WEERBERICHT. Thermomet/wstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEHEDEELINGEN VAN HET &ONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 12 April 1910. Hoogste barometerstand 762.0 m.M. te Breslau, laagste 739.4 m.M. te Haparanda. Verwachting tot den avond van 13 April 1910. Zwakke tot matige meest Z.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regen met kans op onweer. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 754 m M. Vorige stand te 12 uur 764 m.M, te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 64 Laagste hedennachtF. 28 Hedenmiddag 12 uurF. 62 Reuter seint, dat, gelijk trou wens verwacht werd, d« betooginge i Zondag in Berlijn zonder verstoring der orde afgeloopen zyn. De socialis tische ordebewaarders hebben blijk baar voor de goede tucht kunnen zorgen. Een bewijs, zegt het N. v. d. D. dat de maatregelen van eenige weken geleden geheel overbodig wa ren en dat de verantwoordelijkheid voor het vergoten bloed geheel neer komt op de politieautoriteiten, die de menigte haar gang niet lieten gaan. Ditmaal was er geen politie agent te zien en alles ging prachtig 1 De president van politie heeft zijn houding nog eens verdedigd ditmaal heeft hy toestemming verleend, om dat de betoogers geen plan hadden een georganiseerden optocht te hou den, zooals op den zesden Maart. In het geheim heeft de president van politie aan den militairen com mandant gevraagd, het garnizoen van Berlijn gereed te houden om, zoo noodig, te komen helpen. RUSLAND. De anti-Joodsche plannen van Sto- lypiu wekken in vele deelen van Rusland groote bezorgdheid. En geen wonder. Een groot deel van het za kenleven en vooral \an de geldzaken berust in Joodsche handen. Een delegatie van de voornaamste commercieele en industrieel© lichamen is by Stolypin op audiëntie geweest en heeft hem gewezen op het gevaar lijke van den door hem voorgenomen maatregel om slechts 15 pCt. van het tegenwoordige aantal Joodsche leer lingen op de handelsscholen toe te laten. Het onderhoud dier scholen wordt voor een niet onbelangrijk ge deelte uit giften van Joodsche her komst bestreden. Stolypin zegde een onderzoek toe. Verder heeft de vereeniging van kooplieden te Kieff telegraphiscb aan den premier en den Minister van Financiën verzocht het decreet van uitwijzing van Joden uit hun stad niet toe te passen. De stad zou op een maal van 2700 inwoners worden be roofd. FRANKRIJK. De premier Briand arriveerde Zon dag in den middag, te Saint Cbamond waar hij aan een feestmaal een rede hield. Hy sprak over de hervormingen van het kiesrecht, van de rechtspraak en de belastingen en behandelde ver schillende punten in verband met het collectieve contract en de deelge- rechtigheid van de winst. Hy eindigde met te betoogen, dat geen Regeering het beginsel van gezag kan laten verzwakken, zonder de groote be langen, aan haar toevertrouwd, te verwaarloozen. De politie arresteerde aan de deur van de feestzaal een Spanjaard, die de zaal wilde binnentreden zonder toegangsbewijs en bij wien een re volver werd gevonden. Gedurende de rede van Briand werden buiten het gebouw vijandelijke betoogingen ge houden, vensters werden door steen worpen verbrijzeld. De gendarmerie dreef de menigte uiteen. In zijn redevoering zei'1© Briand nog, dat de verkiezingen zullen plaats hebben, zonder eenigen druk van de zijde der Regeering. Hij zette het Regeeringsprogram uiteen, en zeide o.rn., dat hij de loyale staking vol komen gewettigd acht, hoewel deze somtijds gevaar oplevert voor de pro ductie van het land. Hij acht het mogelijk langs wettelijken weg arbi trage iD te stellen voor alle arbeids conflicten. Sprekende over het anti- militarisme, zeide hy, dat dit niet in de arbeiderskringen zal doordringen de socialisten hebben den plicht, voor de verdediging van het land, toena dering te zoeken tot andere staats burgers. Bij het verlaten van de zaal werden heftige manifestaties gehouden. On geveer 200 anarchisten wierpen steenen naar den stoet van den Minister en zyn gevolg. Aanhangers van den Minister be antwoorden de slagen met stokken en parapluies. De anarchisten schoten revolverschoten in de lucht. Tal van personen werden gearresteerd vele agenten gekwetst. AMERIKA. Wilhelm