STADSNIEUWS. WEERBERICHT. Thermometerstand BUITENLAND. BINNENLAND. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin. 10.50 uur. De Bildt, 17 Mei 1910. Hoogste barometerstand 770.4 m.M. te ïïernosand, langste 751.2 m.M. te Biarritz. Verwachting tot den avond van 18 Mei 1910 Zwakke lot matige winden uit O.-lijke richtingen. Gesteldheid van do lucht: Gedeeltelijk bewolkt, mogelijk onweersverschijusolen. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. 758 m M. Vorige staud te 12 uur 762 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 68 Laagste hedennachtF. 54 Hedenmiddag 12 uurF. 70 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op Dinsdag 17 Mei des morgens 7 uur is 65° F. te komen, doch nu ons de gelegen heid zoo ongezocht werd geboden, wenschten we die niet voorbij te laten gaan, zonder nog eens op de zonder linge houding van den heer Sanders de aandacht te vestigen. Maar nu we toch aan het schrijven zijn, nog een paar opmerkingen. De heer Sanders zegt „hier betreft het een eenvoudige zaak, die nadat ze beëindigd was, in openbare dis cussie had kannen worden gebracht. Wel zeker, „nadat ze beëindigd was." Stel u voor, dat de Pers eerst dan over zaken ging schrijven als ze beëindigd waren I Welk een schitterende taak zou ze dan te hebben vervullen. Ze zou dan inplaats van voor lichter der publieke opinie te zijn, eenvoudig wat nawauwelen. Zoo spreekt een man, die zich bij de kiezers heeft aangediend als een vrijzinnige. Een oer-conservatief zou het hem niet kannen verbeteren. Dat het voor de heer Sanders min der aangenaam was, dat het artikel „Ongewenschte inmenging" in de Eemlander verscheen, nemen we gaarne aan, hoewel het natuurlijk alleszins aannemelijk is, dat het be stuur der industrieschool uit zichzelf wel tegen aanranding van zijn zelf standigheid zou hebben gewaakt, maar de pers heeft Lot plicht, om, wanneer zjj meent, dat het algemeen belang eischt, dat zij de een of andere daad publiceert, zulks te doen, en van die plicht mag zij zich niet afmaken, door de toevallige omstandigheid, dat een redacteur ook lid van den Raad is. DUITSCHLAND. De officieele gegevens van de Duitsche arbeidsmarkt voor de maand April zijn thans verschenen. Het loont de moeite om met de Frankfurter Zeitrung na te gaan in hoeverre de uitsluiting in de bouwvakken haar invloed heeft doen gelden. Aangezien veel uitgesloten arbeiders in andere vakken hun heil zoeken, is het aantal aanvragen in de steden, waar de uitsluiting een voldoDgen feit is, belangrijk gestegen. Maar deze stij ging is niet groot genoeg om de alge meens betere tendenz'van de arbeids markt te beïnvloeden. Integendeel. Ook de maand April heeft niettegen staande het 3tijgen van het aanbod door het eindigen van den schooltijd, waardoor de zooeven ontslagen leer lingen werk gaan zoeken en de uit sluiting in die bouwvakken de cijfers van April 1900 verbeterd. Het ver schil is niet zoo groot als tnsschen Maart 1909 en Maart 1910, maar niettemin aanmeikelijk. Voor iedere 100 open plaatsen, meldden zich in April 1910, 130.05 candidaten aan, het vorige jaar 137.82. In sommige vakken was de vraag grooter dan het aanbod. Zelfs waren er maar nauwelijks genoeg houtbe werkers, in sommige plaatsen zelfs te weinig. FRANKRIJK. De Semaine Réligieuso publiceert een brief door den Kardinaal-Staats secretaris Merry del Val aan den heer Celler, den voorzitter van de R.Katho- lieke vereeniging tot verdediging van den godsdienst in Frankrijk, gericht. Deze brief werd voor de verkiezingen geschreven en verzonden. De Kardi naal geeft in naam des Pausen de hoop te kennen, dat de heer Cellei er in zal slagen de R.Katholieken tot een dracht en samenwerking te brengen en hen op godsdienstig gebied te or- ganiseeren, zoodat ze volkomen gedis ciplineerd de overwinning tegemoet kunnen gaan. Het doel is niet bereikt. Of het ai- leen aan de discipline gelegen zou hebben TURKIJE. De beruchte rooverhoofdman Sja- kirdji, op wiens hoofd de Turksche regeering sedert jaren een hooge pre mie heeft gezet, heeft nu een post trein op de