WEERBERICHT. STADSNIEUWS. Thermometerstand AGENDA. Kerk en Schoolnieuws. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 20 Mei 1910. Hoogste barometerstand 77.48 m.M. te Bodo, laagste 751.7 m.M. te Portlandbill. Verwachting tot den avond van 21 Mei 1910. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk bewolkt, kans op onweer. TemperatuurKoeler. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 756 m.M. Vorige stand te 12 uur 769 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 80 Laagste hedennachtF. 60 Hedenmiddag 12 uurF. 82 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Vrij dag 20 Me i des morgens 7 uur is 66° F. Nolens den Kuyperput raaar wilde sluiten. Toen weer de schamele pla- vuize die de heer Van de Velde, namens de Kuyperiaansche lijfwacht, als eerezuil met het opschrift .Vol houden zy ons ideaal" den grooten leider trachtte te stichten, maar die plat neerviel en toen toch eigenlijk meer een grafzerk leek. En eindelijk de enkele zware, raakgesmeten .Waal moppen", die de heer Roodhuyzen naar de overzijde wierp en die, blij kens de uitroepen van den heer Duy- maer van Twist en anderen, goed doel troffen. Neen, ter veroordeeling van den heer Euyper en nu heeft zelfs de heer Troelstra nog niet eens gespro ken is geen enquête meer noodig." Het algemeen debat werd geopend door den heer De Beaufort, die ver klaarde 't niet eens te zijn met zeer veel van hetgeen in des heeren Lob- mans nota voorkomt. Spreker was het oneens met des heeren Lohmans stel ling, dat een enquête wel tegenover een zittend minister, maar niet tegen een oud-minister toelaatbaar is. Ging die stelling op, dan zou een zittend minister door af te treden een jegens hem ingestelde enquête onge daan kunnen maken. Tegenover des heeren Lohman's nota stelde spreker voorts in het licht, dat een aanklacht geheel iets anders is dan een enquête. Bij een aanklacht toch moet men over tuigd zjjn van de schuld van be klaagde, terwijl een enquête slechts een onderzoek booogt. Spreker oor deelde dan ook dat de wet geen hin derpaal inhoudt om de aanhangige enquête voor te stellen. Echter nagaande de vraag of in het onderhavige geval het landsbelang het instellen van een nader onderzoek eischt, is spreker na rijpe ervaring gekomen tot een ontkennende beant woording dier vraag. Daarbij komt, dat de feiten waarnaar een onderzoek zou worden ingesteld, vrijwel reeds bekend zijn. Er is reeds genoeg licht op die feiten gevallen, zoodat er reeds voldoende waarschuwing in gelegen is voor de volgende redeneeringen. Dit vooral ook ten aanzien van een der meest belangrijke feiten, dat dr. Euyper tegelijk minister en thesaurier eener kiesvereeniging was. Spreker had dan ook weinig opgewektheid om in al die treurige zaken verder te wroeten. Ook betwijfelde spreker of de enquête bewijzen zou bijbrengen. Wanneei de aandrang tot het in stellen eener enquête was gekomen van de zijde van dr. Kuyper's vrien den om, door op de zaken het volle licht te doen vallen, tot de geheele waarheid te geraken, zou spreker er voor stemmen. Haar dit is niet het geval, want dr. Euyper heeft de voor keur gegeven aan een onderzoek door een eereraad. De heer van Idsinga motiveerde zijne stem tegen rar. Troelstra's voor stel. Wat rest ons, vroeg spreker, na dr. Euypers schuldbekentenis nog te onderzoeken. Slechts één punt van publiek belang, nl. of er innerlijk ver band bestaat tusschen het verleenen van een decoratie aan R. Lehraann en de pogingen om ook diens broeder te decoreeren en het ontvangen van geld voor de partijkas. Het uiterlijk ver band bestaat. Het kan niet worden ontkend, maar dit zegt alles niets. Het innerlijk verband zou moeten worden aangetoond en dit achtte spreker by gebreke aan schriftelijke bewijsstukken, welke niet zijn bijge bracht, noch door een enquête uoch door een eereraad mogelijk. Ten dezen aanzien bestaat geen redelijke ver wachting. Daarbij komt dr. Euypers stellige ontkentenis op dit punt. Dit is voor spreker afdoende. Niemand heeft 't recht zonder schriftelijk tegen bewijs twijfel te opperen aan die ont kentenis. Het publiek belang is hier niet van zooveel gewicht dat een en quête vereischt wordt. Het publiek belang is er niet bij gebaat, te onderzoeken of de reeds door Euyper erkende en door velen afgekeurde