DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 114. DONDERDAG 19 MEI 1910. 7e JAARGANG Hoofdredacteur R Gr. RIJK ENS. Behangselpapier en Arsenicumvergiftiging. FEUILLETON. Quinnion de Philosoof. BUITENLAND. EEMLANDE ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.—. Franco por post id. f6.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. PRIJS DER ADVERT ENTIEN Van 1 tot 5 rogels 10.40. Voor ioderen regel meer 10.08. Buiten het Kanton Amersfoort por regel f0.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing »an advertentitSn en r«clam«s v»n builtn hal kanton Amersloorl In dit blad it „uitsluitend" gerechtigd hel Algemeon Bionen- en Buitenlandsch Advorlentiobureau D.Y.ALTA,Warmoesstraat 76 78 lo Amsterdam. De Centrale Gezondheidsraad heeft een onderzoek doen instellen naar het voorkomen van Arsenicum in behang selpapier. Uit mededeelingen van eenige Gezondheidscommissiön en van de Pharraaceutische Inspecteurs was gebleken, dat in verschillende gemeen ten behangselpapieren waren onder zocht, deels met een positie!, deels met een negatief resultaathet bleek tevens, dat de verschillende resultaten onderling niet vergelijkbaar waren, omdat slechts door enkele onderzoe kers het gevondeo Arsenicum quanti tatief was bepaald en bovendien ver schillende methoden van onderzoek waren gevolgd. Onder deze omstandigheden werd het noodig geoordeeld een groot aantal monsters behangselpapier te onder zoeken en de eventueel daarin aaD- wezige hoeveelheid As te bepalen. Deze onderzoekingen werden door en onder leiding van prof. L. Aronstein te Delft in diens laboratorium verricht. Het boofdresuitaat van die onder zoekingen was, zooals in de Vox Medicorum wordt gemeld, dat |van de 79 onderzochte monsters er geen vrij van As werd gevonden, ook niet de soorten, die onder den naam van „arseenvrij" in den handel werden gebracht. De hoeveelheid As bedroei voor de „arseenvrye" 0.9 m.gr.25 m.gr., voor de andere 0.65.7 gr. per M2. Een deel van de zoogenaamde As- vrije papieren bevat meer dan andere, die niet als As-vrij werden aangeboden. Tevens bleek, dat de meerdere of ge ringere hoeveelheid niet samenhangt met de kleur en ovenmin met den GUY BOOTHBY. 61) Daarom, toen ik mijn tabak gekocht had, keerde ik om en liep denzelfden weg terug, maar hoe vreemd dit ook scheen, de jongen was verdwenen. Ofschoon ik de straat heelemaal langs keek, kon ik niets meer van hein ontdekken. Dit wekte mijn groote verbazing op, waDt ik was erinmyn ziel van overtuigd, dat hij m(j gevolgd was. Wat was er dan nu van hem geworden? Was zjjn werk als detec tive hem beginnen te vervelen en was hjj miscbien afgelost door een ander, die door den straatjongen gehaald was? Ik besloot m(jn oogen nog wijder open te houden dan te voren. Door de Fleetstraat gaande bleef ik her haaldelijk staan om om mjj heen te kijken, maar ik zag niemand, die ook maar eenige belangstelling in my toonde. Of zij volgden nu een ander plan, óf zjj waren het spel moe ge- prijs van het behangselpapier, een ervaring overeenstemmende met die van den Gezondheidsdienst der ge meente Amsterdam, opgedaan o.a. by een in 1905 ingesteld onderzoek van '20 monsteis met een As-gehalte van 0.275—2.85 m.gr. per M2. Viaagt men of de hoeveelheden, zooals die tegenwoordig voorkomen, ofschoon absoluut niet hoog, al of niet te hoog moeten worden geacht met het oog op gevaar voor de ge zondheid van hen, die vertrekken bewonen, waarin zulk behangsel aan wezig is, dan moet die vraag voor- loopig onbeantwoord blijven, omdat uit de laatste jaren, waarin veel min der sterk As-houdonde papieren voor komen, weinig voldoend sprekende ziektegevallen bekend zijn, waarbij quantitatieve As-bepalingen van het behangsel verricht werden en dus vol doende kennis over den samenhang tusscben ziektegevallen er. behangsel, met geringere hoeveelheden As be deeld, ontbreekt. Iutusschen zijn er twee gevallen te Amsterdam w iar- genomen, die daardoor des te grooter be- teokenis hebben. In het eene geval bedioeg de hoeveelheid As per M'2. 