WEERBERICHT. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. Thermometerstand BINNENLAND. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. Do Bildt, 19 Moi 1910. Hoogste barometerstand 767.6 m.M. te Bodo, laagste 751.9 m.M. te Biarritz en Perpignan. Verwachting tot den avond van 20 Mei 1910. Zwakke tot matige Z.lijke tot O.lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt, kaus op onweer. TemporatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Vorige stand te 12 uur 768 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 72 Laagste hedennachtF. 58 Hedenmiddag 12 uurF. 77 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op Donder dag 19 Mei des morgens 7 uur is 65° F. Besloten werd van verder overleg met de directie af te zien, zoolang de delegatie niet ontvangen wordt. KR STA. Venizelos, de leider der Kretenzische regeering, heeft zijn programraarede gehouden. Hij verzekerde te zullen trachten door handhaving der orde en bescherming der Mobammedaansche minderheid de goede gezindheid der beschermende mogendheden te ver zekeren. Wijders zal zjjn streven in de internationale politiek gericht zijn op de erkenning van de unie met Griekenland. Ook wat de binnenlandsche politiek betreft, is de regeering van ele voor nemens bezield. Financieele bestuurs- hervormingen belooft zij, benevens fusie van de Kretenzische staatsbank met de Nationale Bank van Grieken land en verlenging van den oefenings- tyd der militie tot zes maanden. De regeering heeft, gelijk te verwachten was, trouw gezworen aan den Konin van Griekenland. OOSTENRIJK - HONGARIJE Het proces-Hofrichter, dat Dinsdag beginnen zou, is uitgesteld, omdat het onderzoek naar Hofrichter's toereken baarheid nog aan den gang is. Ook het boek dat Hofrichter vroeger ge schreven heeft, is gerequireerd, omdat het van belang kan zijn voor de beoor deeling van des luitenants verstande lijke vermogens. GRIEKENLAND. Uit Athene wordt aan het Berliner Tageblatt geseind, dat drie pantser schepen en vier torpedobooten order hebben gekregen, zich nog gedurende deze week gereed te maken om, naar officieus wordt medegedeeld, te gaan manoeuvreeren. Deze officieuze uitleg van het geval wordt echter in de Griuksehe hoofdstad door niemand geloofd. Er heerscht algemeene onrust. En in politieke kringen maakt men er volstrekt geen geheim van, dat men de toekomst met angst en zorg tegemoet ziet. De Lokai Anzeiger van Berlijn verneemt uit Athene, dat de Koning van Griekenland na de begrafenis van Koning Edward naar Parijs en Rome zal gaan, om over de Creta-quaes- tie te beraadslagen. Z. M. moet de hoop koesteren de Italiaansche regee ring te bewegen hot initiatief te ne men tot een definitieve regeling. SPANJE. De anti-clericale gemeenteraad van Areola bad onlangs het plein van de Madonna der Engelen (de schutsvrouw der stad) herdoopt en er den naam Ferrer-plein aan gegeven. De cleri- caien haalden telkens de nieuwe naambordjes er af en vervingen ze door de oude. Toen nu Maandag het feest van de Madonna der Engelen werd gevierd, hebben de anti-cleri- calen blijkbaar uit wraak, de kerk, aan de Madonna gewijd, in brand gestoken. De overheid zoekt de schuldigen, In de arena te Madrid, waar Maandag een stierengevecht zou plaats hebben, werd op het laatste oogenblik aangekondigd, dat de vertooning niet doorging. Het publiek werd hierover zoo op gewonden, dat het alles wat het vin den kon in de arena smeet, en deze toen probeerde in brand te steken. Met moeite gelukte het de politie dit te verhinderen. Een aantal personen liepen kwet suren op. De schade is aanzienlijk. Vrijdag jl. werd te Cadix het prachtige jacht van wijlen den hertog van Najera, een grande van Spanje, op last van de hertogin in brand ge stoken en daarna tot zinken gebracht. De hertog, die eenige weken geleden overleed, was een der rijkste personen van Spanje. Zijn weduwe wil voorko men, dat de bezittingen van haren gestorven echtgenoot in vreemde han den komen en liet daarom het kost bare jacht ten aanschouwe van een verbaasde menigte vernielen. Dat is trouwens niet de eerste dwaasheid van deze voorname dame. Zoo vertelt men, dat zij onlangs een harer honden hoeft laten begraven in een kist, die niet minder dan f 12.000 heeft gekost. De hertog