WEERBERICHT. Thermometerstand BUITENLAND. BINNENLAND. STADSNIEUWS. AGENDA. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET EONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt veorm. 10.50 uur. De Bildt, 19 April 1910 Hoogste barometerstand 776.2 m.M. te Coruna, laagste 742.1 m.M. te Christiausund. Verwachting tot den avond van 20 April 1910. Matige tot krachtige Westelijke tot Zuid- Westelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstaud hedenmiddag te 12 uur 764 m.M. Vorige stand te 12 uur 767 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 63 Laagste hedennachtF. 50 Hedenmiddag 12 uurF. 54 DE GROOTE UITSLUITING. De Berljjnsche werkgevers in bet bouwbedrijf zullen a. s. Vrijdag een algemeene vergadering houden, waarin definitief besloten zal worden of men al dan niet aan de uitsluiting zal meedoen. Intusachen heeft het bestuur der Berlijnsche vereeniging reeds een cir culaire aau de leden gezonden, waarin wordt medegedeeld dat de uitsluiting begonnen is, en dat de tariefovereen- komsten te Berlijn voorloopig van kracht blijven, totdat de loopende onderhandelingen geëindigd zijn. „Wij achten het echter een plicht die van zelf spreekt", heet het in de circulaire verder, „dat wjj onze col lega's-werkgevers in het Duitsche Rijk, die thans een zwaien strijd hebben aangebonden, allen mogelijken moreelen steun verleenen. Daarom verzoeken wij u ten dringendste om lo. gedurende den duur der uitsluiting geen Dieuwe bouwwerken, gelegen binnen het gebied waar de uitsluiting geldt, aan te nemen, en onder geen enkele omstandigheid bouwwerken, waar de arbeid ten gevolge der uit sluiting is stil gelegd, verder af te maken en 2o. om er ten strengste op toe te zien, dat metselaars, tim merlieden, betonwerkers en opper lieden, die uit het uitsluitingsgebied komen, in uw bedrijf niet worden aan het werk gesteld." Ook de arbeidersorganisaties hebben een manif'St tot het publiek gericht, waarin de oorzaak van den strijd en het goed recht der arbeiders nogmaals worden uiteengezet, en waarin een beroep wordt gedaan op de publieke opinie. FRANKRIJK. De staking der zeelui te Marseille, die geëindigd scheen, is opnieuw be gonnen. En niet alleen te Marseille, ook in Duinkerken en Bordeaux heb ben de ingeschrevenen bij de marine tot staking besloten. De toorn der matrozen van Marseille, die gekal meerd was toen de veroordeelden wegens desertie op vrije voeten ge steld waren, laaide weer op bij het vernemen van de veroordeeling tot zes of acht maanden gevangenisstraf, uitgesproken over een paar betoogers. Daarop werd besloten weer te gaan staken. Niettemin vertrokken er eenige booten ongestoord uit de haven. GROOT BRITANNIË. Aan den minister Winston Chur chill is door een ongenoemde een groote som golds ter hand gesteld om daarmee in Engeland een veldtocht voor den vrijhandel te openen. Er zullen 2500 voordrachten over dit onderwerp gehouden worden door de meest bekende voorstanders van den vrijhandel in het land, zonder daarbij rekening te houden met hun politieke kleur. Minister Asquith diende in het Lagerhuis de zgn. guillotinemotie in, die de debatten over de begrooting 1909-'10 tot vijf dagen beperkt. De premier merkte op, dat de be grooting, die nu ingediend zal wordeu, in hoofdzaak dezelfde is als die van verleden jaar en terugwerkende kracht zou hebben. Er zullen enkele veranderingen van technischen aard worden voorgesteld, die de bedoeling der regeering be treffende enkele punten verduidelijken. Na levendig debat werd de motie met 345 tegen 252 stemmen aange nomen. Echtscheiding. Naar aan leiding van het wetsontwerp-Nelissen, ten doel hebbende echtscheiding bij onderling goedvinden langs den om weg van een verstek-procedure tegen te gaan, had een aantal Amsterdam- sche advocaten zich gewend tot den Raad van Toezicht en Discipline der Orde van Advocaten met het verzoek een vergadering bijeen te roepen ter behandeling van de vraag, of namens de balie een adres aan de Tweede Kamer zou worden gericht, met ver zoek het daarheen te leiden, dat, zoo bovenbedoeld ontwerp wet zou wor den, daarnaast een wetsontwerp