DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 120. DONDERDAG 26 MEI 1910. 7e JAARGANG Hoofdredacteur R. RIJKENS. De Kuyper-verdedigers. FEUILLETON. Quinnion de Philosoof. BUITENLAND. DE EEMLANDEH ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.—. Franco per post id. f6.60. Per 3 maanden id. f 1.—Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. PRIJS DER ADVERT ENTIEN: Van 1 tot 5 regels f0.40. Voor iederen regel meer f0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D.Y. ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam. Toen de eerste dag van de beraad slagingen over het enquête-voorstel in de Tweede Kamer voorbij was, was het om medelijden met Dr. Kuyper te krijgen men zou een dozijn jonge- lingen-vereemgingen aan het telegra- feeren hebben willen zetten, om den oud-minister toch een weinig troost toe te seinen. De heer Lohman heeft echter dat werk van de jongelingen overgenomen en in denzelfden stjjl voortgezet. Er moest blijkbaar iets gedaan worden, men zat in het nauw en evenals een kat, die in het nauw zit, rare sprongen doet, zoo heeft ook de heer Lohman dingen gedaan die men niet van hem zou hebben verwacht. Wel is de heer Lohman niet meer dezelfde strikt recht-door-zeeër als vroeger daarvoor heeft hij sedert zijn zwenking bij de Hooger Onder wijswet te veel draaiiDgen met de Kuyper-partjj moeten meêmaken doch wat hij nu heeft gedaan, was tot nu toe Diet door hem vertoond. Dr. Kuyper moest worden ver dedigd, en daar dit ondoenlijk was, moest de aandacht van hem worden afgeleid, en werden de motieven, die de linkerzijde voor een enquête had, verdacht gemaakt. Daarom moest een man als de oud minister de Beaufort die politiek zedelijk zoo oneindig veel hooger staat dan een Lohman of Kuyper, wraak zucht worden aangewreven.'t Is meer van GUY BOOTHBY. 67) Hij antwoordde mij, dat hij niet wist, wat daarvan te moeten zeggen, maar dat hij er onderzoek naar zou laten doen, en mogelijk in staat zou zijn mij er later iets meer van te ver tellen. Daarmee moest ik tevreden zijn. Ik begeleidde hem naar beneden en toen ik hem had uitgelaten, liep ik dadelijk naar boven, onderzocht hot huis van den nok van het dak tor, den kelder in de hoop de geheime kamer te ontdekken, waarin volgens de over tuiging van Grigson Quinnion verbor gen moest zijn. Maar hoe ijverig ik ook zocht, ik kon nergens een spoor van een geheime schuilplaats ontdek ken. Ik onderzocht de vloeren maar zij waren geheel gaaf, ik ging naar be neden naar de kelders, waar ik een grooten voorraad brandstof ontdekte, dan treurig. En het Handelsblad schrijft zeer terecht: „Wij hadden niet verwacht, dat wij een Lohman en een Loeff in hun redevoeringen nog eens zouden zien dalen tot een peil waarboven elk fatsoenlijk bebater in d i eene of andere dubbeltjesvergadering met schaamtegevoel zich zou moeten ver heffen." Wat voor een indruk moet het pu bliek, voor zooverre het nog niet door de clericale pers verleugend is, toch krijgen van deze debatten Msd zegt van rechts steeds „gij moet bewijzen, dat er corruptie is gepleegd", maai de enquête, waardoor juist bewijzen zullen kunnen bijgebracht worden, weigert meD, overtuigd als men in zijn binnenste is, dat er dan misschien nog veel meer aan het licht zal komeD. De enquête wordt natuurlijk af gestemd dat kan nu eenmaal niet anders, nu meu zich politiek aau elkaar heeft versjacherd, maar het moet verwondering baren, als na de gehouden discussies, drie hoogstaande mannen nog bereid zullen blijven een zaak te onderzoeken, waaruit de pat chouli u tegemoet riekt. Dit is inderdaad geschiedmen zie het slot van ons Kamerverslag. SPANJE. Omtrent de te Madrid ontplofte bom, waarbij de dader zelfmoord pleegde, worden nog de volgende bij- maar anders niets. Ik liet Alphonse een kruisvuur van vragen doorstaan, maar hij deed er een eed op, dat hij niets van een geheime kamer wist en en er zeer aan twijfelde of er zooiets bestond. Hjj had nu al vjjf jaar lang in dit huis gewoond en als er iets dergelijks in te vinden was, dan zou hy dit toch zeker hebben moeten merken. Dat hij de waarheidjvertelde, daarvan was ik volkomen zeker, want ik wist, dat hij minstens even zeer als ik verlangde zijn meester te rug te vinden. Samen maakten wij een twee ronde door het huis, met hetzelfde resultaat als eerst. Hoe aan nemelijk de theorie van Grigson ook was, begon ik du toch te denken dat hij zich vergist kon hebben, en toch kwam dan telkens weer de gedachte boven, dat ik, om niet eens over juffrouw Sylvia te spreken, toch wat had hooren bewegen in huis. Het was moeilijk aan te nemen, dat wjj ieder voor ons zelf slachtoffers van onze phantasie zouden zijn geweest. Onder deze omstandigheden bleef ons niets anders over dan geduldig te wachten tot de tijd zou leeren, wie ge lijk en wie ongelijk had. Tegen het eind van den middag en juist vóór het begon te schemeren, gaf