WEERBERICHT. Thermometerstand Kunst eu Wetenschap. STADSNIEUWS. AGENDA. Kerk en Schoolnieuws. ALLERLEI. BINNENLAND. MEDEDEELINGEN VAN HET K0N1NKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 23 April 1910 Hoogste barometerstand 766.0 in.M. te Coruna, laagste 737.1 m.M. te Tkorskavn Verwachting tot don avond van 24 April 1910. Toenemende tot matige ot krachtige Z.- W.lijko tot W.lijke wind. Gesteldheid van de luchtBetrokken tot zwaarbewolkt, regenbuien. TemperatuurZachter. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 763 m M. Vorige stand te 12 uur 763 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 55 Laagste hedennachtF. 34 Hedenmiddag 12 uurF. 51 Den Haag alwaar do Minister van Binnenlandsche Zaken een lunch zal geven voor den heer Roosevelt en diens familie en de gezant een groot diner, gevolgd door audiëntie. Na een bezoek aan Scheveningen, zullen mogelijk Zondag 1 Mei, vóór het vertrek, ook nog Leiden en Haar lem bezocht worden. Ziekteverzekering. Gis terenavond te Amsterdam sprekende over het Verzekeringsdebat vond het Cbr.-hist. Kamerlid Snoeck Henkemans gelegenheid mede te deelen, dat bem uit een particulier gesprek met Mi nister Talma gebleken is, dat deze uit het ontwerp-Ziekteverzekering ver schillende struikelblokken heeft weten te lichteo, die zelfs vele vrienden der Regeering ongeneigd gemaakt zouden hebben om voor het ontwerp te stemmen. -Het verzekeringsdebat. Bjj het debat, dat op de lezing van het Tweede Kamerlid Snoeck Henke mans te Amsterdam óver het Ver zekeringsdebat volgde, betoogde de heer Bremer (Chr.-Hist.), dat, hoewel het leglement van orde der Tweede Kamer de sluiting der debatten bil lijkte, de oogenblikkelijke indruk de juiste maatstaf was om te beoor- deeleu of het rechtvaardig is toe gegaan, wat spr. betwist. In recbtsche plattelands-kiesvereeuigingen heerscht nu ongerustheid omtrent Minister Talma's beleid en de iudruk, dat de rechterzijde dien Minister de voort zetting der debatten heeft willen be sparen. Spr. noemde dit een onop rechte tactiek. Wjj vreezen, dat de debatter over zyn eigen oprechtheid wel het e n en ander zal moeten hooien in zijn eigen par tij. MARK TWAIN. De groote Amerikaanschen humo rist Mark Twain is gisteren overleden. Zijn eigenlijke naam was Samuel Laughorne Clements. Hij werd in 1S35 te Florida geboren. H|j was eerst drukkersjongen, toen varensgezelen is eindeijjk kranten gaan schrijven en lezingen gaan houdenspeciaal over zjjn reizen. In 1867 kwam zijn eerste boek „The celebrated jumping frog" uit. In 1884 vestigde hij een uitgevers firma te New-York. Die onderneming ging failliet. En toen is hij, om zijn schulden te kunnen betalen weer aan 't lezingen houden gegaan, met 't welbekend succes. Hij schreef een autobiographie, waarvan in 1907 een Hollandsche vertaling bij Loosjes te Haarlem ver scheen. Maar een onsterfelijke herin nering heeft hij zich in ons aller harte gesticht met zijn „Tom Sawyer" eu „Huckleberry Finn." Dinsdagavond 8 uur zal in de groote zaal der sociëteit „Vereeuiging" eene vergadering worden gehouden tot oprichting van de vereeniging „Handelsschool Amersfoort en Om streken." De plannen zullen worden toege licht de statuten vastgesteld en een Bestuur zal worden gekozen. Het zal wel niet noodig zjjn allen, die belang stellen in en belang hebben bij goed Handelsonderwijs in Amersfoort, nog eens op te wekken op deze vergade ring te komen. We vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende adver tentie, waarin de apothekers te dezer stede kennis geven, dat vanaf 1 Mei a. s. hun apotheken des Zondags van s'morgens 7 tot s'avonds 12 uur ge sloten zullen zijn. Het Centraalgenootschap voor Kinder-herstellings- en Vac.intiekolo- nies houdt morgen de algemeens ver gadering in de Arend. Naast de ver gadering wordt een kleine tentoon stelling gehouden. Op de Internationale Honden tentoonstelling te Amsterdam ver kreeg de heer J. Cattie van hier eene „Zéér Eervolle Vermelding* voor zijn Hollandschen herdershond „Toni". De concurrentie was