STADSNIEUWS. WEERBERICHT. Thermometerstaud BUITEJNLAND. BINNENLAND. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 16 April 1910- Hoogste barometerstand 766.6 m.M. te Horta, laagste, 745.4 m.M. te La Hague. Verwachting tot den avond van 17 April 1910. Matigo Zuidelijke, later krachtige W.-lijke wind. Gesteldheid van de luchtMeest zwaar bewolkt, waarschijnlijk regenbuien. TemperatuurKouder. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 753 cn M. Vorige stand te 12 uur 760 m.M. te Amersfoort. Hoog'sto gisterenF, 63 Laagste hedennachtF. 40 Hedenmiddag 12 uurF. 67 een proces-verbaal volgen, dat den rechter gelegenheid geeft vonnis te wijzen, dat, indien het in voor de voorstanders ongunstigen zin uitvalt, zal leiden tot een poging om de wet te doen veranderen. Het staat dus te verwachten, dat d#ze quaestie binnen kort de gemoederen bezig houden zal. Wy meenen hiermee in vluchtige lijnen den stand van de quaestie te hebben uiteengezet. DE GROOTE UITSLUITING. Uit alle streken van Duitscbland komen thans berichten, dat door de plaatselijke werkgevers met de uit sluiting een aanvang is gemaakt. Vandaag en morgen komen reeds een aantal arbeiders zonder werk. En binnen enkele dagen zullen een balf miliioen arbeiders broodeloos zijn. Rekent men het gezin van eiken arbeider gemiddeld op man, vrouw en één kind wat stellig te weinig is dan treft deze uitsluiting dus ander half miliioen menschen. Hierbij zijn dan nog buiten beschou wing gelaten de tallooze neringdoende en andere personen, die economisch afhankelijk van de arbeiders zijn. Te Berlijn zijn onderhandelingen tusscben beide partijen begonnen. In de Rijnprovincie hebben de werk gevers besloten om de niet georgani seerde arbeider-, die schriftelijk ver klaren, dat zij niet tot een vakver- eeniging behooren, niet uit te sluiten. RUSLAND. Een lid der tweede Doema in Rus land, Pyanik geheeten, werdt tot een langdurige gevangenisstraf veroordeeld na de ontbinding der volksvertegen woordiging. Aan een lid van de tegen woordige Doema kwam ter oore, dat Pyanik zwaar leed aan een verzwering, ontstaan door bet dragen van zjjn boeien. Hij spande zich voor de zaak, wendde zich tot den chef van het ge vangeniswezen en vroeg om inlichtin gen. Daar vernam hij, dat Pyanik in derdaad sedert zijn komst in de ge vangenis boeien droeg, totdat de dok ter constateerde dat de huid geïrriteerd was. De boeien werden toen afgeno men, maar zullen weer aangelegd wor den, zoodra de arme man ze kan ver dragen. FRANKRIJK. De eigenaar en constructeur van de Clément-Bayard II, het luchtschip, dat volgens den een aan de Fransche, volgens den ander aan de Engelsche regeering verkocht zou zijn, de inge nieur Clément, verklaarde aan een medewerker van de Daily Mail, dat hij met zijn luciitschip zal doen wat hem goeddunkt, dat hij zoodra wind en weder het toelaten van Parijs naar Londen denkt te varen, en dat hjj be reid is over den verkoop van zijn luchtschip mot de Engelsche regeering te onderhandelen. Intusschen heeft de Fransche regee ring een communiqué uitgegeven, waaruit blijkt dat de Clément-Bayard II wanneer de proefnemingen slagen, vrijwel zeker door het legerbestuur aangekocht zal worden. AMERIKA. De arbeidersvrouwen van New-York zijn zoo boos geworden over de ver hooging der vleeschprijzen, dat zij een gewapende beweging tegen de slagers hebben op touw gezet. De Joodsche vrouwen zijn begonnen en hebben de vleeschwinkels overvallen, gebruik makend van hoedennaalden en petro leum. De Christenvrouwen volgden spoedig het voorbeeld der Israëlitische zusters, en er werden 400 slagers winkels overvallen. Bovendien moeten 800,000 menschen gezworen hebben zich van vleesch te spenen. Verschil lende menschen die vleesch gekocht hadden, werden mishandeld. Een sla ger trachtte de aanvallers te verjagen met behulp van een zweep, maar hij struikelde en viel, waarop men hem de zweep afnam en hem er mee af ranselde. De vrouwen zijn zoo ver bolgen op de slagers, omdat dezen voordeel willen trekken uit de prijs- verhooging, veroorzaakt door de vleaschtrust. Een keikhof gesloten. Op last van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant moet de begraafplaats bij de R.