WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.60 uur. De Bildt, 15 April 1910. Hoogste barometerstand 765.0 m.M. te Horta, laagste 738.6 m.M. te Scilly. Verwachting tot den avond van 16 April 1910. Matige tot krachtige Z.-lijke tot Z.W.-lijke wind. Gesteldheid van de luchtZwaarbewolkt, waarschijnlijk nog regenbuien. TemperatuurKouder. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 750 m M. Vorige stand te 12 uur 748 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 66 Laagste hedennachtF. 48 Hedenmiddag 12 uurF. 62 deD Bond ter verkrijging van een wettolijke regeling van den rechts toestand der burgerlijke ambtenaren heeft aan da besturen der politieke partijen in Nederland een rondschrij ven gezonden, waarin wordt uiteen gezet, dat het van veel belang is voor de ambtenaren en voor den Staat, dat er een wettelijke regeling van den rechtstoestand der burger lijke ambtenaren tot stand komt. Hiervoor wordt de hulp door den Bond ingeroepen. De volgende vragen worden gesteld 1. Acht uwe partij het noodig, dat er tot stand kome een wet regelende den rechtstoestand der burgerlijke ambtenaren Mocht het antwoord op deze vraag onverhoopt ontkennend zijn Waarom? 2. Acht uwe party de totstandko ming dier wet urgent 3. Acht, zoo uwe partij zich te dezer zake niet heeft uitgesproken, het hoofdbestuur deze wet van genoeg belang om de partij een uitspraak omtrent wenschelijkheid en urgentie voor to stellen 4. Is het hoofdbestunr genegen, der partij voor te stellen het punt de regeling van den rechtstoestand der ambtenaren zoo urgent te ver klaren, dat de leden der Staten-Gene- raal, behoorende tot uwe partij, wor den aangezocht de totstandkoming zooveel mogelijk te bevorderen, en dat eventueel bij de eerstvolgende verkiezingen hiermede ten ernstigste rekening moet worden gehouden. 5. Acht uwe partij 't noodig, dat de wet regelende den rechtstoestand der ambtenaren hun ten volle waar borgt de uitoefening hunner grond wettelijke en staatkundige rechten 6. Indien uwe partij beperkingen noodig acht, welke beperkingen en waarom 7. Is, zoo door uwe partij geenerlei uitspraak te dezer zake |is gedaan, het hoofdbestuur genegen, de 5de en 6de vraag der partij ter beslissing voor te leggen. Administratie Rijks- verzekeringsbank. Naar aan leiding van een schrijven van de Kamer van Koophandel te Haarlem, gericht aan alle K. v. K. in Neder land, heeft de Kamer te Enschedé be sloten te berichten, dat ook zij zich niet kan vereenigen met de omslach tige administratie en werking der Rijks verzekeringsbank, voortvloeiende uit de Ongevallenwet. In dit schrijven wordt de wensche lijkheid uitgesproken om de bijhouding en opzending der loonlijsten te doen vervallen, daar deze zoowel werk gevers als het bestuur der Bank om vangrijken arbeid geven. In over weging wordt gegeven het bijhouden van een duidelijk loonboek voor te schrijven en dit steeds ter beschik king te stellen van agenten der Rijks verzekeringsbank of hunne vertegen woordigers. HANDEL EN NIJVERHEID. Gisterenavond hield de vereeniging „Handel en Nijverheid" haar maand vergadering in de Zwaan onder voor zitterschap van den heer S. J. van Duinen. Na opening der vergadering leest de secretaris de notulen van 15 Maart j.l., die onder dankzegging worden goedgekeurd. 1. Rekening en verant woording van den penning meester. De heer Th. J. Nieuwendijk brengt namens den commissie tot nazien hiervan verslag uit en deelt mede, dat alles in orde is bevonden. De in komsten bedroegen: contributie f510; schenking van den heer Jac. Reuten f50; incasso wezen f 17.80totaal f567.80. De uitgaven bedroegen f 718.20, zoodat er een nadeelig saldo is van f 150.40. Uit de toelichting van den penning meester blijkt, dat het nadeelig saldo van f 150.40 geen zorgen behoeft te geven voor de toekomst. De vorige penningmeester was nalatig geweest met het betalen van posten van het vorig jaar en het incassowezen, zoo dat het tekort verminderd met die bedragen reeds aanmerkelijk kleiner wordt. Bovendien kan op eenige posten bezuinigd worden, zoodat over dit jaar de rekening wel zal sluiten. De voorzitter zegt den heer v. d. Wal dank voor zijn nauwkeurig beheer, waarna de penningmeester wordt gedechargeerd. 