sensationeel opgezet artikel, waarin het blad betoogt dat Pruisische offi cieren naar Frankrijk plegen te ko men, om daar de vliegproeven te Ch&lons bij te wonen en voor het Duitsche leger hun voordeel te doen met de veroveringen der Franschen op luchtvaartgebied. „Weet wel, Franschen", roept het blad uit, „dat gij het zljt die den Pruisen hun op voeding in de vliegkunst geeft!" De senator Reymond, die onlangs de Fransche regeering zoo scherp aanviel wegens Frankrijks achterlijk heid wat betreft de luchtvloot, be vestigt, dat er by de vliegplaats van Chhlons, in een herberg, een tafel gereserveerd was voor de Duitsche officieren. Twee heeren die daar ge- regeld kwamen, zijn thans vlieg- instructeurs in Johannisthal RUSLAND. De Doema heeft de door den Mi nister van Marine op de begrooting aangevraagde 11 millioen roebel voor den aanbouw van nieuwe oorlogs schepen verworpen. De rechterzijde en de nationalisten stonden voor het crediet. Vrijzinnig Weekblad. Te Apeldoorn is het le nummer ver schenen van een „Vrijzinnig Weekblad voor de Veluwe". Vaste medewer kers zynE. M. Ten Cate, mr. J. Van Drooge, K. Eland, mr. A. Ferf, mr. J. A. Van Gilse, dr. Aletta Ja cobs, mr. Th. H. De Meester, A. Roodbuyzen, mr. P. Tideman, mr. W. H. M. Werker en C. A, Zelverder. „Hun namen aldus het inlei dend artikel zyn tevens een pro gram. Onder onze medewerkers vin don alle nuances van de vrijzinnige partyen hun vertegenwoordiging. Nie mand is gevraagd, ter wille van een kunstmatige eenheid, eigen overtui ging geweld aan te doen de onder- teekening der hoofdartikelen reser veert voor den schrijver de geheele verantwoordelijkheid. Doch het voor opgezette doel van allen is meer het volle licht te laten vallen op wat ons vereenigt, dan op wat ons verdeelt, hoewel zulks niet uitsluit de moge lijkheid dat in betrekkelijk kort tijds verloop over dezelfde zaak geheel uit- eenloopende beschouwingen kunnen worden gegeven." Het weekblad wordt uitgegeven door een daartoe opgerichte Naaml. Vennootschap, waarvan president commissaris is de heer J. Esmeyer, en die zich verzekerd heeft, dat haar streven steun en belangstelling zou vinden. Wy heeten deze ons sympathieke uitgave harteljjk welkom, «n hopen dat zy veel in het belang van de verspreiding en toepassing der vrij zinnige beginselen op de Veluwe zal mogen tot stand brengen. Tegen hetAlcoholisme. Het internationaal congres tegen het alcoholisme zal, naar het Tijdschrift voor Sociale Hygiëne meldt, ingevolge de uitnoodiging onzer Regeering, ver moedelijk in de maand September 1911 alhier bijeenkomen. Reeds is daarvoor een comité-generaal gevormd uit vertegenwoordigers der „verschil lende drankbestrijders-vereenigingen en andere personen, die op weten schappelijk en sociaal gebied met de drankbestrijding verbar.d houdende werkzaam zijn, waaruit weer een uitvoerend comité is samengesteld, waaraan de organisatie van het con gres is opgedragen. Boerendochters. De door het bestuur der „Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Holland's Noorderkwartier" benoemde commissie tot het ontwerpen aan gaande de verdei e ontwikkeling van boerendochters heeft een uitgebreid verslag uitgebracht. De commissie acht daartoe wen- scheljjk een vijf-jarigen cursus aan de huishoud- en industrieschool te Alkmaar of andere zoodanig te ves tigen inrichtingen. Blijkt dit voor velen te bezwarend te zijn, dan zou het aanbeveling verdienen, in de woon plaats der leerlingen vierjarige cur sussen te vestigen, waar jaarlijks 280 uren les zou kunnen gegeven worden. Ook heeft de commissie nog een derde plan ontworpen, voor eenvou dige tweejarige cursussen in de woon plaats zelve. Aan al deze cursussen zou het onderwijs in de vakken van het land bouwbedrijf moeten worden opgedra gen aan een onderwijzer met land- bouwakte. De commissie heeft aan de hoofden van landbouw-wintercursussen in Noord-Holland bun oordeel en hunne medewerking te dezen opzichte ge vraagd. - Ridderorden. Men meldt uit Den Haag Op den eersten verjaardag van Prinses Juliana worden geen bijzondere eerbewijzen toegekend. De regeering is veeleer voornemens soberheid te betrachten met voor drachten voor ridderorden. Als dit bericht juist is, zal het zeker de orden in aanzien doen rijzen. De ineenschakeling s- commissi e. Is reeds vroeger gemeld, dat het rapport der ineenschakelings- commissie binnenkort denkelijk omstreeks 1 Mei zal verschijnen, thans verneemt Het Cmtrum nog dat in dit rapport, ten bate van de bij zondere scholen voor gebrekkigen, ais blinden en doofstommen, bijzonder gunstige subsidievoorwaarden