is het 10 pCt. dividend van ons brood, DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. HET VOORDEELIGST VOOR HET HUISHOUDEN No. 94. ZATERDAG 23 APRIL 1910: 7e JAARGANG BUIT Ë1NL AND. FEUILLETON. Quinnion de Philosoof in geld uitgekeerd 10 a 25 per gezin. DE EEMLANDER Hoofdredacteur B> G. RIJKEN S. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f4.—. Franco per post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f1.Franco per post id. f 1.40. Alzonderlijke nummers fO.C5. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. PRIJS DER ADVER-ï ENTIEN Van 1 tot 5 regels 10.40. Voor iedercn regel mee 10.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f0.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiton het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algomoon Binnen- on Buitenlandsch Advertentiebureau D.Y.ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. UIT HET ENGELSCHE PARLE MENT. Ia het Engelscbe Lagerhuis hebben tooneeleu plaats gehad, die inen iu die deftige omgeving tot nu toe niet had gezien of verwacht. Sir Robert Anderson, tot voor eenige jaren chef der geheime politie, heeft onlangs in een tijdschrift medegedeeld dat hij de schrijver geweest is van eenige Timis-artikelen, meer dan twin tig jaar geleden verschenen, en waarin werd beweerd datdelersche politieke leider Parnell medeplichtig was aan de politieke moorden iu Ierland. Tnans behojrt die zaak reed^ lang tot het verteder, en een commissie heeft uit gemaakt dat de beschuldiging valsch was en dat Parnell met de misdre ven niets te maken heeft gehad. Maar de mededeeling dat Sir Ribert, een oud-politiechef, de bewering geuit had. heeft de lichtbewogen gemoederen der Ieren weer warm gemaakt. Redmond bracht het geval verleden week in het parlement ter sprake, maar men stelde de bespreking toen uit tot de behandeling der begrooting. Dat was de aanleiding tot het debat van gis teren de Ier O'Connor stelde voor, het persioen van Sir Robert Ander son, groot 400 pond, van de begroo ting te schrappen, welk voorstel na tuurlijk in hoofdzaak diende, om de zaak ter sprake te breDgen- O'Connor hield een heftige redevoering tegen Sir R. Anderson, zeggende dat deze allerlei feiten foutief had medegedeeld, en het schynt dat in antwoord op deze redevoering de unionist Campbell VAK GUT BOOTHBY. 43) Dat is volkomen waar, ant woordde ik. Ik wou wel, dat u genoeg vertrouwen in mij had om mjj uw gel eim toe te vertrouwen. Denkt u niet, dat ik al lang weet, dat er iets is, wat u terneerdrukt? Zelfs juffrouw Sylvia heeft het al opgemerkt. Ivan u het mij niet vertrouwen, zoodat ik miju best kan doen u te helpen U weet, hoe graag ik alles doen zon, waartoe ik maar in staat was. Je kuno mij niet helpen, aut- woordde hij, met zyn hoofd schud dend. En het ergste is, dat ik je niet kan vertéllen, welke mijn zorgen zyn. Het is voldoende voor je te weten, dat ik in doodsgevaar verkeer, en dat elk oogenblik de slag kan vallen. Luister nu eens goed naar mjj. Ik wensch myn zaken te regelen nu er nog tijd voor is. Ten eerste heb ik mijn testa ment gemaakt en het mijn notaris in gezegd heeft dat Parnell's onschuld aan de politieke moorden in Ierland nog geen volkomen vaststaand feit is. Natuurlijk gaf die uitlating aanleiding tot groote verontwaardiging en ver bolgenheid bij de Ieren, die niet week zelfs toen Campbell zijn woorden wilde intrekken. Er ontstond een geweldig tumult, zoodat de vergadering moest worden verdaagd. DUITSCHLAND. De commissie uit het Pruisische Heereuhuis is zooals we reeds in 't kort meldden, geweken voor de krachtige houding der regeering. Zy heeft de tweede lezing van het kies- rechtontwerp aangenomen en de door de regeering voor onaannemelijk ver klaarde veranderingen laten vervallen. Allereerst de bepaling, die het kies stelsel tot in lengte van dagen on- wjjzigbaar gemaakt zou hebbendat voor verandering van het kiesstelsel in Huis van Afgevaardigden en Heerenhuis twee derden van het aan tal stemmen voor de verandering ge vonden zou moeten worden. Quaestie bestaat er nog omtrent de verdeeling der kiezers over de drie kiesklassen naar gelang van de som, welke zjj als fcelastiog opbrengen en voorts over de vraag, welke lieden, dank zij hun meerdere ontwikkeling, in een hoogere klasse zullen komen. De klassen worden namelyk opgemaakt uitsluitend naar gelang van de betaalde belasting, maar daarnaast wordt van bepaalde gioepen van personeu be paald, dat zij wegens hun groote ont wikkeling zullen stem nen in de klasse, gelegen boven die waarin zij volgens hun belasting zouden stemmen. De commissie uit het Heerenhuis nu is niet bijster scheutig met het er kennen dier meerdere ontwikkeling en daarom is men van meening, dat de nationaal-liberalen in het Pruisische parlement er niet voor te vinden zullen zyn. De regeering echter, die om tal van redenen gesteld is op den steun der nationaal-liberalen, zal wel pogen de bepalingen veranderd te krygen. TURKIJE. De