Voigt, „de kapitein van Köpenick", moet op het oogonblik ergens in de Vereenigde Staten ver toeven. De emigratie-autoriteiten al daar schijnen echter niet bijzonder op dezen gast gesteld te zijn, aan het „Berl. Tagebl." wordt althans uit New-York geseind, dat de emigratie commissaris Williams sinds eenige dagen reeds onderzoekt, waar Voigt zich eigenlijk bevindt. Zooals men weet, wordt er thans in de V. S. nauwlettend toezicht ge houden op de nieuw aangekomenen den sluwen grappenmaker schijnt het echter gelukt te zijn de waakzaam heid der beambten te hebben ver schalkt. Wordt hy ontdekt, zoo wordt in het telegram verder medegedeeld, dan wordt hem onmiddellijk het verblijf in Amerika ontzegd. Wat den Yan kees tot dien maatregel aanleiding heeft gegeven, blijkt echter niet. President Taft heeft aan het Congres een crediet van 125.000 gul den gevraagd, ten einde een laborato rium te kunnen stichten, waar do kanker bij visscheu zal worden be studeerd. Men is n.l. van meeuing, dat deze studie niet zonder belang is in ver band met de kankerbestrijding by den mensch. Belangwekkend is een raededee- ling in het consulair verslag van den Britschen eonsul in New-York, waar in wordt gezegd dat de Eugelscbe werkman Amerika waarlijk niet als een paradijs mag beschouwen. Do loonen zyn hooger, maar het leven in New-York is zoo ontzaglijk duur, dat een werkman, om behoorlijk met zyn vrouw en twee kinderen te leven, een inkomen behoeft van2400 gulden per jaar. De stijging der prijzen van levensmiddelen is het gevolg van het beschermende tarief van invoer rechten, den ach t-uur-werkdag, het stijgend aantal menschen noodig voor leger, vloot en administratie, die werkkrachten onttrekken aan de pro ductieve bedrijven. Wethouder Delprat. Men meldt uit Amsterdam: Gisterenavond vergaderden de leden van de rechtsche fractiën uit den gemeenteraad, ten einde hare houding te bepalen ten aanzien van de wet houders-vacature. Het volgend besluit werd genomen „De leden der rechterzijde, vernomen hebbende dat een groot deel van den Raad voornemens is in de wet houders-vacature te stemmen op den heer Delprat en van oordeel, dat, nu de wethouder eenmaal zyn ontslag heeft ingediend, voor zoodanige her benoeming voldoende reden ontbreekt, besluit by de aanstaande stemming blanco te stemmen. Viouwenrechten. De Ver eeniging ter behartiging van de be langen der Vrouw heeft aan destaats- commissie tet herziening der Grond wet het dringend verzoek gericht om de zaak der Nederlandsche vrouwen, die tot dusver van eigen vertegen woordiging zyn verstoken gebleven, naar recht en billijkheid te willen be handelen, opdat de eventueel ge wijzigde Grondwet waarborge de al- geheele gelykheid als staatsburger van het geheele Nederlandsche volk, man nen en vrouwen, zoodanig dat de ge lijkheid niet enkel bepaald blyve tot de strafwet en justitieele bepalingen. Door twee echtgenooten van muzikanten bij de kapel van het 5e regt. infanterie te Ameisfoort werd eenigen tijd geleden tot den Minister van Oorlog een dringend verzoek ge richt, om uitkomst in den onhoud- baren financieelen toestan I. Tweemaal iu den laatsten tijd was het trakte ment verminderd. Mogelijk ook ten gevolge van dit adres is door den Minister ingegrepen. In uitzicht is gesteld een wetsvoorstel tot verbetering met terugwerkende kracht tot 1 Jan. II. f 900 is gezonden tot delging van de schuld der muziekkas over 1909. Tevens is f 250 overgemaakt, 't Kan zyn dat deze laatste som moet dienen om de toelagen weer iets omhoog te trekken. Tot dusver is dit echter nog niet gebeurd. De maandelijksche statistiek der geboorten en der sterfte in ons land geeft afzonderlijke cijfers voor de ge meenten met een bevolking van meer dan 20000 zielen. Voor de eerste maal is thans het inwonerstal opgegeven naar de voorloopige cyfers van de on langs gehouden volkstelling. Daaruit blijkt, dat Amersfoort 23.825 inwoners heeft. Dan zyn we hier in Amersfoort danig achteruit gegaan of de opgaven van de laatste jaren hebben niet ge deugd, want volgens de opgave in de Staatsalmanak telde onze gemeente 1 Jan. 1910 24.296 inwoners. In elk geval zal by de a. s. Raadsvet kiezingen bet getal raads leden slechts met 2 behoeven te wor den