worden bepleit, mits vergezeld van hoogere eischen, aan de leerkrachten te stellen. Prov. Statenverkiezin gen in Utrecht. Naar de Utr. Ct. uit goede bron vernomen heeft, hebben de centrale kiesvereenigingen der Christelijke partijen in deze provincie in haar vergadering van 19 Maart j.l., behalve het reeds onlangs gemelde, besloten, om bij de aanstaande perio dieke verkiezing van leden der Pro vinciale Staten tegenover geen enkel der aftredende liberale leden een can- didaat der rechtsche partyen te stellen. Men besloot met algemeene stemmen dit zelfs niet te doen, wanneer door de linkerzijde de aftredende leden der rechterzijde zouden worden bestreden, door tegenover een of meerderen van hen een tegencandidaat te stellen. De onderoff. Sociëteit „Eensge zindheid" houdt Zaterdag 16 April een feestelijke vergadering in de Arend, waarin het ensemble Carels en Orvan van Amsterdam een too- neelstukje, een operette en verschil lende voordrachten zal ten beste geven. Een bal zal den feestavond besluiten. De agent van politie 2e klasse H. J. Kossen heeft eervol ontslag als zoodanig gevraagd. Het dezer dagen verschenen tweede ontwerp van de a.s. Zomer- dienstregeling der Nederlandsche Cen traal Spoorweg-Maatschappij, brengt in de thans bestaande dienstregeling o.m. de volgende veranderingen, wat de lyn UtrechtAmersfocrt—Zwolle en omgekeerd betreft. Utrecht—AmersfoortZwolle. Trein 801 B, Utr 'cht—Amersfoort, thans vertrekkende ten 5.55 v.m., komt te vervallen. Trein 545 die thans ten 8.45 v.m. van Utrecht naar Zwolle vertrekt, zal ten 8.53 v.m. vertrekken en zal te Soesterberg stoppen (op tijdig verzoek), niet alléén voor het uitlaten, doch ook voor het opnemen van reizigers. Ingelegd wordt een nieuwe «neltrein van Utrecht naar Groningen, van Utrecht vertrekkende ten 11.10 v.m., aankomst Zwolle 12.41 n.m. Deze trein 141, loopt slechts van 15 Juli tot en met 15 September; echter niet op Zondag. Trein 807 Utrecht—Nijkerk, zal in plaats van ten 12.25, ten 12.30 van Utrecht vertrekken en niet meer stoppen aan de stopplaatsenAm- sterdamsche straatweg, Vechtbrug, Blauwkapel en Groenekanscbedyk. Trein 545 is 5 minuten vervroegd, terwijl trein 819 niet meer ten 10.40, doch ten 10.30 n.m. van Utrecht naar de Bilt zal vertrekken. Zwolle—A mersfoortUtrecht. Trein 802, de eerste trein van Amersfoort naar Utrecht, loopt niet op Zondag, Hemelvaartsdag en twee den Pinksterdag. Trein 802 vervalt. Sneltrein 142 is over 't geheel 9 minuten later gesteld en vertrekt dus ten 9.29 v.m. v.m. van Zwolle. Van 15 Juli tot en met 15 Sept. loopt een nieuwe sneltrein Zwolle Utrecht (trein 140) Zwolle vertrek 12.08 n.m.. Utrecht aankomst 1.30 n.m. Trein 808 thans ten 12.11 n.m. van Nunspeet vertrekkende naar Utrecht, loopt van 1 Mei tot en met 14 Juli en nk 15 September, volgens de thans geldende dienstregeling. Van 15 Juli tot en met 15 September, vertrekt de trei i 9 minuten later dan thans, dus ten 12.57 n.m. van Putten. Trein 544 vertrekt 6 minuten later van Zwolle naar Utrecht dan thans, dus ten 12.56 n.m. De St.-Ct. meldt, dat de heeren Cornelis Gordijn, luit. bij het 5e reg. inf., en Schel to Scholtens, zonder be roep, beiden te 's-Gravenhage, te zamen een vennootschap van koophandel hebben aangegaan onder de firma Scholtens Gordjjn, gevestigd te 's-Gravenhage, tot exploitatie van Gordijn's vinding van een vliegmachine en van andere mogelijke vindingen van Gordijn en van Scholtens. De vennootschap is aangegaan voor den tyd van 3 jaren, aangevangen 1 Febr. 1910 en kan telken jare stil zwijgend voor 3 jaren worden ver lengd. Zooals men weet zullen de vlieg proeven van luitenant Gordijn hier bij Amersfoort plaats hebben. Bjj den gisterenavond gehouden schermwedstrjjd op dueldegen onder de onderofficieren der bereden w pons en de infanterie in het café „Het Boompje" werden de navolgende prij zen behaald le prijs zilver kruis, W. Pierik veld-art. 2e prijs kunstvoorwerp, Wille veld-art. 3e prijs, poedel prijs, Feiten infanterie. Wachtmeester Duizendstra reikte met een toepasselijk woord de prijzen aan de winners uit, waarna nog een ge zellig oogenblik werd doorgebracht. Door de politie is p. ocesverbaal opgemaakt tegen een motorrijder, die met een vaart van meer dan 15 K.M. per uur laugs den weg stoof. Het aantal zwervers, dat zich des avonds om nachtverblijf aan het bureau van politie aanmeldt, is in den laatsten tijd weer bijzonder groot- Zoo was gisterenavond alles bezet, terw jl nog meerderen kwamen, die echter moesten worden afgewezen.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2