2. Jaarverslag. De heer v. d. Wal brengt hierna het jaarverslag uit, waaraan we het volgende ontleonen Het ledental is met 7 vooruitgegaan en bedraagt thans 205. Het incassobureau is door den vorigen administrateur niet in bloei achtergelaten, thans gaat het echter weer veel beter. De verschil lende werkzaamheden der vereeniging worden er in gememoreerd de oogst is niet heel groot, maar toch is zeker niet alles vruchteloos geweest. Wat nu gezaaid is, zal mogelijk later vruchten dragen. Geen gehoor vond de vereeniging voor de verlegging van den weg naar Birkhoven en evenmin kwam de verbetering van do raarkt- toestanden. Het rapport inzake de Arbeidsbeurs voor Amersfoort zal zeker later resultaat afwerpen. Succes had de vereeniging met het verzoek voor een publieke telefooncel op het station, terwijl de eerste besprekingen omtrent een electrische centrale, waaraan nu het Gemeentebestuur werkt, in Handel en Nijverheid zijn gehouden. Het rapport omtrent gesplitste be stekken wordt veel gevraagd, een be wijs dg.t het gelezen wordt. Ook de kwestie der Handelsschool is door de vereeniging aangepakt. Met er kenning wordt gewag gemaakt van de welwillendheid, waarmede de op gaven van personen die van hier vertrekken en zich hier vestigen door het Gemeentebestuur worden verstrekt. Het verslag eindigt met een opwek king tot eendrachtige samenwerking voor de belangen van den middenstand. De voorzitter dankt den se cretaris voor zijn kort en zakelijk verslag en hoopt, dat het slot door de leden zal worden ter harte geno men dan zal voor de vereeniging een tijd van meerder bloei aanbreken, dan tot nu het geval was. 3. Bestuursverkiezing We gens periodieke aftreding van de heeren J. v. d. Meiden, J. v. d. Wal Kzn. en A. Wagenaar, waarvan de laatste wegens drukke werkzaamheden niet meer in aanmerking wenscht te komen. De voorzitter deelt mede, dat het bfi hem gerijpte plan om te be danken niet in goede aarde is ge vallen. Van verschillende zijden is bij hem aangedrongen om op het besluit terug te komen. De reden van zijn heengaan lag buiten de grenzen van de vereeniging, en niet in eenige minder goede verstandhouding met de overige bestuursleden. Daarvan is geen sprake. Een der leden heeft hem echter overtuigd, dat het beter was als hij zijn besluit introk, waarom hij op zijn heengaan is teruggekomen. (Applaus). De voorzitter dankt voor het ap plaus en deelt verder mede, dat en candidaatstelling is ingekomen voor de heerenS. J. v. Duinen, Joh. G. F. v. Acht6rbergb, J. v. d. Meiden, R. Smit, G. Berns, J. W. Eggink, P. J. Frederiks, Th. J. Nieuwendijk en J. v. d. Wal Kzn. Het bestuur heeft eveneens dezelfde heeren candidaat gesteld behalve de heeren G. Berns en J. W. Eggink. Horkozen worden de beeren J. v. d. Meiden en J. v. d. Wal Kzn en gekozen de heer Th. J. Nieuwendijk, die hunne benoeming aannemen. 4. Contante betaling en maandrekeningen. De heer v. d. Meiden zegt, dat er een weinig enthusiaste stem ming hiervoor is gebleken, waarom hij wenscht voor te stellen het idee te bevorderen door onder de bevol- kingsljjst een clausule te plaatsen, waardoor steeds de aandacht van het publiek op het goede van contante betaling wordt gevestigd, in de hoop, dat de bladen dit gratis zullen wil len opnemen. De voorzitter vereenigt zich met dit voorstel, daar ook hij meent, dat Amersfoort voor dezen maatregel nog niet rfi'p is. De bladen zullen zeker wel bereid worden gevonden, die zaak ter harte te nemen. De vereeniging is groote dankbaarheid verschuldigd aan de Pers, die steeds zoo uitvoerig opneemt wat in de ver gaderingen wordt besproken. Den goeden naam, dien de vereeniging ge niet, heeft ze in de eerste plaats te danken aan de Pers, waarom de voor zitter een woord van dank brengt voor die groote bereidwilligheid. De heer Fontein zou willen, dat de winkeliers ook in hun win kels een spreuk ophingen, de con tante betaling rakende. De voor-.itter hoopt, dat de idee van den heer Fontein ingang zal vinden, waarna hij de discussie sluit, het voorstel van den heer v. d. Mei den als aangenomen verklarende. 