WEERBERICHT. T11 er m o m e W s tan d UIT DE PERS. STADSNIEUWS. AGENDA. derlaag geëindigd. Of het den „vrijen" een les zou z(jn vraagt Het Volk. MEDEDEELINQEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorna. 10.50 uur. De Bildt, 24 Hoi 1910 Hoogste barometerstand 772.6 m.M. te Abordeen, laagste 757.8 m.M. te Nice. Verwachting tot den avond van 25 Mei 1910. Meest matige N-O.lijke tot N.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk bewolkr, waarschijnlijk droog weer. TemperatuurKoeler. Barometerstand te. AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 765 m M. Vorige stand te 12 uur 765 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 79 Laagste hedennachtF. 52 Hedenmiddag 12 uurF. 64 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Dins dag 24 Mei dee morgens 7 uur is 67° F. van bijna alle gemeentebesturen een weigerend antwoord ingekomen. Thans ia daarom door B. en W. een nieuwe verordening van scboolgeldheffing voor gesteld. Het schoolgeld, dat thans voor eiken leerling f60 bedraagt, zal naar het voorstel van B. en W. be rekend wordena. bij een belastbaar inkomen van ten hoogste f2500 f60; b. bij een belastbaar inkomen van boven f2500 tot ten hoogste f4000 f 80c. bij een belastbaar inkomen van boven f 4000 f100. De leerlingen uitdebuitengemeenten kunnen dan in de hoogste klasse wor den aangeslagen. Wanneer alle leerlingen blijven, dan zal de nieuwe schoolgeldheffing f 4S73 meer opbrengen. DE KUVPER-ENQUÈTE IN HET BUITENLAND. De Indépeudauce Beige scbryft: „Men weet, dat in Nederland een „Kuyper-zaak" bestaatde oud- Minister is beschuldigd, dat h(j onder nogal vreemde omstandigheden ridder- ordeujheeft verb end. De heer Troelstra heelt aan de Tweede Kamer der Stateu-Generaal voorgesteld, een en quête te openen naar de handelingen van den oud-Minister, maar een liberaal, de heer De Beaufort heeft betoogd, dat een euquête zou kunnen schaden aan het aanzien van Neder land in het buitenland, wanneer niouwe betreurenswaardige feiten wer den ontdekt. Deze opvatting is nog al vreemd. Als het schandaal bestaat, gebiedt de eerlijkheid het te open baren. Wel zou het aanzien van Nederland kunnen worden bedreigd, wanneer men moeite doet om een zaak als deze in den doofpot te stop pen en weigert al het licht te ont steken. Nimmer heeft een natie haar vertrouwen verbeurd door een mis bruik aau het licht te brengen en te trachten herhaling te voorkomen. Bovendien is niet duidelijk, hoe het geval-Kuyper het aanzien van de Nederlandsche natie zou kunnen scha den, waar baar naam in de oogen van geheel de beschaafde wereld boven alle bedenking is verheven." Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter kennis van belanghebbenden, dat alle vorde ringen ten laste van het Rijk, de Provincie en de Gemeente, het dienst jaar 1909 betreffende, op straffe van verjaring moeten worden ingezonden vóór of op 30 Juni 1910 bij hen, op wier last de leveringen of anderszins zyn geschied dat het aanbeveling verdient, dien uitersten termijn niet af te wachten, doch de inzending der stukken zooveel mogelijk te bespoedigen dat zulks in bet bijzonder geldt voor declaratiën van besturen of in stellingen van weldadigheid wegens onderstand, enz. De ritmeester jhr. W. H. J. van de Poll, commandant van het eska dron ordonnansen te 's-Gravenbage, wordt overgeplaatst bij het le reg. huzaren te Amersfoort. De komeet was gisteren avond flauwer zichtbaar dan Zondagavond. Heden avond zal men haar moeten zoeken in het verlengde van de lijn (links) van Castor en Pollux. De firma Philips heeft reclame geslagen uit de komeet. De vertegen woordiger dier firma, de heer L. G. Ponne alhier, toonde ons een prent briefkaart met het opschrift„De komeet van Halley blijkt de Philips- lamp te zijn." Op de Statuten der Handels school is de Koninklijke goedkeuring verkregen. U.V.V.