feiten en bijkomstige om standigheden als dr. Kuypers ver houding tot de heeren Lebmann en mej. Westmeijer misschien iets erger zijn dan reeds is gebleken' De heer Yan de Velde legde na mens zijne politieke geestverwanten de verklaring af, dat, daargelaten de vraag of de Earner bevoegdheid bezit voor dit geval een enquête in te stellen, zij van meening zijn dat het staatsbelang zulks niet eischt. Spre ker uitte er - oldoening over, dat dr. Euyper door het provoceeren der be noeming van een eereraad gelegen heid beeft geopend volledig licht te doen schijnen over de juistheid van zijn in de Earner afgelegde verkla ring. Daarom verklaarde spreker bet enquête-voorstel voor zijn party voor onaannemelijk. Groenloopen. Prof. Jelgers- ma, te Leiden, heeft in het Vaderland als deskundige verklaard, dat hy ze nuwziekten heeft behandeld, welke het gevolg waren van behandelingen gedurende den groentijd. Mr. L. J. Godefroy te Utrecht, oud- O.-I. rechterl. ambtenaar, deelt nu in het Utr. Dgbl. een geval van dien aard mede, hetwelk in zjjn studenten tijd heeft plaats gehad. „Een zeer ze nuwachtige groen was op een kamer van een der oudere studenten zóo „gedonderd" (zooals de studententerm luidt), dat hy in een toestand van to tale amnesie geraakte en zijn eigen kamer niet meer kon vindon. Door anderen daarheen gebracht, bleef by in dien toestand, weshalve de inmid dels geroepen geneesheer, die eene ernstige ziekte voorzag, de onmiddel lijke overbrenging naar het ouderlijk huis te Amersfoort beval, waar zich toen al heel spoedig by den groen een hevige typhuskoorts openbaarde, welke hem op nog zoo jeugdigen leef tijd ten grave sleepte. Nu weet ik wel, dat zulks maar zeer zelden zal voorkomen, maar dat het gebeurd is en de mogelijkheid, dat zulks nog wel eens gebeuren kan, is, dunkt mij, 'n reden genoeg om van het groenloopen met al zijn mee sleep een afkeer te krijgen, terwijl de vrees voor een herhaling van het door mij medegedeelde niet weg te nemen is, omdat in den groentijd de kwade elementen, welke in een groot korps altijd zetelen, hoogtij vieren, en by een verplichte kennismaking door de groenen niet vermeden kunnen wor den." Jhr. mr. A. F. de Savornin Lotman. De heer Lohman, die door een aanval van bronchitis de eerst volgende Ivameizittingen niet kan bijwonen, moet wegens temperatuurs- verhooging het bed houden. Als de heer Lohman toch ziek moest zijn, wat natuurlijk te betreu ren valt, kon het tijdstip voor hem niet gunstiger zijn, m9t het oog op de enquête-debatten in de Earner. Wijziging der Pen sioenwet. Het Hoofdbestuur van het Nederl. Onderwijzersgenootschap, heeft aan de Tweede Earner een adres gezonden, waarin, naar aanlei ding van de a.s. mondelinge behande ling van het wetsontwerp tot wijzi ging der burgerlijke Pensioenwet in de Earner, op verwerping van bedoeld ontwerp wordt aangedrongen. Ge vreesd wordt nl. dat hoezeer ook be spoediging van de behandeling van pensioenaanvragen in de practijk is gewenscht, bij totstandkoming van dit ontwerp de belangen der onder wijzers niet zullen worden gebaat en de waarborgen voor juiste b slissingen niet zullen vermeerderen. Voorts wordt o. m. in het adres gewezen op den ongewenschten toe stand nog onlangs gebleken dat beslissingen omtrent interpretatie der lager onderwijswet worden opgedra gen aan een Minister (de Hin. van Financiën) niet met de uitvoering dier wet belast. Geeninrichtin tot al gemeen nut. De Staatscourant houdt een E. B. in van 28 April 1910, Stbl. 125, waarbij aan het R. E. Pa rochiaal kerkbestuur van den H. Jo seph te Bennebroek voor zijn ver- eenigingsgebouw de plaatsing ont zegd wordt op de lijst der inrichtingen tot algemeen nut, welke vrijstelling kan brengen van den aanslag in de personeele belasting., Fooien. Volgens de voorschrif ten der H. IJ. S. M. mogen de kou- dukteurs geen fooien vragen, dus staat hun 't aannemen van ongevraagde fooien vry. Echter is er een nadere aanschrijving der direktie, dat geen fooien mogen aangenomen worden. Aan die aanschrijving wordt echter niet de hand gehouden en daar deze maatregel alleen bij aanschrijving en niet by reglement bevolen is, kan geen straf volgen op de overtreding der aanschrijving. Nu zyn echter twee kondukteurs beboet wegens het aan nemen van fooien. De kondukteurs meenden op