WEERBERICHT. Therm ome terstand BINNENLAND. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. AGENDA. Uit de Omgeving. Ingezonden. Rechtzaken. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin. 10.50 uur. Do Bildt, 9 Mei 1910 Hoogste barometerstand 771.8 m.M. te Horta, laagste 747.6 m.M. te Neutahwassor. Verwachting tot den avond van 10 Mei 1910. Veranderlijke later zwakke tot matige N.- lijko tot W.-lijko wind. Gesteldheid van dc luchtMeest zwaar bewolkt, waarschijnlijk regenbuien. Temperatuur: Dezelldo. Barometerstand to AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 766 in M. Vorige stand to 12 uur 755 m.M. ie Amersfoort. Hoogste gisterenF. 58 Laagste hedennachtF. 35 Hedenmiddag 12 uurF. 50 lyke familie betoond en zeide dat het altijd zjjn ernstig streven zou zjn de grondwet ten volle te handhaven. De vergadering van den Geheimen Raad heeft een uur geduurd. BELGIË. De heer Vandervele, de bekende leider der Belgische socialisten, heeft een open brief aan den Minister van Justitie gericht, die de noodige op schudding heeft veroorzaakt. De inhoud van dit merkwaardige epistel komt op het volgende neer Den avond voor de operatie des Konings liet baron Snoy, paleiscora- mandant, Gustave Dugueldre, kamer dienaar des Konings, by zich ontbie den en zeide Morgenochtend om 9 uur zal er een landauer voor het paleis staan en u naar boulevard du Régent no. 6, het kantoor van het Kroondomein, bren gen. Vandaar gaat gy waarheen men u zulks gelast. De heer Dugueldre deed wat hem opgedragen was en vond baron Snoy, benevens de heeren Pochez, vader en zoon. directeur-generaal van het Mi nisterie van Financiën en afdeelings- chef aan het Ministerie van Koloniën. Baron Snoy overhandigde aan Du gueldre een en\eloppe en sleutels en gelastte hem drie groote koffers naar de „Société générale" te brengen, zeggende Ge zult daar een dame vinden aan wie gij de enveloppe en de sleutels, benevens de drie koffers moet over handigen. Op de kantoren van de Soc'été gé nérale gekomen vond Dugueldre daar de baronesse De Vaughan. Hy voerde zijn opdracht uit en mme la baronne liet den inhoud der drie koffers in de brandkast brengen, die zy op het kantoor had. Vandervelde maakt de opmerking, dat het gemakkelijk zou zijn de juist heid dezer beweringen te onderzoeken door Dugueldre, die te Brussel woont, te laten getuigen. Aangenomen wordt, dat de drie koffers de 30 millioen Congoleesche fondsen bevatten, waarover zooveel te doen is geweest. DUITSCHLAND. liet Pruisische Huis van afgevaar digden heeft met 218 tegen 74 stern oten aangenomen het voorstel der conservatieven betreffende de verscher ping der bepalingen van het reglement van orde. Diensvolgens zal de voorzit ter bevoegd zyn dengene, die zich aan grove schending der orde in het Huis schuldig maakt, voor het verdere deel van den dag van de vergadering, waar in de oveitreding werd gepleegd, uit te sluiten. De meerderheid bestond uit de con servatieven, de vrije conservatieven en het centrum. De reden, waarom het hierhedoelde voorstel werd ingediend, was het ge drag der sociaaldemocraten tegenover den minister president tijdens de eerste beraadslagingen over het wetsontwerp betreffende de kiesrechthervorming. Het voorstel tot beperking van den spreektijd is verworpen. FRANKRIJK. In de Arbeidsbeurs te Parijs is vergaderd door verpleegsters en ver plegers van de Parijsche ziekenhuizen. Besloten werd loonsverhooging en zorgvuldige toepassing van de wet op den wekelykschen rustdag te eiscben. Daarna, het was middernacht ge worden, hebben eenige honderden hun ner een poging gedaan om te mani festeeren voor de bureaux van de Staatsziekenhuizen. Hetgeen de politie echter niet kon toelaten. Nog een Amsterdamsche quaes tie. De schrijver van de „brieven uit de Hoofdstad aan de Pr. Gr. Ct. deelt het volgende meê „Er is weder bij een der gemeente bedrijven iets wat ik niet noemen zal aan den knikker. Dat is bij de ge meentelijke waterieidingen. Hec fijne van de zaak weet ik nog niet precies, doch indien ik