DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 101. MAANDAG 2 MEI 1910. 7e JAARGANG BUITENLAND. FEUILLETON. Quinnion de Philosoof. DE EEMLANDER Hoofdredacteur B>. O. RIJKENS. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar mot geïllustreerd Zondagsblad f 4.—. Franco per post id. f6.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. YMy. kussH PRIJS DER ADVERT ENTIEN Van 1 tot 6 regels f0.40. Voor iederen regel meer f0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f0.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D. Y. ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam. DE OPSTAND IN ALBANIË. Heel het noorden van Albanië is thans in vollen opstand. De Albaneozen of de Arnauten willen, zooals men weet, zich niet onderwerpen aan de wetten, die onder het nieuwe régime voor alle Turken gelden en dus ook voor hen, die zich nagenoeg als zelfstandig beschouwden. Zy beweren dat men hen belastingen oplegt die zjj volgens een vroeger be drag met de regeering niet behoe en te betalen. Maar de ziak is, dat men een einde wil maken aan hun be trekkelijke onafhandelijkheid. Dat dul den zij niet. Het is eeue zeer merkwaardige ge schiedenis. De Arnauten zijn een trotsch en weerbaar volk en de Porte zal er niet licht in slagen den opstand te dempen, te minder wanneer, zooals sommige telegrammen beweren, de generaals, die hen moeten onder werpen, het onderling niet eens en naijverig zijn. Het tooneel van den opstand is op de kaart gemakkelijk te vinden. Men volgt den spoorweg die van Ueskub naar Mitrowitza loopt, waarhij men echter heeft te bedenken, dat de plaatsnamen zeer verschillend ge schreven worden. Daar, in de buurt, is alles ia verzet tegen de Turksche regeering. De spoorweg doorloopt o.a. het Lijsterveld, de heide van Kossovo, Kossovo Polje. Het is eene beroemde plek, ver maard in de geschiedenis der Balkan volken. Hier heeft tweemaal toe in eene halve eeuw de Halve Maan ge triomfeerd over het Kruis. Zal het historische slagveld nogmaals het too neel worden van een bloedigen strijd VAN GUY BOOTHBY. i Het is zeer mogelijk. En het is te begrijpen, wat de telegraaf zegt, dat in Servië en Boelgarije met groote belangstelling wordt gevolgd wat thans in Albanië gebeurt. Het schijnt, dat de Porte aanvanke lijk niet geloofde aan den ernst van de zaak. Ten minste zij deed alsof zij van ondergeschikt belang was. De officieuse berichten spraken wel van den opstand, maar verzekerden dat de Turksche troepen weldra een einde zouden hebben gemaakt aan het ver zet. Reeds kwamen Albaneesche hoof den om hunne onderwerping aan te bieden en genade te vragen Maar de bevolking denkt niet aan onderwerping en het vragen van ge nade. Integendeel, onpartijdige be richtgevers zijn verbaasd over de koelbloedigheid waarmede de opstan delingen hunne maatregelen nemen en hun vertrouwen in den goeden uit slag van den strijd die hen te wach ten staat. Te Konstantinopel begreep men eerst dat het ernst werd door den overval bij Katsjanik. Het is een enge bergpas, op vele kaarten Kaga- nik genoemd. De trein gaat hier door het nauwe dal van het riviertje de Lepanatz en er is nauwelijks plaats voor den spoorweg die verder ook nog door een tunnel loopt. Zaterdag den 23sten toen de postsneltrein van Ueskub den pas binnenreed zag de machinist een mau die een roode vlag zwaaide. Er was onraad. De Albaneezen hadden, duizenden mannen sterk, de steile hoogten aan beide zijden van den pas be zet en een man uitgezonden om den trein tegen te houden. De reizigers waren ontzet