Porte heeft haar vertegen woordigers bij de Kreta-Mogend heden verzocht de Regeeringen, waarbij zy geaccrediteerd zijn, opmerkzaam te maken op de mogelijkheid, dat de afgevaardigden van de nieuwe Kre- tenser Kamer, den eed van getrouw aan den Koning van Griekenland zouden afleggen, wat in stryd zou zijn met het behoud van den status quo. De Kretenser afgevaardigden zyn het overigens onderling niet eens over het eedvraagstuk. Veniselos meent, dat de volksvergadering in 't geheel niet verplicht is tot een eedsaflegging, terwijl daarentegen de leider der op positie Koendoeros van oordeel is, dat tot de verplichtingen van die ver gadering ook het afleggen van den eed aan den Koning der Hellenen behoort. FRANKRIJK. Te Angers verklaarde de gematigd republikeinsche Kamercandidaat Mon profit in een kiezersvergadering, dat hem onder het ministerie-Comlies door een vertegenwoordiger der regeering het Legioen van Eer werd aangebo den mits hy 50,000 frcs. voor regee- ringsgezinde bladen beschikbaar stelde. Zijn radicale tegencandidaat Barot heeft nu tegen deD Grootkanselier van de orde een vervolging wegens omkoopery laten instellen om lichtic deze zaak te ontsteken. Iu Nederland stort men zooiets in de a. r. partykas, maar met het „licht ontsteken" bemoeit men zich liefst niet. beschuit en koek, daar zij worden vervaardigd van prima en zuivere grondstoffen. Ons brood is niet kleverig maar flink doorbakken door onze speciale ovens, waardoor het veel lichter verteerbaar en voedza 1 er is. Reeds in Januari 1910 is over 1909 Flinke dépöthouders gevraagd ook voor nabijgelegen plaatsen. Vraag ren dividendboekje met vermelding dezer courant, aan de Afdeeling Broodfabriek van Meursing's Machinale Fabrieken van Gebak, Amersfoort. handen gegeven. Je kent zyn adres. Voor 't geval, dat er iets mocht ge beuren, ga dan dadelijk naar hem toe. Het grootste gedeelte van myn grid heb ik nagelaten aan mijn nichtje, wat niet meer dan billijk is. Je zult echter ook niet vergeten worden. O, bekommer u niet over mij, antwoordde ik, bijna ruw. Ik heb uw geld niet noodig. Ik heb u noodig. Ik wou, dat u er weer uitzag als van ouds, om uw vrooljjken opgewekten lach weer te kunnen hooren en dat wij met al dit „doodsgevaar* zullen hebben afgedaan. Wat u noodig heeft, is volkomen verandering van om geving. Waarom gaat u niet eens voor een poos wog en probeert den invloed van zuivere buitenlucht, en dan, ge loof mij, zal u zich spoedig beter voe len. Dat is een idee, zy hij, na een poosje. Dat is werkelijk geen kwaad denkbeeld van je, Cyril. Ik heb groo- ten lust om het eeQS te probeeren. Ik denk, dat ik het doen zal. Laat u dan niet weerhouden, en doe, ter wille van ons alleen, in dien tusschentijd uw best een beetje vroo- lyker te zyn. U ziet er den laatsten tijd zoo diep rampzalig uit en het is alles behalve vroolijk voor juffrouw Silvia en mij. Ik zal myn best doen oude vriend, antwoordde hy, terwijl hij onder 't spreken op het buffet toeliep. Maar het zal moeilijk zyn verba zend moeilijk. Dat zal zeker zijn, als u dat verwenschte goed niet laat staan, ant woordde ik, terwyl ik keek naar de hoeveelheid alcohol, die hy zich weer inschonk. Hij schonk geen aandacht aan mijn woorden. Het overige deel van den dag scheen hy wat opgewekter, en toen ik hem om elf uur „goeden nacht" wenschte, was ik geneigd te gelooven, dat het ons met \oorzichtige leiding zou mogen gelukken hem weer in zyn oude doen terug te brengen. Helaas, bouwde ik myn hoop op veel te on veilige grondvesten, zooals u weld a zien zult. Den volgenden morgen om zeven uur werd ik wakker, doordat ik mijn naam hoorde noemen. Ik oponde mijn oogen en zag Alphonse in groote op gewondenheid voor myn bed staan. Kom, mynheer, kom, riep hij uit, terwyl hij letterlijk klappertandde van schrik. Er is iets verschrikkelijks gebeurd. Ik heb tegen de deur van mijnheer's slaapkamer getikt, maar zij is gesloten en mijnheer geeft geen antwoord. Ik was uit bed en bezig mij aan te kleeden Dog voordat hy was op gehouden te spreken. Zoo gauw als ik klaar was, gingen wy Daar de kamer van Quinnion. De deur was op slot, en ofschoon wij er samen op bonsdeD, kregen wij geen antwoord. Hoezeer het mijn tegenzin ook opwek te, er bleef ons niets anders over dan de deur met geweld te openen. Een koude rilling voer my door de leden, toon ik bedacht, wat ik daarbinnen misschien zou vinden. Na aan Alphonse verzocht te hebben, wat uit den weg te gaan, liep ik met kracht op de deur toe, zette er myn schouder onder, en stootte haar open alsof zij van luci- tersbout gemaakt was. Haastig liep ik naar binnen en keek om mij heen. Er was niets van Quinnion te zien. Hy was niet in de kamer, ook was zyn bed niet beslapen. Aan den binnen kant van de deur zat de sleutel in het slot, en het venster stond wijd open. Daardoor moest hij het huis verlaten hebben. Maar waarom, en waar was hjj heeengegaan (Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1