lijn Smyrna-Aidin leeg geplunderd. De buit bedroeg o.m. 7000 Tuiksche ponden staatsgelden. Dees- corteerende gendarmes werden afge maakt. GRIEKENLAND. Het Atbeensche blad Kairoi meldt, dat er onlangs op Korfoe een ko ninklijke familie-raad is gehouden, waarin de Koning en de priDsen tot de slotsom kwameu, dat er voor het Griekscbe regeeringshuis maar twee uitwegen waren öf het land te ver laten öf in plaats van de lijdelijke rol, die de Koning totnutoe gespeeld had, een krachtige staatkunde te voeren. De K wing zou in den familieraad ge zegd hebben, dat deze laatste poging nog beproefd moest worden. Alle bittere dingen van het verleden dien den vergeten te worden en men moest voor de natie werken. De Kroonprins vond dat ook. Volgens de Kairoi, zal de Koning spoedig zijn volk tot samenwerking met hem opwekken. De radikalen meenen, dat Theotokis' raad op dat besluit van invloed geweest is. Maandag zal een besluit van den ministerraad over het ontslag van tal van administratieve ambtenaren open baar gemaakt worden. NOORWEGEN. Het OJelsting, de Wetgevende Ka mer van het Noorweegsche Storting, heeft met 71 tegen 10 stemmen een wetsontwerp aangenomen, dat het gemeentestemrecht voor vrouwen be langrijk uitbreidt. Iedere vrouw van 25 jaar, die 5 jaar in dezelfde ge meente heeft gewoond, krijgt nu stem recht voor de gemeentelijke verkie zingen en is ook verkiesbaar. Mevrouw Gina Krog, een bekend feministisch propagandiste, heeft uit gerekend, dat wanneer alle vrouwe lijke kiezers opkomen, zjj den mannen met 14 pCt. in aantal de baas bljjven. SPANJE. Volgens de alatste ambtelijke opgaaf, is de samenstelling van de Spaansche Kamer de volgende229 liberalen, 106 conservatieven, 40 republieken, 9 Carlisten, 7 integristen, 7 regiona- listen, 5 wilden en 1 socialist. RUSLAND. Volgens een bericht van de Press- telegraph uit Kroonstad is daar Vrijdag ochtend een machinist Biskajef van het keizerlijk jacht Stjandart in hechtenis genomen. Kort te voren had men hem erop betrapt, dat hij bezig was de ketels door te vijlen. Er was bevel gegeven, Vrijdagochtend het jacht onder stoom te brengen. Indien bet misdrjif niet ontdekt was, bad er een groot ongeluk kunnen gebeuren. Biskajef had zijn ontslag gekregen en zich vermoedelijk willen wreken. AMERIKA. De wetgevende vergadering van den staat New-York heeft een merk waardige wet tot bestrijding van dronkenschap aangenomen. Zij ver leent aan de gemeente-overheid van New-York de bevoegdheid om een Raad voor Dronkenschap te benoemen, bestaande uit zeven leden, van wie er twee geneesheeren zullen zijn. Deze raad zal een tehuis en een arbeids- kolonio voor dronkaards oprichten en in ieder district van New-York een kantoor openen. De kantoren zullen nooit gesloten zijn. Zjj zullen van elke inhechtenis neming wegens dronkenschap aan- teekening houden. Ieder die binnen den tjjd van een jaar tweemaal we gens dronkenschap in hechtenis wordt genomen, zal volgens de bepalingen van de nieuwe wet naar een gesticht of een boerderij gezonden worden, waar hij ten minste een en ten hoogste drie jaar zal blijven. De raad zal ook bevoegd zijn, om te voldoen aan aan vragen van vrienden of bloedverwanten van dronkaards uit gewoonte om die in een gesticht voor drankzuch tigen te zetten. Vijftien bekende mannen, ban kiers, medici enz., allen leden van den gemeenteraad van Pittsburg, zijn naar aanleiding van de onlaDgs aan het licht gekomen corruptie onder ge meenteraadsleden, veroordeeld tot ver schillende gevangenisstraffen en boeten. Zij zullen worden opgesloten in de staatsgevangenis. Het gaat hier om gevallen van omkooperij door be dragen van 250.000 tot 5000 dollars. De voorzitter der Twee de Kamer. Uit Den Haag wordt aan het Nwsbl. v. h. N. gemeld, dat de heer Van Bylandt het voornemen heeft met het einde van dit zittings jaar, wegens gezondheidsredenen, zijn ambt als voorzitter der Tweede Ka mer neer te leggen. De Prostitutie. Van de hand van den hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, den heer Th. M. Roest van Limburg, is een brochure