WEERBERICHT. ThermouietfU'stand BINNENLAND. STADSNIEUWS. M.EDEDEELINGEN VAN HET EONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 25 April 1910. Hoogste barometerstand 762.1 m.M. te Coruna, laagste 737.6 m.M. te Dunrossnes8. Verwachting tot den avond van 26 April 1910. Meest matige tot krachtige Z.-W.lijke tot W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt of betrokken, buiig weer. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 752 m.M. Vorige stand te 12 uur 763 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 49 Laagste hedennachtF. 40 Hedenmiddag 12 uurF. 54 vaD de gewone werklieden. Machinale steenklopperij kost pl.m. 1 Mark per M3., met gewonen handenarbeid 3$ 4-} Mark. Door werkloozen verricht bedroegen de kosten '23 Mark. Deze verschillen zijn zoo groot, zegt het Soc. Wbld., dat het voor de hand ligt de oorzaken ook in gebrekkige organi satie en leiding te zoeken. Het be richt, waaraan deze mededeelingen ontleend zijn, zegt dan ook, dat het niet gemakkelijk was orde en regel onder de werkloozen te handhaven. De strijd tusschen bazen en werklieden duurt voort. De bond der Duitsche patroonssyndicaten heeft be sloten een uitsluitingsfonds te stich ten. Iedere patroon verplicht zich een mark te storen op elke 1000 mark betaald ioon in 1909. Daar de hond 51 syndicaten telt met omtrent 1.000.000 werklieden zal de toelage spoedig twee millioen gld. bedragen. FRANKRIJK. De Parijsche vakvereenigingen heb ben besloten 1 Mei te vieren door een reuzen meeting in het Bols-de- Boulogne. Wordt de toestemming ge weigerd, dan zullen zij die met ge weld veroveren. De vroegere Fransche premier Combes heeft in een interview ver klaard, dat de bewering van Mon profit, als zou hem in ruil voor een subsidie van 50.000 frcs, aan regee- ringsgezinde bladen, het Legioen van Eer aangeboden zyn, niets dan las ter is. RUSLAND. Nadat ^enator Reidhardt die van Regeeringswege een onderzoek moet in stellen naar gevallen van corrup tie, alle proviandkamers der vesting Modlin (Rusland) had opgenomen en veizegeld is generaal S-.wiarof, de bevelhebber dier vesting, plotseling gestorven. Grondwetsherziening. De Staatscommissie voor de Grondwets herziening zal in hare eerste bijeen komst op 2 Mei a.s. het reglement van orde voor hare werkzaamheden behandelen. Waarschijnlijk zal de Minister van Binnenlandsche Zaken, aangezien hij zelf lid en voorzitter van de Staats commissie is, geen eigenlijk gezegde installatierede houden, evenmin als dit in 1882 geschiedde, toen wjjlen zijn vader, Minister Heemskerk, de toenmalige Staatscommissie voor de Grondwetsherziening presideerde, doch zich bepalen tot een woord van wel kom tot de aanwezigen in deze eer ste vergadering der commissie. Banken vanLeening. Het voornemen bestaat de Memorie van Antwoord op bet Voorloopig Verslag der Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot regeling der banken van leening zoo tijdig in te dienen, dat de Kamer in de gelegenheid wordt gesteld dit wetsontwerp nog voor het zomerreces af te doen. Wy herinneren nog eens aan de vergadering van de vereeniging „Han delsschool Amersfoort en Omstreken* morgenavond te houden in „de Ver eeniging" en wekken tot bezoek op. De R. K. Aartsbisschop van Utrecht, zal Dinsdag den eersten steen inzegenen van het Retraitenhuis by Birkhoven, alhier. Behalve mej. J. Baas slaagden Zaterdag nog te Utrecht voor het exa men voor onderwijzeres de dames M. C. Berkhout, M. W. A. van den Donk en J. H. van Hal. De Kiesvereeniging „Geloof en Liefde" heeft voor de verkiezing van veertien leden voor het Kiescollege by de Hervormde gemeente te Amers- fooit, te houden op Dinsdag 3 Mei e. k., candidaat gesteld de heeren P. Boks, R. Cruyff, H. C. van Dam, J N. van Hoogevest, J. Kraan, H. G. Palm en N. Wolfswinkel, allen aftredende leden verder de heeren A. E. Blok, H. M. Brouwer, M. van Heioma, Johs. van Veen, D. Vels-Heyn, Mr. C. M. van Voorst Vader en C. van Zwol, voorz. Chr. Nat. Werk mansbond. Den 30en April a. s. zal het 40 jaar geledenjzyn dat de heer C. A. van Blaricum, werd benoemd tot notaris te Oudewater. Maandag 2 Mei a.s. wordt in Ons Huis een vergadering gehouden tot het constitueeren eener afdeeling van de Ned. Ver. voor