woensdag 27 APRIL 1910. DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. ggfc feuilleton" No. 97. 7e JAARGANG Amersf. Handelsschool. Quinnion de Philosoof. DE EEMLANDER Hoofdredacteur XL Cr. BIJKENS. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f4.—. Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. fl.40. Afzonderlijke nummers f0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels 10.40. Voor iedercn regel meer 10.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiBn en reclames van buiton het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D.Y.ALTA,Warmoesstraat 76-78 to Amsterdam. Gisterenavond werd in de groote zaal van de sociëteit Vereeniging een vergadering gehouden ter oprichting der vereeniging „Handelsschool Amers foort en Omstreken". De voorzitter der voorloopige com missie, do heer S. J. van Duinen, opende de bijeenkomst met de vol gende rede Myne Heeren 1 Als Voorzitter van de Ver. „H. en N." heb ik de eer en het voorrecht u namens die vereeniging een harte lijk welkom toe te roepen. Ik acht dit een groot voorrecht, wijl dit in zich sluit uiting te geven, aan een lang gekoesterden wensch der Ver eeniging. Maar vooral acht ik het een voor recht u allen een woord van oprechten dank te mogen betuigen voor uwe medewerking om tot het beoogde doel te geraken. Van alle zjjden toch en uit alle kringen dezer stad, mochten wij blijken ontvangen van goedkeuring van en medewerking met de op richting van eene Handelsschool te dezer stede. Als van zelf verschijnt nu voor mijn geest de vriendelijke gestalta van den Inspecteur van het M. O. te 's Gravenhage, den heer Dr. P. Fockens, die ons zoo menigmalen met zijn hooggewaardeerden raad bijstond, waar onze kennis, leeken als wij zijn op onderwijsgebied, te kort schoot. Ik ben er zeker van, na deze mede- deeling, mede in uwen naam te spre ken, wanneer ik hier als tolk voor den geheelen Amersf. Middenstand getuig van erkenning en groote waar deering voor de ons steeds betoonde welwillendheid. WK hebben onder- VAN GUY BOOTHBY. 45) Maar welk soort van vrees kon het geweest zyn die zich zoo van zyn ge- geheelen persoon had meester gemaakt dat hü zelfs niet den tyd had een hoed te halen, maar blootshoofds de wereld in moest gaan op een uur, waarop iedere winkel gesloten was. Hoe meer ik hierover nadacht, hoe raadselachtiger het mij voorkwam. Alvorens de hal te verlaten, onder zocht ik de voordeur, alleen om tot de ontdekking te komen, dat zij goed ge sloten was met grendel, slot en ket ting. Toen ik my omkeerde' om heen te gaan, kwam Alphonse naar mij toe. Ik vertelde hem het geheim van de hoeden en vroeg er zijn opinie over. Hy wist niet, wat er van te moeten denken. Maar ook ik, mynheer, heb een ontdekking gedaan, riep hij uit. Als vonden, hoe onze taak verlicht werd door zyne hulpvaardigheid, telkens als zijne voorlichting gevraagd is. Het is ons daarom eene behoefte uit te spreken, hoezeer wy die hulp en voorlichting op prijs stellen. De convocatie behelst het heug'lyk feit dat definitief, hedenavond, zal worden gevormd de vereeniging „Handelsschool voor Amersfoort en Omstreken". De voorbereidende werkzaamheden, noodig voor het vestigen van dusda nige vereeniging zyn eenigzins anders gegaan dan gewoonlijk geschiedt, een gevolg van de omstandigheden, waar- by, met de oprichting rekening moest worden gehouden. Er zyn nl. plannen geweest by het Dag. Bestuur dezer Gemeente tot stichting van eene Handelsschool. De plannen daarvoor waren gekoppeld aan een verzoek tot overname van de Hoogere Burgerschool door het Rijk. Dit laatste is door den Minister ge weigerd. 