uitgebreid. De D. Ct. deelt mede, dat de heer C. Wyker, pastoor bij de Oud- Katholieke gemeente te Dordrecht, pastoor Keuninck alhier zal opvolgen en tevens aan het Seminarie theologie zal doceeren. De minister van oorlog heeft de bestudeering van het vraagstuk der luchtscheepvaart, voor zooveel betreft zyne toepassing bij onze landsver dediging, in zyn geheelen omvang, oowel uit een militair als uit een technisch oogpunt, aan eene commis sie opgedragen waarin o.a. zitting heeft de 2de luitenant C. Gordijn van het 5e Reg. Inf. Dezer dagen verwacht men de benoeming tot kolonel van den luitenant-kolonel A. L. Klerk de Reus, chef van den staf der 4e divisie infanterie tot kolonel bij den plaatse lijken staf van den luit.-kolonel J. H. van der Burg van het 5e reg. inf. en tot majoor van den kapitein W. J. Stein- buch van het 5e reg. inf. In de plaats van den luit.-kol. A. L. Klerk de Reus komt hier de ma joor R. Dufour van het le reg. inf. De Vereeniging Handel en Nijver heid houdt Donderdag a.s. haar maand vergadering in de Zwaan. De agenda vermeldt de volgende punten 1. Rekening en verantwoording van den penningmeester over bet jaar 190910. 2. Jaarverslag. 3. Bestuursverkiezing, wegens periodieke aftreding van de heercn J. v. d. Meiden, J. v. d. Wal Kzn en A. Wagenaar, waarvan de laatste niet meer in aanmerking wenscht te komen. 4. Contante beta ling en maandrekeningen, 5. Ingeko men stukken. 6. Mededeelingen. Zondag a.s. des morgens half elf zal Ds. I. Hooykaas weder als spreker optreden in de godsdienst oefening in de Remonstrandschekerk. Zondag is H. V. C. met een onvolledig elftal naar Rhenen geweest en was de gast van R. V. V. I. Deze wedstryd eindigde in een gelijk spel 1-1. Het saldo bedroeg ongeveer f 10, welk bedrag ten bate was van der R.V.V.'er v. Kooten, die op het H.V.C.- Concours zyn been brak. De agent van politie J. D. van Veenendaal is benoemd tot rijksveld wachter, ter standplaats Breukelen. Tot agent van politie alhier is be noemd M. J. Drost van Eist bij Arne- rongen. DE VROUW IN 'T SPEL. 't Is toch werkelijk bedroevend, dat Amersfoort zoo weinig inwoners telt, die er blijkbaar prijs op stellen eens een goed stuk door een goed gezel schap te zien opvoeren. Dit althans meenen we te mogen opmaken uit het betrekkelijk geringe bezoek van gisterenavond in Amicitia. En dat, terwijl het, zy het dan hoogst verfijnd, maar toch in vele opzichten dilettan tisme der Hagespelers, nog bijna immer hier op een gevulde zaal mocht reke nen. Hebben dan mooie costum s en prachtige décors zoo'n overweldigen den invloed, dat de echte tooneelspeel- kunst er door op den achtergrond raakt We vertrouwen van niet, maar in ieder geval moet het niet bemoe digend zyn voor goede, en dan goed in de volle beteekenis des woords, spelers als het gezelschap van Ro- yaards telt, voor een amper half be zette zaal hun talenten te moeten geven. We zullen ons maar niet ver diepen in de oorzaken van dit slechte bezoek en alleen de hoop uitspreken dat er nog een verbetering in dit op zicht ten goede zal komen, daar anders de ty'd niet meer verre is, dat tooneel- gezelschappen van eenige beteekenis, Amersfoort voortaan zullen overslaan op hun tournées. Het stuk, waarvan we den inhoud reeds meedeelden in ons nummer van 2 April jl. houdt voortdurend de aan dacht gespannen, or komen treffende dialogen in voor, die, vooral door het meesterlijk spel, een diepen indruk maken. Prachtig was in het eerste bedrijf het gesprek tusscheu luliau Rolfe (L. Chrispijn Jr.) on Mr. Thomp son (Louis Gimberg), terwyl in het tweede bedrijf de samenkomst in de gevangenis buitengewoon mooi werd weergegeven. En dan in het derde bedrijf, het langzame, haast te trage, uitvorschen van Claire Forster (Car. van Dommelen) door Margaret Rolte (Sophie de Vries), het was subliem. Geen wonder, dat vooral daarna het applaus aanhield en niet bedaarde alvorens eenige raaien gehaald was. Het spel dezer beide dames droeg de kenmerken tvan hooge voornaam heid. Mevr. van Dommelen gaf ons de verdorven vrouw, die haar leven met „vrienden* slyt, geheel en al, zonder eenige overdrijving, maar ook zonder dat er iets aan ontbrak. En de goede vrouw, die een grenzenloos ver-

De Eemlander | 1910 | | pagina 2