zou worden tot stand gebracht dat ont binding des huwelijks na scheiding van tafel en bed, die ook thans mo gelijk is, maar waarmee meer dan zes jaar gemoeid zijn, zou toelaten als er tusschen den aanvang der procedure tot scheiding van tafel en bed, en het vonnis, waarbij de ont binding des huwelijks wordt gecon stateerd, niet meer dan twee jaar waren verloopen. Zij meenden, dat de practijk, wel ker beëindiging het ontwerp beoogt, gegrond is op een in vele gevallen gerechtvaardigden wenscb van beide ecbtgenooten om hun huwelijk bin nen veel korter tijd beëindigd te zien, dan de bepaliDgen omtrent scheiding van tafel en bed, gevolgd door ont binding des huwelijks toelaten. Die vergadering had Vrijdagavond, naar men mei t, plaats. De vraag of het zenden van een adres op den weg der balie ligt, werd na eenige debat bevestigend beantwoord. Minister Nelissen. Naar de Msb. uit goede bron verneemt, houdt Minister Nelissen sinds enkele dagen verblijf te Enschedé. Tot al geheel herstel van gezondheid zal de Minister nog eenigen tijd in Twente rust houden. Volgens het Huisgezin zal binnen veertien dagen of drie weken beslist zijn, of de gezondheidstoestand van Minister Nelissen dezen zal veroor- looven, zijn ambt weer op te nemen, dan wel of hij zich genoopt zal zieD zjjn hooge functie neer te leggen. Lijkverbranding. Te Apeldoorn is een afdeeling opgericht van de Vereeniging voor facultieve Lijkverbranding aanvankelijk met 11 gewone en 4 buitengewone leden na een lezing in besloten kring van den heer Marinus Poel, architect te Hilversum. Het bestuur bestaat uit de heeren T. Gerdes Oosterbeek, voorzitter, J. W. Hissink en Cb. Kayser. 'Wij vestigen er, ter voorkoming van teleurstelliug, nog eens in het bizonder de aandacht op, dat de uit voering van Toonkunst Donderdag a.s. te kwart voor acht precies begint. Dit uur is vastgesteld opdat sommige solisten en de leden der Arnhemsche Orkestvereeniging nog deDzelfden avond weer thuis kunnen zijD. Zij, die verhinderd mochten zijn Donderdag de uitvoering bij te wonen, kunnen op de gewone voorwaarden Woensdagavond half acht tot de al gemeene repetitie worden toegelaten. Het belooft een mooie avond te worden. De muziekvereeniging „Harmo nie" maakte gisterenavond een omme gang met het nieuwe vaandel. Tegen acht uur ging de stoet van af den Hof over Langestraat en Utrechtsche- straat naar den Soesterweg, waar voor de woningeD van den Bescherm heer, den beer A. M. Tromp van Holst en den Eere-voorzitter, den heer D. Gerritsen een lustige marsch werd gespeeld. Daarna ging het naar de wo ning van den Burgemeester en ver volgens terug naar den Hof, waar de optocht ontbonden werd. Morgen zal er op het „A.V.O.G.- terrein" gelegen aan de Oldeubarne- veldlaan een Korfbalwedstryd gehou den worden tusschen een H.B.S.-12- tal en een Gymnasium-12-tal. Aan vang van den wedstrijd te 2-J- uur. Zondag a. s. houdt de afdeeling Amersfoort van den Alg. Ned. Ge- heelonth. Bond een feestvergadering in Amicitia, waarin als feestredenaar zal optreden prof. dr. J. van Rees van Hilversum. Behalve door het gemengd geheelonth. koor, onder leiding van den heer N. Hazendonk, zal mede werking worden verleend door het bekende vocaal-kwartet van de gebr. Prins uit Zaandam. Ook zal een too- neelstukje worden opgevoerd. Z.V.V. I—H.V.C. I 4—1. Voor de derde ronde der zilveren- medaille-wedstryden ging Zondag j.l. H.V.C. het Zeister-elftal bekampen, dat geheel au grand compleet ver scheen. Onze stadgenooten konden slechts een 10-tal spelers in het veld brengen, waaronder nog eeüige inval lers. Dit was niet gebeurd, waren er bij Hercules niet een paar gemoerd. Tot even voor rust leidde H. V. C. met 10, doch toen ontnamen de Z. V. V.'ers haar de leiding en ver hoogden successievelijk de score tot 4—1. Nog zij even aangestipt, dat er oogenblikken geweest zijn dat onze stadgenooten met 3 man speelden, daar er eenige geblesseerd waren. Met een dergelijk elftal heeft H. V. C. dit seizoen nog niet gespeeld, hoogstens met 1 invaller. H. V. C.'ers past op den wedstrijd tegen Kampong, en zorgt dat niemand ontbreke, want het zal waarschijnlijk de eeiste wedstrijd in de volgende maand zijn, en dan weet ge het nog van Hercules. (Hieronder worden gratis opgenomen aankondigingen van vergaderingen, uitvoeringen enz.) 21 April. Toonkunst. Amicitia. 