'tLigt niet in den aard van mijn bestek over deze plannen uit te weiden. Wel kan ik bier als volbloed mid denstander verklaren, dat het my on- begrypelyk is, dat de Gemeente niet met beide handen de gelegenheid heeft aangegrepen, haar door den Minister geboden in zijn schryven van 12 Januari j.l. Ware de Gemeente overgegaan, na dezen vriendelijken wenk van den Minister tot de stich ting van een Handels dag school en een Handelsavondschool, dan zou Amersfoort voor betrekkelijk geringe kosten met eene onderwysinrichting verrijkt zijn geworden, waarvoor de middenstand vooral, bet Gemeen tebestuur zeer dankbaar zoude zyn geweest, wyl daardoor op flinke wyze, een sedert jaren gekoesterde wensch, mijnheer zoo vriendelijk wil zijneven met my mee te gaan, zal ik het hem vertellen. Ik volgde hem naar zijn keuken, die er zooals gewoonlyk, onberispelijk netjes uitzag en vandaar naar de pro visiekamer er achter. Met een thea traal gebaar wierp hij de deur open en verzocht mij binnen te gaan. Ik deed dat, ofschoon ik in de verste ver te niet wist, welke nieuwe ontdekking ik nu weer doen zou. Ik kende Alphon se ichter te goed om niet overtuigd te zyn, dat als by my hierheen me 'nam hij er ook wel zyn goede redenen voor zou hebben. Ik keek om my heen op de wel voorziene planken, maar kon niets ongewoons ontdekken en dat vertelde ik hem. Maar ziet mynheer dan niets riep hy, zyn handen uitspreidend, en de schouders ophalend, totdat zij bij na zyn ooren bereikten. Kyk dan, mijnheer! O! kyk dan alstublieft. Waar is de ham, die prachtige ham, waarvan gisteren aan het ontbijt nau welijks gebruikt is? Waar is de koude roastbeef? Waar is de kaas vanGai- gonzola En toen het deksel van den brood trommel oplichtend, ging hij voort, terwijl by er met zyn vinger op wees. was in vervulling gegaan. Toen de Ver. „H. en N." in hare vergadering van 12 Nov. j. 1., de gel den toestond, noodzakelyk voor het uitvoeren van voorafgaande werkzaam heden, kon zy natuurlijk niet bevroe den, dat voor de uitvoering van de plaunen van de Gemeente zoo'n on verwacht gunstige gelegenheid zich zoude voordoen, als in het miuistrieel schryven van 12 Januari jl. vervat. Van daar dat nh den oproep aan belangstellenden in en belang hebbenden bij de stichting van eene Handelsschool in December j.l., de pogingen noodig voor slagen niet met die kracht zyn doorgezet, als ongetwyfeld geschied zoude zijn wan neer wy onkundig waren gebleven van bedoelde missive. Nu het blijkt dat het Dag. Bestuur niet is ingegaan op de, voor de Ge meente gunstige voorwaarden, is dit plan natuurlyk van de baan en kun nen wij als vaststaande aannemen, dat alle onderhandelingen, die zyn ge voerd, na 1 Mei a.s, de fatale termijn voor het aanvragen van Rijks subsidie voor 1911, zijn afgeloopen. Nu is voor de nieuwe vereeniging het tydstip aangebroken zich te con- stitueeren en onmiddellyk den weg in te slaan, die betredeu moet worden voor de aanvrage van Ryks-subsidie voor het jaar 1911. M I H Omdat wy ons niet konden voorstellen, dat de Gemeente, van een koopmans-standpunt gezien, eene zoo scboone gelegenheid tot het ver krijgen van eene Inrichting voor voldoend Handelsonderwijs zoude laten voorbygaan, heeft het Bestuur van „H. en N" tot het uiterste gewacht U te zamen te roepen. Wy kunnen nu echter ook geen dag langer wachten, willen wy niet weer voor een jaar ons de kans zien Gisterenavond waren er nog twee onaangesneden broodenwaar zijn zij nu Zy zyn weg. Ja, mynheer, zy zijn weg 1 Zy waren zeker weg, zooals hy ge