393 is het 10 pCt. dividend van ons brood, DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. HETVOORDEELIGST VOOR HET HUISHOUDEN No. 111. ZATERDAG 14 MEI 1910. 7e JAARGANG BUITENLAND. FEUILLETON. Quinnion de Philosoof. BINNENLAND. in geld uitgekeerd 10 a 25 per gezin. EEMLANDER Hoofdredacteur B>. Cr. RIJKENS. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f4.Franco per post id. f6.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1 tot 6 regels f0.40. Voor iederen regel meer f0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van adverientiën on reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- on Buitonlandsch Advertentiebureau D.Y.ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. GROOT BRITANNIË. Ongeveer 120 leden van het Brit- scbe Parlement, een groot gedoelte der liberalen en 15 Ierscbe nationa listen, hebben twee brieven tot de Russische Doema gericht, waarin de plannen van het Petersburgsche Ka binet ten opzichte van Finland ten scherpste veroordeeld worden. De afzenders verklaren met bijzon deren nadruk zich niet in Rusland's binnenlandscbe aangelegenheden te willen mengen, zij verlangen niets anders dan de gunstige voorwaarden van de Russisch-Engelsche vriendschap te handhaven. Iedere inbreuk op de constitutioneele rechten in Finland, zal in Groot-Britannie onvermijdelijk een smartelijken indruk veroorzaken. TURKIJE. Op protestmeetings, gehouden in alle gemeenten van het vilajet Monas- tir, werd besloten der Kamer en den Grootvizier te laten weten, dat de ge- heele Albaneesche bevolking de wa penen zal opnemen en naar de Griek- sche grens zal oprukken om de rech ten van Turkije op Creta te doen eer biedigen, wanneer de regeering niet binnen 4 dagen een bevredigende ver klaring over de Creta-quaestie aflegt. DUITSCHLAND. De burgemeester van Heilbronn deelde in de laatste zitting van den Gemeenteraad mede, dat hij een poging had gedaan tot bijlegging van den strijd in het bouwvak, doch dat deze poging is mislukt. VAN GUY BOOTHBY. 58) In het licht van de kaars glommen de koperen pannen als goud, de scha len en borden in de glazen kast wer den in witheid slechts geëvenaard door de blank geschuurde houten ta fel in het midden, terwijl zelfs het ijzeren gereedschap in het haardstel glom als het staalwerk op een eerste- klasse oorlogsschip. Een eenzame tor, die wist dat hij ergens was waar hfj niet behoorde te zjjn, maakte met de meest mogelijke hqast, dat hij onder het fornuis weg kwam, terwijl op den hoogen eiken houten schoorsteenrand de keuken klok met duidelijk getik het steeds voortgaan van den tijd te kennen gaf. Aan de rechterhand en vlak tegen over u als ge de keuken binnen- kwaamt, was een deur, die naar de provisiekamer leidde, terwijl in den zelfde muur aan de linkerkand de De arbeiders hadden zich bereid verklaard tot onderhandelen, maar de werkgevers hadden medegedeeld, dat, bijaldien het hoofdpunt van het geschil de centrale regeling van de tariefver dragen betrof, een plaatselijke schik king niet kon worden aanvaard. De burgemeester had echter uit de besprekingen den indruk gekregen, dat het oogenblik niet meer ver was, waarop bet aan een invloedrijk lichaam zou gelukken om een verzoening tot stand te brengen. De Gemeenteraad besloot hierop om aan het Departement voor Handel en Industrie in dezen zin te berichten. GRIEKENLAND. Te Athene gist het weer op be denkelijke wijze. De hoop door den Koning en de buitenwereld, gekoesterd, dat ten minste tot aan het bijeen komen der nationale vergadering de rust in het land niet zou worden gestoord, wordt niet vervuld. De politiek van den Officiersbond oefent ook na de formeele ontbinding van dezen Bond, haar invloed uit. Ook de onberaden stap der Creten- zers, heeft de moeilijkheden voor de Grieksche staatslieden zeer vergroot, want nu dreigt het gevaar, dat Tur kije opnieuw een vijandige houding aanneemt. En ook op de verhouding tusschen Griekenland en de „beschermende" Mogendheden kon het laatste Creta- incident geen bijzonder gunstigeu in vloed uitoefenen. Reeds zijn de Italiaansche pantser schepen Rome en Regina Elena, die in de Aege'ische Zee zjjn gestation- neerd, op weg naar Creta. Ook zjjn twee Engelsche kruisers met verzegelde orders naar de Turk- sche wateren vertrokken, vermoedelijk eveneens in verband met de Creta- quaesLie. De nota-Van Heeckeren. Het lid der Eerste Kamer baron Van Heeckeren van Keil heeft aan dat kollege een nota gericht over de be kende zaak. Onomwonden houdt hij zijn voor stelling van de zaak vol, neemt hij den minister van Buitenlandsche Za ken onder handen en blijft hij Dr. Kuyper als zijn zegsman aauwijzen. Tevens krijgt „De Nederlander" o. a. de volgende zinsnede aan haar adres „Tegenover de bewering van het straks bedoelde orgaan (de „Neder lander"), dat niet zonder groote licht