DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 87. VRIJDAG 15 APRIL 1910. 7e JAARGANG BUITENLAND. FEUILLETON. Quinnion de Philosoof BINNENLAND. DE EEMLANDER Hoofdredacteur H>. Cr. RIJKENS. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. 11.—. Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. Van 1 Buiten PRIJS DER ADVERT ENTIEN tot 5 regels 10.40. Voor iederen regel mee 10.08. het Kanton Amersfoort per regel f0.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiën on reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitanlandsch Advertentiebureau D. Y. ALTA,Warmoosstraat 76-78 te Amsterdam. DE TOESTAND IN GRIEKENLAND. Het eerste hoofdstuk van de Griek- sche revolutie, zoo wordt uit Athene aan de Voss. Zeit. bericht, is ten einde gebracht met de ontbinding van den Militairen Bond, het tweede is in voorbereiding. De strijd van allen tegen allen is thans begonnen. In het officierskorps staan de radicale elementen tegenover de reactionnaire, de nieuw opgekomen groepeD onder de politici streven naar vernietiging der thans bestaande partijen, de pers van de ultra's wendt zich tot het volk, van hetwelk zij de redding van den Staat verwarht en de gematigde pers zoekt heil bij den koning, en dringt er op aan, dat deze zich aan de spits van de hervormingsbeweging zal stellen en van den troon af het volk zal leiden. De leden van den ontbonden Mili tairen Bond klagen, dat deze schip breuk heeft geleden, doordat het volk werkloos is gebleven en het volk werpt den officieren naar het hoofd, dat zij de zaak wel aan het rollen gebracht, maar niet beëindigd hebben. En een soortgelijke strijd wordt uit gevochten door de politici en de pers, die elkander wederzijds verwijten het volk op een dwaalspoor te hebben gebracht. De regeering tracht de vrijheid van drukpers aan banden te leggen. Zoowel te Athene als in de pro vincie wordt de strooming, om de Nationale Vergadering in een Con stituante om te zetten, sterker. En het is begrijpelijk, dat onder zulke omstandigheden zich gemakkelijk iets onverwachts kan voordoen. En daarop heeft nu reeds kans bestaan. VAN GUY BOOTHBY. 36) Dat is onmogelijk te zeggen, antwoordde ik. Hij is zoo onver schillig, als een man in zijn weinig aanlokkelijke positie maar kan zijn. Ik trachtte hem over te halen, Enge land te verlaten en zijn geluk bui tenslands te beproeven, maar daar wilde hy niet van hooren. Er zijn menschen in Engeland, zoo zegt hij, die hem zouden tegenhouden, voordat bij het land kon verlaten. Bij het hooren van die woorden ontsnapte hem een kort lachje. Dus er zjjn ook menschen, die hem vervolgen, zoo zei hij, meer tot zichzelf, dan tot mij. Arme stak ker 1 Ik heb medelijden met hem. Toen ik hem zoo hoorde praten, be sloot ik dadelijk de koe bij de horens te pakken en te trachten te weten te komen, of ik niet iets zou kunnen doen, om hem te helpen. Vaar dat Volgens een mededeeling van de Akropolis hebben nl. reactionnaire officieren zich verbonden de uitvoe ring van alle door de laatste Kamer aangenomen hervormingswetten, zoo noodig met geweld, te verhinderen. Het ministerie van oorlog, dat van dat plan iets gemerkt heeft, heeft direct de noodige maatregelen geno men. DUITSCHLAND. Er duiken, aldus een officieuze uit lating der Duitsche regeering, telkens geruchten op, dat de president van politie von Jagow bij zjjn besluit om open-lucht-betoogingen toe te laten, heeft toegegeven aan den druk des rijkskanseliers, die op zjjn beurt onder den invloed stond van de meening der pers in binnen- en buitenland. Dat