goed ben ingelicht hebben de directeur der waterleidingen, de heer Pennink, en de ingenieur onderdirecteur, de heer Drost, ernstig geschil gekregen naar aanleiding van een technische quaestie. Dat geschil is zoo hoog geloopen, dat de heer Drost tijdelijk bij den dienst van pu blieke werken i9 overgeplaatst en de zaak by B. en W. in onderzoek is. De heer Pennink moet, volgens mijn zegs man, besloten hebben om geen in menging van wien ook in de zaak te duldenop het stuk van de tech nische exploitatie van de water leidingen acht hij zich aan niemand verantwoordelijk en hy zou liever zijn ontslag nemen dan aan B. en W. de beslissing te laten in een zaak, waarin hy zich alleen bevoegd acht. Wie weet wat daaruit nog groeit en wat we nog te hooreu krijgen Wellicht komt er dan weereen raadscommissie, die enquête-commissie gaat spelen en dikke verslagen laat pennen door goed betaalde stenografen, wat tot nog toe van vrij problematiek nut schijnt te zijn." Opleiding commies P. en T. De dir.-gen. der post. en tel. brengt ter kennis, dat in Juli a.s. een vergelijkend onderzoek zal plaats heb ben voor ambtenaren der posterijen en telegraphie, die wenschen te worden opgeleid voor commies der posterijen en telegraphie. Hiervoor worden 15 plaatsen open gesteld, waarvan 1 plaats voor vrouwe lijke candidaten. Voor bijzonderheden zie men de St.-Ct. No. 106. DE GEMEENSCHAPPELIJKE WORTEL. De Klaroen verdedigt den 10-uren dag. Geen christelijk man heeft het recht zijne arbeiders langer dan 10 uren te laten arbeiden. Is de 10-uien dag eenmaal ing-voerd, dan is er geen reden meer voor den arbeider om Gods eisch, dat hy mensch zal zyn, ter zijde te stellen. Dan is vermoeid heid geen verontschuldiging meer om ieder, wat zwaaider boek, ja wat moeielijker krantenartikel, zelfs den Bijbel byLa gansch ongelezen ter zjjde te leggen. Dan staat de arbeider in volle verantwoordelijkheid voor zjjn geestelijk bestaan. Tegelijkertijd jammert de Standaard, dat „al het rijke organische menschen- leven verdwijnt in de mechaniek van den Staat", eene klacht waarop het R.-K. Huisgezin weer antwoordt Spreek als het u belieft niet van een „rijk organisch raenschenieven" tegen over stumpers, die dag en nacht zwoegend ternauwernood den kost en welk een kost 1 voor zich en de hunnen kunnen winnen. Ziedaar, zegt het Vaderland, „drie stengels uit den gemeenschappelykeri wortel des geloofs." Zij loopen wel ver uit elkaar I EEN OFFICIEREN-BOND. Pogingen worden aangewend door een drietal officieren, de kapiteins der infanterie Goldenberg, De Vos en Bretschneider, tot oprichting van een „Algemeene Nederl. Officiers-Vereeni- ging" ter bevordering der maatschap- pelijk-economische belangen harer le den. D. w. z. betere bezoldiging en weduwen- en weezenfonds-regeling. De Nieuwe Ct., hoewel van oordeel dat hier te lande geen eigenlijk ge zegde „officiers-stand" bestaat en er dus van „erkende maatschappelijke behoeften van den officiers-stand" geen sprake kan zyn, aangezien een officier zyn particuliere leefwijze (als iedere andere ambtenaar) kan inrich ten zooals hy verkiest, is niettemin voorstandster van een betere bezol diging onzer officieren, terwijl ook de pensioens- en Weduwen- en Weezen fonds-regeling het blad niet voldoet. Maar bedenkelijk acht de Nieuwe Ct. een hoe ook verbloemde „loonactie", omdat het imponeeren van, d. w. z. het uitoefenen van een druk op re- geeririg en Volksvertegenwoordiging door het getal, in strijd is met de verhouding waarin aanvoerders van het leger, van welken rang ook, tot 's lands regeering staan. Het ontwerp spreekt van „de mid delen ter bevordering van de onder ling goede en kameraadschappelijke verstandhouding tusschen alle officie ren, tot welk waj en of dienstvak zjj mogen behooren." Ons dunkt, dat de oprichting van deze vereenigiDg het machtigste middel zou zyn om die verstandhouding volkomen te versto ren en blijvende verdeeldheid onder de officieren te zaaien. En daarom hopen wjj, dat het getal der toetre denden te gering zal blijken om deze