vaardigheid als spreektrompet van den minister van buitenlandsche za ken is opgetreden, weusch ik met nadruk vol te houden, dat de per soon, dien ik als mijn zegsman heb genoemd (dr. Kuyper) nooit of te nim mer de juistheid zal kunnen noch willen ontkennen van hetgeen door mij in substantie is beweerd. Dit feit blijft bestaan en dienaangaande tart ik alle tegenspraak." Liberale Unie. De ver gadering der Liberale Unie zal niet op 28 Mei, zooals aanvankelijk was bepaald, maar op 4 Juni worden ge houden. Het hoofdbestuur heeft tot dit uitstel besloten met het oog op het verbljjf van H. M. de Koningin te Amsterdam. —Het conflict in de bouw vakken te Amsterdam. Toen gisteravond eenige werkwilligen, met selaars en opperlieden, van hun wer ken door de politie naar bun woningen in de Van der Hoopstraat (Haarlem merpoortkwartier) werden gebracht, hebben zich zeer ernstige ongeregeld heden voorgedaan. Op de de Wittenkade werden de begeleidende politie-agenten en de werklieden ove: vallen dooreen beude stakers, tegen wie de agenten, beschuit en koek, daar zij worden vervaardigd van prima en zuivere grondstoffen. Ons brood is niet kleverig maar flink doorbakken door onze speciale ovens, waardoor het veel lichter verteerbaar en voedza i er is. Reeds in Januari 1910 is over 1909 Flinke dépöthouders gevraagd ook voor nabijgelegen plaatsen. Vraag en dividendboekje met vermelding dezer courant, aan de Afdeeling Broodfabriek van Meursing's Machinale Fabrieken van Gebak, Amersfoort. ingang was naar de slaapkamer van Alphonse. Omdat ik mijn schoenen had uitge trokken, hetgeen ik u al verteld heb, was ik in staat zonder eenig gerucht te maken mijn weg te zoeken, en daar ik de voorzorg genomen had bij het binnenkomen de kaars met mijn hand te beschutten, wist ik zeker, dat de Franschman niets van mij-n kqmst gemerkt kon hebben. Behoedzaam naderde ik de deur en luisterde. Als ik werkelijk gemeend had, dat hij in het huis had rondge slopen, dan kwam ik nu van die ge dachte terug, want de heftige snurk- geluiden, die van de audere zijde der kamerdeur tot ra(j doordrongen, spra ken meer dan voldoende voor zjjn onschuld. Niemand zou zulk snurken hebben kunnen nadoen. Als u ooit wel eens een leege ijzeren waterwagon over een hobbelige keibestrating heeft boo- ren gaan, dan is u in staat u aaar een kleine voorstelling van te maken, an ders niet. Ik voelde aan de deur en vond haar op slot. Toen begon ik er met allebei m(jn vuisten op te slaan en den slaper daarbinnen te vermanen op te staan en de deur te openen. Eindelijk ge lukte het mij hem te wekken, en wer den mijn pogingen toen ik hem met een niet heel dappere stem hoorde vragen wie daar was, bekroond. Ik stelde hem gerust door mijn naam te noemen en bij op zijn beurt maakte de deur open. Ik kan u niet zeggen, welk een komiscben indruk bjj maak te zooals hjj daar voor mij stond in zijn grappig nachtgewaad en hoe on gelooflijk het ook mag scbjjnen in de ze verlichte eeuw, zijn hoofd bedekt met een wollen slaapmuts, waarvan de pluim over de linkerzijde viel tot dat zij bijna zijn krijgshaftigen knevel aanraakte. Te zeggen dat hij ver baasd was mij op zulk een ongewoon uur voor zich te zien, zou den toestand onvoldoende weergeven. Hij knipoog de en staarde naar my als een uil, die in de zon moet kijken, en scheen heelemaal geen begrip van de situatie te kunnen krijgen. Ik ging zijn kamer binnen, en terwijl ik op een stoel plaats nam, vertelde ik hem, wat ik gehoord had, maar wat ik nergens had gezien. Hjj was dadelijk zoo dap per als een leeuw, maar om hem recht te laten wedervaren moet ik zeg gen, dat zijn enthousiasme eenigszins bekoelde, toen ik zei, dat ik graag wilde, dat hij zich aankleedde om met ra.j het huis rond te gaan. Wij hadden ons de moeite kunnen sparen, want wy ontdekten niets, zelis geen venster, dat open stond of een deur, die niet op slot was. Wij doorzochten alle leege kamers, iedere kast; ja, elk hoekje en gaatje, waar in met eenige mogelijkheid een mensch verborgen zou kunnen zijn, maar zonder succes. Er was dus ten slotte niets anders van te zeggen, dan ditof er moest een man zijn binnen gekomen, die kans had gezien op een of andere geheimzinnige wyze weer te ontsnappen zonder ontdekt te worden, of ik had my all s maar verbeeld, wat onmogelijk was. Hoe raadselachtiger mij alles voorkwam, des te meer groeide de dapperheid van Alphonse aan. Hij gaf my te kennen bitter te leurgesteld te zijn, dat de booswicht niet te vinden was, die zoo vrijpostig geweest was Monsieur in zjjn slaap te storen. Tot op den huidigeu dag bleef ik bij de gedachte, wat het lot van het nietige schepsel zou zijn geweest als het hem wel gelukt was. Zooals ik u al verteld heb, was Alphonse in zijn eigen oogen, zoo dapper als een leeuw. (Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1