en de hertogin van Naje ra vertegenwoordigden indertijd konin gin Christina bij de kroning van den Tsaar en spreidden daarbij zulk een praal ten toon, als menigeen van de aanwezige koninklijke gasten zich niet zou hebben kunnen veroorloven. Maatschappij tot Nut van het Algemeen. In het ge bouw van „De Vrije Gemeente" in Amsterdam werd gi3ter ouder leiding van mej. Meta A. Hugenholtz de 124e algemeene vergadering der „Maat schappij tot Nut van het Algemeen" gehouden. Na allen een hartelijk welkom to hebben toegeroepen hield de voorzit ster een rede, waarin zij herinnerde aan den strijd om de neutraliteit van het lager onderwijs. Z(j wilde zich in dien strijd niet wagen. Het is haar niet duidelijk genoeg waarom het gaat. Opvoedkundige wenschen gaan gepaard met vakver- eenigingseischen. Daarbij komen poli tieke elementen in het spel, een ruim veld voor misverstand. Het Nut handhaaft zijn standpunt: het openbare onderwijs behoort te worden gegeven m9t eerbiediging van ieders godsdienstige begrippen, maar evenzeer: de openbare school wordt niet straffelijk geplaatst buiten het nationale leven, zooals dat zich ook in onze nationale feesten openbaart en waaraan iedere partij-propaganda, in welken zin ook, vreemd moet zijn. Bij het opvoedend onderwijs komt het allereerst op de bezieling aan. En de vraag, waarop het ten slotte aankomt, is niet of er in de school niemand gekwetst, maar of er velen verkwikt worden door de warmte, die er uit gaat van den onderwijzer, die hart I heeft voor zijn leerlingen en zich door zedelijke idealen gedragen voelt. Onder de goede onderwijzers komen er in steeds grooter getale voor, die zich onderscheiden door toewijding aan de nooden, de ontwikkeling en de ont spanning van het kind, ook buiten de school. Nagaande de vraag wat buiten het onderwijs al of niet van de school zal uitgaan, wees spr. op hetgeen het Nut reeds doet. Toch wordt er naar haar meening niet voor de opvoeding, vooral van de jongelieden, die reeds op 12 h 14-jarigen leeftijd de school vetlieten, veel te weinig gedaan. Zij achtte jongeliedenclubjes, waarin door lectuur, vertelling en onderlinge be spreking vriendschaps-banden tusschen meer en minder ontwikkelden worden gelegd, van groote waarde. Zij vond het zeer wenschelijk dat een geregeld plan wordt ontworpen voor de opvoe ding van onze jongelieden, waartoe ook de Nutscommissie voor onderwijs het hare wil doen. Ook als leden van deze maatschappij zijn deze mede ver antwoordelijk voor de opgroeiende jeugd wier gemoed zoo weinig gevoed wordt. Het aantal departementen bedraagt thans 286 met 13782 leden tegen 13833 in het vorige jaar. Het aantal vereeni- gingsleden is 11, eereleden 167, alge meene leden 22. Er werden 4 nieuwe departementen opgericht, terwijl op 4 verschillende plaatsen de oprichting in voorbereiding is, o. a. te Smilde. Opgeheven werden 9 departementen, 0. a. Warga, Veenhuizen en Nijeveen. Het jaarverslag werd goedgekeurd. De voordracht van het kiescollege volgens art. 41 is opgemaakt als volgt 1. Langestraat en Bergen op Zoom, 2. Jelsum Cornjum en Zwolle. Rotterdam vroeg aansluiting bij het Oranjekruis. De oude voorstellen van het hoofd bestuur werden bijna alle onveranderd aangenomen. Alleen werd het subsidie voor openluchtspelen (voorgesteld was f 200) op voorstel van Breda gebracht op f 1200 en dat voorde schoolfondsen voor schipperskindereu op f 1000 Vakschool voor de Ty po g r a p h i e. In het gebouw voor K. en W. vergaderde gistermiddag 3 uur te Utrecht de vakschool voor de typografie. Uit het jaarverslag bleek dat de vereeniging zich in toenemende bloei verhougt, al mag het zeer wensche lijk zijn, dat er ijverig naar gestreefd woidt om het ledental uit te breiden. De gewone rekening ter onderschei ding der bouwrekening waarvoor door de vereeniging eene leening van f 100,000 is gesloten, sluit met een credietsaldo van f 275.47. De bouw- rekening sluit op 31 Dec. met een crediet van f 19,212.41-J- en op 12 Mei met een credietsaldo van f 36,691.51^, maar hiervan is nog minstens f35,917.11 benoodigd om het saldo der aannemingssom te voldoen. Verster king der financiën is dus dringend noodig, en dit te meer omdat de ge leende f 100,000 op pl.m. f700 na ge heel werd verbruikt. Tot bestuurslid werd