-SERIE WEDSTRIJDEN. Na Zondag 15 Mei voor de eerste ronde B.V.C. I de kampioenen van den U.P.V.B., met 10 geklopt te hebben, moest H.V.C. Zondag jl. voor de demi-finale weer naar Utrecht om een zeer sterk Hercules III in die ronde te bekampen. Rust brak aan met 1—0, in het voordeel van Her cules. Trots de verbazende hitte, die er tegen 12 uur op hot terrein heerschte, kwamen onze stadgenooten weer in hun goeden conipetitievorm en wisten ten slotte het met een paar invallers.aangevulde Hercules III met 4 1 te kloppen, waardoor zij om kwart voor 4 tegen Z.V.V. I in het krijt moesten, dat 's morgens U.V.Y. II een 30 te slikken had gegeven. Beide partijen waren volkomen aan elkaar gewaagd, en rust werd aange kondigd met een blanke score. Na rust kwam Nieuborg in prachtige conditie, die de geheele roodwitte voorhoede meenam, zoodat succes niet uitbleef. Voor het einde wisten onze stadgenooten 2 maal het groen witte doel te vinden, waardoor ze den eersten prijs in de 2de afdeeling ver wierven. Deze bestaat uit een zilve ren schild met dito ketting en verguld zilveren kroon er boven met dito in gelegde voetbalkiek, waaraan toege voegd zijn 11 bronzen medailles voor de spelers. De 2e prijs een verguld- zilveren medaille werd door Z.V.V. I behaald. Hiermede sluiten onze stadgenootpn het seizoen met een zeer goed succes. Menig geanimeerden wedstrijd heeft H.V.C. ons dit seizoen doen genieten en we hebben goede hoop, dat deze wakkere club het volgend seizoen onder de vaan van den N. V. B. uit komt. (Hieronder worden gratis opgenomen aankondigingen van vergaderingen, uilvoeringen enz.) 26 Mei. Alg. Verg. sociëteit „Vereeniging". 31 Mei. Verg. Volks- en Schoolbaden in de Industrie- en Huishoudschool. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn ver trokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den 11 Mei tot en met 17 Mei 1910. GEVESTIGD. P. A. M. Kortes, van Den Haag naar Soesterdwarsstraat 19. H. G. Vial, van Den Haag naar KI. Nachtegaalstr. 3. A. Timmerman, van Den Haag naar Kampstraat 24. H. Frans, van Zwolle naar Wolfert- straat 13. B. Leeuwenkamp, van Soest naar Soes- terweg 310. G. Buurman, van Ede naar Kamp straat 52. M. H. Klijn, van Utrecht naar Lange- straat 40. J. G. van Eijs, van Den Haag naar Mooierstraat 8. G. van Nieënburg, van Veenhuizen I naar Hellestr. 24. J. H. Brackmann van de Water, van Roermond naar Langestr. 19. E. van den Broek, van Zeist naar Nieuwstr. 15. J. van Eldert, van Utrecht naar Regen- tesselaan 3. W. Willebroer, van Utrecht naar Am- hemscheweg 16. P. J. L. Kohier, van Enschedé naar Schimmelp.str. 27. G. A. Meijer, van Breda naar Lange- straat 26. Z. Arlar, van Hilversum naar Driest 24. H. F. C. baron van Ompha) Mulert, van Den Haag naar Utr.weg 97. C. Vermeulen, van Zeist naar Woestij- gerweg 21. J. M. Dessein, van Apeldoorn naar Zuidsingel 44. A. H. van Embden, van Herwen en Aerdt naar Zuidsingel 44. J. Schuurman, van Ubbergen naar Zuidsingel 44. L. J. Groenee, van Utrecht naar Bor straat 1. J. T. Vis, van Utrecht naar Borstr. 1. G. A. H. Coops, van Venray naar Krommestr. 20. M. Heuseveldt, van de 2e Kazernestr. 13 naar Kruiskamp 39. B. Bervoets, van Nijkerk naar Sehim- melp.kade. 5. W. J. Enkelaar, van Zeist naar Kamp straat 92. W. D. F. Vreeswijk, van Hilversum naar Utr.str. 35. F. F. Wolffenbuttel, van IJsselstein naar Borstr. W. Kuiper, van Amsterdam naar Lan gestr. 8. D. H. Kleber, van Hilversum naar Kortegracht 10. H. Kuiper, van De Steeg (Rheden) naar Arnh.str. 24. K. H. Haremaker, van Rheden naar Langestr. 87. J. M. W. Ubink, van Harderwijk naar Kampstr. 7. J. J. Vermey, van Hilversum naar Bloemend.str. 20. J. H. Bleeker, van Deventer naar Al- degondestr. 11. S. Klokman, van Deventer naar Alde- gondestr. 11. J. W. v. Bekkum, van Leiden naar Joh. v. Oldebarnev.laan 36. C. Welp, van Ede naar Leusderweg 22. R. Kok, van Utrecht naar Hof 30. J. van Boxtel, van Vught naarSchim- melp.kade 6. D. Takes, van Utrecht naar St. Joris- straat 11. H. Brouwer, van Nijkerk naar Soester- weg 317. G. van de Hoef, van Hilversum naar Kampstr. 