WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 2 Mei 1910. Hoogste barometerstand 776.4 m.M. te Horta, laagste 752.5 m.M. te Seydistjord. Verwachting tot den avond van 3 Mei 1910. Meest matige Noordelijke tot N.-Oostolijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt ot betrokken, waarschijnlijk regenbuien. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMEBSFOOKT. Barometerstaud hedenmiddag te 12 uur 764 m.M. Vorige stand te 12 uur 768 m.M. tc Amersfoort. Hoogste gisterenF. 63 Laagste hedennachtF. 40 Hedenmiddag 12 uurF. 55 hem nu een boete van '200 rak., en aangezien deze niet inbaar was, een hechtenis van 20 dagen opgelegd. De openbare meeuing te Bremen, die overigens het optreden van de onder wijzers streng veroordeelt, vindt, vol gens den correspondent van de Kölni- sche Ztg., het vonnis tegen Erenthal te zwaar, daar hij toch geen misdrijf of eerlooze handeling begaan heeft. GROOT BRITANNIË. I-Iet wetsontwerp betreffende het Veto der Lords is gepubliceerd het grondt zich op de veto-resoluties die in het Lagerhuis zjjn aangenomen. In den aanhef wordt de bedoeling uitgesproken in plaats van het Huis der Lords een Tweede Kamer in te stellen, stoelend op een populairen, in plaats van een hereditairen grond slag doch daar die vervanging niet onmiddellijk kan worden doorgevoerd is het noodig thans de bestaande macht der Lords te beperken. Het ontwerp bepaalt, dat zoo de begroo ting door het Lagerhuis is aangeno men, en dat niet binnen een maand na de aanbieding aan het Hoogerbuis door dit Huis is goedgekeurd, aan den Koning ter onderteekening zal worden voorgelegd en op die wijze wet kan worden. OOSTEN RIJK- HONGARIJ E. In het slotverhoor van den wegens moordaanslag door middel van girt- pillen verdachten en sedert 22 Nov. i909 zich in hechtenis bevindenden luitenant Hofrichter heeft deze ein delijk een volledige bekentenisafgeisgd. Hofrichter moest zelf inzien, na in zage verkregen te hebben van het geheele bewijsmateriaa', dat dit niet kon worden omgestooten. Hierin werd hü ook ten deele door de militaire artsen, die tijdens zijn inhechtenis neming herhaaldelijk de geestver mogens van den verdachte onderzocht hadden, versterkt. Voor den rechter van ondeizaek bekende hij daarop onder zichtbaren innerlijken strijd, dat hij werkelijk de gif-pillen aan de stafofficieren gezonden had, om deze uit den weg te ruimen en weer bjj den Generaleu Staf te worden op genomen. Dit plan had hij voornamelijk ont worpen uit liefde voor zijn vrouw om haar toekomst te verzekeren. Mevrouw Hofrichter is daarop nog in verhoor genomen om zich te verantwoorden voor verklaringen en.handelingen, die djor deze bekentenis wel in een vreemd daglicht komen te staan. Volgens latere berichten heeft Hof richter in zijn bekentenis nog gezegd, dat hij den 14n Nov. 1909 's morgens om 6 uur de gift inhoudende brieven in den brievenbus geworpen had. De cyaankali had hij reeds langen tijd voor de verzendiDg van een familielid in Silezië gekregen. Bij het verhoor v in mevrouw Hof richter moet deze de mededeeling, dat haar man bekend had, zonder een bepaalde verwondering te toouen aan gehoord hebben, alsof zij met de mogelijkheid van deze bekentenis reeds lang rekening had gehouden. De Keizer werd van de bekentenis van Hofrichter onmiddellijk op de hoogte gesteld. Nu Hofrichter bekend heeft, is een veroordeoliDg ter dood, welke anders niet had kunnen worden uitgesproken, mogelyk. Loodwit. Het bestuur der Sociaal-technische vereeniging van de mocratische ingenieurs en architecten komt in een tot de Raden van ver schillende gemeenten gericht adres terug op zijn in 1907 gedaan verzoek om te verbieden het gebruik van lood houdende verven, op welk verzoek die gemeenteraden in afwachting van liet eindrapport dor Loodwitcommissie nog geen beschikking hadden genomen. Nu uit dit rapport blijkt, dat lood- witverf op enkele uitzonderingen na zonder bezwaar van technischen aard kan worden vervangen door zinkwit- verf en evenzoo loodmenie door yzer- menie en er dus geen aanleiding be staat om den door genoemde ver eeniging gewenschten hygiënischen maatregel langer uit Ie stellen, ver zoekt het