groot. In 't geheel waren 43 Hollandsche herders honden ingeschreven. Naar wij vernemen heeft de Amersfoortsche Schilderpatroonsver- eeniging besloten, om van af 1 Mei tot 1 October een middagschafttijd in te voeren van 12 uur tot 1.30. Mej. A. H. v. d. Akker, onder wijzeres aan de Fröbelschool alhier, is met ingang van 1 Juni a. s. be noemd tot hoofd eener Fröbelschool te Zutphen. CONCOURS-HIPPIQUE. Hoewel het weer alles behalve aangenaam was, hadden zich giste renmiddag neg velen naar Birkhoven begeven, waar de concoursen van de Militaire sportvereeniging een aan vang namen. Ondei de aanwezigen waren o.a. de chef van het veldleger, luit. generaal de Meester en de gene raals van Seters en Buhlman. Om 8 uur begon een afstandsrit over 40 K.M., af te leggen in 3 uur, als eerste proef van den Nationalen militairen wedstrijd welke voor dit maal uit niet minder dan vier heel zware proeven bestaat, van welke de laatste aanstaanden Zondag worden gereden. Om 2 uur werd op „Birkhoven", de tweede proef gehouden, een ter- reinrit over 4000 M. met een snel heid van 550 M. per minuut eu dus in 7 minuten 16 seconden af te leg gen. Er waren 4 deelnemers, de le lui tenants W. A. van ten Wall Bake, met Frangipanijhr. K. T. Quarles van üfford, met MarengoJ. Knel, met Redcap en R. Wilson, met de Plengst, die thans het ongeluk had te vallen, doch op het terrein kon blijven. Eerst na de beide andere proeven kunnen van dit zeei belangrijke num mer de prijzen worden toegekend. Hierna volgde een concours d'adresse v or rijkspaarden bereden door onder officieren der veld-artillerie. Aantal deelnemers 15. le pr. Een zilveren wisselbeker, benevens een zilveren medaille uit geloofd door den Nederlandschen Bond |voor Lichamelijke Opvoeding. (Om eigendom te worden, moet de beker twee achtereenvolgende jaren of driemaal in 't geheel gewonnen worden door denzeliden ruiter.) Voorts eeo sabel met opschrift, uitgeloofd door den le Luitenant-Instructeur aan de Rijschool. J. H. van Reede, bestuurslid der Milit. Sport-vereeni- gingwachtmeester H. Ernst. 2e pr. Een sabel met opschrift wachtm. M. de Vries. 3e pr. Een handkoffertje: wachtm. F. Lankkamp, Bestuurspryzen: Wachtmee ster H. J. Wagenaar, wachtmeester L. J. Muhleubruck, en wachtmeester R. de Vries. Als tegemoetkoming in de te maken onkosten wordt toegevoegd aan don len prijs f 15. 2en prijs f 7.50 3en prijs f 2 50. Sprinconcours voor officieren beboo- rende tot, of gedetacheerd aan de Rij school met paarden in gebruik aan die Inrichting. Aantal deelnemers 7. le pr. Een kunstvoorwerp, uitge loofd door den Heer A. M. Tromp van Holst, Voorzitter van de Maatschappij Sportterrein Birkhoven, benevens de zilveren medaille der M. S. V.luit. J. J. M. de Waal 2e en 3e pr. Kunstvoorwerpen, be nevens de bronzen medaille der M. S. V., gewonnen door luit. C. H. La- bouchére en luit. G. J. Pitlo. Sprinconcours voor officieren die voor nemens zjjn mede te dingen in het Springconcours te houden te Londen of elders in het buitenland, waar van elk land een team van 3 officieren kan mededingen. Hindernissen 1.20 tot 1.40. Er waren 8 deelnemers; de drie prijzen waren kunstvoorwerpen met onderscheidenlijk de zilveren en twee bronzen medailles van de Militaire Sportvereeniging. Zij werden behaald door de luitenants J. J. P. Beernink met Topthorn, jhr. L. M. van Reigers berg Versluys met Ericstone en C. H. Labouchère met Perhaps. Tot slot kregen we een jachtrit op de baan achter een jagermeester (den adjudant-onderofficier, instructeur aan de rijschool, Pijl), voor juniores, maxi mum leeftijd 17 jaar, zoons van leden van de militaire sport-vereeniging, van leden van de Vereeniging tot be vordering van de Paardenfokkerij in Nederland, en van aandeelhouders in het sportterrein Birkhoven. le pr. M. Grondhout Jr. met Cendre, 2e pr. F. baron van Hogendorp met New Castle en 3e p Jhr. P. D. E. Teixeira de Mathos met Miss Eliza. Heden dressuurproeven voor den militairen wedstrijd (3e proef) in de manege der rijschool, en morgen, weder op de baan, nog een reeks van belang rijke nummers. (Hierondor worden gratis opgenomen aankondigingen van vergaderingen, uitvoeringen enz.) 22-23-24 April. Concours-hippique op Birk- hoven. 