8.7 m.gr., terwijl ook nog eeD geval bekend is, waarbij ernstig vermoeden bestond, dat het behang tot ziekte verschijnselen aanleiding gaf en waar bij de hoeveelheid As in het zeer on schuldig uitziende papier 4.8 m.gr. per M2. bedroeg. Het is zeer wel denkbaar, dat eensdeels door het bonte en somwijlen niet duidelijke ziekte beeld van de chronische As-vergitti- ging en anderdeels door het veelal ontbreken van eene bereikbare gele genheid voor een quantitatief As-on- derzoek niet alle gevallen bekend worden. De Centrale Gezondheidsraad noo- digt daarom èn in het belang van de worden. De tijd zou spoedig lee:en, welke van deze twee veronderstel lingen de ware wasdaarvan was ik overtuigd. Weer sloeg ik de smalle laan in, die naar het plein leidde. Eerst was zij leeg, er was geen levend wezen in te zien. Ik keek achter mij, maar de Italiaan was nergens meer te aanschouwen. Toen begon ik aan Justus te denken, en vroeg mjj af, wat er van hem geworden zou ziju, toen ik mijn naam hoorde noemen. Het geluid kwam van den linker kant der huizenrij in de laan. Ik keek in die richting en zag niemand anders dan mijn schurk van een neef, Gil bert Feversham, die in de deurope ning vlak tegenover mij stond. Hij trok langzaam zijn handschoenen aan en was tegelijkertijd bezig een siga ret te rooken. ToeD hjj zag, dat hij mijn opmerkzaamheid tot zich ge trokken had, kwam hij langzaam den stoep af en naar mij toe. Ik bleef staan, waar ik stond en keek hem rechtuit in 't gelaat. Wat wil je van mij vroeg ik, terwijl mijn bloed scheen te koken. Niets anders dan een kort 011- dethoud, waarde neef, klonk zijn ant woord. Je zult mij dat toch zeker niet Hjders èn tot het verkrijgen van de noodige gegevens, vereischt voor het overwegen van een regeling om even tueel gevaar te keeren, de genees kundigen, die aan de mogelijkheid van As-vergiftiging door behangsel papier denken, uit, daarvan aan den hoofdinspecteur van vau de Volksge zondheid mededeeling te doen, door wiens bemiddeling het behangsel, dat verdacht wordt en hetgeen verder noodig zal blijken, quantitatief op As zal kunnen worden onderzocht. Daarbij zal het noodig zijn dat bv. de urine op As wordt onderzocht, de As daarin casu quo quantitatief wordt bepaald welke resultaten dan moeten worden beschouwd in verband met een on derzoek van de urine van normale personen. By dergelijke gevallen moet nog worden bedacht, dat sommige behangers de gewoonte hebben het plakmiddel met Asa 03 of As-hou- dende verfstoffen te vermengen als middel tegen de muizenplaag. Een eventueel onderzoek zou dus moeten omvatten het behangsel afge scheurd van den wand, het behang selpapier als zoodanig en de urine van den lijder. Aan de hand van de resultaten van dez9 onderzoekingen in verband met de historiae morbi en met kennisneming van de locale en andere factoren, die van beteekenis kunnen zijn, (vochtigheid, aard van het vertrek, oppervlakte en aard van het behangselpapier enz.) zou meer licht omtrent de al of niet schadelijk heid van de tegenwoordig gebruikelij ke behangselpapieren kunnen worden verkregen en er zou wellicht eenige conclusie met het oog op een grens- cyfer voor de praktijk te vinden zijn, terwijl misschien menig twijfelachtig geval van