schadelijke gevolgen te doen intreden. Zondag a.s. zal in de Remon- slrantsche kerk de bevestiging van nieuwe lidmaten plaats hebben. In de Luthersche kerk zal a.s. Zondag als spreker optreden de heer B. L. Jensch, oud-zendeling te Utrecht. Op Dinsdag 19 Juli e.k. zal in verschillende garnizoensplaatsen, o.a. te Amersfoort, het wetenschappelijk toelat.ings-examen tot het reserve-ka der worden gehouden voor hen, die eene verbintenis wenschen aan te gaan als aspirant-vaandrig by de infanterie of bij de vesting-artillerie. Zij. die aan het examen wenschen deel te nemeD, moeten zich daartoe vóór 5 Juli e.k. hebben aangemeld by den hoofdofficier voor het reser vekader (bureel Willemstraat 4 te 's-Gravenhage) by welke autoriteit tevens verdere inlichtingen betreffende het reservekader zijn in te winnen. Te Utrecht slaagden Zaterdag voor het examen voor onderwijzeres de dames G. J. H. Lobry en A. M. J. van Maanen. Door den architect J. C. van Epen te Baarn werd namens zyn principaal opgedragen aan de gebrs. E. J. en C. Ruitenberg het bouwen van een landhuis alhier aan de Prinses Marielaan. Bij den Nationalen Schietwed strijd te Ermelo, staat in den korps wedstrijd de Amersf. Schietvereeni- ging „Prins Hendrik" No. 1 met 422 punten. Hoogste korpsschieter was de heer J. A. Kleber met 94 p. Op de vrjje baan komen de volgende stad- genooten voor prijzen in aanmerking 3e pr. R. J. van Ruyven, 4e pr. J. A. Kleber, 5e pr. W. A. Floor, 6e pr. J. van Achterbergh. Zaterdag is door de recherche alhier in beslag genomen een te U trecht gestolen rijwiel, dat te dezer stede was achtergelaten. Op den openbaren weg zyn ge vonden en op het bureau van politie gedeponeerdeen tasch met leerboe ken, een ceintuur, een broche met twee portretjes, een manchetknoop, 2 lepeltjes en een lorgnet. (Hieronder worden gratis opgenomen aankondigingen van vergaderingen, uitvoeringen enz.) 11 Mei. Vergadering tot oprichting eener afd. van de Evangelische Maat schappij in do Zwaan. 12 Mei. Handel en Nijverheid in de Zwaan. 14 Mei. Verg. sociëteit „Eensgezindheid" in de Arend. BAARN. Het definitief bestuur der Vereeniging tot bestrijding der Tuber culose is samengesteld uit, de volgende dames en heeren: dr. A. J. A. Thomas, dr. F. G. A. Muijsken, D. Bierhaalder, A. Beets, mevr. Stemeberg, mej. Cara- bier van Nooten, ds. H. A. van Andel, dr. S. Greidanus en mevr. Weijkamp. De sedert enkele maanden opgerichte vereeniging telt reeds 250 leden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Amersfoort, 9 Mei 1910. Geachte Redactie I Op het stadhuis is men blijkbaar van meening, dat de heeren, die in den aanvang van dit jaar met de volksteilingswerkzaamheden belast wa ren, menschen met een breeden rug zijn. Immers na 4 maanden wachten zien zij nog steeds uit naar een be richt, dat ze hun honorarium in ont vangst kunnen gaan nemen. Niet overbodig lykt het me daarom, mijnheer de Redacteur er in uw blad eens de aandacht op te vestigen, dat de volkstellers voor het overgroote deel tot de onderwijzers behjoren en waar men in Amersfoort nog immer in gebreke is gebleven dezen ambte naren een bestaan te verzekeren, dat hen in staat zou stellen er met een gezin behoorlijk van te kunnen rond komen, is het alleszins begrijpelijk, dat hier spoediger uitbetaling hoogst urgent en zeer gewenscht is. U beleefd dankzeggend voor de ver leende plaatsruimte. Hoogachtend X. KANTONGERECHT. Door den Kantonrechter alhier zijn de volgende vonnissen gewezen Trekdier onbeheerd laten staan. J. de G. te Nijkerk, L. K. te Spaken burg, ieder f2 of 2 d. Verwekken van burengerucht. H. M. te A'foort, f 3 of 3 d. Dronkenschap. G. H. te Baarn, H. R. zwervend, beiden le herb. 3 d. J. C. v. H. te Baarn, 5e herh. 3 weken. G. v. d. V., G. P., J. S G. H., te Baarn, ieder f3 of 3 d. H. v. B., K. P. J. W„ D. H. v. Z, te A'foort, ieder f3 of 3 d. Het vervoer door trekdier doen plaats hebben op noodeloos pijnlijke of kwellende wijze. T. L. te Langbroek, f5 of 3 d.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2