bestuur bedoelde gemeen teraden, om, behoudens enkele uit zonderingsgevallen, het gebruik van loodhoudende verfstoffen te verbieden bij werken, welke van gemeentewege uitbesteed of in eigen beheer uitge voerd worden. In de jongste algemeene vergade ring der Vereeniging van Vernis- en Verffabrikanten en Handelaren in Nederland is gesproken over het lood- witvraagstuk. De afgevaardigden van den Bond van Nederlandscbe Schih'erspatroons- vereenigingen en der Schilderspa- troonsvereeniging Amsieidam, in deze vergadering aanwezig, deelden mede, dat de vaststaande meening was van alle leden hunner vereenigingen, dat loodwit voor buitenwerk vooralsnog niet op eenigszins voldoende wyze te vervangen is. Beide vereenigingen hadden een ernstig onderzoek inge steld bij haar leden naar verschijnse len van loodwitziekte bij hen of hun personeel waargenomen, waaruit bleek dat geen van hen een geval had mede te deelen. Daar van verschillende zjjden als vaststaand woidt aangenomen, dat deze ziekte een grooie uitbreiding heeft verkregen, werd do wensche- lijkheid betoogd en door de vereeni ging beaamd, een enquête in te stellen hij de schilderspatroons, van wie velen, buiten den Bond staande, nog niet in de gelegenheid zijn geweest, luin erva ringen daarover mede te deelen, en de handelaren in loodwit. Liberale Unie. De Libe rale Unie zal een algemeene verga dering houden op Zaterdag '28 Mei, in het lokaal De Eensgezindheid, te Amsterdam. Daarin zal behandeld worden het ontwerp-Hervormings- program. De paragraaf over Kiesrecht en Vertegenwoordiging, luidt als volgt: „Ten aanzien van het Kiesrecht wenscht de L. U. eene regeling waarbij voor de samenstelling vau de Tweede Kamer der Staten-Generaal, van de Provinciale Staten en van de Ge meenteraden verkiesbaar zyu en tot de stembus worden toegelaten alle mannelijke Nederlanders, tevens inge zetenen des Rijks, die den door de wet gestelden leeftijd hebben bereikt en niet om redenen van practischen of strafrechterlijken aard neer gelegd in de motie van 8 Februari 1908 door de wet zijn uitgesloten. „De verkiesbaarheid en kiesbevoegd heid behooren ook toegekend te wor den aan vrouwen, naar regelen door de wet te stellen, terwijl de moge lijkheid van geleidelijke uitbreiding tot. aan de grenzen, die voor mannen gelden, verzekerd behoort te zijn. „Evenredige vertegenwoordiging en stemplicht behooren te worden inge voerd. „De Eerste Kamer behoort door rechtstreeksche verkiezing te worden samengesteldhaar bevoegdheden moe ten niet worden uitgebreid. „Voor bovenstaande hervormingen is Grondwetsherziening noodzakelijk." Recreatiehuis. De heer F. G. Waller, president-directeur der Nederlandscbe Gist- en Spiritusfabriek te Delft, die Zaterdag zyu 25-jarig mede-directeuischap herdacht, heeft voor den bouw van een nieuw recre atiehuis voor het. personeel f 20.000 beschikbaar gesteld. II et conflict in de bouw vakken. Een vergadering van uit- ges oten en stakende bouwvakarbei ders to Amsterdam heeft met- 360 stemmen voor 43 tegen en 5 blanco besloten na het antwoord, waarin de patroons alle onderhandeling afwezen, den strijd voort te zetten totdat de patroons een andere houding aannemen. Homoeopatisch zieken huis. Voor de opricbtiDg van een homoeopathisch ziekenhuis dicht bij Utrecht in een boschrjjke streek is door drie vermogende voorstanders een ton gouds toegezegd, mits de nog noodige anderhalve ton vóór Mei 1911 zijn bijeengebracht en de verpleging der patiënten alleen wordt opgedragen aan personen, die den Bijbel als Gods woord beschouwen. (Tyd.) Gisteren hield de afd. Amers foort van den Nederl. Bond van Post en Telegraaf beambten een openbare propagandavergadering in de Keizers kroon. De heer Wiggerman sprak een welkomstwoord en wekte tot toe treding als lid van den Boud op. Nadat het bondslied was gezongen, trad als spreker op de heer W. J. Perreyn van 's Gravenhage, met het onderwerp „Eendracht." Spr. wees er op, dat er nog veel in de positie dei- beambten is te verbeteren, maar wil len de bondsideeën ingang vinden, dan moet het zijn Allen voor .