arseenvergiftiging opgehel derd zou kunnen worden ten bate van den lijder. weigeren. Het is toch immers niet te veel gevraagd Dat is zeker wel veel van mij gevergd en dat weet je ook wel, ant woordde ik, terwijl ik mijn uiterste best deed mijn drift te beteugelen, want ik was overtuigd, dat niets hem meer genoegen zou doen, dan dat ik mij als een dwaas aanstelde. Het spijt mij, je dat to hooren zeggen, ging hij voort. Leden van de zelfde familie moeten liever hun best doen vriendschappelijk met elkaar om te gaan. Vriendschappelijk? riep ik met de groorste minachting uit. Denk jij, dat twee menschen vriendschappelijk met elkaar kunnen omgaau, wanneer een hunner met opzet een misdaad in elkaar zet en uitvoert om den ander niet alleen van zijn geboorterecht en zijn tehuis, maar ook van de liefde en den eerbied te berooven van iemand, door wien hij als zoon werd be schouwd. Je spreekt in raadsels, beste Cy ril, zei hij kalm, onder tf-t spreken een andere sigaret uit zjjn koker ne mend. Ik ben bang, dat ik jo niet be grijp. Ik denk er geen oogenblik over je gevoelens te willen kwetsen, maar mag ik vragen of je zinspeelt op die Immers afgescheiden van het nut in het algemeen van de bovenomschre ven onderzoekingen zullen deze er in concrete gevallen toe kunnen leiden, dat de noodige maatregelen, zooals het verwijderen van het behangselpapier, het togengaan van het gebruik van As-houdende etijfsol, worden getroffen en de aangewezen geneeskundige be handeling wordt ingesteld. FRANKRIJK. In politieke kringen wordt in den laatsten tijd druk gesproken over een plan der Regeering, om een leening te sluiten van een milliard, waarvan '200 millioen zou dienen voor deu aanbouw van nieuwe oorlogsschepen en de rest voor de arheiderspension- neering. Het leeningsplan moet te danken zijn aan de omstandigheid, dat het Hinisterie-Briand ten slotte toch terug gekrabbeld is, toen het er op aan kwam, om de inkomstenbelasting in te voeren. Het personeel van de Fransche staatsspoorwegen is in beroering en wel om de volgende reden. Eon delegatie van de nationale vak- vereeniging, die zich voor de regeling van schadeloosstellingen tot de directie wilde wenden, werd door den onder directeur niet ontvangen. Deze ambtenaar had zich op het standpunt gesteld, dat hij met de af gevaardigden van de nationale vak- vereeniging niets uitstaande hud on zich slechts behoefde te bemoeien niet afgevaardigden van het personeel. De delegatie zag hierin een uilda ging van de vakvereeniging, wier be stuur onmiddellijk werd bijeengeroepen. rampzalige kwestie van die cheque, die je aan dien woekeraar gaf? Ik had de grootste moeite mij te be dwingen en hem niet neer te slaan. Ik heb nooit een chèque aan dien woekeraar gegeven en dat weet je even goed als ik, riep uit. Jij hebt zelf de haudteekening vau myn oom nagemaakt, jij hobt de quitautie tus- schen mijn papieren gelegd, opdat men ra(j van vaischheid in geschrifte zou verdenken. Hemel, Gilbert Fe versham, ik zou liever de armste straatveger in de stad willen zijn, dan de schurk, die jij bent. Ik vrees, dat ik niet góed op de hoogte beu van het vak van straatve ger, antwoordde h(j; dat ligt zoo niet in mjjn lijn. Als ik mij niet vergis, dan heb jij eenige ervaring op dat punt. Toen ging hij mot veranderde stem voort: Maar het was m(jn plan niet-, met je te twisten, Cyrilintegen deel m(jn plan was je een dienst te be wijzen, als je er niet tegen hebt. Ik weet heel goed, dat jo my niet mag lijdon, en ook dat je zooals je zooeven ook opmerkte, de verwijdering van je oom aan mjjn tusschenkomst toeschnft. (Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1