DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 90. DINSDAG 19 APRIL 1910. 7e JAARGANG FEUILLETON. PROGRESSIE, Quinnion de Philosoof. EEMLANDEH Hoofdredacteur B*. Cr. BIJKENS. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.—. Franco per post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels f0.40. Voor iederen regel mee f0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort In dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algomeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D.Y.ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam. Zooals onze lezers weten is door vier leden van onzen Gemeenteraad een voorstel ingediend tot het benoe men van eene commissie, die zal heb ben te onderzoeken in hoeverre in onze gemeente eene progressie in de inkomstenbelasting wenschelijk is en die daarna met een voorstel by den Raad zal komen. Wij voor ons hopen dat die Com missie tot een bevestigend antwoord van die vraag moge komen en dat we hier eerlang een progressieve in komstenbelasting zullen hebben. Het is jammer, dat wij zoo dikwijls vreemde woorden gebruiken voor wat we evengoed in het Nederlandsch kunnen zeggen. Progres beteekent beteekent vooruitgang, progressief wil dus zeggen vooruitgaand, of, gevoegd bij het begrip belasting, stijgende be lasting, met dien verstande, dat de stjjging slaat op het percentage. Wanneer we dus zeggen, dat vier raadsleden een voorstel hebben inge diend, dat ten doel heett een onder zoek in te stellen naar hst wensche- lijke van de invoering van de pro gressie in de belasting naar het in komen, dan beteekent dit dat onder zocht zal worden of het voor onze gemeente wenschelijk is, dat personen, die een groot inkomen hebben, daar van een hooger percentage als belas ting zullen hebben te betalen, dan personen met een klein inkomen. Dat bijvoorbeeld iemand met een VAN GUY BOOTHBY. 39) Laier hoorde ik, hoe innig zy aan elkaar gehecht waren geweest. Hoe onhandig het ook van mij was, nu vroeg ik onwillekeurig naar haar vader. Nauwelijks waren deze woorden mij over de lippen gekomen, of mijn instinct zei mij, dat ik een flater had begaan. Een blik op haar gelaat bevestigde dat. Haar oogen schoten vonken, om haar mond kwam een harde trek, ter wijl haar kleine handen den stok van haar parapluie vast omklemd hielden, totdat de aderen als koord waren op gezwollen. Als u mij beter kent, zal u niet over mijn vader tot mij spreken, zei ze. Ik zal mijn leven lang mijn best doen te vergeten, dat er zoo iemand bestaat. Toen ik my haastte, om mjj over mjjn onbescheidenheid te verontschul digen, keerde haar goede stemming belastbaar inkomen van f'2000 zal betalen, om maar iets te noemen, 2 procent of f 40die met een inkomen van f '200,000, 4 procent of f 800. Tot dusver betalen dezen beiden in deze gemeente evenveel, dat is een percen tage van 3 of de eerste f 60 en de tweede f 600. Nu is het duidelijk, dat een gelijk percentage voor kleine en groote in komen, noodzakelijk tot ongelijkheid moet voeren. Het spreekt toch van zelf, dat naar het bovengenoemde voorbeeld iemand met een belastbaar inkomen van f 20.000 veel gemakke lijker f600 kan betalen, dan iemand met een belastbaar inkomen van f2000 f60. En hoe kleiner de inkomens wor den, hoe moeilijker het opbrengen van belasting. Het beginsel van stijging in het percentage is dan ook zoo eenvoudig en zoo rechtvaardig, dat niemand er theorie meer tegen durft te zijn. De maker van onze Gemeentewet heeft dan ook de mogelijkheid van het invoeren van een dergelijke stij ging in het percentage opengesteld en steeds meer gemeenten maken van die mogelijkheid gebruik. Daarbij komt, dat wauneer men hier in Amersfoort de kleine inko mens iets minder dan 3 procent laat betalen en de groote iets meer, de ge- heele opbrengst der inkomstenbelas ting allicht eenige duizenden meer zal opbrengen, waarvoor men onze gemeente meer aantrekkelijk zou dadelijk terug. Het was dwaas vau my, om boos te zijn, ze ze. Het was natuur lijk niet te verwachten, dat u iets omtrent mijn vader zou weten. Maar wy zullen over hem niet meer praten, hy is het niet waard. Vertel mij van mijn oom Justus. Hoe ziet hyeruit? Bedenk, dat ik hem nooit gezien heb, maar mijn arme moeder sprak zoo dikwyls over hem, zij vereerde hem letterlijk, en daarom is het mij, of ik hem intiem gekend heb. Is hij lang? Is hy donker? Vindt u, dat 'k over het algemeen op hem lyk Dit maakte een nauwkeurig onder zoek van haar gelaat noodzakelijk, hetgeen niet zoo gemakkelijk was uit te voeren, als ik eerst gedacht had, ofschoon zy, wat algeraeeue schoon heid van uiterlijk betrof, wel met el kaar vergeleken konden worden. Er was overigens wel eenige gelijkenis tusschen hen beiden, in het bijzonder wat den trek om de oogen en den mond betrof, maar anders kon ik geen overeenkomst ODtdekken. Zij scheen een beetje teleurgesteld, toen