5. Ingekomen stukken. De voorzitter deelt mede dat ingekomen zijn: Ben schrijven van B. en W., dat de opgaven van personen, die de stad verlaten of zich hier vestigen zullen worden verstrekt, onder voorwaarde, dat alle bladen in do gelegenheid zul len worden gesteld ze gelijk op te nemen. Van den Bond van Handelsver- eenigingen een waarschuwing om aan geen onbekenden te Haulerwijk te leveren. Van den Middenstandsbond een verzoek om opgaven van het aantal leden en inzake de inrichting te dezer stede van het incasio- en informatie wezen. Dit laatste met het oog op een goede regeling hiervan voor het geheele land met een centraal-'oureau. Verder nog van den Middenstands bond een missive inzake de oprichting van credietbanken voor den midden stand. Zal in de bestuursvergadering en later in de ledenvergadering be handeld worden. 6. Rondvraag. De heer Gregorius deelt mede, dat een zekere J. v. d. Berg Jr. papierfabrikant, Oude Schans 68, Am sterdam, papier levert en daarbij een mooi snjjapparaat cadeau geeft. Men bestelt het papier bij den reiziger, teekent een koopbriefje voor minstens 100 K.G. en ontvangt dan voor veel geld slecht papier, terwijl het appa raat niets waard is. Wanneer niet spoedig betaald wordt, volgt een dag vaarding en het eind is dan, dat men moet betalen. De brieven worden allen door genoemden fabrikant ge registreerd, zoodat de kosten zeer hoog worden. De kantonrechter voelt wel, dat hier zwendel is, maar kan er ook niets tegen doen. De heer Eggink wijst er op, dat dit niet alleen Amersfoort geldt, maar het heele land. Het ligt z.i. op den weg van Handel en Nijverheid aan dezen zwendel paal en perk te stellen. De voorzitter vindt het een moei lijke zaak en meent dat het eenigste wat de vereeniging kan doen is pu bliciteit. De heer Frederiks trekt de moraal uit deze geschiedenisKoop in eigen stad. In Amersfoort kan men evengoed terecht. Hierna wordt de vergadering ge sloten. IS THEOSOFIE GELOOF OF WETEN Over bovenstaand onderwerp sprak gisterenavond in de Remonstrantsche kerk de heer J. de Jager van Amster dam. Spr. begon met er op te wijzen, dat er menschen zijn, die in het geloof bevrediging vinden, maar verstandige menschen verlangen, dat hun wereld beschouwing zich aansluit bij hun overige kennis. Men dient dus eerst een zekere hoeveelheid kennis te be zitten, de voorkennis. De gewone telegrafie zou men de voorkennis kun nen noemen van de draadlooze en evenzoo moet men kennis van ver schillende zaken hebben, wil men de theosofie begrijpen. De meeste men schen missen die voorkennis, die noodig is voor waardeering en het op de juiste waarde schatten der theo sofie. Ongeveer 100 jaar terug ontdekte Mesmer het dierlijk magnetisme. Hjj gaf de theorie, die tal van beoefena ren vond en de onderzoekingen na hem gedaan bewezen, dat magnetisme werkzaam is in alles en het sterkst wel in den mensch. Verschillende proeven hebben bewezen, dat het menscheljjk lichaam steeds filer wordt en een grootere gevoelig heid verkrfigt. De studie hieromtrent is vooral in Engeland druk be oefend. In 1882 werd daar een Ge nootschap opgericht voor zielkundig onderzoek, waarvan alleen de mannen der wetenschap lid waren. Zfi hielden zich bezig met wat de menschen ge dachten lezen zouden uoemon. De re sultaten, die zfi verkregen waren ver rassend. Een gedachte van een sterk mensch, werd overgebracht op een ander persoou en uit hun onderzoe kingen ontstond de helderziendheid, zoowel in de toekomst als in het verleden. Voor de menschen, die de kennis van die duidelijk waargenomen verschijnselen bezitten is de juistheid van de theosofie aan te toonen, voor hen is het dus weten. Alles komt dus aan op het al of niet bezit van de voorkennis. Spreker zet dit uit voerig uiteen en behandelt hierbfi de reïncarnatie, die steun vindt in de evolutieleer welke de reïncarnatie zelfs zeer waarschijnlijk maakt Met tal van citaten van bekende theosofen toont spr. dat aan. Het geloof, dat de menschelfike ontwikkeling gaat van lagere tot hoogere wezens is dus geen hypothese voor hen, die de studie doormaakten noodig tot het juiste begrip daarvan. Tal van geleerden hebben dan ook de juistheid dezer ontwikkeling er kend en bewezen. Mist men die kennis, dan kan men zich de reïocarnatie niet verklaren en voor dezulken zal het dus geloof moeten zijn. Maar door het verwerven van de noodige kennis, krfigt men tevens de zekerheid en wijkt het ge loof voor weten.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2