-K. kerk der Parochie van den H. Lambertus, te Wouw, binnen zes maanden worden gesloten. Aan leiding daartoe is een klacht van de Gezondheidscommissie te Bergen-op- Zoom, die reeds sinds twee jaren aan gedrongen heeft op verbetering van den op en om dat kerkhof bestaanden toestand, maar al haar pogingen op onwil of oomacht der daarbij betrok ken besturen heeft zien afstuiten. Vervalsching van han delswaren. Men vestigt onze aan dacht op onderstaand artikel in den Middenstandsbond. Na de invoering der verhoogde ac cijnzen, hebben gewetenlooze knoeiers zich niet ontzien het leven van tal hunner medemenschen in gevaar te brengen, door het ter markt brengen va i een vloeistof „Metanol" genaamd. Dit product is bestemd om door distillateurs te worden gebruikt voor het vervaardigen van elixers en boerenjongens. Een onzer coirespondenten schreef ons naar aanleiding van bovenstaande gewetenlooze praktijken het volgende: Dato 30 Maart: „Weer ietsmeuws men offreert Methylapiritus (gezuiverd) kristalhelder eo volkomen smaakloos, 't Wordt geleverd onder de benaming brandspiritus en men neemt orders op tot 22 Juni, den dag waarop de Tweede Kamer weer bijeenkomt. Het goedje is 99 pCt. sterk en bij de offerte is een verklaring van een che mist die getuigt dat het b(j een sterkte van 25 pCt. voor inwendig gebruik onschadelijk is. Ik heb een monster van I liter aangevraagd met het plan deze aan Van Ledden Hulsebosch te zenden, doch men weigerde, 't Wordt alleen aan bandelaars en distillateurs aangeboden om er goedkoope elixers en boerenjongens mee te maken. Onder de koopbrieven las ik een van A. voor 700 liter en een van B. voor 1000 liter. Het kost f 1.30 per liter. Minste quantum 80 liter op raaod- flesch. Drinkt smakelijk Dato 2 April„De aanbiedingen van Methyl zyn legioniet minder dan 4 malen werd mij deze week dit goedje geoffreerdde laatste offerte was voor 80 cents per liter. Geloof maar dat er al heel wat van dien rommel aan den man is gebracht." Dato 5 April„Metanol wordt geoffreerd door agenten en ook door een apothekersfirma te Rotterdam. Reeds hebben aanhoudingen plaats gehad en volgens ambtenaren, die vanmorgen de fabriek aaopeilden, is by een firma hier ter stede in beslag genomen jenever, brandewijn en cog nac, waarin dat goedje verwerkt was. Ik ben zoo vrij geweest den direc teur der invoerrechten en accijnzen schriftelijk in kennis te stellen van de offertes, die mij werden 'gedaan met mededeeliDg waar dit goedje ge borgen was, want ik acht het voor den eerlijken handel van het grootste belang dat er terstond aan deze ont duiking paal en perk gesteld wordt. Wy hebben ons naar aanleiding van deze correspondentie met de be voegde autoriteiten in verbinding gesteld, en vernamen dat het bewuste goedje in de hoogste mate schadeiyk voor de gezondheid is. In Amerika zyn reeds 250 gevallen van vergiftiging en verblinding door methylalcohol voorgekomen. Het wordt daar te lande reukvry gemaakt en voor allerlei vervalschingen gebezigd. Zeer dikwijls volgt de dood. Vergif tiging kan reeds een gift van 8 gram werken, terwijl 50 gram den dood kan veroorzaken. Ook in Rusland wordt in den laat- sten tyd gedistilleerd dikwyls met methylalcohol vervalscht. Er zyn daar reeds SO gevallen van vergiftiging bekend. De verschynselen by deze vergiftiging zyn, hevige dijrrhee, hoofdpynen en verblinding, zwelling van lever en miltin ernstige geval len is de lyder onmiddellyk voor goed blind. Fooien aan spoorweg conducteurs. Het Hbld. schryft Het fooienstelsel is zulk een ellen dig stelsel, dat men van het publiek mag verwachten, dat het niet tot het geven van fooien overgaat, daar, waar het gansch onnoodig mag heeten. Den kellner, die van de fooien bestaan moet, een fooi geven, is helaas, nog onvermydelyk, maar het succes van sommige inrichtingen, die het aan nemen van fooien verbiedeD, is naar onze meening mede daaraan te danken. Geheel onnoodig is het fooien geven aan spoorwegconducteurs. Door de spoorwegmaatscbappyen wordt dan ook telkens getracht te beletten, dat de conducteurs fooien aannemen, met al de verkeerde gevolgen van dien, als daar zijn bevoorrechting van den eenen reiziger boven den anderen, het verrichten van diensten, welke