is onjuist. De president van politie heeft gevraagd nóch naar wat de sociaal democratische pers, nóch naar wat de bladen uit het andere kamp zouden zeggen, maar hij heeft eenvoudig de wettelijke bepalingen uitgevoerd, die principieel de opan-lucht-bijeenkomsteii veroorloven, behalve in geval van ge vaar voor de openbare veiligheid. De tegenstrijdigheid met de vroegere be slissingen is te verklaren uit He over tuiging die de heer von Jagow gekre gen had. dat zijn weigerend standpunt door het hooge administratieve gerechts hof niet gebillijkt zou worden. M.a.w zouden wjj zeggende pre sident is tóch dooi druk van boven af van meening veranderd hoe kwam hij anders aan die overtuiging? BELGIË. Het H. v. A. schrjjft Een nieuw proces naar aanleiding van 's konings nalatenschap is inge leid voor de rechtbauk van Pontoise. 't Is prinses Louise, die Mej. Dela- was niet zoo gemakkelijk, want ik moest zorgen, hem niet te beleedigen of aanleiding geven te veronderstel len, dat ik reden had te denken, dat met hem niet alles was, zooals het wezen moest. Dunkt u niet, dat het langza merhand tijd voor ons wordt, om naar bed te gaan vroeg ik bij wijze van begin. Ik ben heel erg vermoeid, en u ziet er uit, alsof u de oogen nauwelijks kan open houden. Als u nu niet naar bed gaat, zal het werk u morgen zoo moeilijk afgaan. Je behoeft je over my niet onge rust te maken, antwoordde hjj. Als het noodig was, zou ik tot mor genochtend kunnen blijven opzitten dat is een idéé, ik weet niet, of ik het maar niet doen i al. Ik heb een massa werk af te maken, on dit is een uit stekende gelegenheid, om daar door heen te komen. Onzin, zei ik kortaf. Op dit uur kan u toch niet werken. U is op het oogenblik veel te zenuwachtig en zou ziek zijn, voor u er mee klaar was. Hij lachte mij uit om die woorden, en noemde mij een oude vrouw, om zooveel bezorgdheid, terwjji hij stijf en sterk beweerde, dat hij even ge zond was als altijd, en volkomen in croix, alias barones Vaughan vervolgt „in reductie" van 't kasteel van Balin- court, 't is te zeggen, dat zij aan de rechtbank vraagt te verklaren, dat de aankoop van dit kasteel aanzienlijk de hoeveelheid overschrijdt, waarover den afgestorven Koning het recht had te beschikken. Zij viaagt dus terugkeer van het domein van Balincourt naar de wetti ge erfgenamen. Meer en meer verdwijnt dus de hoop van diegenen, die de zaak der konin klijke nalatenschap zonder schandaal hadden willen regelen het is te vree zen dat het er nog erger zal toegaan als bij de nalatenschap van wijlen de koningin, en prinses Louise zal het eerste slachtoffer dezer proceduur zijn. GROOT-BRITANNIË. Een buitengewoon streng vonnis over een dertienjarigen knaap geveld heeft in Engeland groot opzien gewekt en aanleiding gegeven tot een vraag in het Parlement. Da knaap, Charles Bulbeck genaamd, is door de rechtbank van Hayward's Heath wegens het wegnemen van een brok steenkool, ter waarde van 25 cents, veroordeeld tot zes slagen met de roede en zes jaren detentie op een oorlogsschip, terwijl de vader van den jongen nog de proceskosten moet be talen en iedere week een halve kroon voor zijn onderhoud. Charles, die vroeger zijn ouders nooit verdriet heeft gedaan, was vol gens getuigenissen van verschillende zijden een oppassende jongen en alge meen bemind. Hjj zou eerstdaags in dienst treden bjj een patroon, die hem nog in dienst zou willen nemen als hij vrij was. Op dit alles werd de minister van biunenlandsche zaken, Churchill, door het parlemeuts-lid Muldson gewezen staat, om zooveel te