zij myn vonDis hoorde. Men heeft altijd gezegd, dat ik meer op de Quinnions, dan op de Marcelles leek, zei ze, toen ik myn kunnen maken en waarvan men een deel zou kunnen gebruiken voor het verhoogen der loonen van hen, die men nu steeds op hun vragen naar hooger moet afwijzen met het ant woord we zouden wel willen, maar er is geen geld. Het invoeren van progressie zou dus uiet alleen zijn het betrachten van rechtvaardigheid, maar ook uit practisch oogpunt wenschelijk zyn. In theorie, zeiden we daar even, durft dan ook niemand meer tegen progressie te zijn. Er is evenwel naast de theorie ook nog een praktijk van het leven, zeg gen de tegenstanders van progressie. „Zullen de ingezetenen, die deze groote inkomens bezitten, zich die verhooging van lasten laten wel gevallen vragen zfj. „Doen zij dat wel, dan is het goede doel, om den weinig of niet bemiddelde te ont lasten, bereikt. Doen zij dat niet, dan is de toestand van den weinig of niet bemiddelde verslechterd." Dit is dan ook vrijwel het eenige argument dat zy tegen progressie gewoon zijn aan te voeren. Zekerheid is omtrent dat vertrek ken natuurlijk vooraf nooit te krygen. Men kan moeilijk bij de hoogst aauge- slagenen laten rondvragen, of zij de stad denken uit te gaan. wanneer een progressie in het percentage wordt aangenomen. Maar er zyn wel redenen om het tegendeel aan te nemen. In de steden van ons vaderland namelijk, waar opinie gegeven had. Ik zou veel liever op hen willen lijken. Ik haat de De Marcelles, van de leelyke oude Gravin met haar wonderlijke airs af tot mijn onmogelijken oom Gustaaf toe, die byna vyftig jaar is, en die den men schel) tracht wijs te maken, dat hjj ternauwernood dertig is. Bah 1 Ik walg er van als ik maar aan hem denk met zyn geurtjes, zijn geverfd haar en dito knevel, zijn voeten gewrongen in leeren schoenen, die veel te klein voor hem zyn, en zyn groote overtuiging van zijn eigen gewichtigheid. O Waarom maken de menschen vertoo- uingen van zichzelf? Ik waagde nederig in het midden te brengen, dat er misschien wel man nen op de wereld waren, die niet tot zooveel overdrijving kwamen. Zij bloosde eeD beetje. (Zy had wer kelijk een bijzonder mooi gezichtje). Vergeef my, zei ze. Ik ben bang, dat u mij beel onbeschaafd zal vin den ik meende bet zoo beelemaal niet. Voor zoover ik er na onze korte kennismaking over kan oordeelen, geloof ik niet, dat u ooit een modepop van uzelf zou maken, evenmin als naar hetgeen ik over hem gehoord heb, mijn oom Justus Jat zou doen. Deze verontschuldiging sprak zjj progressie is ingevoerd, heeft men van een dergelijken exodus zoo goed als niets vernomen. De ervaring heeft dan ook geleerd, dat zulke booze plannen maar zelden tot uitvoering komen. Er zijn allerlei andere zaken behalve die ééne finantieele, die men schen aan een woonplaats doen hech ten en die één bezwaar niet over winnen kan. Het is eigenlijk eenigszins heleedi- gend aldus van onze gefortuneerden te veronderstellen, dat ze zoo weinig billijkheidsgevoel zouden bezitten, dat één poging om de minder gegoeden iets te ontlasten, hen direct zou doen gaan loopen. Onder de raadsleden, die het bewuste voorstel hebben inge diend, zyn er trouwens die het tegen deel bewijzen. Daar komt nog iets bij. Laat men het argument van het heengaan der bemiddelden te veel wegen, dan gaat zich het bedenkelijk verschijnsel voor doen, dat de stad niet geregeerd wordt door den Raad, maar door eenige rijke burgers. Maar, zooals gezegd, wy hebben beter dunk van onze gefortuneerde burgers, dan som mige blijkbaar hebben wy schatten hun rechtvaardigheidsbesef en hun liefde voor de stad hunner inwoning, weilicht ook hunne geboortestad, hooger dan hun gehechtheid aan het sommetje geld dat zjj meer zouden moeten betalen. Binnenkort hopen wij nog wel eens op dit onderwerp, dat thans actueel is, terug te komen. zoo allerliefst uit, dat het onnoodig is te zeggen, dat ik haar onmiddellijk alles vergaf. Toen viel my iets in, en ik maakte mij er een verwijt van, zoo onnadenkend te zijn geweest. Zjj had een lange reis gehad, en ik dacht er niet eens aan haar ver.erschingen te presenteeren. Ik haastte mij, ray over die nalatigheid te verontschuldigen. Vergeef my, zei ik, maar u moet niet alleen vermoeid, maar ook hon gerig zyn. Als u boven wil komen, zal ik dadelijk iets voor u laten klaar zetten. Uw oom zou het mij stellig niet vergeven, als hy hoorde, dat ik te kort geschoten was in gastvrijheid. Maak u daarover alstublieft niet bezorgd, antwoordde zy, terwijl zy opstond. Omdat ik niet wist hoe ver ik de stad in moest, heb ik aan het station iets gegeten. Wanneer denkt u, dat mijn oom zal terugkeeren Hij kan ieder oogenblik hier zyn, was myn antwoord, terwijl wij sa men de kamer doorgingen en de trap op tot de studeerkamer. II y zal ver baasd zyn u bier te vinden. (Wordt vervolge).

De Eemlander | 1910 | | pagina 1