tijd vorderen, die anders moest worden besteed, enz. Ook de goede verhou ding onder de conducteurs onderling wordt er niet door bevorderdhet geeft aanleiding tot naijver, tot on zuivere beoordeeling van conducteurs door hoofdconducteurs en andere ver keerde dingen. Do eigenlyke schuldige is natuurlyk het publiek. Het is volkomen waar, dat er conducteurs zyn, die door het aanbieden van „zorgen dat u alleen blijft zitten, meneer," het „opheffen" van een damescoupé, die misscbieD eerst opzettelijk tot damescoupé ge promoveerd was, trachten het fooien geven uit te lokken. Maar als het pu bliek er niet op inging, zou dit gauw uit zyn. En thans is het zoover, dat het publiek door een kwartje fooi een conducteur, by de H. IJ. S. M. ten minste, een schade kan berokkenen van twee dagen loon. Die straf is op het aannemen van fooien gesteld, en reeds een paar maal toegepast. Men denke er dus aan men brengt den conducteu die een fooi aan neemt, in gevaar groot verlies te ly- den. En er zijn bij een spoorwegbe drijf veel oogen die zoo iets kunnen bemerken. Van vryzinnige zyde zyn nog vier verbeteringen in de Kiezerslyst 1910/11 aangevraagd. De tijd van reclame is thans voorbij. Dinsdag den 3 Mei a s. zal eene verkiezing plaats hebben van 14 leden voor het kiescollege der Ned. Herv. gemeente. Aan de beurt van aftreding zyn de H. H. A. M. van Bemmel, P. Boks, R. Cruyff, H. C. van Dam, J. N. van Hoogevest, J. Kraan, G. van Nieuwenhuizen, H. G. Palm, N. Wolfswinkel, G. Zekveld, benevens 4 vacatures. De verkiezing zal plaats hebben in de Consistoriekamer tusscben 8 uur v.m. en 5 uur n.m. De Officieren schietvereeniging te dezer stede is ontbonden. Morgen gaat H.V.C. I. met een onvolledig elftal naar Z.V.V. I in Zeist. Deze tweede ontmoeting heeft plaats voor de derde ronde der Zil veren medaille wedstryden. De veld-art., in garnizoen te Amersfoort, zal van 14 tot 25 Juüi de legerplaats bij Oldebroek betrekken. Behalve de heer Balt, slaagde gisteren te Utrecht voor het examen van onderwyzer de heer C. C. Fröger. De minister van oorlog heeft benoemd in de commissie, door welke in dit jaar het examen voor toelating tot de Koninklyke Militaire Academie te Breda zal worden afgenomen, de le luitenant J. H. Lamour van het 5e Reg. Inf. Dinsdag 19 April zal door de Amersfoortsche muziekvereeniging, di recteur de heer J. A. Jochems, het eerste concert gegeven worden in het plantsoen, ter gelegenheid van den ver jaardag van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. Het programma luidt als volgt: le Volkslied. 2e Brusselsche ten- toonstellings-Marsch, Pr. Francois. 3e Het ontwaken van de lente Ouverture, H. Hilgers. 4e Dollar Walzer, Leo Fall. 5e Kermis in het Walenland H. Del- chavelerie. 6e Marsch Le 51e, Reuland. 7e Con cours 1910 Ouverture Travail et Pro- grês, Canivez. 8e Wir Tanze Ringel- rein, Leo Fall. [9o Maritana fantaisie, arr. Kessels 10e Potpouri Populaire No 10, G. Renaud. (N.B.) De verklaring van No 5 van het program, zal dien avond gratis aan het publiek worden uitgereikt. Aan vang 8 uur. De Zwarte Hand. De ge duchte geheime bende van „de Zwarte Hand" strekt hare werkzaamheid ook buiten Italië en de Vereenigde Staten uit. Zy laat hare slachtoffers ook aan boor-i van schopen vervolgen. Te Cherbourg kwam Woensdag een bankier uit New-York, Francisco di Feo, aan met het stoomschip „Phila delphia", en het eerst wat hij deed was naar het politiebureau loopeD om bescherming te vragen. De bankier, een Italiaan van ge boorte, had een paar dagen vóór zijn vertrek naar Europa een brief van „de Zwarte Hand" ontvangen waarin hem medegedeeld werd, dat zijn dagen geteld waren. Hy gingdaarop aan boord van de Philadelphia, om naar Europa te vluchten. Maar hy werd daar, naar hy zegt, aanhoudend gevolgd door twee mannen, die hem bespiedden by al wat hy deed. In zyn angst sloot hy zich gedurende de laatste dagen op in zyn hut en nu kwam hy, te Cherbourg aaügekomen, de bescherming inroepen van de politie, aan wie by den ontvangen dreigbrief liet zien. De politie heeft een onderzoek ingesteld omtrent de geheimzinnige zaak. Een slimme streek. In de Kapelstraat te Utrecht stapte een man

De Eemlander | 1910 | | pagina 2