één, één voor allen. Afzonderlijk kan men niets uitrichten maar gezamenlijk veel. Het traktement van den postbe ambte is te klein om in de verschil lende behoeften te voorzien. De or ganisatie kau hierin verbetering bren ger. en zal als allen lid zijn, door be scheiden optreden zeker succes verwerven. Er is echter nog te veel meeningsverschil. Laatmen echter zich niet in met godsdienst en poli tiek, dan is de vereeniging neutraal en dan kan ieder er lid van zijn. Ook in andere opzichten hapert er nog voel. Zoo dient de pensioenregeling gewijzigd, opdat het recht op pensioen dadeljjk kan ingang bij indiensttre ding Dan is de rechtspositie niet voldoende verzekerd. Treedt men wat op den voorgrond aan is dat den autoriteiten niet aangenaam en het komt voor, dat een beambte wordt ontslagen om den toon. De rechts positie moet hecht en sterk zijn en dat kan alleen verkregen worden door hechte organisatie. Ten slotte richt Spr. zich tot de vrouwen om den man te steunen in den str(jd, daar zijn belang evengoed haar belang is. Met een krachtige opwekking om lid te worden, besloot hij zijn rede. Na eenig debat werden verschillende voordrachten ten beste gegeven, die zeer in den smaak vieleD. Het concert van de Amersf. Muziekvereeniging had Zaterdagavond heel wat publiek op de been gebracht., terwijl de jeugd voor een groot deel den propagandatocht van Amersf. Vrij willigerskorps escorteerde. Overigens was er weinig drukte langs den weg, zeker niet meer dan andere Zaterdagen. De bewoners van Groote en Kleine Haag hadden zij een heel aardige ver lichting van lampions in hunne stra ten aangebracht. Het 1 Meifeest is te dezer stede door den Amersf. Bestuurdersbond ge vierd met een vergadering gisterenmor gen in de Keizerskroon, waar de heer A. F. Muller van Arnhem de feestrede hield. Muziek en voordrachten ver hoogden de feestelijke stemming. Des middags werd op het Stort een openlucht bijeenkomst gehouden waai de heeren Dr. A. J. Resink van Bla- ricum en A F. Muller de beteekenis van liet Meifeest uiteenzetten. Beide vergadeiingen waren zeerdrukbezocht. De directie der stoomschoenen- fabriek „De Eenhoorn" is met de sta kende zwikkers tot een vergelijk gekomen, zoodat de staking is opge heven. De voetbalwedstrijd H. V C. Het Vijfde Zaterdagmiddag op het terrein achter Rustoord gespeeld had, jammer genoeg, niet veel publiek ge trokken. Het vrjj koude weer zal daarvan wel de oorzaak zijn. Niette min is er nog een saldo overgebleven van f 4.86, dat gestort wordt in de kas der Amersf. Vereeniging tot be strijding der tuberculose. Bovendien zal nog een tweede wedstrijd voor hetzelfde doel worden georganiseerd. De te dezer stede opgerichte vereeniging van schoenmakers gezellen heeft tot bestuursleden gekozen J. Schiedon, voorzitter, Th. Stooyer, se cretaris, A. Dekkers, penningmeester, J, Dekkers, J. Maron en mej. J. Brand- sen. De vereeniging telt 51 leden en heeft zich aangesloten bij den Amersf. Bestuurders Bond. Gisterenmiddag speelde het Vijfde een voetbalwedstrijd tegen de Bereden Wapens en won met 20. Naar wij vernemen heeft de bloemenverkoop, Zaterdag j. ten voordeele van de Amersf. Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose onge veer f500 opgebracht. Wij .erheugen ons ten zeerste over dit succes en mogen zeker wel een woord van hulde brengen aan de vele jongeda mes, die met zooveel liefde en ijver de taak van veikoopsters vervulden. Aan haar is het voor een goed deel te danken, dat de Amersf. Vereeni ging uu in de gelegenheid wordt ge steld een aantal prae-tuberculose kin deren voor eenigen tijd naar buiten te sturen. Dat dit goede doel zoo geheel is bereikt, zal voor deze jongedames de grootste voldoening zijn. Hedenmorgen had de voerman van L. het ongeluk van zijn wagen te vallen, die over hem heenging, met het noodlottig g evolg, dat hij aan handen en heupen zoo gewond werd, dat hij per bracard naar liet St. Eli zabeth's gasthuis moest worden over gebracht. Door de politie is alhier zwer vende aangetroffen een minderjarige uit Groningen,die naar zijn woonplaats is teruggebracht. H. M. de Koningin-Moeder pas seerde hedenmiddag aan het station alhier op haar reis van het Loo naar den Haag.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2