zegd had, en dat feit gevoegd by de ontdekking betreffende de hoeden, die ik gedaan had, voerde myn verba zing ten toppuut. De zaak werd ieders minuut ingewikkelder. De gesloten deur, het open venster, de moeilijk heid om beneden op straat te komen, het feit, dat de vermiste het huis blootshoofds en zonder overjas in een bitter kouden nacht had verlaten, daarbij gevoegd nog, dat hij zich op zyn vlucht belast had met een groo- ten ham, een biefstuk, een halve kaas en twee brooden; dit alles scheen haast al te onmogelyk en toch had den wij de feiten, hier duidelyk voor ons. Een minuut lang stond ik te staren naar den ledigen broodtrommel, toen verzocht ik Alphonse niets over dit on derwerp aan juffrouw Sylvia te ver tellen, ik ging bij hem vandaan en snelde nog eens naar boven, naar de slaapkamer van mijn chef en vriend. Ik was verlangd te weten of hij al die dingen had meegenomen in de kleine Gladstonereistasch, die altijd benomen om datgene te verkrijgen, waaraan hier zoo groote behoefte bestaat. Daarenboven zal wachten de vervulling der wenschen steeds meer bemoeilijken. Als wy zien hoevelen voor Handels onderwijs subsidie aanvragen en dit gevoegd bij hetgeen nu reeds door het Ryk wordt verstrekt, daa zal ieder moeten toestemmen, dat elk jaar wachten minder kans op slagen zal geven. Het leerplan der hier op te richten school, samengesteld met medewerking en onder goedkeuring van den heer Inspecteur voor het Handels onderwijs, kan worden geacht te voldoen aan billy ke eischen voor den tegen woor- digen tyd en in de naaste toekomst, iudieu dit onderwijs wordt gegeven door geschikte personen. Ik heb reeds gezegd, dat van ver schillende zyden ons steun is gewordeu. Daarom acht ik het overbodig, hier nogmaals in het licht te stellen de groote behoefte, die in Amersfoort be staat aan eene inrichting voor Han- delsonderwys wy kunnen aannemen, dat algemeen die behoefte wordt ge voeld. Alleen wensch ik er nog op te wy- zen, om mogelijk misverstand te voor komen, dat het te geveu onderwys zal aansluite i aan het onderwys der lagere scholen de aanvangklasse zal dus leerlingen bevatten van 12 h 13 jarigen leeftijd, zoodat zy, die de vier klassen van den cursus doorloopeu, op 16 h. 17 jarigen leeftyd grondig onder legd, de praktyk kunnen ingaan. Myne Heeren ik stel U thans voor uwe goedkeuring te hechten aan de oprichting van de vereeniging „Han delsschool voor Amersfoort en omstre ken," opdat wy kunnen overgaan tot de volgende punten van de agenda. (Applaus.) onder zyn bed stond. Maar nu stond ik opnieuw verstomd, want de tasch stond daar r.og precies zooals ik het de laatste maal gezien had. Hoe had hij die artikelen dan mee kunnen ne men Het was niet aan te nemen, dat hy ze uit het venster in de straat gegooid zou hebben, en ze later weer opgeraapt, terwijl het aan den ande ren kant absoluut onmogelyk was, dat hij ze op zyn gevaarlijke reis langs de lystjjvan het huis zou hebben mee genomen. Blondin zelfs zou zoo'n waag stuk niet hebben volbracht, hoeveel minder een man met gokwetste zenu wen, die al beefde en sidderde terwyl hij gewoon op den vloer stond. Als ik nog meer zulke ontdekkin gen doe, zei ik tot myzelfs, zal ik myn verstand er bij verliezen. Het eerste wat my nu te doen staat, is het nieuws aan juffouw Sylvia bekend te maken en hoe spoediger ik dat doe, des te beter voor alle partyen, die er mee te maken hebben. O, als hy mij maar vertrouwd had en goed gevon den, dat ik hem hielp dan zouden wy nu niet in deze moeilykheid zitten. (Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1