werken, als ieder ander mensch. Maar terwijl hy zoo doorblufte, zag ik, dat zijn handen beefden, en dat hij nog onder den invloed verkeerde van een of andere geheime vrees. Besloten de teugels maar zelf in handen te nemen, ging ik naar het buffet en maakte hem een sterken whisky-soda klaar. Eerst weigerde hij beslist er van te drinken, maar ein delijk wist ik hem er toch toe te be wegen. Het resultaat daarvan werd heel spoedig merkbaar. Zijn oogen werden helderder, hij scheen meer veerkracht te krijgen, in één woordhjj werd weer de oude. Ik heb veel zorgen, Armitage, zei hjj, meer dan ik je kan zeggen. Ik heb slecht nieuws gehad, en dat heeft my geheel van streek gemaakt. Maar nu voel ik my weer beter, veel beter. Schenk je zelf ook wat in, dat is gezelliger. Zoo doorpratend, scheen hjj lang zamerhand wat meer tot rust te ko men en eindelijk zochten wij ieder onze slaapkamer op. Toen ik den volgenden morgen de kamer binnen kwam om te onti yten, vond ik Quinnion daar al, bezig de en de minister heeft terstond last ge geven tot een grondig onderzoek van de zaak en opschorting van het vonnis. De slagen met de roede heeft de knaap intusschen reeds beet. Een der rechters die het vonnis ge veld heeft, deelde aan een journalist mede, dat er alle reden was om deze maatregelen toe te passen. Nadat de veto-mol ies alle waren aangenomen, verklaarde minister As- quith aan het einde der zitting, onder oorverdoovende toejuichingen van de regeeringspartij, dat, wanneer het Hoogerhuis de politiek der veto-moties niet aanvaardt, de regeering der Kroon onmiddellijk zou aanraden de noodige maatregelen to treffen om te verzeke ren, dat deze voorstellen tot wet worden. Maar wanneer de regeeriug niet zou vermogen dezen maatregel te verzeke ren, dan zal zjj óf aftreden óf het Parlement ontbinden. (Luide toejui chingen der regeeringspartij). In geen geval zal ontbinding wor den aangeraden, behalve onder zulke voorwaarden, dat verzekerd zal zijn, dat in het nieuwe Parlement het oor deel van het volk zooals het te ken nen is gegeven door de verkiezingen in een wet belichaamd zal worden. (Langdurige toejuichingen op de regee ringspartij). De heer Balfour zeide, dat de mede deeling van Asquith het hoogtepunt was van de onderhandelingen tusscben de regeering en de nationalisten en dat deze betaald was met de waardig heid van het Lagerhuis. Daarna ging men uiteen. Rechtstoestand voor ambtenaren. Het bestuur van ochtendbladen in te kijken. Hij begroette mij met zijn gewone opgewektheid, en als ik niet geweten had, hoe somber gestemd hij eenige uren vroeger was geweest, dan zou ik zeker niet vermoed hebben, dat er iets met hem aan de hand was. Na het ontbijt werkten wy, zooals gewoonlijk, tot den middag, waarop Quinnion uitging, aan mij eenige cor respondentie overlatend, die al lang en telkens weer uitgesteld was. Ik was nauwelijks met dat werk begonnen, toen er hard getikt werd tegen de deur der studeerkamer. Het bleek Alphonse te zijn, en toen hij de kamer binnen kwam, merkte ik op, hoe hij angstig rondkeek, als om zich te overtuigen, dat er geen derde per soon aanwezig was, die zijn gesprek met mij kon afluisteren. Hij maakte een grappig kleinen indruk in zyn wit buis en koksmuts, en met zijn enorm grooten knevel, die venynig aan iederen kant van zijn gezicht uitstak. Toen hy de kamer binnen kwam, maakte hij een diepe buiging voor my, en ik kan u verzekeren, dat zoo'n buiging van Alphonse lang geen kleinigheid was. (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1910 | | pagina 1