DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 84. DINSDAG 12 APRIL 1910. 7e JAARGANG Verbetering van Arbeidsdnnr. FEUILLETON. Quinnion de Philosoof. BUITENLAND. DE EEMLANDEB Hoofdredacteur B>. Cr. RIJKENS. BureauBREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.—. Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. fl.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers 10.05. ÉSSS PRIJS DER ADVERT ENTIEN Van 1 tot 5 regels 10.40. Voor iederen regel mee f0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangr\jko korting.) Tot plaatsing van advertontiSn en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerochtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D. Y ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amstordam. Nog steeds is het een feit, dat een groot deel van de arbeidende klasse in ons land zich door ovennatigen arbeid te gronde richt en er geschiedt zoo goed als niets om dat tegen te gaan. Als het er op aan komt, dan zal men van bijna alle kanten hooren verklaren, dat wettelijke beperking van den arbeidsduur mogelijk en noodzakelijk is, al zou men dan tevens de noodige verschillen in tempo van hervormingsgezindheid kunnen op merken. Maar wat is dan de reden, dat ook deze Regeering nog heelemaal niets weten wil van den zoogenaamden .normalen arbeidsdag' En waarom stelde Kuyper destijds alleen voor, den arbeidsduur te regelen van die mannen, die in fabrieken met nachtarbeid of abnormaal schadegevaar werkon of in bakkerijen De oorzaak van dit weinige door tasten moet ongetwijfeld gezocht worden in het konservatieve karakter der kerkelijke regeering en meerder heid. By de conservatieven zal men, bij geringer zin voor sociale recht- vairdigheid, breed uitgesponnen alle bezwaren kunnen ontmoeten, ontleend aan vrees voor eischen om loonsver- hooging, teneinde bij korter arbeids duur het loon op het oude peil te houden bezwaren, die tot nu toe door de kortzichtigen onder de werkgevers dadelyk aangevoerd wor den, als er sprake is van ingrijpen van den wet op dit punt. Men zal u van konservatieven kanr toegeven, dat een lange arbeidsdag zeer schadelijke gevolgen moet hebben dat niets zoo bevorderlijk moetzyn VAN GUY BOOTHBY. (33 Zoo'n tegenspoed zou velen ontmoe digd hebben, maar deze held was zoo gauw niet uit het veld geslagen. Uit geput van vermoeidheid bij die over haaste vlucht, zocht hij toevallig een schuilplaats en verfrissching, ergens in een herberg in den omtrek van Clare Market, een karakteristieke buurt, maar allerminst veilig voor een jonge man, die toevallig in de aangename positie verkeert van geld te verliezen te hebben, of door spel, of door diefstal. My dunkt, dat het meer geluk dan wijsheid was, dat hij niet alleen on gedeerd die buurt verliet, maar dat by dit deed met tien shillings meer in zyn zak, dan toen hy er was bin nengekomen. Het feit alleen, dat hij gevolgd werd en dat er een poging gedaan werd, om hem in de halve duisternis van aan het spoedig sloopen van des ar beiders lichaams- en geestkracht, dan te lang achtereen volgehouden in spannende arbeid dat op die overspanning inzinking volgt en neiging tot misbruik van sterken drank, daar de alcohol den arbeider althans de illusie geeft van een herleving van krachten dat voortgezet misbruik van ster ken drank een hoogstnoodlottigen in vloed moet hebben op lichaam en geest van den arbeider zelf, en boven dien niet minder op de deugdelijkheid van zyn nageslacht; dat overmatig lange arbeidsduur dus beschouwd moet worden als een der werkzaamste factoren ter bevor dering van ontaarding in breede lagen der bevolking dat van ontwikkeling van eenige beteekenis bij een langen arbeidsdag geen sprake kan zyn dat ongevallen toenemen bij over- matigen duur van den arbeid en de ziekenfondsen den invloed van langen arbeidsduur bemerken in den vorm van de meeste uitkeeringen by den langeren arbeidstijd dat de opvoeding der kinderen in het arbeidersgezin vaak uitsluitend berust by de moeder of haar plaats vervangster, terwijl de vader er niet het zoo gewenschte ontzag in kan houden, omdat hy zijn kinderen hoogstens des Zondags ziet en spreekt; dat dus de lange arbeidsdag in één woord een bron van velerlei ellende is. Dat alles zal men u toegeven, om dat het eenvoudig niet voor tegen spraak vatbaar is, maar als men dan zou willen besluiten, dat hier dus een hervorming is tot stand te brengen, die, goed uitgevoerd, de heilzaamste gevolgen voor de geheele maatschap pij moet hebben dan zal men u een zijstraat te bestelen, waardoor hij genoodzaakt was een man neer te slaan, scheen hem al heel weinig te deren. Nu weer teruggekeeid naar een meer beschaafd deel vaD de stad, had hy zyn kapitaal vermeerderd by de file van rijtuigen, die naast de kerk St. Clement Danes staat, en later weer in een pothuis in een straatje by Covent Garden, waarna hy zich gehaast had om zyn afspraak met ons te houden. Het was werkelijk allergrappigst, zei hjj weer. Ik was bijna zeker, dat die agent mij zou krijgen. Dat zou wat moois geweest zijn. Het was mijn eigen schuld, want ik had aan zijn schoenen moeten zien, dat hij iemand van de politie was. Ik vroeg wat hij van plan was te doen, als dit nieuwe vermaak hem be gon te vervelen en kreeg daarop ten antwoord, dat by tot nu toe