en eenige Turksche dames vonden de gelegenheid geschikt om in onmacht te vallen. Maar de Arnauten die naderden waren zeer 49) Hij was echter niet snel genoeg, want voordat hy zich nog had omge keerd, had ik in hem niemand anders herkend dan mijn schurk van een neef, Gilbert Peversham. Was het alleen maar een samen loop van omstandigheden, of had hij om een of andere reden den jongen er op uitgestuurd om my te volgen Maar als dat het geval was, wat kon de reden daarvan zyn HOOFDSTUK IX. Men moet zich niet verbeelden, dat ik, omdat ik niet veel meer gesproken heb over de onrechtvaardige beschul diging, die tegen mij was ingebracht van een valsche handteekening te hebben gemaakt, de gedachte daar aan uit myn hoofd had gezet. Dat was allesbehalve het geval. Ik dacht er voortdurend aan en misschien meer dan ooit, sinds ik in gezelschap verkeerde van juffrouw Sylvia. Dan vroeg ik mij af, wat -y van mij zou denken, als zij wist, waarv n ik verdacht werd, terwyl ik niet in staat was, mjjn onschuld te bewijzen. Tel kens en telkens weer dacht ik er over na of zjj, mij kennende zooals zy nu deed, aan myn schuld van een ern stig misdrijf zou gelooven tegenover iemand, die voortdurend goed en vriendelijk voor mij was geweest. Ik trachtte te hopen, dat zij het niet zou gelooven, maar in zulke gevallen durft men niet heel optimistisch zyn. Men is altijd geneigd te denken, dat de wereld 'liefst het ergste gelooven zal. Op een gegeven oogenblik echter zei ik tot mij zelf, dat de waarheid aan het licht zou komen, en dat de man, die mijn ongeluk veroorzaakt had, ten val gebracht en zijn schur kerij bekend gemaakt zou worden. Als het aan mij lag, dan zou die re kening niet gemakkelijk vereffend worden. Intusschen bleef mij niets anders over, dan geduldig mijn tijd af te wachten en het beste te hopen Gil bert Feversham was nu zoo hoog mo- beleefd en boden de reizigers zelfs ververschingen aan. Alleen namen zij het militair geleide gevangen. Zoo vernam men te Konstantinopel dat de zaak ernstig werd en de op standelingen een zeer gewichtig en zeer verdedigbaar punt bezet hielden. Zij laten de treinen doorgaan als zjj geene militairen of wapens vervoeren. Zoo ja, dan worden zy aangehouden en de Arnauten nemen in beslag wat zjj als contrabande beschouwen. De Turksche generaals moeten voor alles trachten deze belangrijke stelling te veroveren. Uit Konstantinopel wordt thans bericht dat zulks is gelukt en dat de Arnauten zyn verstrooid. Doch uit Weener komen heel andere berichten. Men acht daar de ontruiming van het défilé van Kalchanik door de Arnauten een feit van slechts ge ringe beteekenis, daar zij de hoogten blijven beheerschen en een aanval op hen in de bergen met buitengewone moeilijkheden gepaard gaat. Ook wordt van haar gemeld, dat de opstandelingen Ipek, Djakowa en Gilan hebben vermeesterd. DUITSCHLAND en ENGELAND. De liberale „Manchester Guardian" vraagt zich af, tot welke politiek En geland gedwongen zou zijn, indien (wat het blad echter uitdrukkelijk ontkent) Duitschland van vijandelijke voornemens bljjk gaf. Ten eerste zou Engeland dan in staat moeten zijn de neutraliteit van Holland en België te verdedigen. Dat is geen vloot maar een legervraag- stuk. Dan moest het Engelsche Koninkrijk nog 'n militair verbond met Frankrijk aangaan, wat zeker niet zonder alge- meenon dienstplicht -moge ijk is. De prijs van een aan Duitschland gelijk geklommen, maar zijn voetstuk was allesbehalve veilig, en hy wist niet hoe spoedig dat zou breken om hem hals over kop naar beneden te doen