zonderheden gemeld. De bom werd door den dader ge dragen in een klein valies, en was van hetzelfde model als die, welke op 31 Mei 1905 door Morral naar den Koning werd geslingerd. Blijkbaar had de dader zich in zijn berekeningen vergist en is de bom te vroeg ontploft, op een oogenblik, dat niemand zich in de nabijheid be vond. In verband hiermede wordt mede gedeeld, dat de Koning een beetje later met den trein te Madrid moest aankomen. Op het laatste oogenblik was de Koning echter van plan veranderd en was hij per automobiel Daar de hoofdstad vertrokken. De identiteit van den dader is thans vastgesteld. Hij heet José Carengia Tasozelli en is 27 jaar oud. Hij w s van Barce lona gekomen en noemde zich regio- nalist. Men gelooft ni6t, dat hij medeplich tigen had. Een aantal bekende anarchisten die onmiddellijk in hechtenis waren ge nomen, zijn thans weer vrijgelaten, evenals een vrouw, die zich op het oogenblik van de ontploffing in ge zelschap bevonden had van iemand, die het plotseling op een loopen had gezet. ITALIË Uit Italië komt het bericht, dat Ferri, de bekeDde criminoloog en socialistenleider „bekeerd" is tot het Kouingschap. Zaterdag heeft hü een rede gehouden, waarin hij den lof van den Koning verkondigde, en waarin hij betoogde, dat de vrqheid steeds getemperd moet zijn door „moreele orde". Na het einde zijner rede werd hij juffrouw Sylvia haar plan te kennen om uit te gaan om eenige kleine in- koopen te doen. Ik bood aan, om in haar plaats te gaan, maar daar kwam zij tegenop met de verklaring, dat het haar na zoo'n langen dag in huis goed zou doen eens uit te gaaD. Ik wilde er echter niet van hooren, dat zjj alleen zou gaan en men al gemak kelijk begrijpen waarom. Na nog een kopje thee gedronken te hebbeD, gingen wij dus uit. Men kan zich niet voor stellen hoe lief 6D be vallig zij er uitzag in haar nauwslui tende japon, met bonten ganituur, een cadeau van QuiuniOD, en een co quet klein mutsje op haar hoofd. Zoo lief en zoo aantrekkelijk was er geen tweede meisje op aarde te vinden. Het was een heldere vriesnacht zon der een wolkje aan den hemel. De maan keek naar ons van boven de huizen aan den overkant van het plein. ToeD wij uit het huis gingen zag ik hoe een man stond te leunen tegen het hek van het armoedige parkje in het midden. Ik zou hem waarschijnlijk niet hebben opgemerkt als hij niet hevig schuddend was aan gegrepen door een heftige hoestbui, die zeker wel honderd meters verder gehoord kon worden. Nauwelijks was in audiëntie ontvangen door den Ko ning, die hem herhaaldelijk de hand moet hebben gedrukt. Uit het bericht is niet op te maken, of Ferri met zijn bekeering tot het Koningschap tevens het socialisme heeft afgezworen, dan wel of hij gelijk sommige Zuid-Duitsche socialisten dit in den laatsteu tijd eveneens plegen te doen, zijn Koning belangstelling en sympathie wil inboezemen voor het socialisme. CHINA. Een telegram uit Sjanghai meldt, dat in Liangkiang evenals vóór 1900 talrijke kenteekeneD zijn op te mer ken van een aan de vreemdelingen vijandige stemming en een tegen de dynastie gerichte beweging, uitgaande van geheime genootschappen. Ook geruchten van in Nanking te wachten ernstige onlusten zijn in om loop, en ernstig is het feit, dat op de modern uitgeruste Rijkstroepen niet veel staat gemaakt kan worden. Op aandringen van het consulaire corps, heeft de gouverneur-generaal bevolen, omvattende maatregelen te nemen tot beschermingjvan de vreem delingen. Voor de aanstaande tentoon stel ing te Nanking zijn betrouwbare troepen van oudere organisatie uit de provincie bijeengeroepen. Ook zijn nog groote hoeveelheden rijst voor de hon gerlijdenden opgehoopt. Voor Nanking liggen vreemde oor logsschepen, en ook admiraal Sah trekt het gros van de Cbineesche vloot op de rivier boven en beneden Nanking samen, terwijl van Moesoengen Sjang hai troepen aanrukken. Door deze maatregelen hoopt men de onlusten te voorkomen. hij bedaard of een lang aangehouden fluiten klonk van de overzyde van het plein. Hal h..l zei ik tot mijzelf, de hoestbui van dien man was een sig naal. Het huis wordt bewaakt. Juf frouw Sylvia en ik worden stellig ge volgd. Na haar gevraagd te hebben op de stoep op mij te blijven wachten, ging ik het huis weer binnen, om Alphonse op te zoeken. Ik vond hem in de keu ken, druk aan 't werk met zijn toebe reidselen voor het middagmaal. Om dat de keuken aan den achterkant van het huis was, konden wjj daar on mogelijk bekeken worden door den man, die vóór stond te wachten. Alphonse, zei ik vlug, want ik wilde geen tijd verliezen, het huis wordt door eenige mannen bewaakt. Jij moet mij helpen. Wil je dat doen Alphonse zwoer, dat hij bereid was mijn weDsehen op te volgen, wat voor moeite het ook mocht kosten. Heel goed, ging ik voort, juf frouw Sylvia en ik gaan even uit. (Wordt ervolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1