Volks- en Schoolbaden. De feestelyke byeenkomst van de afdeeling van den Alg. Ned. Geh. Bond heeft aan velen niet alleen een aangenamen maar ook een zeer mooien avond verschaft. De zang toch van de gebr. Prins uit Zaandam was bui tengewoon. Zelden hoorden we een vocaal-kwartet met zoo'n uitstekende stemverhouding en zoo'n prachtig mooien samenklank. Geen wonder, dat het publiek opgetogen was en de zangers eenige malen terugriep. De feestrede werd gehouden door prof. J. van Rees, die krachtig op wekte tot geheelonthouding en het standpunt van den Bond inzake de drankbestrijding verdedigde. Ook de zangvereeniging der afdee ling liet zich met veel succes hooren, terwijl tot slot een tooneelstukje werd opgevoerd. Bij de sluiting wekte de voorzitter, de heer H. J. v. d. Hengel tot aan sluiting bij de afdeeling op. BIRKHOVEN. In weerwil van het barre we r, was gisteren op Birkhoven betrekke lijk nog veel publiek. Het neerstroo- inende regenwater deed anders wel afbreuk aan de concoursen, die nu niet met zooveel belangstelling gevolgd werden, als dat met fraai Aprilweder wel het geval zou zijn geweest. De uitslagen zijn als volgt I. Concours d'adresse behoorende bij de Military (vierde proef van de Mili tary), le prys luit. J. Knel met Red Cap, die de medaille van H. M. de Koningin verwierf, beuevens de kam pioen-medaille 2e pr. luit. jhr. K. F. Quarles van Ufford met Marengo 3e pr. luit. W. A. v. d. Wall Bake met FraDgipani. Luit. R Wilson, die Vrydag kwam te vallen, trok zich van verdere deel name terug. II. Concours jachtpaarden (concours d'adresse) voor Rykspaarden, bereden door onderofficieren der Huzaren of Rijdende Artillerie, le pr. opperw. J. Bayens2e pr. wachtin. le kl. C. Joosse; 3e pr. opperw. Doeleman. Bestuuisprijzenwachtra. le kl. Steijn, opperw. instr. Cremer en wachtm. le kl. Ringlever. III. Concours voor het bestgaande Rijpaard, bereden door officieren of particulieren (leden of donateurs der M. S. V.) le pr. luit. J. Knel met Red Cap 2e pr. luit. J. A. van Gelli- cum met Doddy3e pr. luit. W. A. v. d. Wall Bake met Frangipani. Bestuurspryzen luit. H. F. M. baron van Voorst van Voorst met Maayke Meu en Luit. jbr. K. F. Quarles van Ufford met Marengo. IV. Concours jachtpaarden (codcouis d'adresse) voor paarden, bereden en toebehoorende aan officieren en parti culieren (leden of donateurs der M. S. V.) Hindernissen niet hooger dan 1 M. le pr. luit. Jhr. J. A. Roëll met C'eric; 2e pr. luit. K. W. G. Baron van Wassenaar met Why Not3e pr. luit. G. L. M. H. Higly met Tjoba 4e pr. luit. J. A. van Gellicum met Hopla5e pr. luit. F. E. Evorwijn Lange met Mayo. V. Concours voor het bestgaande Rypaard, uit eene klasse paarden be hoorende tot de Rijschool en aldaar by onderofficieren in gebruik, le pr. wachtm. van Opstal; 2e pr. wachtm. Vermeer 3e pr. wachtm. Rietveld. Bestuursprijs wachtm. Woudenberg. VI. Springconcours voor officieren, die voornemens zijn mede te diDgen in het springconcours te Londen of elders in het buitenland, waar van elk land een team van 3 officieren kan mededingen, le pr. luit. J. P. P. Beerninck met Topthorn2e pr. luit. C. H. Labouchèie met Dread nought; 3e pr. luit. J. A. van Gelli cum met Powerful!. Bestuursprijs luit. H. W. C. E. Mathon met Held. VII. Jachtrit achter een jager- meester met eindloop van 900 M. Flying Start. Degenen, die den jagermeester vóór de Flying Start voorbij ryden wordeD gedisqualificeerd. Jagermeesterluit. B. W. baron van Dedem. le pr. luit. J. Knel met Good Shot (eigenaar luit. J. J. van Santen)2e pr. luit. J. J. van Santen met- Intrepid 3e pr. luit. N. O. J. de Pauw Gerlings met Alice. KINDERHERSTELLINGS- EN V ACANTIEKOLONIES. Gisterenmiddag werd in de Arend de algemeene vergadering gehouden van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolo- Qies. Te ruim half twee opende de vice-voorzitter, Mr. L. N. Roodenburg uit den Haag ''e vergadering met een rede, waaraan we het volgende ont- leenen Dit jaar kan een heel wat opge wekter toon doen hooren, dan het vorige te Haarlem, toen het Hoofd bestuur moest komen met de mede- deeling, dat de propaganda stop moest gezet wordeD, omdat bij den snellen groei de verschillende kinderen niet onder dak gebracht