22-23-24 April. Concours-hippique op Birk- hoven. 23 April. Uitvoering Nap. de la Mar in Amicitia. 24 April. Jaarfeest afd. Amersfoort Algem. Ned. Geh. Bond in Amicitia. 24 April. Algem. verg. Centraal Gen. voor kinderherst.- en Vac. kolouies. 28 April. De Hagespelers in Amicitia. 1 Mei Vergadering van de aid. van den Ned. Boud van Post- en Telegr. beambten in de Kroon 8 uur. Luchtballongelukken. Inwoners van Reicbsensachten wer den gisternacht tegen 1 uur door geraas uit hun slaap gewekt. Zij meenden dat de bliksem was inge slagen. Toen zij evenwel niets be merkten, gingen zy weder naar bed. 's Morgens om 6 uur, toen men naar de stallen ging, vond men een ballonomhulsel aan de takken van een kersenboom hangen, en het schuitje lag vernield op den grond. Vier passagiers lagen dood in de nabyheid. Het was aan de lyken te zien. dat de luchtreizigers een ver- schrikkelyken dood hebben gevonden op hun gelaat stond duidelijk doods angst te lezen en allen bielden de handen krampachtig tot een vuist gebald. Het bleek later de ballon „Delitzscli" te zijn, dd. te Bitterfeld was opge stegen en naar het schijnt gedurende een onweder door den bliksem ge troffen. De vier passagiers waren de koopman Luft uit Bitterfeld, leider van den tocht, die zyn 25en tocht ondernam de heer Leuchsenring, van de luchtvaartmaatschappij, die de ballonmaatschappij te München be sturen zou, en twee heeren uit Leip zig. De ballon behoorde aan de Bit- terfeldsche vereeniging. De opstijging geschiedde Zindagavond zeer vooi- spoedig, by schier volkomen wind stilte. Een luchtballon, die Za terdag te Londen uit den tuin van het Glazen Paleis was opgestegen met kapitein Maitland en eene dame in het schuitje, is in de lucht door een onweder overvallen en gedwon gen geworden tot dalen. Gelukkig kwamen de twee luchtreizigers er beter af dan die van den ballon Delitzsch, waarvan een telegram uit Bitterfeld bericht. Men zag te Londen den ballon niet ver boven den grond drijven over de volle straten van Islington en over de Teems, bij London Bridge. Hij was blijkbaar half ledig. Er wer den zakken zand uitgeworpen maar het hielp nietde ballon wilde niet meer rijzen. Vele menschen liepen of reden hem na, in angst over het lot der luchtreizigers... Daar vloog de ballon tegen een schoorsteen van een huis in Rother- fieldstreet en daarop weder tegen een ander huis, waarna hij in een tuin viel, gelukkig zonder dat de twee meuschen in het schuitje werden gedeerd. Kapitein Maitland en zijne gezellin dronken daarop thee in het huis waar zij op zoo ongewone wijze aan kwamen. De kapitein verhaalde, dat zy op een hoogte van 2000 voet door het onweder overvallen werden en dat wervelwinden den ballon beletten, een open plek te bereiken. Hij trachtte toen op straat te landen, maar dat mislukte. Een poosje was de ballon boven de wolken geweest en het onweer was beneden hen. De dame heeft zich, naar de kapi tein getuigt, zeer flink en moedig gedragenhet scheen zelfs alsof zij pleizier had in het gevaar. Moord en poging tot zelf moord te Rijswijk. Nabij de Hoornsche Brug, onder Rijswijk, heeft Zaterdagavond de zoon eener aan zienlijke familie uit Den Haag jhr. G. v. S., student aan de Technische Hoogeschool te Delft, een dame mevrouw W., echtgenoote van een bekend ingezetene van Delft met een paar revolverschoten van het leven beroofd en daarna het moerdend wapen tegen zichzelf gekeerd, echter niet met doodelijk gevolg. Tusschen den ruim twintigjarigen student en mevr. W. eene dame van nog geen dertig jaren, wier echt genoot zich juist op het oogenblik op de thuisreis uit Amerika bevindt schijnt, naar thans wordt mede gedeeld, reeds gedurende geruimen tijd zekere verstandhouding te hebben bestaan. VolgeDS de kamerverhuurster in het pension, waar jhr. G. v. S. woonde, waren beiden dien avond omstreeks 8 uur samen thuis ge-

De Eemlander | 1910 | | pagina 2