verschenen, getiteld „In den stryd tegen de ontucht". Aanleiding tot het schryven van dit boekj j is geweest de onlangs tot stand gekomen gemeente-verordening van Rotterdam, waarby het houden en bezoeken van huizen van ontucht wordt strafbaar gesteld. De schrijver noemt dezen maatregel in den strijd tegen de prostitutie zeer onvoldoende en verwacht van de nieuwe verordening toeneming van de clandestiene ontucht met al de daar aan verbonden gevaren van hygiëni- schen aard en kaDS op aanwas van haar misdadigen aanhang. De inhoud van de brochure bestaat hoofdzakelyk in het opsommen der oorzaken, die tot prostitutie leiden en in het aangeven van middelen, die naar het oordeel van den schrijver zou den kunnen dienen voor de bestrijding van de ontucht. Ook de omvang der prositutie inde Maasstad is te lezen uit de talrijke gegevens, die voorkomen in het boekje, dat deze Rotterdarasche politie-ambte- naar daarvan open doet. De Enquête te Amster dam. De commissie van enquête naar het beheer der gemeentelijke eleetri- citeitswerken te Amsterdam hoopt vóór Juli met haar arbeid gereed te zijn. Zij is, volgens De Tel., genood zaakt een beroep te doen op de wel willendheid van den minister van Binnenlandsche Zaken, mr. Th. Heems kerk, oudwethouder voor de Finan ciën en Bedrijven, en op den oud burgemeester, mr. W. F. van Leeu wen. Een meer ernstig bezwaar voor haar werk vormt de schuchterheid van de ambtenaren om alles te getui gen, wat zij omtrent de verhoudin gen bij de G. E. W. weten. Ofschoon de enquête-commissie respecteerende, geldt maar al te zeer de opvatting over eenigen tijd verdwijnt de com missie, doch de superieuren blijven. Gisterenmiddag, zoo meldt het blad verder, heeft in de kamer van B. en W. een vergadering plaats gehad van het dagelijksch gemeentebestuur met do enquête-commissie, die het beheer der gemeentelijke electriciteitswerken onderzoekt. De vergadering duurde tot laat in deu namiddag. De commissie deelde B. en W. de voornaamste resultaten, tot nu door haar onderzoek verkre gen, mede. De commissie adviseerde, om tijde lijk de leiding der G. E. W. in andere handen te stellen. Meer dan een advies kon dat niet zijn, want B. en W. hebben de be slissing. Nadat over een en ander uitvoerig was beraadslaagd, zegden B. en W. toe, het denkbeeld der commissie te zullen overwegen. Zaterdag zou het college van B. en W. vergaderen om te besluiten, wat zij met betrekking tot dit voor stel der commissie zullen doen. Naar we thans uit goede bron vernemen, is 't opstootje tegen de bewuste plaat in de uitstalling van den heer Fontein, niet het werk ge weest van de Vereeniging tegen den vuilhandel alhier, maar speciaal van den heer Th. J. H. Bianchi. De vereeni ging staat geheel buiten deze belache lijke handelingen haar kan dus in deze geen blaam treffen. Op 1 Juni a. s. hoopt de heer E. T. J. van As, gedurende langen tjjd chef van het goederenvervoer aan de H. IJ. S. M. alhier, thans sedert eenigen tijd te 'Apeldoorn werk zaam gesteld, zijn 25-jarige ambts vervulling by de H. IJ. S. M. te her denken. Wy zijn overtuigd, dat het den sympathieken, altijd even wel willenden ambtenaar niet aan bewyzen van be langstelling zal ontbreken. Bij het te Bergen op Zoom ge houden eoncours-hippique werden o.a. de volgende prijzen behaald Internationaal concours voor het best gaande officiersdienstpaard, ge splitst in cavalerie en artillerie. Ca valerie 1. Maayko Meu van luit. ba ron van Voorst tot Voorst; 2. Memie Gogette van luit. baron van Wasse naar; 3. Debutant van luit. R. Wil son 4. Hopla (rijkspaard) luit. van Gellicum. Artillerie 1. Intrepid van luit. vanSanten; 2. Tjoba (rijkspaard) luit. G. Higlij 3. Queen van luit. Quadekker. Internationaal concours voor spring paarden. 1. luit. Trapman met Gigo- lette2. luit. Coblyn met Hengst 2 3. luit. Labouchère met Dreadnought 4. dezelfde met Perhaps5. luit. Fei- kema met Honey Suckle. Nationaal springconcours voor jacht paarden. Een nummer waarby van paard en ruiter veel gevergd wordt.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2