grond van het bovenstaan de onrechtmatig gestraft te zijn. Daar om vroegen zy een scheidsgerechtaan en dit heeft nu in zijn beslissing de gestraften in het gelijk gesteld. Het conflict in debouw- vakken. Vooral met het oog op de buitengewone drukte, welke het poli- tie-korps te Amsterdam de volgende week bij de Julian af eesten te wach ten staat, en omdat het aantal bouw vak-arbeiders, die werken, steeds groo- ter wordt, is de politie met ingang van heden met 50 rijksveldwachters versterkt. Overwogen wordt om nog meer manschappen der rijks-politie te Amsterdam te detacheeren. Haar wordt speciaal het begeleiden der werkwil ligen opgedragen. Voor de rijksveld wachters is logies in orde gebracht in het Militair Logement. Gisteren zijn in verband met de mishandeling van den politieagent Bilders op de De Wittenkade 4 sta kers aangehouden, die echter allen weder op vrije voeten gesteld moesten worden. Een andere stakende metse laar echter, die gearresteerd was onder verdenking van opruiing eener volks menigte tegen de politie, is, na ook door den officier van justitie te zyn gehoord, naar het Huis van Bewaring overgebracht. Ook is een staker aan gehouden die verdacht wordt van een mishandeling, een werkwillige aange daan. Bij Eon. Besl. van 18 dezer is gedetacheerd bij het wapen der in fanterie van het leger in Nederlandsch- Indië, voor den tyd van vijfjaren,de eerste-luitenant A. M. M. van Loon, van het 5de regiment infanterie. - Te Utrecht slaagden gisteren voor het examen voor onderwijzeres de dames A. M. Stokhof, M. van Straaten en G. J. M. Veen. AMERSF. EUNSTERING. In de beide bovenzaaltjes van „Ons Huis" heeft de Amersf. Kunstkring Woensdag- en Donderdagavond een expositie gehouden van werk harer leden, en zij, die zich de moeite heb ben getroost er eens een kijkje te gaan nemen, zullen zich zeker hun gang daarheen niet hebben beklaagd. Want veel was er, dat aangenaam aandeed en een gunstigen indruk gaf van het ernstig streven der leden om artistiek knap werk te leveren. Ook was er bij, dat nu juist niet in alle opzichten aan redelijk te stellen eischen voldeed, maar dat dit niet was weggelaten, pleit o.i. voor den Kunst kring, die niet alleen wil pronken met goedgelukte teekeningen en schilder stukjes, maar meer een beeld wil geven van zyn willen en kunnen op dit terrein. Ook heeft deze wijze van exposeeren nog dit voor, dat de be zoeker nu een idee kail krijgen van de vorderingen der leden. Zoo zagen we by de op de teeken avonden gemaakte teekeningen werk, dat in Januari was gemaakt en werk van den laatsten tijd van denzelfden teekenaar en werkelijk mag daarbij gewaagd worden van een reuzenvoor- uitgang. Het groote nut dier teeken avonden wordt zoodoende zeker uit muntend gedemonstreerd. Enap, bijzonder goed teekenwerk zagen we van den heer A. Voorn. By vorige tentoonstellingen heeft deze nog jonge werker al den indruk ge geven van een zeer begaafd, artistiek aangelegd teekenaar. Deze expositie heeft dien indruk zeker weer ver sterkt en ongetwijfeld mogen vau hem goede verwachtingen worden ge koesterd. Heel goed schilderwerk was er van M. v. W. en de heeren Van Vloten (een keurig hoekje by het Latijntje), van Herwaarden, Hengeveld en eenige Indische landschappen van v. B. Het geheel gaf een uitstekenden in druk en deed den Amersf. Eunstkring van een goede zyde kennen. Van harte hopen we dan ook, dat het werk der leden de waardeering zal vinden, die het verdient. Deze expositie zal zeker medewer ken tot uitbreiding van bet ledental. Thans zijn er 9 leden, maar we ver namen, dat een niet onbelangrijke toename is te verwachten. Te begin nen met Juni a.s. zal nu een door- loopende expositie worden georgani seerd in hotel Reichmann, waar be halve werk van den Kunstkring ook van andere schilders zal worden ten toongesteld. Dat het deze kranige werkers dan niet aan de noodige be langstelling ontbreke1 (Hieronder worden gratis opgenomen aankondigingen van vergaderingen, uitvoeringen enz.) 21 Mei. Kamer van Koophandel. DE MODERNE OPVOEDING. Brusse, van de N. Rott. Cour., heeft Cath. van Rennes geïnter viewd. Ziehier wat zij o.m. zeide over de moderne opvoeding „Myn leerlingen.... Ik heb in dien tijd natuurlijk heel wat ervaringen van kinderen opgedaan. Maar 'k wfl

De Eemlander | 1910 | | pagina 2