koDden worden. Thans zyn de vooruitzichten bijzon der gunstig. De groei is, niettegen staande geen opzettelijke propaganda is gemaakt dojr het H. B., zeer be- viedigend. In 1908 waren er 86 af- deelingeD, op het oogenblik 106. Dat is een bewijs vaD de eigen groei kracht, die in het Genootschap zit, een bewys, dat geijverd wordt voor een volkszaak, een nationaal belang, dat overal instemming vindt. Anders zon het Genootschap nooit op een dergelijk resultaat kunuen bogen. Dat de propaganda niet opzettelijk is gevoerd blijkt uit de propaganda- kosten. In 1909 is daarvoor uitge geven bijna f320 tegen bijna f 2350 in 1908. De toename van het aantal leden van het Genootschap zelve wordt echter nog sterker gewenscht. Dit aantal steeg van 172 tot 231. Dat is te gering en de aandacht van het Bestuui is dan ook voortdurend op versterking gevestigd, waarvoor het een beroep op de afdeelingen doet. Wanneer gesproken wordt van op gewekter toon, doelt dit speciaal op de a. s. opening van het nieuw ko loniehuis. De behoefte daaraan heeft zich reeds jaren doen gevoelen en vaak is overwogen, wat te doen om de som daarvoor bijeen te krygen. Totdat het damescomité „Ter wille van het kind" over het geheele land een inzameling heeft gehouden met uitstekend succes. Veel discussie is er geweest over de plaatsing vaD het nieuw koloniehuis. Byna eenstemmig meende het H.B. dit niet te moeten stichten te Egmond aan Zee, daar het een dergelijke concentratie van de koloniehuizen niet wenscheljjk acht. De tijd drong echter, er moest zoo spoedig mogelijk gebouwd worden. En het gaat niet gemakkelijk aan onze zeekust geschikte bouwterreinen te krygeD, men is beperkt tot de Noord en Zuid-Hollandsche kust. Het Hoofd bestuur had ten slotte te kiezen tus schen Katwijk a/Zee en Egmond a/Zee. Het eerste terrein was van voldoende grootte maar lag te laag, en toen bleef niets anders over dan Egmond aan Zee. Het H.B. heeft daar een mag- nifique terrein van 2 H.A. in erfpacht gekregen van Jhr. Six. De resultaten der verpleging waren zeer beviedigend; helaas kwam er één sterfgeval voor te Nunspeet. Versterking der financiën blijft nog zeer noodzakelijk, daarom staat op de agenda weer een aanvraag om Rijks subsidie. Ten slotte brengt de voorzitter een woord van dank aao de afdeelingen eu vooral aan de directrices en de geleidsters voor het vele werk, de vele moeite en zorg, die zij aan het Genootschap besteed hebben. (Applaus). Hierna wordt een buitengewone vergadering gehouden ter behandeling van eenige wyzigingen in hot Huis houdelijk reglement, die na eenige discussie worden aangenomen. Daarna werd de gewone algemeene vergadering gehouden ter behandeling van de agenda. Het jaarverslag, dat in druk is rondgezonden, werd vastgesteld. Daar uit bleek o.a. nog, dat in 1909 door het Genootschap 1279 kinderen wer den verpleegd tegen 861 in 1908,551 in 1907, 261 in 1906 en 31 in 1905. De hoogste gewichtstoename was 6 K.G. De gemiddelde toename over alle kolonies, uitgezonderd najaarskolonie, bedroeg 2.13 K.G. De rekening van de Genootschaps- kas sluit met een nadeelig saldo van f 1706.33' in totaal met f5874.056. Het bouwfonds der koloniehuizen wyst in totaal in uitgiaf aan f 10160.90, en sluit met een nadeelig saldo van f5656.636. De onderstandskas heeft een voordeelig saldo van f 1078.266, en sluit met een bedrag van f 33046.26. De rekening is nagezien door den Raad van Toezicht en accoord be vonden. De penningmeester wordt gedechargeerd onder dankzegging voor zyn nauwgezet beheer. Tot lid van den Raad van Toezicht wordt gekozen mevr. H. C. van Over- beekeSchroder te Amsterdam. Tot leden van het Bestuur worden gekozenMevr. Kamerlingh Onnes, te Leiden, en de heeren J. D. Fran sen van de Putte te Goes, Th. M. Ketelaar te Amsterdam, Mr. L. N. Roodenburg te 's Gravenhage en A. C. Bos te Egmond aan Zee. Een voorstel van NaardenBussum om 5% der contributie af te dragen voor het bouwfonds en om een zeker bedrag per kind te heffen voor aan schaffing van een kleerenvoorraad werd ingetrokken, nadat het H.B. ernstige overweging had toegezegd. De volgende algemeene vergadering wordt te Egmond aan Zee gehouden, terwjjl met 46 tegen 34 stemmen en

De Eemlander | 1910 | | pagina 2