gekozen (vac. mr. dr. W. A. van Zijst) mr. J. J. de Waal Malefijt (Utrecht). DE NOTA-VAN HEECKEREN. De Nederlander eindigt een breed, voerig artikel over de nota van den heer Van Heeckeren aldus: Inderdaad van een nieuwe wending in de jongste nota van den heer Van Heeckeren kkn men spreken, het is de wending, die deze oud-diplomaat behoeft om z(jn draai te nemen. Wel licht om de vriendschapsbanden met zijnen „zegsman" vast te houden, schuift hij den minister vóór het doel, waarop hij zijn pijlen richt. Zoo schiet hij wel in dezelfde richting, maar het doelwit is een ander. Intusschen zou dan ook een andere Standaard-pijl doel hebben getroffen, n.l. die, waarbij verzekerd werd, dat dit blad niet bedoeld bad„op den heer Van Heeckeren de blaam te leg gen, dat zijn beweren louter ver- ziDsel zou zijn." Men zou 't een met het ander in verband gebracht zeker orgaaD kunnen nazeggen „De zoen is getroffen", bet is tusschen den beer Van Heeckeren en zijn „zegsman" weer in orde ge komen, en en nu moet er natuurlijk een zondebok de woestijn in worden gejaagd. Die zondebok zal dan de heer Van SwindereD moeten zijn. Daarvoor pleit ook de virtuositeit der hartstochtelijkheid, waarmede de heer Van Heeckeren ettelijke malen in zijn nota op dien bewindsman aan valt en dat op eene wijze die mis schien in een debating-club eenig succes kan hebben, maar tusschen diplomaten weinig gebruikelijk is. Van diezelfde hartstochtelijkheid wordt ook „een Nederlandsch dagblad" het slachtoffer, in welks poover con- terfeitsel wij helaas onze eigen arm zalige figuur meenen te moeten ont dekken, al noemt de heer Van Heec- kerei onzen naam niet. De heer Van Hseckeren trouwens is zeer bescheiden in het noemen van namen. Niet alleen dr. Kuyper wordt in de jongste nota niet metjname ge noemd, maar ook wachten wij nog te vergeefs op de namen van de oud ministers en Kamerleden, op wier medeweten van den brief de heer Van Heeckeren zich voormaals beroepen heeft. Ons dunkt, niets kon zoozeer geschikt zijn om ons en anderen in de gelegenheid te stellen, te oordeelen waar nu eigenlijk de „vergissing" schuilt, dan juist het mededeelen van die namen, en ons er van te over tuigen dat inderdaad „bij den minister van buitenlandsche zaken zelf de geïncrimineerde „vergissing" zal te zoeken zijn." Nu de heer Van Heeckeren ons die wetenschap onthoudt, en ons daaren tegen tegemoet treedt, achter het schid van den schrijver in De Telegraaf, wiens aanval uit het duister door heel de pers als onbehoorlijk is af gewezen, boude hjj ons ten goede te concludeeren, dat zijn nieuwe nota ons beehoudens misschien zijn aan bod tot overlegging zijner persoonlijke briefwisseling geen stap verder brengt, en dat wij dus heden nog pre cies zoo ver zijn als op den 30ste n Maart 1.1., toer. wij schreven, „dat de vraag, wie van beiden, dr. Kuyper of baron Van Heeckeren, willens of on willens, aan de waarheid te kort doet, door ons niet kan worden beantwoord." Gisteren heeft de majoor-inten dant der 4e divisie aanbesteed de le vering van ongeveer 223.000 Kg. rijst ten behoeve van het Nederlandsche leger. Biljetten werden ingeleverd van Ekkert te Amsterdam, Klaas Blans te Zaandam en C. M. van Sillevold te Rotterdam. Ouder nadere goedkeuring is dezen laatste de levering voorloo- pig gegund tegen f 12.23 pér 100 Kg. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat het eind examen van het gymnasium alhier zal worden afgenomen op 23, 24 en 25 Juni a.s., en tot gecommitteerden aan gewezen, onder wier toezicht bedoeld examen zal worden afgenomen dr. W. L. van Heiten, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen, dr. J. J. Hartman, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Leiden en dr. J. de Vries, hoogleeraar aan de Rijksuni versiteit te Utrecht. Voor de aubade op 27 dezer ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek aan Amsterdam zullen o.a. de staf- muziek van het 5de regiment infanterie en de stafmuziek vau het 1ste regi ment huzaren medewerken bij van 't Kruys' Oranje-Nassau-cantate. De officieren, leerlingen van het 3e studiejaar der hoogere krijgsschool en behoorende tot het leger hier te lande, zullen van 26 dezer tot 2 Juni oefeningen houden in de omgeving

De Eemlander | 1910 | | pagina 2