valleD. Ik keerde nu zoo spoedig mogelyk naar huis terug, om juffrouw Sylvia te vertellen, wat ik gedaan had. Ik vond haar onrustig wachtend in de kamer beneden. Ik vertelde haar myn avonturen, en deed zoo goed mogelyk myn best haar wat op te wekken. Ofschoon zy haai oom niet zoo lang gekend had als ik, was zy hem oprecht genegen, misschien nog te meer, omdat hj de eenige bloedverwant in leven was, dien zy in de we eld bez t behalve haar grootmoeder en haar vader, die zooals de arme Justus my verteld had, een schurk van de eerste soort was, en van wien zjj nu heelemaal geen notitie meer nam. O, ik hoop, dat wjj maar spoe dig goed nieuws van hem hooren, riep zy uit. Ik heb vanmorgen zoo veel aan hem gedacht en mij afge vraagd, wat er van hem kan zijn ge worden. Het maakt den indruk, of myn komst in EDge and hem geen ge luk heeft aangebracht, want hy is nooit heelemaal goed geweest, sinds vyandige politiek zou daarmede echter nog niet betaald zijn, men zou ook Rusland te vriend moeten houden. Uit de Perzische politiek heeft men kunnen zien wat dit beteekende. Men kan deze niet begrypen, als niet wordt aangenomen, dat Rusland daarmee van e <n samengaan met Duitschland wordt afgehouden. De slotsom, waartoe het blad komt, is, dat Engeland een actieve, vriend schappelijke politiek met Duitschland moet voeren, als de alleen veilige en practische. DUITSCHLAND. Het hoofdbestuur van het Duit- scbe werkgeversverbond heeft te Ber lijn vergaderd, om vast te stellen, hoevele arbeiders op het oogenblik uitgesloten waren. Het bleek, dat op het oogenblik 186,000 man gedaan hadden gekiegen. De vergadering nam verder een motie aan, het voornemen uitsprekende om den opgedrongen strijd tot een zegevierend einde te brengen en dank zeggende voor den steun van de twee groote fabrikantenvereenigin- gen. Men herinnert zich, dat ongeveer 30 Bremensche onderwijzers op den dag dat een sociaal-democratisch on- derw jzer zyn ontsla kreeg, aan Be- bel een telegram hebben gezonden, om hem by gelegenheid van zyn 70sten verjaardag een nog lange werkzaam heid in dienst van den klassenstrijd toe te wenschen. De Senaat opende tegen die onderwijzers, van wie er maar enkele bekend waren, een instruc tie. By het opstellen van het tele- grim was de sociaal-democratische boekhouder Erenthal als getuige aan wezig. De rechter van instructie ver langde van hem de namen van de afzenders van het telegram te verne men, wat hy weigerde. Daarvoor is ik hem voor 't eerst ontmoette. Mis schien zou hij liever willen, dat ik nooit gekomen was en toch wist ik niet waar anders heen te gaan, en mijn moeder had mij altijd gezegd, dat ik naar hem toe moest gaan, als ik ooit in moeilijkheden was. Denkt u, dat ik er verkeerd aan deed Natuurlijk niet, haastte ik mij te antwoorden. U deed juist het beste, en wat betreft uw zelfver wijt over de slechte gezondheid - an uw oom veronderstel al dat zij bestond wel, alles wat ik daarop kan zeggen, is, dat hjj er waar schijnlijk veel erger aan toe geweest zou zijn, als u niet hier geweest was. U weet hoezeer hy van uw gezelschap genoot, en hoe hy dacht om alles wat u aangenaam zou kunnen zyn. Neen, u behoeft nooit te twijfelen aan zyn genegenheid voor u. Willen wij sa men een verbond sluiten, dat wjj niet te veel acht zullen slaan op den donkeren kant van de kwestie, totdat wij werkelyk reden hebben te weten dat er iets ernstigs gebeurd is Hoe weten wjj nu zeker, dat wjj ons niet noodeloos ongerust maken? (Wordt irervolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1