66. A. Alberts, van Frmelo naar Groote Koppel 8. J. C. Molenaar, van Baardwijk naar Woestijgerweg 67. L. WensiDg, van Hoogland naar Woe- styerweg 67. B. E. van de Does, van Den Haag naar Utr.weg 84. H. G. Reimerink, van Oirle naar Lan- gestraat. H. C. Hackenberg, wed. E. E. Glaser, van Nijmegen naar H. v. Viandenst. 29. W. P. J. Lieth, van Den Haag naar Stationdw.str. 10. J. Levinson, wed. Ph. Beesemer, van Amsterdam naar Groenmarkt 4. M. Levinson, van Amsterdam naar Groenmarkt 4. VERTROKKEN. C. Dekkers, van Langestraat 71 naar Arnhem. J. Thomassen, van Utr.weg 72 naar Den Haag. H. Pouw, van Prinses Mariel. 2 naar Amsterdam. J. A. Schoterman, echtg. van Chr. van Veen van Utr.str. 34 naar Canada (N.A.). G. W. Willemsen, van Stellingwerfstr. 61 naar Apeldoorn. F. W. Wessels, van Langestraat 117 naar Brussel. J. van Egdom, van Koningstraat 115 naar Utrecht. H. M. van Bronswijk, van le Wolfert- dw.str. 8 naar Leusden. Joh. M. Woudenberg, van Langestraat 119 naar Paterson (N.A.). W. Kaspers, van Westerstraat 15 naar Amsterdam. R. F. Mulder, van Appelweg 9 naar Amsterdam. H. Bouwman, van Kampstraat 69 naar Soest. V. van Goethem, van Woestijgerw. 67 naar Middelburg. H. van de Brink, van Bloemend.straat 2 naar Soest. C. Crefeld, van Vlasakkerweg 1 naar Alkmaar. G. C. Loder, van Utr.weg 14 naar Baarn. W. P. M. van Eek, van KL Koppel 2 naar Amsterdam. J. Lokhorst, van Utr.straat 35 naar Renswoude. C. A. Sleeking, van Hof 30 n. Utrecht. W. Geelkerken, van Utr.str. 14 naar Utrecht. G. J. H. Lobry, van Zuidsingel 44 naar Ankeveen. E. de Groot, van Soesterweg 323 naar Amsterdam. W. J. Steinbuch, van K. Bergstraat 4 naar Den Bosch. M. P. Fremouw, van Vlasakkerweg 1 naar Amsterdam. Naamlooze Vennoot schappen. Naar in belanghebbende kringen wordt vernomen, zullen de voorstellen tot wijziging der Wet op de Naam!. Vennootschappen, reeds by de Tweede Kamer ingediend, waar schijnlijk nog in den loop van dit jaar in behandeling komen. De nieuwe wet zou dan misschien reeds in het begin van bet volgend» jaar in werking treden. De bouwvakstaking te Amsterdam geëindigd. In een tot Maandagnacht twee uur voortge zette huishoudelijke vergadering van stakende metselaars en opperlieden, onder leiding van de in don strijd betrokken organisaties, is besloten tot opheffing der staking. Aanvankelijk verklaarde de verga dering zich met 224 tegen 135 stem men voor voortzetting. Maar toen bleek, dat de tegenstemmers toch voor een groot gedeelte aan het werk zouden gaan, achtte men het beter georganiseerd te eindigen en werd in dien geest tot opheffing besloten. Het besluit tot beëindiging der staking was, na wat de laatste dagen is gebeurd, te voorzien. Het aantal werkenden toch nam steeds toe en bedroeg reeds zooveel, dat van ernstig posten door de stakers geen sprake meer was. De staking die ruim vijf maanden duurde, is dus met een volslagen ne De majoor jhr. E. W. von Wran- gel auf Lindenberg, benoemd bij het 4e reg. huzaren, komt te Deventer in garnizoen. De sociëteit „Vereeniging" houdt Donderdag a.s. een algemeeue leden vergadering. De agenda vermeldt o.a, jaarverslag, rekening eu verantwoor ding van den penningmeester en keuze lectuur. Het toelatings examen voor de H. B. S. alhier wordt Zaterdag 2 Juli en volgende dagen gehouden. Zondag 29 Mei a.s. des voor middags half elf wordt in de Evang. Luthersche kerk een godsdienstoefe ning gehouden, waarin als spreker zal optreden Dr. H. J. Toxopëus, Evang. Luth. predikant te Harlingen. De afdeeling Amersfoort van de Ned. Vereeniging voor Volks- en Schoolbaden houdt Dinsdag 31 Mei, des avonds 7 uur, een vergadering in het gebouw van de Industrie- en Huishoudschool. De agenda vermeldt o.a. het verslag van den afgevaardigde naar de algemeene vergadering en ontwerp huishoudelijke reglement. In ons nummer van 19 Mei deelde we mede de aanbesteding van het bouwen van 8 woningen aan de Tolstraat voor rekening der N. V. „Volkshuisvesting". Naar wij thans vernemen is de bouw niet geguud.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2