nog geen gelegenheid had gehad, daarover een besluit te nemen. Toen hy er mee begon, had hy niet meer aan de toe komst gedacht, het heden was erg en goed genoeg voor hem, en by was niet van plan zich over iets anders bezorgd te maken. Geen enkele maal sprak hy over allerlei bezwaren opsommen. Het is een onloochenbaar feit, dat het van te voren niet te zeggen is, hoever men met die verkorting wel gaan kan, zonder schade voor de productie, en dat dit alleen is uit te maken door het nemen van proeven dat proeven in die richting, door de meest verschillende takken van ny ver heid, met het meeste succes genomen zyn en dat bij de overgroote meer derheid dier proeven gebleken is, dat productie noch loon schadelijke ge volgen ondervonden, zelfs van vrij aanmerkelijke bekorting van den ar beidsdag. Evenwel, er zyn natuurlijk ook be roepen, waar het den werkman on mogelijk is, om door grootere aan dacht by het werk, door meer voort varendheid en grooter lust tot arbei den hetzelfde werk in korten tyd te doen. Een tramkoetsier kan bij kor ter arbeidsdag een tram niet even vaak doen ryden als by een onbeperkt langende arbeid van een kellner hangt af van de opkomst van het publiek, en al zal een korter arbeids dag op de hoedanigheid van hun arbeid gunstigen invloed kunnen heb ben, er zal by beperking van hun arbeidsduur meer personeel r.oodig zyn en de exploitatie der betrokken bedryven zal daardoor duurder worden. Maar aangezien de hier bedoelde bedrijven niet behooren tot de eigen lijke industrie en onafhankelijk zijn van buitenlandsche concurrentie, ont staat door deze opdrijving van kos ten geen gevaar voor hun voortbe staan en komt hier ten s'otte de zaak neer op een billijke regeling der arbeidsvoorwaarden, waarvan de kos ten, als het niet anders kan, moeten woiden gedragen door het publiek. zijn bloedvorwanten of vrienden, ook gaf hy mij geen enkelen sleutel voor zijn maatschappelijken stand of identiteit. Dat hy een geboren speler was, kon men gemakkelijk zien, en ongetwijfeld had dit voor een groot deel meegewerkt tot zijn tegenwoor dige ongelukkige en gevaarlijke po sitie. Eindelijk kwam de kellner ons ver tellen, dat het sluitingstijd was, wel ken zachten wenk wij onmiddellijk ter harte namen. Na de rekening betaald te hebben, voegde ik mij op straat weer bij mijn gast. Ik dank u zeer voor uw gastvrij heid, zei hij. Het is heel goed mogelijk, dat het het laatste goede diner is, dat ik nu in vele dagen eten zal. Wil u zoo goed zijn, mijn dank aan uw vriend over te brengen? Ik zal hem uw boodschap over brengen, antwoordde ik, maar als u een raad van mij wil aanne men, dan zet u dien gevaarlijken on zin geheel uit uw hoofd, maar bestel een passagebiljet als tusschendeks- passagier naar Canada of Australië, en beproef uw geluk in een nieuw land met flinken, eerlijken arbeid. Goede hemel, man, riep h(j ROOSEVELT. Roosevelt's bezoeken aan Europee- sche hoofdsteden zyn als volgt samen gesteld Weenen 15 April, Boedapest 18 April, Parys '21 April, Brussel '2S April, Nederland 1 Mei, Kopenhagen 3 Mei, Kristiania 5 Mei, Berlijn 10 Mei, Londen 16 Mei. Welke plaatsen in ons land bezocht zullen worden is nog niet vastgesteld. Te Parijs zal de oud-president een lezing houden in de Sorbonne, en in Berlijn zal hij de gast des Keizers zijn. Het Keizor- lyk paar komt er opzettelijk voor terug uit Homburg. De Keizer moet aan Zeppelin gevraagd hebben, of hij niet bij gelegenheid van Roosevelt's bezoek met een luchtschip boven Berlijn kan komen. DUITSC EILAND. Nadat Vrijdag jl. de pogingen der Duitsche regeering om vrede te stich ten tusschen patroons en werklui in het bouwvak mislukt waren zyn de patroons sakmgekomen en hebben be sloten tegen 15 April e.k. de uitslui ting af te kondigen voor heel Duitsch- land, uitgezonderd Hamburg, waar overeenstemming gevonden is en Berlijn, waar de onderhandelingen nog aan den gang zyn. Niettegenstaande aldus de twee grootste steden van het Duitsche ryk buiten bet conflict vallen, strekt zich dit toch nog uit over ongeveer 200,000 werklui. Bovendien kan Berlijn ook nog iederen dag in het conflict be trokken worden, 't Is de vraag wat de werklui zullen doen tegenover dit besluit der patroons. Het wordt in elk geval een ontzagwekkende strijd. met een heftigheid, die mij verbaas de. Je weet niet wat je zegt. Bui tenslands gaan? Zy zouden my voor ik weet niet wat, niet willen laten vertrekken. Mijn schulden alleen be dragen meer dan twintig duizend pond en er zijn nog wel honderd an dere dingen, waarmee rekening ge houden moet worden. Ik staarde hem in groote verbazing aan. Het scheen onmogelijk, dat zoo'n echte jongen nog zoo'n groote som geil schuldig zou zijn. Voor het oogenblik echter schenen de zorgen hem niet zoo zwaar te druk ken. Ofschoon hij hopeloos gerui- neerd was, kon hy nog lachen en gek heid maken, alsof hij geen zorgen in de wereld had. Is er niets, dat ik doen kau om u te helpen vroeg ik, bedenkend hoe kort het nog geleden was, dat ik zelf zoo 'n groote behoefte had aan een vriend. Zoo ja, dan verzeker ik u, dat ik u heel graag van dienst zal zyn. Dank u, antwoordde hij. Het is heel vriendelijk van u, maar ik zou niet weten, wat u voor mij zou kunnen doen. (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1910 | | pagina 1