23 April. Uitvoering- Nap. de la Mar in Amieitia. 24 April. Jaarfeest, afd. Amersfoort Algem. Ned. Geh. Bond in Amieitia. 24 April. Algem. verg. Centraal Gen. voor kinderherst.- en Vac. kolonies. 26 April Vereen. „Handelsschool Amers foort en Omstreken" Soc. Vereen. 28 April. De Hagespelers in Amieitia. 1 Mei Vergadering van de atd. van den Ned. Bond van Post- en Telegr. beambten in de Kroon PREDIKBEURTEN Zondag 24 April 1910. EVANG. LUTH. KERK. Voorm. 10 uur, Ds. J. F. Ternooy Apel, pred. te Alkmaar. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. ïO-J uur, Ds. P. Heering, pred. te s'-Gravenhage. DOOPSGEZINDE KRING. Logegebouw van Persjjnstr. 1. Voorm. 10£ uur, Ds. E. M. ten Cate. Moedig meisje. De Koning van Engeland heeft dezer dagen de Edwardmedaille 2e kl. toegekend aan de 15-jarige Hannah Hugill, die eenigen tijd geleden hare moeder heeft verd.digd tegen een dollen rtier. De moeder werd, toen zij een paar koeien in het land bracht, door een stier aangevallen. Zij verdedigde zich met een hooivork, maar de stier wierp haar op den grond en begon haar met zijn horens te bewerken. Toen kwam Hannah, die het uit de verte gezien had, aansnellen. Z(j haalde de hooi vork onder den stier vandaan, eu sloeg en prikte hem uit alle macht. Daar door gelukte het haar de aandacht van het woedende dier af te leiden, zoodat hare moeder opstaan en met haar vluchten kon. Luchtvaart. Graaf Zeppelin is voornemens in het begin van Mei met zijn luchtschip van Friedrichs- hafen naar Brussel te komen. De reis daarheen wordt gemaakt in twee ge deelten. Het eerste over Basel, Straats burg naar Urville, het tweede over Luxemburg «n Luik. Van Brussel, waar hij verscheidene dagen denkt te blijves, vertrekt hij naar Berl(jn, via Keulen en Hannover. Het eindstation zal het vliegterrein Johannisthal bij Berlijn zjjn, waar einde Mei een viieg- week wordt gehouden. De Engelsche Kroon juweel e n. De Engelsche kroon- juweelen, welke sinds vele jaren in CHINA. Een telegram uit Hankau deelt mede, dat de toestand ia de provin cie Human, ernstig is. Vrouwen en kin deren vluchten naar Shangsja. Een aantal dorpen zijn door de oproerlin gen in brand gestoken, terwijl door bekendmakingen alle vreemdelingen met den dood worden bedreigd. Deze berichten werden te Hankau gebracht door missionarissen, die uit Sjangsja en andere missiestations in de buurt gevlucht waren en doelen vermoe- dolijk op de jongste onlusten. De missionarissen vertellen, dat ter wijl de soldaten de strategische punten in Sjangsja bezetten en de kanonneer- booten de vuurmonden op de stad gericht hadden, de troepen plotseling in allerijl naar afgelegen districten werden gezonden. Toen de kanonneer- booten, di« tot ontzet van Sjangsja waren afgezonden naderden, liet het gepeupel eenige jonken vol olie loopen on liet deze brandend de rivier af drijven, den kanonneerbooten tege moet. De Engelsche consul verklaarde by aankomst te Hankau, dat het Engel sche consulaat te Sjangsja was uit gebrand. Reuter verneemt, dat blijkens me- dedeeling van den Engelschen gezant te Peking, de troebelen te Sjangsja weer ernstiger worden. Hetzelfde geldt voor andere plaatsen in de provincie Hoenan. De berichten zijn echter zeer verward en tegenstrijdig. Roosevelt De oud-President Roosevelt komt. den 29en April uit Brussel hier te lande. Hij wordt teRoozendaal verwelkomd door den Amerikaanschen gezant en vertrekt dan met een specialen trein naar Arnhem, alwaar hij door het Hof per automobiel naar Het Loo ge bracht wordt. De heer Roosevelt wordt aldaar ont vangen door H. M. de Koningin, die ter eere van hem zijne echtgenoote, dochter en zoon, een lunch geeft. Daarna vertrekt de familie naar Amsterdam, alwaar de Burgemeester een groot banket geeft en de oud-Mi nister Cremer eene receptie. Op Amsterdam volgt het bezoek aan

De Eemlander | 1910 | | pagina 2